بازاریابی دیجیتال یعنی چه؟

توحید عزیززاده در آبان ۲۰, ۱۳۹۷
بازاریابی دیجیتال یعنی چه؟

بازاریابی دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ در طی این سال ها به عنوان یکی از محبوب ترین واژه های تجارت آنلاین به حساب می آید همه در حال صحبت کردن در مورد دیجیتال مارکتینگ هستند و متخصصین نیز با استفاده از تجربیات خود به کمک کسب و کارهای آنلاین آمدند تا در رشد آنها در این بازار سهیم باشند.

اگر عبارت بازاریابی دیجیتال را در گوگل ترند (google trend) جستجو کنید متوجه خواهید شد که تغییرات چشمگیری در شرایط جستجوی آن در گوگل ایجاد شده است.

میزان محبوبیت دیجیتال مارکتینگ در گوگل ترند

در حال حاضر حتی در بیشتر دانشگاه ها میتونیم شاهد برگزاری دوره های تخصصی دیجیتال مارکتینگ برای بالابردن سطح دانش و آگاهی دانشجویان برگزار می شود تا بتوانند نحوه استفاده از این حوزه و ایجاد کسب و کار های آنلاین موفقی را در جامعه گسترش دهند.

در این مقاله ما به بررسی دنیای بازاریابی دیجیتال، کانال های بازاریابی مختلف، استراتژی دیجیتال مارکتینگ و همینطور به بررسی تصورات غلط درباره بازاریابی دیجیتال و نقش آن در دنیای اینترنت خواهیم پرداخت.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی دیجیتال به چه معناست؟ اصطلاح عمومی دیجیتال مارکتینگ که در اکثر کانال های بازاریابی مطرح شده در کل به فروش و عرضه محصولات یا خدمات در اینترنت بر روی بستر هایی مانند دستگاه های الکترونیکی مثل تلویزیون، تلفن های همراه و بیلبوردهای الکترونیکی گفته می شود.

تفاوت اصلی بین بازاریابی دیجیتال و بازاریابی سنتی این هست که کمپین های بازاریابی دیجیتال صرفا از طریق کانال های دیجیتالی اجرا و پیاده سازی می شوند و این به بازاریابان دیجیتال این امکان را قراهم میکند تا کنترل بیشتر بر روی کمپین درحال اجراء خود داشته باشند و  همینطور با استفاده از  ابزار ها و دادها اثر بخشی یک کمپین را به خوبی و کاملا دقیق بسنجند.

کانال های دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی دیجیتال دارای تعدادی زیادی کانال برای عرضه محصولات یا خدمات خودتون هست و می توان آن را به کانال های بازاریابی آنلاین و کانال های بازاریابی آفلاین جدا کرد.

کانال های آنلاین دیجیتال مارکتینگ

 1. بازاریابی از طریق ایجاد و راه اندازی یک وب سایت
 2. از طریق سئو سایت و جذب ترافیک از موتورهای جستجو مانند: گوگل، بینگ و یاهو
 3. تبلیغات کلیکی مانند تبلیغ در گوگل که به ازای هر کلیک مبلغی رو پرداخت میکنید
 4. بازاریابی محتوا
 5. ایمیل مارکتینگ
 6. بازاریابی در شبکه های اجتماعی
 7. فروش از طریق سیستم های همکاری در فروش
 8. موبایل مارکتینگ
 9. ویدیو مارکتینگ

کانال های آفلاین دیجیتال مارکتینگ

 1. تبلیغات تلویزیونی
 2. اس ام اس مارکتینگ
 3. رادیو مارکتینگ
 4. استفاده از بیلبورد های تبلیغاتی در سطح شهر

تفاوت اصلی بین این دو این است که کانال های بازاریابی آنلاین تنها بر روی اینترنت مستقر اند در حالیکه کانال های بازاریابی آفلاین با دستگاه های دیجیتالی که لزوما به اینترنت متصل نیستند، انجام می شوند.

 

وب سایت مارکتینگ

یک سایت می تواند نقطه کانونی همه کمپین های بازاریابی دیجیتال باشد یکی از قدرتمند ترین کانال ها محسوب می شود که خود می تواند به عنوان رسانه اکثر کمپین های بازاریابی آنلاین را اجرا کند.

