ساختار نشانه گذاری یا  Schema Markup چیست؟

توحید عزیززاده در آبان ۲۹, ۱۳۹۷
ساختار نشانه گذاری یا  Schema Markup چیست؟

برای نشانه گذاری وبسایت سه زبان اصلی وجود دارد: Microformats،Microdata و RDFa

یکی از راه های بالا بردن رتبه سایت در گوگل استفاده از نشانه گذاری اسکیما است. با استفاده از این نشانه گذاری ها به موتورهای جستجوگر از جمله گوگل در وهله اول نشان داده می شود که محتوای سایت شما درباره چه موضوعی است. درواقع این نشانه ها تجزیه و تحلیل محتوای وبسایت شما را برای موتورهای جستجو آسان تر می کنند. اسکیما از جمله کدهای نشانه گذاری است که در محتوای وبسایت و به طور مستقیم در کد HTML قرار می گیرد.

برای مثال اگر وبسایت شما حاوی اطلاعاتی از دنیای فیلم و سینما است کافی است تا به وبسایت اسکیما رفته و استانداردهای مشخصی که برای آن ها در این وبسایت تعریف شده است را عینا در محتوای خود نیز بگنجانید. درواقع زمانی که کدهای html یک وبسایت حاوی نشانه های اسکیما باشد خواندن و پیدا کردن آنها برای موتورهای جستجو راحت تر می شود.

این کار احتمال دیده شدن وبسایت نشانه گذاری شده را افزایش می دهد. دلیل اهمیت استفاده از اسکیما برای بهینه سازی وبسایت از این جهت است که این نشانه گذاری ها به موتورهای جستجوگر این امکان را می دهند که با سرچ یک کلمه کلیدی یا جمله خاص وبسایت شما در لیست نتایج جستجو قرار گیرد که در نتیجه ترافیک و بازدید سایت بالا رفته و در نهایت منجر به بهبود رتبه سایت در گوگل می شود.

از مهم ترین اهداف موتورهای جستجو برای ارزش گذاری وبسایت براساس نشانه گذاری اسکیما جلوگیری از ایجاد بک لینک ها است. نشانه گذاری های اسکیما در بخش های مختلفی از یک وبسایت می توانند قرار بگیرند که از جمله آنها می توان به تصاویر، فرمت صفحه، عنوان صفحه، نویسنده، آخرین ویرایش و تاریخ محتوا اشاره کرد.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: الگوریتمهای جدید گوگل چیست

در سال ۲۰۱۱ وبسایت اسکیما شروع به همکاری با موتورهای جستجوگری مانند گوگل، یاهو و بینگ کرد. وظیفه آن این بود که ساختار انبوهی از داده های موجود در اینترنت را یکپارچه کند. درواقع آیتم های مختلف را نشانه گذاری کرده و یک زبان واحد را برای فهم بهتر موتورهای جستجوگر به وجود می آورد.

موتورهای جستجو نیز براساس آیتم هایی که به وسیله این وبسایت نشانه گذاری شده اند ساختارها را بررسی کرده و به وبسایت ها امتیاز می دهد. وبسایت اسکیما با عنوان  Schema.org  که براساس زبان میکرودیتا است می تواند اطلاعات بیشتری از سازوکار اسکیما و چگونگی استفاده از آن برای بهره برداری حداکثری را نشان دهد.

گوگل نیز اعلام کرد که با اینکه از دو زبان میکروفرمت و RDFa نیز پشتیبانی می کند اما به دلیل راحتی در بکاربردن و خواندن میکرودیتا، عمده پشتیبانی آن از این زبان است که به وسیله کدهای اسکیما خوانده می شود.

در صورتیکه سیستم مدیریتی وبسایت شما وردپرس هست و میخواهید سئو سایت وردپرسی خود را افزایش دهید  می توانید با کمک پلاگین Schema Creator به آسانی از میکرودیتا برای نشانه گذاری استفاده کنید.

چند روش برای استفاده از کدهای نشانه گذاری وجود دارد که در ادامه به آنها پرداخته خواهد شد.

 

میکرودیتا

میکرودیتاها در واقع اطلاعات کوچکی هستند که در بخش های مختلفی از یک وبسایت مورداستفاده قرار می گیرند و مشخص می کند که موضوع هریک از این بخش ها چیست و چه کاری انجام می دهد. هریک از میکرودیتاها شامل سه تگ هستند که با به کار بردن آنها می توان یک کدنشانه گذاری را نوشت.

این سه تگ با نام های itrmtype، itemprop و itemscope شناخته می شوند که هریک از این تگ ها به تنهایی برای موضوع خاصی به کار برده می شوند. برای مثال itrmtype موضوع تگ و itemscope حوزه یک تگ را مشخص می کند. از تگ  itemprop برای راهنمایی بیشتر جهت فهم بهتر محتوای نگارش شده استفاده می شود.

JSON-LD

بکارگیری کدهای میکرودیتا معمولا برای برنامه نویسان کار ساده ای است اما چنانچه میانه خوبی با برنامه نویسی ندارید می توانید از کدهای آماده JSON-LD برای نشانه گذاری وبسایت استفاده کنید.

