ماه عسل گوگل چیست؟

توحید عزیززاده در آبان ۲۳, ۱۳۹۷
ماه عسل گوگل چیست؟

معرفی سندباکس، ماه عسل یا هانی مون گوگل

مدیران وبسایت ها همواره به دنبال راه کارهایی برای بالا بردن رتبه سایت در گوگل هستند. از طرفی موتورهای جستوگر برای پیدا کردن شناخت کافی از وب سایت ها و رتبه بندی آنها از الگوریتم های متفاوتی استفاده می کنند. متخصصان سئو به خوبی از این الگوریتم ها آگاهی دارند و مطابق با میل و روش کار آنها عمل می کنند.

مجموعه ای از فرمول ها و دستوراتی که بصورت واضح، دقیق و همراه با جزئیات و به صورت مرحله ای هدف خاصی را دنبال کنند به طوریکه شروع و پایان آن کاملا مشخص باشد الگوریتم نامیده می شوند. گوگل با استفاده از این الگوریتم ها وبسایت ها را تحلیل و آنالیز می کند و براساس معیارهای تعریف شده به آنها رتبه می دهد. این الگوریتم ها به زبان ریاضی بوده و اطلاعات را طبقه بندی می کنند.

در هر روز هزاران وبسایت و دامنه جدید تولید می شود که برخی از آنها متقلب بوده و سعی در فریب کاربر یا گوگل دارند. گوگل باید برای برقراری عدالت بین وبسایت هایی با محتوای با کیفیت و بی کیفیت از ابزاری استفاده کند تا آنها را به کاربران معرفی کند.

یکی از این ابزارها الگوریتم سندباکس sandbox است در واقع سندباکس با این کار مانع از بالا رفتن سریع سایت در گوگل می شود.

با توجه به آنکه عمر دامنه همواره برای گوگل حائز اهمیت بوده است، با این ابزار وبسایت های جدید سریعا رتبه بندی نمی شوند. باید به این نکته اشاره کرد که در گذشته  وبسایت های تازه تاسیس با استفاده از تکنیک های سیاه، مدت زمان ایندکس شدن و افزایش ترافیک را کاهش می دادند، اما امروزه با وجود سندباکس نمی توانند از این ترفند استفاده کنند.

گوگل سندباکس قانونی است که گوگل اعمال می کند تا برخی سایت ها را جریمه کند و معمولا بر روی سایت هایی اعمال می شود که تازه تاسیس شده اند که این سایت ها نمی توانند بر سر برخی لغات کلیدی و پرکاربرد با سایر وب سایت های برتر رقابت کنند. این عدم اعتماد گوگل به سایت ها و محتوای جدید و تازه تاسیس است که امری عادی تلقی می شود.

در واقع گوگل با این کار سعی دارد تا سایت های مفید را از سایر وب سایت های بی ارزش و بی فایده شناسایی کند.  این تعلیق ممکن است مدت زمان کمی را شامل شود و گاهی نیز ممکن است تا بیش از شش ماه طول بکشد. این زمان بستگی تشخیص گوگل دارد. در این زمان گوگل بررسی می کنید که در چه الگوهای زمانی مطلب خواهید گذاشت، چه تعداد از کاربران بر روی لینک های شما کلیک می کنند، میزان بازدید روزانه وب سایت شما چه میزان است و نظر کاربران نسبت به این وبسایت و محتوای آن نیز مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.

وبسایت شما نباید اسپم باشد. محتوای با کیفیت یک وبسایت نشان می دهد که آن وبسایت اسپم نیست. سایر مواردی که می توانند در اسپم نبودن نقش داشته باشند این است که مطالب سایت شما از سایر وب سایت ها کپی نشده باشد و در مدتی که در حالت تعلیق قرار دارید از خرید و فروش لینک خودداری کنید. یکی دیگر از راه های رهایی از  تعلیق این است که در این مدت محتوای سایت خود را در سایر سایت ها تبلیغ کنید.

از جمله مواردی که نشان دهنده کیفیت بالای یک سایت به گوگل است وجود بک لینک های باکیفیت می باشد، باید در طی روزهای متمادی و نه در طی یک روز، تعداد منطقی بک لینک ایجاد شود تا بدین طریق بتوان اعتماد گوگل را جلب کرد. همچین می توانید اشکالات وبسایت خود را پیدا کرده و در جهت برطرف کردن آن بکوشید.

سندباکس از نظر لغوی به معنای زمین شنی است که کودکان در آن بازی می کنند. در دنیای وب، سندباکس هم عمدتا برای وب سایت های تازه کار یا به عبارتی نوپا اعمال می شود. در بدو ورود یک وبسایت، گوگل آن را در زمین های شنی قرار می دهد تا فعالیت آن را زیر نظر داشته باشد.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: بازاریابی موتور های جستجو SEM چیست؟

از طرفی برخی عقیده دارند که سندباکس نه تنها برای وبسایت های تازه تاسیس اعمال می شود بلکه این تعلیق در ارتباط با سایت هایی که دچار تغییرات ساختاری و کلی نیز شده اند اعمال می شود.

