رنکینگ الکسا چیست؟

توحید عزیززاده در آبان ۱۹, ۱۳۹۷
رنکینگ الکسا چیست؟

آیا رتبه الکسا مهم است؟

آیا رتبه الکسا مهم است؟ قبل از پاسخ دادن به این سوال، با یک سوال دیگر شروع کنیم. آیا شما مقایسه شدن را دوست دارید؟ مسلما جواب قطعی دادن به این سوال سخت است.

ولی اگر سوال را به این صورت پرسیده می­شد که آیا شما پیشرفت را دوست دارید؟ آیا دوست دارید که بدانید در چه سطحی هستید؟ آیا دوست دارید که با معیار صحیحی ارزیابی شوید؟ قطعا جواب سوال ساده تر بود فقط یک بله!

پس در فضای وب نیز اگر حرفی برای گفتن داشته باشیم ترجیح می­دهیم به نحوی توانمدی­ هایمان را به دیگران نشان دهیم. مثل یک رزومه قوی و حرفه­ای. رتبه­ بند الکسا این امکان را به کاربران خود می­دهد که با افزودن ابزار الکسا در سایت خود تحلیلی از سایت، تعداد بازدیدکنندگان، زمان حضور بازدیدکنندگان در سایت و برخی اطلاعات از این قبیل را در اختیار بازدیدکنندگان بگذارد و در کنار آن خود نیز تحلیلی از وضعیت سایت خود داشته باشند.

اگر شما یک سایت خصوصی یا منحصر به فرد در یک زمینه خاص یا مربوط به یک ارگان رسمی داشته باشید به نحوی که کاربران ویژه خود را دارید، مسلما داشتن رتبه صد یا رتبه صدمیلیون الکسا فرقی به حالتان نخواهد داشت. اما فرض کنیم شما از طریق تبلیغات در سایتتان کسب درآمد می­کنید یا می­خواهید سایت خود را بفروشید، پس نیاز خواهید داشت به طریقی سفارش ­دهنده یا خریدار را برای هزینه­ای که می­خواهید دریافت نمایید، قانع کنید.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: سئو خارجی چیست؟

در این زمان است که رتبه الکسا اهمیت پیدا می­کند و می­توان گفت اکنون با اینکه رتبه­ بندهای جدیدی نیز اضافه شده­اند، الکسا که مالکیت آن در دست شرکت آمازون است، معتبرترین ابزار مقایسه برای سرمایه­گذاری تبلیغاتی محسوب می­شود.

اما اگر بپرسید رتبه الکسا با بالا بردن رتبه سایت در گوگل یا بهتر شدن سئو مرتبط است یا نه، باید بگوییم الکسا با محتوای سایت شما کاری ندارد! به همین دلیل روش­های بالا رفتن رتبه در گوگل و روش­های بالا بردن رتبه الکسا بسیار متفاوت هستند.

هرچند که هردو به طریقی به افزایش بازدیدکنندگان شما کمک می­کنند، اما در ابتدای امر گوگل محتوای سایت شما را مد نظر قرار می­دهد در حالی که الکسا بازدیدکننده ­های سایت شما را مدنظر دارد. پس عملا با رتبه الکسا کاری که شما می­توانید بکنید تنها همین است که اعلام کنید بازدیدکنندگان زیادی دارید! این که این بازدیدکنندگان چطور به سایت شما سرازیر شده­اند تفاوتی در تصمیم الکسا نخواهد داشت.

اما تجربه نشان داده است که تمرکز بر محتوای مفید و بالابردن رتبه سایت در گوگل، با فراهم کردن امکان حضور شما در صفحات اول موتور جست و جو نقش بیشتری در افزایش رتبه الکسا هم دارد پس همواره به کیفیت محتوای روی سایت اهمیت دهید.

چگونه باید نوار ابزار الکسا را به سایت اضافه کنید

اگر تصمیم دارید که از ابزار تعیین رتبه الکسا استفاده کنید این کار را می­توانید به آسانی با چند گام انجام دهید. در ابتدا به سایت الکسا بروید و نوار ابزار الکسا را دانلود و نصب کنید (http://www.alexa.com/toolbar).

با نصب این ابزار با ورود بازدیدکنندگان به سایت شما، IP و آدرس صفحه بازدید شده ثبت می­شود و به سرور الکسا ارسال می­شود. هرچند که بازدیدکنندگان هر صفحه سنجیده می­شوند ولی رتبه ­دهی برای هرصفحه به صورت جداگانه انجام نمی­گیرد. نکته مهم در استفاده از ابزار الکسا توجه به این مسئله است که تنها بازدیدکنندگانی برای الکسا اهمیت دارند که نوار ابزار الکسا را داشته باشند.

بنابراین مجبور خواهید بود بازدیدکنندگان خود را نیز به نصب نوار ابزار الکسا دعوت کنید. اگر سایت شما در حوزه سئو، فروش دامنه و مسائلی از این قبیل فعالیت می­کند، در این مورد بخت با شما یار بوده است چون اکثر وبمسترها ابزار الکسا را دارند. در رتبه ­دهی الکسا عدد کوچکتر نشان­ دهنده رتبه بهتر و بازدیدکنندگان بالاتر است. رتبه ­بندی الکسا با توجه به IPهایی هست که در سه تا شش ماه اخیر از سایت شما بازدید کرده­اند. با توجه به این که الکسا اطلاعاتی در مورد وبسایت شما ارایه می­کند ابزار خوبی برای بهینه ­سازی سایت برای اکثر موتورهای جست و جو محسوب می­شود.