وب سایت باید نشان گر هویت برند تجاری، محصول و خدماتتان باشد و همینطور از بحث فنی باید حتما از لحاظ سرعت و موبایل بهینه باشد چون اکثر مخاطبین سایت ها در حال حاضر از طریق تلفن همراه وارد وب سایتتان می شود.

وب سایت شما باید بهترین نام تجاری، محصول و خدمات خود را نشان دهد. این باید سریع، تلفن همراه و آسان برای استفاده باشد.

وقتی که یک سایت قدرتمند با ساختاری اصولی ایجاد کردین در مرحله بعدی نیازمند یک استراتژی بازاریابی دیجیتال هستین تا با تولید محتوا با هدف افزایش ترافیک و تبدیل آن ها به مشتریان خود وبسایتتان را به موفقیت و درآمد برسانید.

 

بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (سئو)

سئو در اصطلاح به معنی یک سری فرآیند برای بهینه کردن بازدهی وبسایتتان می باشد هدف اصلی از سئو کردن یک سایت بالا بردن رتبه سایت در گوگل و موتورهای جستجو دیگر می باشد که در نتیجه به دنبال جذب بازدید کننده واقعی و رایگان از طریق این موتورهای جستجو برای سایتمان هستیم.

مهم ترین بخش های سئو شامل سه مورد زیر می باشد.

 • سئو تکنیکال
 • آن پیج سئو  یا همان سئو داخلی (On Page SEO)
 • آف پیج سئو یا همان سئو خارجی (Off Page SEO)

 

تبلیغات کلیکی  (PPC: Pey-Per-Click)

تبلیغات کلیکی به معنای نمایش تبلیغ شما در یک شبکه و بر حسب هر کلیک که انجام می شود از بودجه شما کسر می شود.

شما میتونید تبلیغات ‌PPC را در گوگل، بینگ، لینکدین، توییتر، پینترست یا فیس بوک انجام دهید و در معرض مخاطبین این شبکه ها هنگام جستجو کلمه کلیدی مشخص شما قرار دهید.

کمپین PPC می تواند کاربران را براساس ویژگی های جمعیت شناختی (سن، جنسیت و غیره) یا حتی موقعیت خاص خود تقسیم کند.

بهترین پلتفرم تبلیغات PPC برای گوگل و فیس بوک هست.

 

بازاریابی محتوایی

تولید محتوا میتواند در مورد هر موضوعی که فکرش رو میکنید انجام شود.

دنیای دیجیتال شامل یک مجموعه ای از محتواهای متنی، تصویری، صوتی و ویدیو است.

هدف کمپین بازاریابی محتوا این است که از طریق استفاده از محتوا به مشتریان بالقوه دست یابید.

بررسی اجمالی بازاریابی محتوا

محتوا معمولا در یک وب سایت منتشر می شود و سپس از طریق رسانه های اجتماعی، بازاریابی ایمیل، جستجوگرها یا حتی PPC تبلیغ می شود.

تفاوت داشتن یک وبلاگ با اجرای یک کمپین بازاریابی محتوایی در این هست که شما هنگام اجرای کمپین مطالبی رو منتشر میکنید که یک قشر خواصی از جامعه رو در بر دارد و عملا هدفمند عمل میکنید.

ابزار های اصلی بازاریابی محتوا عبارتند از:

 • وبلاگ
 • ای بوک (کتابچه pdf)
 • آموزش های آنلاین
 • اینفوگرافیک
 • پادکست
 • برگزاری وبینار

ایمیل مارکتینگ

با وجود افزایش استفاده از شبکه های اجتماعی، بازاریابی از طریق ایمیل هنوز یکی از موثر ترین کانال های بازاریابی دیجیتال است.

آمار بازدهی بازاریابی ایمیل

بسیاری از افراد با ارسال صدها پیام ایمیل هرزنامه که در روز دریافت می کنید، بازاریابی ایمیلی را اشتباه می گیرند، اما این چیزی نیست که بازاریابی ایمیل باشد.

بازاریابی ایمیلی روشی است که با آن به مشتریان بالقوه خود  که به سایت شما علاقه مند هستند ارتباط برقرار می کند و این به این معنی است که این افراد می خواهند از شما با علاقه ایمیلی را دریافت کنند و شما صندوق پستی آن ها را بمباران نمیکنید و حریم شخصی آن ها را حفظ میکنید.

