آشنایی با کاربرد متای عنوان یا Title در سئو

آشنایی با کاربرد متای عنوان یا Title در سئو

مقدمه

دیدگاه ها
متا تگ ها دقیقا چه کاربردی دارند و متای Title چیست؟ این سوالی است که بسیاری از افراد علاقمند به بحث سئو از بسیاری از متخصصین این زمینه سوال می کنند و ما قصد داریم شما را با این موضوعات آشنا سازیم. متا تایتل چیست در ابتدا باید ببینیم متا چیست؟ زمانی که می خواهیم وارد مبحث سئو شویم، بسیاری از پارامترها در بخش طراحی سایت و زمان کد نویسی HTML شروع می شوند. برای مثال متاتگ ها یکی از همین ویژگی های هر وب سایت به شمار می روند و در بخش HEAD هر وب سایت قرار می گیرند. این کد ها برای مشاهده کاربر نیستند و عموما متا تگ ها نمایش داده نمی شوند و تنها قابل درک برای موتورهای جستجو می باشند. موتورهای جستجو از متاتگ ها برای آشنایی با موضوع و ویژگی های یک محتوا آن را استخراج کرده و پردازش می کنند. پس می توان گفت که همه ویژگی های سئو یک سایت قابل نمایش به کاربر نیست و بسیاری از این ویژگی ها در بخش برنامه نویسی و طراحی در نمای خارج از دید کاربر انجام می شود. در این خصوص در ادامه توضیحات بیشتری خواهیم داد و شما را با متا تگ Title بیشتر آشنا خواهیم کرد.

متای Title چیست؟

دیدگاه ها
متای تایتل یا عنوان را می توان یکی از مهمترین متاتگ هایی دانست که در طراحی سایت و سئو پیشرفته از آن استفاده می شود. اما کاربرد این متا چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟ باید توجه داشته باشید که متا برای خوانده شدن توسط موتور جستجو مورد استفاده است و دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. زمانی که شما از متای موضوع یا Title استفاده می کنید، این متا به موتور جستجو موضوع را نمایش می دهد. باید به نکات بسیار زیادی در این متا توجه داشته باشید تا بتوانید بهبود رتبه سایت خود را با استفاده از این متا شاهد باشید. متای Title همچنین می تواند برای نمایش موضوع در جستجوی گوگل، یاهو، بینگ و سایر موتورهای جستجو مورد استفاده قرار گیرد. توجه کنید که این متا دارای اهمیت بسیار زیادی است و بهتر است که در استفاده از آن بسیار دقت داشته باشید. اما مهم ترین نکات در استفاده از این متا تگ چیست؟ چه تعداد از هر متا تگ برای یک صفحه ضروری است و ما نهایتا می توانیم چه تعداد متا تگ از نوع Title در یک سایت و یک صفحه داشته باشیم؟ در این مورد در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

آموزش نحوه استفاده از متای Title

دیدگاه ها
زمان کدنویسی برای یک وب سایت باید توجه داشته باشید که از تگ های متا استفاده کنید. از مهم ترین انواع تگ های متا که در یک صفحه مورد استفاده هستند می توان به Title، description و غیره اشاره نمود. همانطور که اشاره شد زمان برنامه نویسی و تولید کد های HTML باید از متای تایتل استفاده شود. البته زمانی که شما از CMS ها و قالب ها استفاده می کنید به صورت خودکار متای Title تعریف می شود و شما نیازی به کدنویسی چندین و چند باره ندارید. اما به طور کلی نحوه استفاده از این متا در HTML به صورت زیر می باشد : <html> <head> <title>عنوان مورد نظر</title> </head> </html> اگر شما به درستی از این متا استفاده کنید و تمامی قوانین موجود در متا نویسی و همچنین تایتل نویسی را رعایت کنید، متوجه خواهید شد که در کوتاه ترین زمان می توانید بهینه سازی وب سایت خود را بهبود بخشید. البته زمانی که شما از قالبی برای ایجاد صفحه و محتوای جدید استفاده می کنید، این متا به صورت خودکار اجرا می شود و نیازی به برنامه نویسی مجدد نخواهید داشت.

نکات مهم در بکارگیری متای Title

دیدگاه ها
متای تایتل به عنوان همان موضوع اصلی شناخته می شود که یک صفحه به همین دلیل ایجاد شده است و شما باید به نکاتی که در ادامه گفته می شود دقت داشته باشید. میزان کاراکتر مناسب عنوان در گوگلاز مهم ترین نکات مورد استفاده در استفاده از متای تایتل می توان به تعداد کاراکتر ها اشاره کرد. به طور کلی گفته می شود که متای تایتل نباید بیشتر از 70 کاراکتر داشته باشد. همچنین باید دقت داشته باشید که کلمه کلیدی اصلی یک موضوع باید حتما در متای تایتل به کار برده باشد. در صورتی که می خواهید از این متا استفاده کنید، یک جمله جذاب و کوتاه که حاوی کلمات کلیدی باشد می تواند بهترین انتخاب صورت گرفته به شمار رود. همچنین باید موضوع محتوا یا صفحه شده به گونه ای انجام شود که در نظر مخاطبان نیز جذاب باشد. دقت داشته باشید که متای Title زمانی که یک کلمه کلیدی در موتور های جستجو، جستجو می شود، نمایش داده شده و از این روی باید به گونه ای کاربر پسند طراحی شود که بتواند نظر کاربران را به خود جلب کرده و به وب سایت شما وارد سازد. در ادامه بیشتر در این مورد صحبت خواهیم کرد.

