۱۰ سایت برتر تولید محتوا در ایران در سال ۹۸

توحید عزیززاده در نوامبر 16, 2018
۱۰ سایت برتر تولید محتوا در ایران در سال ۹۸

با ده سایت برتر حوزه تولید محتوا در ایران بهتر آشنا شوید.

آیا محتوا پادشاه است؟ این جمله که منتسب به بیل گیتس می‌باشد و در برخی جاها به دیوید آگیلوی نسبت داده می‌شود یک چیز کم دارد. محتوا پادشاه نیست، بلکه محتوای بهینه پادشاه است.

تولید محتوا از عناصر اساسی یک وبسایت به شما می‌رود و به جرات می‌توان گفت که یک سایت با تولید محتوا زنده است. در حقیقت محتوای موجود در یک سایت هدف اصلی موتورهای جستجو می‌باشد و گوگل و سایر موتورهای جستجو برای ارزیابی و رتبه‌بندی یک سایت محتوای سایت را مقدم بر هر چیزی می‌دانند و برای بالا بردن رتبه‌ سایت در گوگل یکی از مهم‌ترین چیزها همین تولید محتوای بهینه می‌باشد.

در حال حاضر تولید محتوا یک صنعت می‌باشد و افراد و مجموعه‌های بسیار بزرگی در این حوزه فعالیت دارند و برای وبسایت‌ها محتوای موردنظرشان را تولید می‌کنند. کسب و کارهای تخصصی در زمینه‌های مختلف برای اینکه از کیفیت محتوای موجود در وبسایت خود اطمینان حاصل کنند کار خود را به وبسایت‌های تولید محتوا می‌سپارند. در این مقاله سعی کرده‌ایم مهم‌ترین سایت‌های حوزه‌ي تولید محتوا را زیر ذره‌بین ببریم و اطلاعاتی را در این باره در اختیار شما قرار دهیم.

قبل و بعد یک سایت سئو شده

اگر صاحب یک کسب و کار هستید و می‌خواهید تولید محتوای سایت خود را به یکی از این مجموعه‌ها بسپارید پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را تا انتها بخوانید و با ویژگی‌ها و امکانات هر مجموعه بیشتر آشنا شوید تا بتوانید محتوایی بهینه برای وبسایت خود تامین کنید.

ده سایت برتر حوزه‌ی تولید محتوا در ادامه آورده شده است، توجه داشته باشید که این وبسایت‌ها به ترتیب اهمیت یا رتبه دسته‌بندی نشده‌اند ولی رتبه‌ی الکسای آن‌ها نیز در ادامه آورده شده است تا بتوانید نمایی کلی از فعالیت آن‌ها داشته باشید. هر چند رتبه‌ی الکسا هم نمی‌تواند میزان موفقیت و بهره‌وری یک سایت را تعیین کند.

سایت اول: سئوکار Seokar

سایت سئو کار

سئوکار یک وبسایت در حوزه‌ی سئو سایت و خدمات مربوط به سئو می‌باشد. گفتنی است که تمرکز اصلی این سایت بر روی سئو و بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو با انواع روش‌های سئو می‌باشد و تولید محتوا نیز بخشی از خدمات آن می‌باشد. این سایت را نمی‌توان یک سایت تخصصی در حوزه‌ی تولید محتوا به شما آورد و بیشتر در حوزه‌ی سئو فعالیت دارد. اشکال این کار این است که در حال حاضر تکنیک‌های سئو برای بالا بردن رتبه سایت در گوگل مناسب می‌باشد اما جذب مخاطب و به قول متخصصین Engagement مخاطبان بیشتر با تکنیک‌های بازاریابی محتوایی شکل می‌گیرد.

خدمات سئوکار

این وبسایت در بخش خدمات خود در وبسایت تولید محتوا را قرار نداده است اما در قسمت سئو سایت بخشی از خدمات خود را به این شکل بیان کرده است:

 • تولید محتوا برای مجلات اینترنتی
 • تولید محتوا برای کسب و کارهای اینترنتی
 • بهینه‌سازی کلمات کلیدی و تعداد کلمات مهم برای سئو
 • تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی
 • بهینه‌سازی محتوا برای سئو

به نظر می‌رسد سئوکار تمرکز خود را بیشتر بر روی سئو قرار داده است و این یکی از معایب این مجموعه به شمار می‌رود چرا که در حال حاضر بازاریابی محتوا، کمپین‌های محتوا و مواردی از این دست نیاز به یک تیم تخصصی تولید محتوا دارند و در این زمینه سئو نمی‌تواند چندان کارساز باشد.

بررسی وبسایت

این سایت در رتبه‌ی اول تولید محتوا برای گوگل قرار دارد و مقالات بسیار خوبی به صورت روزانه و هفتگی در این موضوع منتشر می‌کند. محتوای آموزشی وبسایت سئوکار بسیار قدرتمند می‌باشد. در برخی نمونه‌کارهای بررسی شده از وبسایت سئوکار برخی ایرادات محتوایی نظیر همخوانی ناقص متن و استراتژی وبسایت و کمبود برخی نکات مهم در بازاریابی محتوایی به چشم می‌خورد.

نقطه‌ی قوت سئوکار تخصص فنی و دانش علمی در حوزه‌ی سئو می‌باشد و مشتریان زیادی نیز از این طریق جذب کرده‌اند. نمونه کارهایی که از وبسایت سئوکار بررسی شده است نشان می‌دهد که هم از نظر فنی جنبه‌های سئو به طور دقیق رعایت شده است و هم المان‌های بازاریابی محتوایی نیز در آن دیده می‌شود.