در واقع، بسیاری از کسب و کارهای موفق آنلاین و بازاریابان از تمام کانال های بازاریابی دیجیتال برای اضافه کردن به ایمیل مشتری به لیست ایمیل های خود استفاده می کنند و سپس از طریق بازاریابی ایمیلی آن بازدیدکنندگان را به مشتریان کسب و کار خود تبدیل کنند.

 

بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی

بازاریابی رسانه های اجتماعی برای به دستیابی به افرادی که در شبکه های مختلف اجتماعی حضور دارند یا از طریق بازاریابی محتوا (پست ها)، تبلیغات یا هر دو صورت می گیرد.

هدف اصلی یک کمپین بازاریابی رسانه های اجتماعی آگاهی از برند و ایجاد اعتماد اجتماعی است، اما همانطور که به بازاریابی رسانه های اجتماعی عمیق تر  نگاه کنید، می توانید از آن برای هدایت یا حتی به عنوان یک کانال فروش مستقیم استفاده کنید.

به عنوان مثال در فیس بوک یک کسب و کاری را در نظر بگیرید که لوازم خانگی میفروشد ۳ مرحله برای رسیدن به فروش از طریق کانال خود نیاز هست تا رد کند.

در مرحله اول  بالای گیف آگاهی است شما میتوانید از تبلیغات فیس بوک برای معرفی برند تجاری خودتون یا محصولاتتون استفاده کنید هدف شما در این مرحله این است که آگهی خود را در مقابل بسیاری از افراد قرار دهید و پیروان جدیدی رو به کسب و کارتون اضافه بکنید.

در مرحله دوم علاقه مند کردن مردم به نام تجاری شما هست و آن هارا به سمت وبسایت خود یا نصب برنامه خود یا ارسال پیامک به سامانه خودتون سوق میدهید.

در مرحله سوم و نهایی تبدیل هست شما سعی میکنید افرادی که داخل وبسایت خود یا اپلیکیشن خود سوق داده اید را به مشتری خود تبدیل نمایید که با ارائه یک پیشنهاد رد نشدنی میتوانید این عمل را بهتر انجام دهید.

 

سیستم بازاریابی همکاری در فروش 

بازاریابی وابسته ای یکی از قدیمی ترین انواع بازاریابی است که با افزایش استفاده از اینترنت رشد قابل توجهی داشته است.

اساسا، با بازاریابی وابسته ای، محصولات دیگران را تبلیغ می کنید و هر زمانی که شما یک فروش یا یک خدمات را معرفی می کنید  درصدی از آن به شما تعلق میگیرید.

بسیاری از شرکت های معروف مانند آمازون دارای برنامه های همکاری در فروش هستند که میلیون ها دلار در ماه به وب سایت هایی که محصولات خود را به فروش می رسانند، پرداخت می کنند.

هنگام طراحی استراتژی بازاریابی دیجیتال شما باید همکاری در فروش را به عنوان راهی برای جذب افراد برای برند تجاری و فروش محصولات خود قرار دهید.

به عبارت دیگر، هنگامی که شما یک محصول یا خدمات برای تبلیغ آنلاین دارید، باید یک برنامه سیستم همکاری در فروش ایجاد کنید که در آن مردم می توانند ثبت نام کنند و با لینک اختصاصی خودشان به تبلیغات و اقدام به فروش محصولات شما نمایند.

آنها یک کمیسیون را به عنوان پاداش دریافت می کنند، اما مزایای فروش آنها برای شما به عنوان فروشنده بسیار است.

حتی وابستگان و دوستانتان می توانند نه تنها فروش بیشتری را جلب کنند، بلکه می توانند به بهترین نمایندگان شرکت شما تبدیل شوند و به طور مثبت به دیگران برای خرید یا ارتباط با شرکت شما فعالیت کنند.

 

موبایل مارکتینگ

بازاریابی موبایل به فرآیند مشاهده تبلیغات توسط کاربران داخل اپ استور ها مانند Google Play، App store app یا Marketplace آمازون و تبدیل آن به مشتریانتان گفته می شود.

آمار بازاریابی موبایل

 

این فروشگاه های برنامه دارای هزاران برنامه و میلیون ها کاربر در هر روز است با بازاریابی تلفن همراه شما می توانید برنامه های خود را از طریق تبلیغات و یا از طریق روش های دیگر (تبلیغات برنامه های متقابل و غیره)، به طوری که آنها را می توانند مشاهده بکنن و اقدام به نصب برنامه شما نمایند.