نحوه پیاده سازی متای Title در قالب های طراحی شده

دیدگاه ها
زمانی که شما قصد پیدا می کنید که از CMS های زبان برنامه نویسی استفاده کنید، دیگر نیازی به کدنویسی نداشته و طبیعتا می توانید بدون استفاده از کد نویسی متای موضوع یا Title را مشاهده کرده و از آن استفاده کنید. باید توجه کنید زمانی که پای استفاده از CMS به طراحی وب سایت شما باز می شود، باید از قالب های طراحی شده به صورت حرفه ای که عموما غیر رایگان هم هستند استفاده کنید تا بدون مشکل بتوانید یک صفحه را طراحی و پیاده سازی کنید. اما متای موضوع چگونه در این قالب ها در دسترس است؟ درست در هنگامی که یک صفحه یا یک نوشته را می خواهید وارد سایت کنید یا قصد طراحی یک صفحه جدید را داشته باشید، پیش از هر چیز از شما یک موضوع یا Title درخواست می شود که بر این اساس متای Title به صورت خودکار نوشته می شود. شما می توانید این کار را در هنگام طراحی یک قالب برای وب سایت خود انجام دهید و با توجه به امکانات متعددی که زبان های برنامه نویسی تحت وب دارند، این کار به سادگی صورت می پذیرد.

چرا استفاده از متا Title دارای اهمیت است؟

دیدگاه ها
حتما تا به حال سر و کارتان با گوگل و موتورهای جستجو برای انتخاب برترین سایت جهت دستیابی به موضوعات داشته اید و می دانید که یک متن آبی رنگ حاوی لینک می تواند دروازه ای برای ورود به یک سایت جدید به شمار رود. این متن زیبای آبی رنگ که حاوی لینک است و توسط موتور جستجوی گوگل انتخاب شده و به شما نمایش داده می شود، همان متای Title می باشد که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و می تواند در افزایش مخاطبین یک سایت تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. به طور کلی زمانی که می خواهید یک طراحی سایت را انجام دهید، قطعا به بهینه سازی و سئو آن توجه می کنید و برای اینکه بتوانید بهینه سازی سایت خود را به بهترین نحو انجام دهید، حتما استفاده از متای Title می تواند برای شما بسیار با اهمیت باشد.

یک مثال خوب از این دسته متا

دیدگاه ها
برای اینکه بیشتر با متای تایتل بتوانیم ارتباط برقرار کرده و با نمونه های خوب این متا بیشتر آشنا شویم، به بررسی یک مثال خوب و ویژگی های آن می پردازیم برای مثال متای زیر می تواند یک عنوان خوب برای یک مقاله باشد که در Title قرار گرفته است: "خرید اینترنتی iPhone 11 با قیمت مناسب" این متا می تواند یک مثال خوب باشد اما چرا؟ یک متای خوب همانطور که گفته شد باید شامل کلمه کلیدی باشد که در این مثال کلمه iPhone 11 یک کلمه کلیدی پر تکرار است. اما در کنار این کلمه کلیدی پر تکرار، دو کلمه کلیدی فرعی با میزان جستجوی بسیار زیاد مورد استفاده بوده است. "خرید اینترنتی" و "قیمت مناسب" را می توان دو کلمه کلیدی بسیار خوب توصیف کرد که می تواند توانایی بسیار بالایی داشته باشد و یکی از برترین انتخاب های موتور جستجو به شمار می رود. زمانی که این متای Title به دست Google Crawl برسد می توانید به راحتی رتبه های برتر را کسب کنید. باید به یاد داشته باشید که صفحه و محتوای شما باید برای دریافت برترین رتبه ها در سطح مناسبی قرار داشته باشند.

یک مثال بد از این دسته متا

دیدگاه ها
شاید احساس کنید که تولید یک متای Title خوب کار ساده ای است و می توانید به راحتی این متا را پیاده سازی کنید. اما اینطور نیست و در ادامه با یک مثال بد از متای Title  و ویژگی های آن آشنا خواهیم شد : مرکز فروش اپل 11 در بازار مثال بالا نمی تواند یک انتخاب خوب به شمار رود آن هم به عنوان یک متای Title! اما چرا؟ اصولا ما محصولی به عنوان اپل 11 نداریم و ممکن است برخی برای سادگی در زبان محاوره به iPhone 11 در اصطلاح اپل 11 بگویند ولی این کلمه از دید موتورهای جستجو بسیار ناشناخته و با میزان جستجوی بسیار محدود است. حتی اگر کلمه اپل 11 به عنوان کلمه کلیدی اصلی به کار رفته باشد، باز هم نمی توان سرنوشت خوبی را برای این محتوا در موتورهای جستجو امیدوار بود.