مقالات بسیار خوبی هم در حوزه‌ی سئو و هم تولید محتوا در بخش وبلاگ این سایت موجود می‌باشد که نکات مهم سئو فنی و سئو محتوا و مواردی از این دست را به طور کامل پوشش داده است.

رتبه در الکسا:

رتبه سایت سئوکار در جهان ۵۷۰۰۰ و در ایران ۱۷۰۰ می‌باشد که به نظر می‌رسد برای یک وبسابت در حوزه‌ی سئو با سال‌ها فعالیت مستمر چندان رتبه‌ی خوبی محسوب نمی‌شود اما همانطور که گفته شد رتبه‌ی الکسا سنگ محک خوبی برای تعیین بهره‌وری سایت نمی‌باشد.

دومین سایت: متمم Motamem

سایت متمم

وبسایت متمم که به گفته‌ی خود سایت مخفف «محل توسعه‌ی مهارت‌های من» می‌باشد یک وبسایت تخصصی در حوزه‌ی تولید محتوای آموزشی می‌باشد. احتمالا اسم متمم را از قبل شنیده باشیم و یا به نحوی از خدمات آن استفاده کرده باشیم.

متمم مجموعه‌ی بسیار بزرگی می‌باشد و در حوزه‌ محتوا بیشترین نویسندگان را دارد که همه نیز در این کار خبره هستند و آموزش‌‌های کافی را در این حوزه دیده‌‌اند و مدارک موردنظر را نیز کسب کرده‌اند.

خدمات متمم

ابتدا لیستی از خدمات این وبسایت در زمینه‌ی محتوا را بیان می‌کنیم و سپس توضیحاتی تکمیلی در این باره ارائه خواهیم داد.

 • تدوین تقویم محتوا برای مراکز آموزشی
 • تولید محتوا بر اساس تقویم محتوایی
 • خدمات حوزه‌ی کیفیت مطالب آموزشی
 • خدمات آموزش مجازی
 • آموزش‌های توسعه‌ی فردی نظیر توسعه شغل و مهارت‌های فردی
 • آموزش مدیریت سازمانی و سایر موارد مربوط به کسب و کار
 • تولید محتوای آموزشی برای فنون مذاکره و مدیریت انسانی

متمم خود را منتقد نظام آموزشی کشور می‌داند و سعی در ایجاد عدالت آموزشی دارد و با تولید محتوای الکترونیکی برای افراد و اقشار مختلف جامعه فضایی باز و پرقدرت ایجاد کند. از طرفی بخشی از فعالیت‌های متمم نظیر تاکید بر محتوای اصیل فارسی برای بهبود مهارت‌های زبانی و گسترش صحیح زبان فارسی متمرکز است. تولید محتوای تخصصی برای وبسایت‌ها و کسب و کارها با تکیه بر دانش زبانی بالا مهم‌ترین فعالیت متمم در زمینه‌ی تولید محتوا برای کسب و کارها می‌باشد.

بررسی وبسایت

متمم مجموعه‌ای از نویسندگان را گرد هم آورده و با استفاده از مهارت‌های زبانی و ویراستاری سعی در تولید محتوای بهینه برای وبسایت‌ها دارد. کارگاه‌های آموزش تولید محتوا یکی دیگر از خدمات این مجموعه برای سایت‌های فارسی می‌باشد. اقدامات این سایت بیشتر در حوزه‌ی محتوای آموزشی نظیر محتوای تحصیلی، آموزش مهارت‌هایی نظیر تولید محتوا، مدیریت استرس و مدیریت زمان و ایجاد کسب و کار و مواردی از این دست می‌‌باشد و فعالیت گسترده‌ای در این حوزه دارد.

وبسایت متمم از جنبه‌های دیگری نیز اهمیت دارد. صدها مقاله و مطلب مفید در مورد مهارت‌های فردی، بیماری‌های روحی و روانی، اصول کسب و کار و اخلاق و مواردی از این دست در وبسایت موجود می‌باشد که مطالعه‌ی آ‌ن‌ها می‌تواند به افراد کمک کنند تا زندگی بهتری داشته باشند. دوره‌های آموزشی متمم نیز بیشتر بر این موضوعات تمرکز دارد. اما معروف‌ترین دوره‌های آن‌ها همان دوره‌های آموزش محتوا و نحوه‌ی تولید محتوای آموزشی می‌باشد که افراد زیادی آن‌ها را خریداری کرده‌اند و از آن‌ها استفاده می‌کنند.

لازم به ذکر است که بسیاری از خدمات متمم که به صورت رایگان در اختیار افراد قرار می‌دهد صرفا برای بهبود و رشد عدالت آموزشی می‌باشد و این کار را بدون هیچ چشم‌داشتی انجام می‌دهند که این کار آن‌ها بسیار قابل احترام و شایسته‌ی تقدیر می‌باشد.

رتبه در الکسا:

متمم وضعیت بسیار خوبی در رتبه‌بندی الکسا دارد و در جهان ۸۶۰۰مین سایت می‌باشد و در ایران رتبه‌ی ۱۸۹ را کسب کرده است. عمده‌ی دلایل کسب این رتبه مقالات مهم این سایت در حوزه‌ی توسعه‌ی مهارت‌های فردی می‌باشد.

 

سایت سوم: سایتی نو Siteeno

سایتی نو

سایتی نو با هدف ارائه‌ی یکجای خدمات وب قدم به عرصه‌ی ایجاد پلتفرم‌‌های مناسب برای کسب و کارهای مختلف نهاده است. سایتی نو با توجه به اطلاعاتی که از وبسایت آن کسب کرده‌ایم مجموعه‌ای از برنامه‌نویسان و طراحان وب و اپلیکیشن و گرافیست‌ها و نویسندگان می‌باشد که خدمات جامعی را در اختیار سایت‌های دیگر قرار می‌دهند.