توجه داشته باشید: بازاریابی موبایلی مانند داشتن یک وبسایت ریسپانسیو و بهینه برای مرورگر های موبایل ها نیست.

 

ویدیو مارکتینگ

بازاریابی ویدئویی چیزی نسبتا جدید است که به تازگی بسیار محبوب شده است که شما به سادگی نمی توانید آن را نادیده بگیرید.

یوتیوب به دومین موتور جستجوی محبوب تبدیل شده است و بسیاری از کاربران پیش از تصمیم گیری در مورد خرید، چیزی برای یادگیری یا فقط برای تفریح به یوتیوب تبدیل می شوند.

آمار وبسایت یوتیوب

یوتیوب تنها یکی از رسانه هایی است که می توانید بازاریابی ویدیو خود را در آن انجام دهید. بسیاری از سایت های دیگر مانند Facebook Videos، Instagram، Vimeo برای استفاده از یک کمپین بازاریابی ویدئویی وجود دارند.

بهترین راه برای استفاده از ویدیو این هست که آنها را در سئو خود، بازاریابی محتوا و کمپین های بازاریابی رسانه های اجتماعی ادغام کنید که در این صورت نتیجه خارق العاده ای را می توانید تجربه کنید.

کمپین های ویدئویی مستقل می توانند گران قیمت باشند و همیشه بازده مثبت سرمایه گذاری ایجاد نمی کنند، اما وقتی که ویدیو به عنوان بخشی از کمپین های دیگر شما استفاده می شود، بازگشت سرمایه قابل توجهی را دارد.

 

کانال های بازاریابی آفلاین

کانال هایی که در بالا توضیح داده شده، مهمترین مولفه های بازاریابی دیجیتال هستند. این ها کانال هایی بودند که می توانند از طریق اینترنت اجراء شوند.

کانال های آفلاین بازاریابی دیجیتال که در زیر توصیف شده اند هنوز استفاده می شوند، اما برای همه شرکت ها مناسب نیستند. برای مثال، یک کسب و کار کوچک هزینه برای تبلیغات در تلویزیون یا بیلبوردهای الکترونیکی را ندارد.

 

تبلیغات تلویزیونی

بازاریابی تلویزیونی مرده نیست، برعکس این کانال بازاریابی هست که در سالهای آتی استفاده از آن افزایش خواهد یافت.

تبلیغات تلویزیونی در حال حاضر ۱۰۰٪ هدفمند نیست بازاریابان تنها می توانند بر اساس آماری که از تعداد محدودی از افراد دارند، فرضیه ها را ایجاد کنند.

تلویزیونی اینترنتی به طور چشمگیری تغییر در این سیستم ایجاد خواهد کرد. بازاریابان می توانند مخاطبان را براساس تعدادی از عوامل تعیین کنند و تصمیمات آگاهانه نسبت به آنچه که در محتوا آگهی ها تولید می کنند بگیرند.

 

اس ام اس مارکتینگ

بازاریابی SMS هنوز هم یک گزینه برای برقراری ارتباط با مشتریان بالقوه است، اگر چه در میان قدرتمندترین آنها نیست.

در حال حاضر گزینه های بهتر مانند پیام های فوری در وب و تلفن همراه و همچنین پیام رسان فیس بوک وجود دارد.

با این وجود، بازاریابی SMS می تواند برای بازدید بیشتر از فروشگاه محلی شما مناسب باشد.

 

رادیو مارکتینگ

بازاریابی رادیویی ابزار دیگری است که می توانید از آن استفاده کنید،و نسب به دیگر روش ها برای بعضی از کسب و کار ها بسیار موثر است و برای بعضی بازدهی صفر دارد مسئله اصلی با بازاریابی رادیویی این است که شما دقیقا بازده سرمایه گذاری خود را نمی دانید.

هنگامی که برای تبلیغات رادیویی اقدام می کنید، می توانید تنها بر میزان افرادی که این آگهی را شنیدند، و بر اساس تعداد شنوندگان ایستگاه رادیویی خاصی تمرکز کنید.

بازاریابی رادیویی هنوز هم برای کسب و کارهای محلی و جوامع کوچکی که به طور عامیانه رسانه های اجتماعی بر روی آن ها تاثیرگذار نبوده، مناسب است.

 

استفاده از بیلبورد های تبلیغاتی

بازاریابی از طریق بیلبورد بخشی از بازاریابی دیجیتال است.