کاربرد دیگری که ابزار الکسا می­تواند داشته باشد ارزیابی سایت­های رقیب است و می­توانید خودتان را در بین رقبا ارزیابی کنید.

برای بهبود رتبه الکسای سایت خود چند گام ساده زیر را انجام دهید

گام اول: افزونه الکسا را بر روی صفحه اصلی سایت خود قرار دهید. کنجکاوی بازدیدکنندگان برای مشاهده رتبه سایت شما باعث کلیک بر روی افزونه می­شود و این کلیک­ها شمارش می­شوند.

گام دوم: با هدف دعوت وبمسترها به سایت خود، مطالب مفیدی در زمینه تولید محتوای خوب، بهبود سئو، الکسا و … در سایت خود داشته باشید و سایت خود را از نظر کلمات کلیدی مرتبط غنی کنید.

این مطالب عموما توسط افرادی خوانده می­شوند که مدیر یا نویسنده سایت هستند و عموما ابزارهای الکسا را یا دارند و یا قصد افزودن آن را دارند. در انجام این کار مواظب باشید تا از آن ور بوم نیفتید. کاهش رتبه شما در گوگل با مطالب کپی­ برداری شده و کلیدواژه­ های غیرواقعی اصلا به نفع شما نیست.

گام سوم: سایت خود را تبلیغ کنید. تبلیغات در انجمن­ها، شبکه­ های اجتماعی و لینک دادن به صفحات سایت ترافیک سایت را بالا می­برد.

گام چهارم: علاوه بر تبلیغات چکیده­ای از مطالب سایت خود را نیز در انجمن­ها همراه با لینک سایت خود بازنشر کنید تا بازدیدکنندگان برای خواندن مطلب کامل به دامین اصلی سایت شما وارد شوند.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: سئو آن پیج (on-page) در ایران چقدر رعایت می شود

گام پنجم: نوارابزار و افزونه الکسا را به بازدیدکنندگان خود معرفی کنید و از آن­ها بخواهید که آن را دانلود و نصب کنند در این صورت هر بار ورود و مدت حضور آن­ها در آمار سایت شما ثبت می­شود.

گام ششم: می­توانید با استفاده از از ریدایرکت الکسا (http://redirect.alexa.com/redirect?) که در مقابل URL سایتتان قرار می­گیرد الکسا را از حضور کاربرانی که نوار ابزار الکسا را ندارند هم آگاه کنید.

رنکینگ الکسا چه نقایصی دارد

رتبه­ بندی با ابزارهای موجود در کنار مزایایی که می­تواند داشته باشد برخی محدودیت­ها نیز دارد که با شناخت آنها گاها می­توان از این محدودیت­ها نیز استفاده بهینه کرد.

یکی از این معایب امکان دستکاری در رتبه­ بندی الکسا با ورود از طریق IP های مختلف و بازدیدکنندگان غیرواقعی است.برخی سایت‌های تبلیغاتی که رتبه الکسا برایشان اهمیت دارد از نرم­ افزارهای تغییر IP استفاده می­کنند. اگر می­خواهید در مدت زمان کوتاه تغییرات بسیار بالا در رتبه سایت خود داشته باشید از این روش هم استفاده کنید فقط مراقب باشید که زیاده ­روی نکنید.

عیب دوم رتبه بند الکسا که قبلا نیز گفته شد مدنظر قرار دادن کاربرانی است که ابزار الکسا را دارند. که روش حل این مشکل نیز (دعوت به نصب ابزار الکسا و استفاده از لینک ریدایرکت) در قسمت بهبود رتبه الکسا آورده شد.

عیب سوم عدم رتبه ­بندی جداگانه ساب­ دامین­ ها و صفحات فرعی است و رتبه­ بندی تنها برای دامین مادر در نظر گرفته می­شود و صفحات دیگر به تنهایی مورد ارزیابی قرار نمی­گیرند.

image_pdfاگر از مقاله خوشتان آمد PDF آن را هم دریافت کنیدimage_printاگر مقاله برای شما مفید بود میتوانید پرینت بگیرید

نویسنده : توحید عزیززاده

عاشق رشد و توسعه کسب و کارها تو دنیای آنلاین هستم و سئو یکی از بهترین روش ها برای خلق این موفقیت می باشد.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصین سریرنوین تماس بگیرید
منتظر نظرات ارزشمند شما در مورد پیرامون این مقاله هستیم و مطمئن باشید در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ داده خواهد شد.

2 دیدگاه در “رنکینگ الکسا چیست؟”

 1. رضا گفت:

  سلام من یه فروشگاه اینترنتی دارم میخوام الکساش رو بیارم پایین تر چه راهکاری میدین؟

  1. توحید عزیززاده گفت:

   سلام وقت بخیر
   ببینید پایین اومدن الکسا تاثیر در فروش سایت شما نمیتونه داشته باشه این موضوع صحت داره که بعضی افراد برای تایین اعتبار سایت رتبه الکسا اون سایت رو چک میکنن ولی پایین آوردن رتبه الکسا با روش های غیر طبیعی صحیح نیست.
   شما با تولید محتوا و همینطور کار بر روی برند سازیش میتونید در این موضوع هم موفق شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه، وارد دنیای طراحی سایت و سئو سایت شده اید؟

مشاوره در تلگرام