خدمات سایت

سایتی نو یک وبسایت دیگر در حوزه‌ی تولید محتوا می‌باشد که خدمات آن شامل موارد زیر می‌باشد:

 • طراحی سایت
 • سئو و بهینه‌سازی
 • تولید محتوا
 • مشاوره
 • محصولات تخصصی
 • هاستینگ و میزبانی وب
 • خدمات پیام کوتاه

به نظر می‌رسد سایتی نو تولید محتوا را در اولویت دوم خود قرار داده است و در حال حاصر بیشتر بر روی طراحی سایت و مدیریت آن و سئو فنی وبسایت تمرکز کرده است. دلیل اینکه بسیاری از سایت‌‌‌ها از حوزه‌ی تخصصی تولید محتوا خارج می‌شوند که کسب و کارها سعی می‌کنند بیشتر کارها را به این آژانس‌ها بسپارند تا کل مدیریت سایت بر عهده‌ی آنان باشد. از این رو وبسایت‌های تولید محتوا هم برای افزایش درآمد خود خدمات تازه‌ای را به وبسایت اضافه می‌کنند.

بررسی وبسایت

وبسایت سایتی نو را می‌توان از چند  جهت بررسی کرد، در ابتدا باید گفت که این وبسایت  جنبه‌‌های بازاریابی محتوایی را نیز برای کسب و کارهای مختلف در نظر گرفته است و محتوای آموزشی آن در قسمت وبلاگ سایت هم نشان‌دهنده‌ی این مورد می‌باشد.

در قسمت آموزش سایت آموزش‌های سئو وردپرس، آموزش وردپرس و ووکامرس و آموزش بازاریابی محتوایی وجود دارند که می‌توانند بسیار مفید و مثمر ثمر واقع شوند. بخش دیگری که می‌تواند بسیار موردتوجه باشد مقالات و محتوای آن می‌باشد. محتوای وبسایت‌ چه از نظر آموزش بازاریابی محتوایی و چه از نظر تولید محتوای بهینه برای سئو بسیار کاربردی می‌باشند.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: افزایش سرعت لود سایت های وردپرسی [مصاحبه]

سایتی نو مرجع خوبی برای طراحی و مدیریت سایت می‌باشد اما یک ایراد اساسی آن عدم وجود نمونه‌کارها و حتی مشتریان آن می‌باشد. مشتریان یک وبسایت در حقیقت اعتبار آن وبسایت را نشان می‌دهد و از این جهت نمی‌توان تعیین کرد که کیفیت مقالات و نوشته‌های وبسایت سایتی نو برای سایر کسب و کارها در چه حدی می‌باشد. اطلاعاتی از نویسنده‌ها و کارکنان آن نیز موجود نمی‌باشد و نمی‌توان از این طریق هم اطلاعاتی در مورد آن کسب کرد.

شعار سایتی نو فراهم کردن یکجای تمام خدمات وب نظیر طراحی و تولید محتوا و سئو و خدمات اپلیکیشن و هاستینگ و پیام کوتاه می‌باشد و این خدمات به نحوی باعث شده‌اند تا بخش محتوایی کار و علی‌الخصوص بازاریایی محتوایی نقص‌هایی داشته باشد.

رتبه در الکسا:

سایتی نو رتبه‌ی ۲۳۰۰۰۰ جهانی و ۹۰۰۰ ایران را به خود اختصاص داده است ولی با توجه به فعالیت کم آن رتبه‌ی نسبتا خوبی می‌باشد.

 

سایت چهارم: ناهید عبدی NahidAbdi

ناهید عبادی

ناهید عبدی مشاور و مدرس مدیریت و توسعه‌ی فردی می‌باشد. نمی‌توان گفت که وبسایت ناهید عبدی یک وبسایت برای تولید محتوا برای وبسایت‌ها می‌باشد اما بخش تولید محتوای سایت یکی از مهم‌ترین منابع برای ایجاد اعتبار و تاثیرگذاری بر روی مخاطب از طریق محتوا می‌باشد.

محتوای تولیدی برای وبسایت‌ها باید هدفمند باشد تا بتوانند به درستی در مسیر جذب مخاطب قرار بگیرند. وبسایت ناهید عبدی ایده‌های بسیار زیادی در زمینه‌ی جذب مخاطب، تاثیرگذاری، محتوای فروش، مدیریت و توسعه‌ی فردی دارد.

ناهید عبدی میانه‌ی خوبی با هنر دارد و از ترکیب محتوا با هنر و روانشناسی یک روش فوق‌العاده قدرتمند برای جذب مخاطب ایجاد کرده است. تولید محتوای ترکیبی در حال حاضر توسط بسیاری از آژانس‌های تولید محتوا در حیطه‌ی جهانی انجام می‌شود و از مهم‌ترین مباحث در تاثیرگذاری بر روی مخاطب می‌باشد.