بیلبوردهای الکترونیکی در تعدادی از مکان های عمومی در دسترس هستند و این یکی دیگر از کانال های سنتی در بازاریابی دیجیتال شما است.

و این نوع تبلیغات هم برای کسب و کار های کوچک به دلیل هزینه های بالا مناسب نمی باشد.

 

استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست؟

استراتژی بازاریابی دیجیتال، یک برنامه دقیق در مورد چگونگی استفاده از کانال های مختلف بازاریابی دیجیتال برای دستیابی به اهداف کسب و کار خود است.

هنگامی که یک استراتژی بازاریابی دیجیتال را طراحی می کنید، شما باید در نظر بگیرید که از کدام کانال ها میخواهید استفاده نمایید، منابع (مردم، زمان و پول) برای اختصاص دادن به هر کانال  و انتظاراتی که از کمپین خود دارید را باید مشخص کنید.

یک اشتباه رایج توسط بسیاری از مدیران بازاریابی دیجیتال یا صاحبان کسب و کارهای کوچک این است که آنها سعی می کنند همه چیز را یک بار اجرا کنند و در پایان روز نتیجه ای به دست بیاورند که این عمل کاملا اشتباه هست و این امر بازاریابی دیجیتال نیازمند صبر و زمان هست.

یا به این دلیل که تخصص لازم برای اجرای کمپین های بازاریابی دیجیتالی ندارند و یا به دلیل اینکه آنها هزینه های خود را صرف کانال هایی می کنند که برای کسب و کار خود مناسب نیستند.

 

نقش یک مدیر بازاریابی دیجیتال چیست؟

نقش یک مدیر بازاریابی دیجیتال ایجاد یک استراتژی بازاریابی دیجیتالی  هست که به خوبی تعریف شده باشد.

کارش این است که تصمیم بگیرد کدام کانال ها را استفاده کند، جایی که بودجه را در آن قرار دهد و به چه صورت باید هزینه شود.

همچنین نقش نظارت بر کار مدیران دیگر را ایفا می کند و اطمینان حاصل می کند که همه در تلاش برای دستیابی به اهداف مشابه مجموعه در حال فعالیت هستند.

یک تیم بازاریابی دیجیتال دارای نقش های زیر است:

مدیر بازاریابی دیجیتال

فردی با مهارت و دانش خوب مربوط به:

 • سئو
 • سوشیال مدیا
 • بازاریاب محتوا
 • وارد به امور تبلیغات کلیکی

کارشناسان SEO، مدیران بازاریابی دیجیتال نیستند. یک مدیر بازاریابی دیجیتالی درک کلی از کانال های بازاریابی دیجیتال دارد نه تنها فقط متخصص SEO.

مدیران بازاریابی دیجیتال موفق هستند که افراد متخصص سئو کار را نیز در کنار خود دارند.

مدیر بازاریابی محتوا

مدیر بازاریابی محتوا مسئول تولید و اجرای طرح بازاریابی محتوا است. او فردی است که تصمیم می گیرد کدام نوع محتوا را ایجاد کند و از چه کانال هایی استفاده کند.

مدیر رسانه های اجتماعی

او مسئول ارتقای یک شرکت از طریق کانال های مختلف اجتماعی است. او با مدیر بازاریابی محتوا ارتباط برقرار می کند تا محتوای مناسب را به افراد مناسب در زمان مناسب انتقال دهد.

متخصص سئو

بسته به بودجه یا ساختار تیمی خود بتوانید یک متخصص سئو را در کنار تیم خود داشته باشید میتواند در عملکرد و نتیجه کمپین های خود شانس بیشتری را برای موفقیت داشته باشید.

مسئول تبلیغات کلیکی

مدیر PPC مسئول اجرای کمپین های کلیکی در سیستم عامل های مختلف، عمدتا تبلیغات گوگل، تبلیغات فیس بوک (از جمله Instagram) و Bing است.

اکثر مدیران ادورز گوگل دارای مدرک تایید شده از گوگل را دارا می باشند که می توانید میزان کیفیت آن ها را هنگام استخدام بسنجید.

مسئول ایمیل مارکتینگ

کار مدیر بازاریابی ایمیل این است که اطمینان حاصل کند که هر پست الکترونیکی که از طریق تمام کانال های دیگر فرستاده می شود به مراکز ایمیل مناسب وارد شده و در نهایت منجر به تبدیل می شود.