آیا گوگل به متای تایتل اهمیت می دهد؟

دیدگاه ها
قطعا، یکی از مهم ترین نکاتی که در سئوی یک سایت به آن توجه بسیار زیادی شود، متای تایتل است چرا که اصولا این متا برای گوگل نوشته می شود تا این موتور جستجو بتواند از آن استفاده کند. باید توجه داشته باشید که این متا به این دلیل که پیش از هر چیز به موضوع و کلمات کلیدی توجه می شود دارای اهمیت بسیار زیادی بوده و از این روی باید از متای تایتل با ویژگی های منحصر به فرد استفاده کنید. همچنین باید توجه داشته باشید که این متا برای نمایش به کاربر مورد استفاده قرار می گیرد و قطعا برای موفقیت در موتور جستجوی گوگل باید از تمامی نکات سئو که در زمینه انتخاب موضوع گفته شده است استفاده کنید تا بتوانید یک متای Title بدون مشکل داشته باشید.

چگونه یک عنوان قوی بنویسیم؟

دیدگاه ها
حال که با متای Title آشنا شده ایم، باید دقت داشته باشیم که یک عنوان قوی می تواند در به کارگیری متای تایتل بسیار با اهمیت باشد. در نظر داشته باشید که یک عنوان قوی نباید طول زیادی داشته باشد و در نهایت باید به 70 کاراکتر بسنده کنید. اما این 70 کاراکتر باید شامل چه مواردی باشد؟ در اینجا یک چک لیست آماده کرده ایم که در ادامه آن را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت :
  1. طول عنوان : همانطور که گفته شد طول عنوان نباید از 70 کاراکتر تجاوز کند و حداقل آن 30 کاراکتر می باشد.
  2. کلمه کلیدی اصلی : کلمه کلیدی اصلی حتما باید در عنوان مورد استفاده باشد.
  3. نام برند : اگر قصد شما از تولید و انتشار محتوا برندینگ است باید حتما نام سایت یا برند خود را وارد کنید.
  4. عنوان کپی برداری شده : شما به هیچ وجه نباید در تولید و استفاده از محتوا و صفحات وب حتی در حد یک عنوان کپی برداری کنید.
  5. مربوط به موضوع : عنوان شما باید به موضوع شما مربوط باشد.
  6. همه عنوان کلمه کلیدی : بهتر است که همه عنوان شما شامل کلمه کلیدی اصلی نباشد و به کاربر خود هدف از تولید صفحه یا محتوا را توضیح دهید.
  7. headline و متای Title یکی نباشد : دو تگ شبیه هم بهتر است که در یک صفحه استفاده نشود.
در صورتی که تمامی موارد بالا را رعایت کرده باشید می توانید عنوان مورد نظر خود را متای تایتل استفاده کنید. در این موارد قوانین سئو نیز استفاده شده اند.

آیا متای تایتل در سیگنال رنکینگ استفاده می شود؟

دیدگاه ها
همانطور که گفته شد موتورهای جستجو اهمیت بسیار زیادی به متای Title می دهند و از این روی در سیگنال های رنکینگ که نموداری از کیفیت محتوا و سایت ها هستند، متای تایتل دارای اهمیت بسیار زیادی است. از این روی باید با توجه بیشتری نسبت به استفاده از این متا اقدام نمایید. سیگنال رنکینگ در واقع همان سیگنال های مثبت و منفی هستند که میزان بهینه سازی یک صفحه وب را نمایش می دهند و دارای اهمیت بسیار زیادی می باشند. در صورتی که متای تایتل شما کیفیت لازم را داشته باشد در راستای بهبود رتبه سایت شما می شود و در غیر اینصورت سبب عدم دریافت رنک مطلوب می شود.

اهمیت متای تایتل در برندینگ

دیدگاه ها
زمانی که شما از یک متای Title با کیفیت بالا استفاده کنید و تمامی نکات ذکر شده را در استفاده از آن رعایت کنید، برندینگ شما با سرعت بیشتری انجام می شود و مخاطبین شما روز به روز بیشتر خواهند شد. از این روی توصیه می شود که حتما از متای تایتل با کیفیت بالا و طبق نکاتی که گفته شد استفاده کنید. به خصوص برای کسب و کارهای اینترنتی، متای تایتل دارای اهمیت بسیار زیادی است و باید با دقت بسیار بالایی پیاده سازی شود.

کلام آخر

دیدگاه ها
در این مقاله شما را با متای Title و ویژگی های مهم آن آشنا کردیم و شما هم اکنون می توانید از این تگ HTML در محتوای خود استفاده کنید. در صورتی که سوالی در زمینه متای Title داشته باشید می توانید از کارشناسان حوزه وب و سئو سوالات خود را بپرسید.
منتظر نظرات ارزشمند شما در مورد پیرامون این مقاله هستیم و مطمئن باشید در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره در واتس اپ