خدمات سایت ناهید عبدی

دسته‌بندی وبسایت ناهید عبدی چند قسمت دارد که در ادامه به آن‌ها پرداخته می‌شود:

 • تولید و بازاریابی محتوا: در این بخش مجموعه‌ای از مقالات مفید در زمینه‌ی تولید محتوا و بازاریابی محتوایی آورده شده است که به قلم خود ایشان به نگارش درآمده است. از طرفی در این مقالات نحوه‌ی پیدا کردن موضوعات مهم و پربازخورد و همچنین تکنیک‌های محتوایی برای جذب مخاطبان آموزش داده شده است.
 • نویسندگی: محتوای متنی همیشه جذاب است علی‌الخصوص اگر در نوشتن یک کتاب در ذهن ما باشد. ایده‌هایی برای نوشتن، نحوه‌ی نوشتن و آموزش‌هایی برای بهره‌گیری بیشتر از فکر و ایده‌های مختلف در این قسمت گردآوری شده است.
 • توسعه فردی: به نظر می‌رسد پربازده‌ترین قسمت محتوایی سایت ناهید عبدی آموزش‌های توسعه فردی می‌باشد. این آموزش‌ها به طور کلی مخاطبین زیادی دارد و آموزش کنترل استرس و اضطراب و فنون مذاکره و مواردی از این دست جزو این فعالیت‌ها می‌باشند.
 • کتاب و کتابخوانی: ناهید عبدی کتاب‌های خوبی می‌خواند و آن‌ها را در وبسایت خود معرفی می‌کند عموم این کتاب‌ها در حوزه‌ی مهارت‌های فردی و روانشناسی می‌باشد و بیشتر کتاب‌های جدید این حوزه می‌باشد.

بخش‌های دیگری هم در این وبسایت وجود دارند که معمولا مطالبی به صورت جسته گریخته در آن آورده شده است. وبسایت ناهید عبدی برای تولید محتوا برای وبلاگ‌ها نمی‌‌باشد و بیشتر در حوزه‌ی استراتژی محتوا می‌باشد. در حال حاضر خدمات تولید محتوا برای وبسایت‌ها در قسمت خدمات سایت موجود نمی‌باشد ولی آموزش‌های تولید محتوا و بازاریابی محتوایی موجود در سایت یکی از پربازدیدترین‌ها می‌باشد.

در قسمت اطلاعات، میزان تحصیلات و مدارک و شرکت‌هایی که خانم ناهید عبدی با آن‌ها همکاری داشته است آورده شده است و می‌توان از این طریق به میزان مهارت ایشان در زمینه‌ی تولید محتوا پی برد.

رتبه در الکسا:

وبسایت ناهید عبدی به این دلیل که یک وبسایت شخصی می‌باشد و به صورت مجموعه‌ای کار نمی کند رتبه‌ی ۳۴۰۰۰۰ جهانی و ۱۵۰۰۰ ایران را دارد.

 

سایت پنجم: نیوسئو NewSeo

نیو سئو

نیوسئو خود را مرجع سئو ایران می‌داند و بیشتر در حوزه‌ی سئو تکنیکال فعالیت دارد و در خدمات آن می‌توان تولید محتوا را نیز دید. تولید محتوای وبسایت نیوسئو بیشتر مبتنی بر ایجاد یک پلتفرم برای کسب و کارها می‌باشد تا از طریق آن محتوای موردنیاز خود را تهیه کنند.

به دلیل نبود نمونه‌کارهای تولید محتوا در وبسایت‌ آن‌ها نمی‌توان در مورد کیفیت محتوای آن نظر داد اما به نظر می‌رسد با توجه به مشتریان آن کیفیت مطلوبی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. در حال حاضر تمرکز اصلی نیوسئو بر خدمات سئو می‌باشد. درست است که تولید محتوا در اکثر مواقع یکی از زیرمجموعه‌های سئو می‌باشد اما همانطور که قبلا گفته شد در تولید محتوا به این شکل جنبه‌ی مهمی از محتوا یعنی بازاریابی محتوا نادیده گرفته می‌‌شود.

خدمات نیوسئو

خدمات نیوسئو در زمینه‌ی تولید محتوا:

 • آموزش تولید محتوا
 • فروش محصولات تولید محتوا نظیر دوره‌‌ها
 • آموزش راه‌اندازی کسب و کارهای نوپا
 • برگذاری جلسات آموزش تولید محتوا به صورت خصوصی

 

بررسی وبسایت

در وبسایت نیوسئو مقالات خوبی در حوزه‌ی تولید محتوا وجود دارد که می‌تواند به درد کپی‌رایترها و تولیدکنندگان محتوا بخورد. محتوای وبسایت نیوسئو بسیار آموزنده می‌باشد به نظر می‌رسد امیر قمصری که سابقه‌ی فعالیت در تجارت الکترونیکی دارد این وبسایت را مدیریت می‌کند و محتوای آن‌ نیز توسط خود ایشان نگارش می‌شود.

ترکیبی که در محتوای این سایت وجود دارد و تعامل مناسبی که بین سئو و مدیریت سایت و تولید محتوا ایجاد کرده است بسیار جالب توجه است و فضای جالبی را برای تاثیرگذاری بر مخاطب دارد. طراحی سایت و سایر خدمات مربوط به سایت نیز از جمله‌ی فعالیت‌های این وبسایت می‌‌باشد.

فروش کتاب در زمینه‌ی سئو و تولید محتوا نیز بخش دیگری از وبسایت می‌باشد که کتاب‌هایی در مورد سئو و بازاریابی دیجیتال در آن موجود می‌باشند و به فروش می‌رسند. از نکات دیگر این سایت برگذاری جلسات آموزشی تولید محتوا به صورت زنده از طریق اسکایپ و مواردی از این دست می‌باشد که در نوع خود جالب توجه می‌باشد.

رتبه در الکسا:

نیوسئو رتبه‌ی ۷۲۰۰۰ جهانی و ۲۰۰۰ ایران را به خود اختصاص داده است و از این نظر فعالیت خوبی داشته است.

 

سایت ششم: همیار وب Hamyareweb

همیار وب

همیار وب نیز در حوزه‌ی تولید محتوا خدمات خاص خود را دارد. همیار وب در حوزه‌ی تخصصی سئو و آموزش فعالیت دارد و خدمات آن‌ بیشتر در این حوزه‌ها متمرکز می‌باشد. تمرکز بر روی این حوزه اندکی رسالت بازاریابی محتوایی را به حاشیه می‌کشاند. اما در همیار وب آموزش‌های خوبی در این حوزه وجود دارند که می‌توانند تا حدی راهگشا باشد.