برای به دست آوردن این کدها باید ابتدا به سایت SchemaApp.com مراجعه کرده و با استفاده از ابزار JSON-LD schema generator tool از میان تمامی موضوعاتی که وجود دارند موضوع مرتبط با محتوای خود را انتخاب کرده و تگ ها را تعریف نمایید. در ادامه برای اینکه اطلاعات موضوع مورد نظر خود را در اختیار SchemaApp.org قرار دهید باید اطلاعات آن را در جاهای خالی پر کنید. در نهایت وبسایت باتوجه به اطلاعاتی که به دست آورده است کد مورد نظر شما را می نویسد.

Google Webmaster Tools

یکی دیگر از ابزاهایی که باعث می شود به طور اتومات این نشانه گذاری ها را به وبسایت خود اضافه کنید Google Webmaster Tools است، در این ابزار بخشی به نام Data Highlighter. Data Highlighter وجود دارد که موضوعات مختلفی مانند کتاب ها، فیلم ها، سریال ها، مقالات، رویدادها و … را هایلایت یا نشانه گذاری می کند.

Google Tag Manager یا TAG

یکی از ابزارهای رایگان گوگل است که به شما این امکان را می دهد تا کدها را در وبسایت خود وارد کرده و مدیریت کنید. استفاده از این ابزار یکی از راه هایی است که به کمک وارد کردن دستی کدها آمده است. این افزونه از سه بخش تگ (Tags) ، تریگر (Triggers) و متغیر (Variables)تشکیل شده است.

تگ ها مجموعه ای از کدهایی مانند  HTMLستند که در میان سایر کدها قرار می گیرند. تریگرها مانند یک ردیاب عمل می کنند و تعداد کلیک ها و بازخوردهای ناشی از یک صفحه را موردارزیابی قرار می دهند. درواقع تریگرها به تگ ها اعلام می کنند که در کدام بخش ها باید کدگذاری را انجام دهند.

هر تگ برای فعالیت باید حداقل شامل یک تریگر باشد. متغیرها وظیفه ی اصلی را انجام نمی دهند و در واقع ماورای تگ و تریگر عمل می کنند و برای بررسی  و نظارت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. در ارتباط با کدهای اسکیما تنها از تگ ها و تریگرها استفاده می شود. برای استفاده از ابزار TAG باید از VPN استفاده کرد.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: نکات عالی برای کاهش بانس ریت سایتتان

معمولا وبسایت ها از نشانه گذاری های اسکیما استفاده نمی کنند چرا که بهترین راه  وارد کردن این نشانه ها به صورت دستی است و در صورتی که یک وبسایت از صفحات زیادی تشکیل شده باشد این کار بسیار دشوار و زمان بر است. از طرفی بسیاری از وبسایت ها از قالب های آماده استفاده می کنند که این قالب ها هیچ گاه تمامی اصول و استانداردهای سئو و نشانه گذاری را دارا نمی باشد.

اما می توان در بدو ایجاد وبسایت و صفحات، آنها را به گونه ای برنامه ریزی کرد که این نشانه گذاری ها برای تمامی صفحات و همزمان قابل بارگذاری باشد. بنابراین می توان گفت که در صورت بکار بردن آن می توانید امتیاز بالایی از گوگل دریافت کنید.

خبر خوب این است که لازم نیست تا یک به یک و تمامی محتوای صفحه را به وسیله این کدها نشانه گذاری کنید، بلکه شما می توانید اطلاعات کلیدی و اصلی خود را مطابق با آنچه که در سایت اسکیما امده است نشانه گذاری کنید.

به اعتقاد گوگل استفاده از این نشانه گذاری ها تاثیری بر بالابردن رتبه سایت در گوگل ندارد اما طبق آزمایشات و نتایج به دست آمده هرچه یک وبسایت سریع تر و بهتر به وسیله موتورهای جستجو پیدا شود نرخ کلیک و بازدید از آن وبسایت هم افزایش پیدا خواهد کرد. پس می توان گفت که نشانه گذاری اسکیما به طور غیرمستقیم بر رتبه وبسایت تاثیر مثبتی دارد.

image_pdfاگر از مقاله خوشتان آمد PDF آن را هم دریافت کنیدimage_printاگر مقاله برای شما مفید بود میتوانید پرینت بگیرید

نویسنده : توحید عزیززاده

عاشق رشد و توسعه کسب و کارها تو دنیای آنلاین هستم و سئو یکی از بهترین روش ها برای خلق این موفقیت می باشد.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصین سریرنوین تماس بگیرید
منتظر نظرات ارزشمند شما در مورد پیرامون این مقاله هستیم و مطمئن باشید در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ داده خواهد شد.

2 دیدگاه در “ساختار نشانه گذاری یا  Schema Markup چیست؟”

  1. باران فتوده گفت:

    پس این سایت هایی که تو گوگل آدرسشون رو به صورت فلش > مدلی نشون میده نه با اسلش / با این نشانه گذاری ها ساختن درسته؟

    1. توحید عزیززاده گفت:

      سلام. بله از ساختار  breadcumb استفاده میتونید بکنید که ساختار سایتتون در نتایج به شکلی که گفتین بشه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه، وارد دنیای طراحی سایت و سئو سایت شده اید؟

مشاوره در تلگرام