از آنجایی که سندباکس از سال ۲۰۰۴ شروع به فعالیت کرده است، وبسایت هایی که قبل از سال ۲۰۰۴ تاسیس شده و شروع به کار کرده اند با چنین سدی مواجه نشده اند. امروزه حتی با عضویت در گوگل ادوردز و گوگل ادسنس نیز نمی توانید زودتر از سندباکس خارج شوید، این ابزارهای تنها منجر می شوند تا ترافیک وبسایت شما افزایش پیدا کند.

اما راه هایی برای جلوگیری از قرار گرفتن در سند باکس وجود دارد: می توان دامنه ای را که قبلا فعال بوده است خریداری کرده، یا از محتوای کم اهمیت و با رقابت کم استفاده کنید.

اگر گوگل تعداد زیادی از وب سایت های شما را ایندکس نکرده باشد این بدان معناست که در لیست سند باکس قرار گرفته اید اما اگر آدرس دامنه خود را در گوگل سرچ کرده و به نتیجه ای نرسیدید یعنی گوگل به طور کلی وبسایت شما را تایید نکرده است و ایندکس نشده اید. این می توانید به دلیل این باشد که محتوا و بازخورد ضعیفی داشته اید و گوگل پیش بینی کرده است که وب سایت شما جذابیتی برای مخاطبین نخواهد داشت.

Google honymoon ماه عسل گوگل چیست؟

گاهی ممکن است عکس این اتفاقی که گفته شد بیفتد. وبسایت تازه کار شما تا مدتی در صفحات نخست و رتبه بالای سایت گوگل قرار می گیرد. گوگل این کار را انجام می دهد تا از واکنش های کاربران نسبت به وبسایت شما اطلاع پیدا کند. سپس با توجه به تعداد کلیک ها و بازخورد کاربران به آن رتبه می دهد. پس از مدتی دوباره وبسایت به حالت عادی خود بر می گردد.

تاکنون گوگل وجود چنین فیلتر و الگوریتمی را تایید نکرده است و از این جهت به آن نام الگوی تجربی را می دهند. اما با این وجود بسیاری از سئوکاران از حضور چنین فیلتری مطمئن هستند و تاثیرات آن را به وضوح بر فعالیت های خود مشاهده کرده اند. این افراد اعا کردند که با اینکه در روزهای اولیه کاملا تمامی موارد سئو را حفظ کرده اند اما وبسایت آنها رتبه خوبی در موتورهای جستجوگر گوگل به دست نیاورده است و پس از چند ماه ادامه همین روند بلاخره به نتیجه دلخواه خود رسیدند.

محبوبیت گوگل امری انکار ناپذیر است اما باید به این نکته هم توجه داشته باشید که گوگل تنها موتور جستجوگر نیست. پس وبسایت شما از طریق سایر موتورها مانند آمازون، یاهو، بینگ و .. نیز به وسیله کاربران مختلفی جستجو می شوند و در نتیجه ممکن است از راه های دیگری به وبسایت شما هدایت شوند.

با رعایت تمام موارد برای افزایش سئو و کیفیت یک سایت، گوگل برای قدردانی رتبه وبسایت شما را افزایش می دهد.  بعد از خروج از سندباکس اگر از سایت های معتبر و با کیفیت لینک هایی دریافت کنید، می توانید باعث بالا بردن رتبه سایت در گوگل شوید. پیشنهاد می شود که اگر قصد طراحی و راه اندازی وبسایت دارید هرچه سریع تر اقدام کنید تا بتوانید حداقل مدت زمان کمتری در سندباکس بمانید.  در پروسه راه اندازی یک وبسایت باید تلاش و صبر زیادی داشته باشید زیرا تاثیرات مثبت آن به مرور زمان خود را آشکار خواهد کرد.

image_pdfاگر از مقاله خوشتان آمد PDF آن را هم دریافت کنیدimage_printاگر مقاله برای شما مفید بود میتوانید پرینت بگیرید

نویسنده : توحید عزیززاده

عاشق رشد و توسعه کسب و کارها تو دنیای آنلاین هستم و سئو یکی از بهترین روش ها برای خلق این موفقیت می باشد.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصین سریرنوین تماس بگیرید
منتظر نظرات ارزشمند شما در مورد پیرامون این مقاله هستیم و مطمئن باشید در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ داده خواهد شد.

2 دیدگاه در “ماه عسل گوگل چیست؟”

 1. قیاسی گفت:

  سلام پس دوست من که میگه بیا سایت واست راه میندازم و تو دو ماه میارمش رو صفحه اول گوگل دروغ میگه با این قانون گوگل؟

  1. توحید عزیززاده گفت:

   سلام. اگر سایتتون تازه دامنه اش ثبت شود و شروع به کار کنین بله حداقل ۳ الی ۶ ماه اول شما تو این سندباکس گوگل خواهید بود.
   البته اگر بتونین مسیر درستی رو پیش بگیرین این سندباکس برای شما خیلی محدود خواهد بود زمانش.
   موفق باشین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه، وارد دنیای طراحی سایت و سئو سایت شده اید؟

مشاوره در تلگرام