همیار وب ترکیبی از یک آژانس دیجیتال مارکتینگ و سئو می‌‌باشد و آموزش‌های مختلفی در این زمینه ارائه کرده است. بازاریابی محتوا در این سایت چندان پوشش داده نشده است و به نظر می‌رسد سئو فنی کاملا مقدم بر محتوا در نظر گرفته شده است. البته نمی‌توان این را یک نقطه ضعف قلمداد کرد اما بهتر آن است که از قابلیت‌های بازاریابی محتوایی در جذب مخاطب و تاثیرگذاری بر روی مخاطب استفاده شود.

خدمات همیار وب

همیار وب در قسمت‌های زیر اقدام به ارائه‌ی خدمات می‌کند

 • طراحی سایت
 • سئو فنی
 • سئو محتوایی
 • تولید محتوا برای وبسایت‌ها
 • تولید محتوای آموزشی
 • فروش کتاب و محصولات آموزشی

محصولات آموزشی موجود در سایت منبع خوبی برای یادگیری اصول تولید محتوا و بازاریابی محتوایی می‌باشند که خدمات خوبی را در این زمینه ارائه می‌دهد و با آموزش‌های ویدیویی در این زمینه‌ها نام خود را به عنوان یکی از سایت‌های برتر این حوزه تثبیت کرده است.

در حال حاضر تمرکز اصلی همیار وب بر روی راه‌اندازی کسب و کارهای اینترنتی می‌باشد. کسب و کارهای اینترنتی در سال‌های اخیر به طور فزاینده‌ای در ایران شروع به کار کرده‌اند و بسیاری از آن‌‌ها موفقیت‌های قابل توجهی در این زمینه کسب کرده‌اند. همیار وب نیز با هدف بهبود این کسب و کارها شروع به کار کرده است و در حال حاضر می‌توان گفت نتایج خوبی از آن گرفته است.

بررسی وبسایت

وبسایت همیار وب منبع خوبی برای یادگیری نکات و اصول طراحی و مدیریت سایت می‌‌باشد. ایمیل مارکتینگ به صورت جامع پوشش داده شده است و بسیاری از اصول سئو به طور کامل زیر ذره‌بین قرار گرفته‌اند. هر چند مقالاتی که در حوزه‌ی تولید محتوا در این سایت تعداد زیادی ندارند اما محتوای مقالات بسیار ارزنده و مهم می‌باشند.

این وبسایت در حوزه‌ی بازاریایی اینترنتی و نه صرفا از راه محتوا نیز مقالات بسیار جالب‌ توجهی دارد. در حال حاضر ‌آژانس‌‌های دیجیتال مارکتینگ در این حوزه به صورت تخصصی کار می‌کنند اما همچنان می‌توان اذعان کرد همیار وب قدم‌های خوبی در این زمینه برداشته است.

رتبه در الکسا:

همیار وب رتبه‌ی ۳۹۰۰۰ جهانی را در الکسا به خود اختصاص داده است و در بین سایت‌‌های ایرانی نیز رتبه‌ی ۱۰۱۵ را با خود اختصاص داده است.

 

سایت هفتم: محتوای وب Curata

محتوای وب

محتوای وب کاری از مرتضی آرامی در حوزه‌ی تولید محتوا می‌باشد. خدمات محتوای وب کاملا در حوزه‌ی محتوا و بازاریابی محتوا می‌باشند و در حال حاضر مدیریت سایت نیز به آن اضافه شده است. نمونه‌های بررسی شده از محتوای وب نشان می‌دهد که نویسندگانی با تخصص و مهارت بالا در این مجموعه فعالیت دارند.

خدمات محتوای وب

متن‌های تولید شده در محتوای وب چند شاخصه ی اساسی دارند:

 • سئوی محتوا: محتوای تولیدی سایت محتوای وب از نظر رعایت نکات موجود برای سئو بسیار بهینه می‌باشند و چه از نظر استفاده از کلمات کلیدی و چه تحقیق برای کلمات کلیدی وضعیت بسیار مطلوبی دارند.
 • بازاریابی محتوا: متون بررسی شده از وبسایت محتوای وب نشان می‌دهد که با تکیه بر دانش فنی و استفاده از نویسندگان فعال توانسته است قدم‌های خوبی در جهت بهبود فعالیت وبسایت‌ها و بیشتر دیده شدن آ‌ن‌ها بردارد.
 • تدوین استراتژی محتوا: استراتژی حاکم بر متن‌های موجود در وبسایت و محتوای کسب و کارهایی که در حال حاضر با این وبسایت همکاری دارند بسیار منظم و پخته می‌باشد.

محتوای وب از شهریور ۹۶ فعالیت خود را آغاز کرده است و در این مدت کم توانسته‌است با تکیه بر دانش فنی و پشتکار بالای مجموعه، مشتریان زیادی پیدا کند. تعرفه‌های این وبسایت نیز برای تولید محتوا هم برای کسب و کارها و هم سایر وبلاگ‌ها مناسب می‌باشند.

سیستم پشتیبانی فنی سایت و مدیریت سایت نیز که به تازگی به این مجموعه اضافه شده است در یک ارتباط مستقیم با بخش تولید محتوا قرار دارد و از این نظر هم بسیار مجموعه‌ی منظم و حرفه‌ای توسط آقای مرتضی آرامی ساخته و پرداخته شده است.

بررسی وبسایت

محتوای موجود در سایت محتوای وب هم چه در بخش محتوا و بازاریابی محتوا و چه در بخش مدیریت سایت بیشتر مبتنی بر آموزش تولید محتوا و رفع مشکلات مدیریت سایت و مواردی از این دست می‌باشد و از این نظر بسیار سودمند می‌باشد.