ارسال یک خبرنامه هر زمان و هر وقت بازاریابی ایمیل نیست. یک کمپین بازاریابی ایمیل به مشتریان هدایت می شود و به همین دلیل است که شما باید یک مدیر اختصاصی برای نظارت بر این فعالیت ها داشته باشید.

 

اشتباهات بازاریابی دیجیتال

اصطلاح “بازاریابی دیجیتال” نسبتا جدید است و به همین دلیل مردم آن را برای استفاده حتی در مواردی که به معنی چیزی که متفاوت هستند تبدیل شده است.

بازنگری بازاریابی دیجیتال

رایج ترین تصورات غلط عبارتند از:

دیجیتال مارکتینگ در مقابل اینترنت مارکتینگ

بازاریابی اینترنتی مجموعه ای از بازاریابی دیجیتال است.

بازاریابی اینترنتی یا بازاریابی آنلاین به روش هایی است که می توانید برای اجرای کمپین ها در اینترنت استفاده کنید.

همانطور که در نمودار بالا نشان داده شده است، اجزای اصلی بازاریابی اینترنتی عبارتند از: بازاریابی موتور جستجو (شامل SEO و PPC)، بازاریابی رسانه های اجتماعی، بازاریابی محتوا، بازاریابی ایمیل، همکاری در فروش، بازاریابی موبایل.

بازاریابی دیجیتال بیش از بازاریابی اینترنتی است زیرا شامل کانال های دیجیتالی دیگر نیز می شود.

دیجیتال مارکتینگ در مقابل بازاریابی شبکه های اجتماعی

هنگامی که شما حضور فعال در رسانه های اجتماعی دارید، اساسا کمپین های بازاریابی رسانه های اجتماعی را اجرا می کنید و نه کمپین های بازاریابی دیجیتال.

بازاریابی رسانه های اجتماعی فقط یکی از اجزای بازاریابی دیجیتال است به طور کامل مزایای بازاریابی دیجیتال، باید کانال های دیجیتال بیشتری را به طرح خود اضافه کنید.

 

 خلاصه مطلب دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی دیجیتال همه چیز در مورد بازاریابی در اینترنت و دیگر دستگاه های الکترونیکی است. این یک فرآیند واحد نیست، بلکه شامل تعدادی از زیرمجموعه هایی است که شما میتوانید بسته به آنچه میخواهید به دست آورید، استفاده کنید.

همه روش ها برای شرکت ها کار نمی کنند، به همین دلیل است که استراتژی بازاریابی دیجیتال را شرکت خود را باید مشخص کنید که از هر کدوم از مواردی که در بالا گفته شد چگونه استفاده بکنید.

مدیر بازاریابی دیجیتال شخصی است که مسئول نظارت بر تمام فعالیت های بازاریابی دیجیتال است.

نیاز به دانش گسترده ای در مورد نحوه عملکرد اینترنت دارد تا تصمیم بگیرد که کدام فعالیت های بازاریابی برای یک پروژه مشخص مناسب تر باشد.

سایر اعضای معمول یک تیم بازاریابی دیجیتال عبارتند از: مدیر محتوا، مدیر سئو، مدیر رسانه های اجتماعی، مدیر بازاریابی ایمیل و مدیر PPC.

image_pdfاگر از مقاله خوشتان آمد PDF آن را هم دریافت کنیدimage_printاگر مقاله برای شما مفید بود میتوانید پرینت بگیرید

نویسنده : توحید عزیززاده

عاشق رشد و توسعه کسب و کارها تو دنیای آنلاین هستم و سئو یکی از بهترین روش ها برای خلق این موفقیت می باشد.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصین سریرنوین تماس بگیرید
منتظر نظرات ارزشمند شما در مورد پیرامون این مقاله هستیم و مطمئن باشید در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ داده خواهد شد.

2 دیدگاه در “بازاریابی دیجیتال یعنی چه؟”

 1. هادی فاضلی گفت:

  عالی بود ممنون از مقاله جامعی که ارائه کردین.

  1. توحید عزیززاده گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   خواهش میکنم سعی تیم سریرنوین ارائه مقالات مفید و کاربردی در حوزه سئو می باشد.
   خوشحالیم که براتون مفید واقع بوده
   موفق باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه، وارد دنیای طراحی سایت و سئو سایت شده اید؟

مشاوره در تلگرام