در حال حاضر بخش آموزش محتوا و بازاریایی محتوا از طریق پادکست نیز در سایت فراهم شده است و دوره‌‌های آموزشی به صورت رایگان نیز در سایت موجود می‌باشند. آمارهای موجود در سایت نشان از موفقیت این وبسایت در زمانی نسبتا کم می‌باشد. نقطه‌ی قوت محتوای وب همان وبسایت آن می‌باشد که در یک محیط تعاملی جذاب و با بیانی شیرین و جذاب باعث شده است تا افراد زیادی به این برند اعتماد کنند.

سایر خدمات محتوای وب:

 • تدوین تقویم محتوایی و برنامه‌ی محتوایی
 • بازبینی محتوا از منظر سئو
 • بازبینی ایده‌ها و کاربردهای محتوایی متون و …

اطلاعات تکمیلی در وبسایت محتوای وب نیز موجود می‌باشد. در هر صورت این وبسایت از نظر عملکرد شاخصه‌های مناسبی را از خود نشان داده است.

رتبه در الکسا:

با توجه به اینکه محتوای وب مدت بسیار کمی است که شروع به کار کرده است اما رتبه‌ی ۷۰۰۰۰۰ جهانی و ۳۰۰۰۰ ایران را به خود اختصاص داده است و از این نظر هنور مقداری جای کار دارد.

سایت هشتم: نوین Novin

نوین

نوین در حوزه‌ی بازاریابی محتوایی و تولید محتوا جزو برترین‌ها می‌باشد خدمات این سایت بسته به نوع تعرفه‌ها و مواردی از این دست تعیین می‌شود. شایان ذکر است که این سایت صرفا خدمات تولید محتوا انجام نمی‌دهد و مدیریت و پشتیبانی سایت و مواردی از این دست نیز جزو خدمات آن محسوب می‌شوند. بازاریابی محتوایی جزو مواردی می‌باشد که در حال حاضر صنایع و کسب و کارهای مختلف به آن نیاز دارند و وبسایت نوین سعی در اجرای این امر دارد.

خدمات نوین

در نمونه‌های بررسی شده از سایت نوین دقت عمل خوبی به کار برده شده است ولی برخی ایرادات از نظر فنی و نوشتار علمی و ویراستاری در آن وجود داشت. در هر صورت خدمات نوین شامل موارد زیر می‌باشد:

 • تدوین استراتژی محتوا
 • تولید محتوای متنی
 • شخصی‌سازی تصاویر
 • تحقیق کلمات کلیدی
 • تضمین اصالت متن
 • تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی
 • تولید محتوای چند رسانه‌ای

مدیریت شبکه‌های اجتماعی نیاز به ایده‌پردازی و خلاقیت دارد و آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ عموما این کار را به صورت تخصصی انجام می‌دهند اما وبسایت نوین مدیریت و تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی را نیز انجام می‌دهد و از این نظر تمام جنبه‌های بازاریابی محتوایی را در نظر گرفته است. در نمونه‌های بررسی شده از وبسایت نوین مورد دیگری که جزو اشکلات و ایرادات آن محسوب می‌شود عدم ایجاد خلاقیت در ایجاد فضای تعاملی برای تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی بود که برای کمپین‌های بازاریابی به نوعی یک نقص محسوب می ‌شود و حتما باید به گونه‌ای از پتانسیل تعاملی وبسایت‌ها استفاده شود.

بررسی وبسایت

تنوع محتوایی وبسایت نوین زیاد است و با ترکیب اینفوگرافیک و محتوای تصویری سعی در جذب مخاطب برای وبسایت‌ها و کسب و کارها دارد. تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی یکی از مهم‌ترین مسائل در جذب مخاطب می‌باشد که وبسایت نوین به طور کامل به آن پرداخته است.

وبسایت نوین مقالات خوبی دارد و آن طور که به نظر می‌رسد تیم قدرتمندی پشت این کار می‌باشد و مطالبی تخصصی را در حوزه‌ی تولید محتوا و بازاریابی محتوایی در وبسایت کار کرده‌اند. وبسایت نوین هم مانند سایر وبسایت‌ها قدم در عرصه‌ی آموزش و فروش خدمات و محصولات آموزشی نهاده است و کتاب‌ها و فیلم‌‌ها و مقالات خوبی را می‌توانید در وبسایت آن‌ها پیدا کنید.

رتبه در الکسا:

وبسایت نوین رتبه ی ۳۳۰۰۰ را در بین تمام وبسایت‌های جهانی دارد و در ایران نیز رتبه‌ی ۸۱۳ ام را دارا می‌باشد.

سایت نهم: گراف GraphTeam

گراف تیم

تیم گراف یک مجموعه‌ی منسجم و قدرتمند در زمینه‌ی تولید محتوا و بازاریابی می‌باشد که تمرکز اصلی آن‌ها تولید محتوا می‌باشد.

فعالیت‌های تیم

آن‌ها ۴ بخش اساسی در این زمینه دارند:

 • استراتژی: تیم گراف در وهله‌ی اول برای کسب و کارهای مختلف بسته به کارکرد و اهدافشان یک استراتژی مشخص را تعیین می‌کند و سپس برای بهینه‌سازی این استراتژی در ادامه‌ی مسیر اطلاعات موردنیاز را تجزیه و تحلیل می‌کند.
 • تولید محتوا: پس از تعیین استراتژی، تولید محتوا مبتنی بر استراتژی موردنظر شکل می‌گیرد و سعی در محتوایی تعاملی دارند و به نظر می‌رسد نویسندگان چیره‌دستی نیز در این مجموعه حضور دارند.
 • تحلیل: کارشناسان تولید محتوا و تحلیل‌گران مجددا میزان بازخورد متن‌های تولید شده را بررسی می‌کنند و مطابق با آن استراتژی متنی را تغییر و یا به طور کامل عوض می‌کنند. این تحلیل‌ها جهت‌دهی خوبی برای ادامه‌ی مسیر می‌باشد.
 • مشاوره: این بخش نیز یکی از بخش‌های مهم تیم گراف می‌‌باشد که با تکیه بر دانش علمی در حوزه‌ی تولید محتوا ایده‌هایی که در این باره وجود دارد را با کسب و کارها در میان می‌گذارند تا در یک تعامل متقابل به نتایج خوبی برسند.

خدمات تیم گراف صرفا به تولید محتوا برنمی‌گردد و مدیریت شبکه‌های اجتماعی و سئوی فنی سایت نیز جزو فعالیت‌های این تیم می‌باشد.

بررسی وبسایت

وبسایت تیم گراف یک مجموعه‌ی بسیار قدرتمند برای تولیدکنندگان محتوا و کسب و کارهای مختلف می‌باشد. بررسی تخصصی تولید محتوا، روش‌های تولید محتوا و تاثیر آن بر برندینگ و مواردی از این دست در وبسایت تیم گراف به طور دقیق پوشش داده شده است.

از دیگر نکات مهم وبسایت تیم گراف فعالیت گسترده‌ی آن‌ها در زمینه‌ی تولید محتوای چندرسانه‌ای برای آموزش و مواردی از این دست می‌باشد. ویدیو و پادکست و فایل‌ها و کتاب‌های آموزشی مختلفی در سایت وجود دارند که می‌توانند برای همه‌ی افراد شاغل در این حوزه و صاحبان کسب و کارها بسیار مفید باشند.

یکی از نکاتی که به نظر من از نقاط ضعف این وبسایت می‌باشد که نمونه‌کارهایی از فعالیت خود در این حوزه را در وبسایت قرار نداده‌اند و نمی‌توان در مورد کیفیت محتوا و ساختارهای نگارشی آن نظر تخصصی داد ولی با توجه به مشتریانی که دارد به نظر می‌رسد کیفیت محتوای آنان مطلوب می‌باشد.

رتبه در الکسا:

رتبه‌ی الکسای گراف تیم در جهان ۲۵۰۰۰۰ و در ایران نزدیک ۱۰۰۰۰ می‌باشد. البته می‌دانید که برخی وبسایت‌ها عموما برای رتبه‌ی الکسا اهمیتی قائل نیستند و نمی‌تواند مبنایی برای ارزیابی باشد.

سایت دهم: کپیفای Copify

کپیفای

کپیفای یک مرجع قدرتمند برای تولید محتوا می‌باشد که بیشتر خدمات آن در حوزه‌ی تولید محتوای بهینه برای وبسایت ‌ها می‌باشد کپیفای مشتریان خود را به سه دسته تقسیم می‌کند و برای هر کدام خدمات خاص آن‌ها را ارائه می‌دهد.

گروه اول کسانی که تازه وبسایت راه اندازی کرده‌اند: برای این دسته خدمات طراحی وب و تحقیق و استراتژی محتوایی صورت می‌گیرد و متناسب با فعالیت آن‌ها محتوایی بهینه تولید می‌شود

گروه دوم کسانی که وبسایت راه اندازه کرده‌اند و دوست دارند برای وبسایت خود محتوا تولید کنند: برای این دسته خدمات مشاوره و استراتژی محتوایی انجام می‌شود و فعالیت سابق آن‌ها کاملا رصد می‌شود و یک استراتژی منظم و دقیق چیده می‌شود.

گروه سوم شرکت ها و مجموعه های شناخته شده هستند که دوست دارند مسئولیت تولید محتوای وبسایت خود را به یک شرکت معتبر بسپارند: این شرکت‌ها با توجه به اینکه واحد فنی و ارزیابی و تیم سئو دارند ابتدا سعی می‌شود که با آن‌ها مشاوره انجام شود و مطابق نظر آن‌ها محتوای مناسب تولید شود.

خدمات کپیفای

در هر صورت خدمات کپیفای شامل موارد زیر می باشد.

 • تولید محتوا و کپی رایتینگ
 • رپورتاژنویسی
 • گوگل ادوردز
 • سرویس‌های ایمیل مارکتینگ
 • طراحی و بهینه‌‌سازی وب
 • بازاریابی اینترنتی
 • اینفوگرافی و سایر موارد مربوط به چندرسانه‌ای

البته کپیفای محدود به این خدمات نیست و عمده‌ی خدمات آن در زمینه‌ی تولید محتوا مانند تدوین تقویم محتوایی و استراتژی محتوایی برمی‌گردد و با توجه به اصول بازاریابی محتوایی سعی در بالا بردن رتبه سایت در گوگل دارند.

بررسی وبسایت

وبسایت مجموعه‌ی کپیفای چند نقطه ضعف و چند نقطه قوت دارد که در اینجا به آن‌ها اشاره می‌شود.

 • در دسته‌بندی‌های وبسایت گزینه‌ی خرید و فروش بیت‌ کوین به چشم می‌خورد که به نظر می‌رسد بخشی از سایت تبدیل به صرافی ارزهای دیجیتال شده است. ارتباط این کار با تولید محتوا و بازاریابی محتوایی نزدیک به صفر است و مقداری حرفه‌ای بودن و تخصص کپیفای را زیر سوال می‌برد.
 • این وبسایت نمونه‌کارهای جالبی از خود ارائه داده است که می‌توان نظر قطعی در مورد آن‌‌ها داد و کیفیت محتوای این وبسایت را کاملا ارزیابی کرد که این مورد از نقاط قوت سایت می‌باشد.
 • مقالات بسیار مهمی در وبسایت کپیفای در حوزه سئو و بازاریابی محتوایی وجود دارند که هم از نظر کیفی و هم بار آموزشی بسیار جالب توجه می‌باشند و می‌توان اطلاعات بسیار خوبی از آن‌ها کسب کرد.

وبسایت کپیفای در زمینه‌ی فروش محصولات دیجیتال نظیر کتاب و محصولات آموزشی نیز فعالیت دارد و قسمت فروشگاه سایت نیز جزو صفحات پربازدید این وبسایت می‌باشد.

رتبه در الکسا:

کپیفای رتبه‌ی ۱۴۰۰۰۰ جهانی و ۴۰۰۰ ایران را دارد و یک رتبه‌ی نسبتا خوب برای یک سایت در زمینه‌ی تولید محتوا محسوب می‌شود.

 

جمع‌بندی

حالا که با وبسایت‌های مهم در حوزه‌ي تولید محتوا آشنا شده اید چند راه در انتظار شماست

 • به عنوان نویسنده و کپی‌رایتر می‌توانید در یکی از این سایت‌ها فعالیت داشته باشید و برای آن‌‌ها کار کنید و یا اگر خودتان در این زمینه شاغل هستید می‌توانید از مطالب آن‌ها استفاده کنید و سواد محتوایی خود را بالاتر ببرید.
 • به عنوان صاحبان کسب و کارها می‌توانید یکی از این وبسایت‌ها را انتخاب کنید تا برای وبسایت و شبکه‌های اجتماعی شما محتوای سودمند و بهینه تولید کنند و بتوانید از این طریق وبسایت خود را به موتورهای جستجو و در نهایت مردم معرفی کنید.

در هر دو حالت عجله نکنید و سعی کنید این سایت‌ها را به طور کامل بررسی کنید و سپس متناسب با نیاز خود یکی از آ‌ن‌ها را انتخاب کنید و به عنوان کپی‌رایتر در آ‌نجا مشغول به کار شوید و یا تولید محتوای کسب و کار خود را به آن‌ها بسپارید

سایت های دیگر که در حوزه تولید محتوا فعالیت خوبی دارند:

image_printاگر مقاله برای شما مفید بود میتوانید پرینت بگیرید

نویسنده : توحید عزیززاده

عاشق رشد و توسعه کسب و کارها تو دنیای آنلاین هستم و سئو یکی از بهترین روش ها برای خلق این موفقیت می باشد.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصین سریرنوین تماس بگیرید
منتظر نظرات ارزشمند شما در مورد پیرامون این مقاله هستیم و مطمئن باشید در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ داده خواهد شد.

17 دیدگاه در “۱۰ سایت برتر تولید محتوا در ایران در سال ۹۸”

 1. رایان گفت:

   سلام تشکر از مقالتون من با تیم نوین کار کردم کارشون واقعا خوب بودش سر وقت دقیق تحویل دادن مقالات رو بهم

  1. توحید عزیززاده گفت:

   سلام. خواهش میکنم نظرات شما باعث قوت قلب تیم ماست.
   خیلی عالی ممنون از اینکه تجربه خودتون رو به اشتراک گذاشتین
   موفق باشین

 2. sali گفت:

  خیلی جالب بود ممنون

  1. توحید عزیززاده گفت:

   سلام. خواهش میکنم نظرات شما باعث قوت قلب تیم ماست.
   موفق باشین

 3. دیبا سلطانی گفت:

  سلام خود شما از این سایت ها استفاده کردین از خدماتشون؟

  1. توحید عزیززاده گفت:

   سلام. خیر فقط از روی خدمات و نقطه نظرات فنی مقایسه انجام شده است.

 4. یید محمد جواد موسوی گفت:

  مقاله بسیار مفید و جامع بود ممنون

  1. توحید عزیززاده گفت:

   سلام خوشحالیم که برایتان مفید بوده است.

 5. تیک تاک تک گفت:

  سلام … خسته نباشید
  خیلی برام عجیب بود که اسمی از رایتینا نیوردین …

  1. توحید عزیززاده گفت:

   سلام
   ممنون از درج نظرتون این وب سایت ها بر اساس رتبه گوگل اشان تعیین شده اند
   حتما بررسی میکنیم سایتی گه گفتین رو اگه سئو اشون خوب باشه در لیست درج میکنیم.
   سپاس

 6. احمد تصویری گفت:

  ممنون از مطلب خوبتون
  البته هنوز زمان زیادی تا پایان سال ۹۸ هست. فکر میکنم در لیست میتوان کااج تپسل رو هم اضافه کرد.

 7. علی گفت:

  حقیقتا که چند تا شرکت خفن در این حوزه هست که اصلا شما معرفی نکردید

  1. توحید عزیززاده گفت:

   سلام وقتتون بخیر خوشحال میشیم لیستشون رو برامون ارسال کنید.

 8. لیلی گفت:

  عالی بود

  1. توحید عزیززاده گفت:

   سپاس از درج نظر شما

 9. شبستری گفت:

  به نظرم باید این لیستتون رو کمی آپدیت کنید. مثلا گروه جوهر که جزء معدود گروه هایی هستن که هم خارجی کار میکنند و هم داخلی یا مثلا شرکت نویسش که خدماتشون خوبه

  1. توحید عزیززاده گفت:

   سلام تشکر از درج نظر شما حتما این شرکت ها هم بررسی می شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه، وارد دنیای طراحی سایت و سئو سایت شده اید؟

مشاوره در تلگرام