معنی bounce rate چیه و اهمیت بانس ریت در سئو

توحید عزیززاده در آبان ۱۷, ۱۳۹۷
معنی bounce rate چیه و اهمیت بانس ریت در سئو

بانس ریت چیست؟

احتمالا تا به حال در گوگل آنالیتیکس بارها به کلمه ی Bounce Rate برخورده باشید و برایتان سوال باشد که این نرخ چگونه محاسبه میشود و چه تاثیری در عملکرد و رتبه و کارایی وبسایت شما دارد.
در این مقاله بانس ریت را توضیح خواهیم داد و عوامل موثر بر آن را برای شما بررسی خواهیم کرد. همچنین راهکارهایی در مورد تغییر نرخ بانس به شما ارائه خواهیم داد.

Bounce Rate
هر بانس یک صفحه ی درخواست یا یک جلسه یا رویداد در وبسایت شمت میباشد. در آمارها هر بانس به ازای هر درخواستی که از یک صفحه در وبسایت شما به سمت سرور ارسال میشود محاسبه میشود. البته به همین سادگی نیست و مسیر بسیار پیچیده و مهندسی شده ای برای ارسال و دریافت این آمارها وجود دارد.
وقتی یک کاربر وبسایت شما یا یک صفحه ی خاص از سایت شما را باز میکند و سپس از آن خارج میشود و هیچ المان دیگری از سایت شما را کلیک نمیکند یا حتی یک عکس یا نوشته را باز نمیکند دقیقا یک بانس محسوب میشد.
این بانس توسط سرور گوگل آنالیتیکس دریافت و به طور لحظهای به شما نمایش داده میشود و به شما در بالا بردن رتبه سایت در گوگل کمک میکند.
هر رویداد تک صفحه ای در وبسایت شما حتی اگر ۰ ثانیه نیز به طول بینجامد در سرور گوگل آنالیتیکس ثبت میشود و البته میزان این رویداد نیز ثبت میشود و گوگل تمام این علائم را برای نرخ صحیح بانس ریت شما لحاظ میکند.

نرخ بالا یا پایین بانس ریت چه معنایی دارد؟

Bounce Rate در حقیقت به هدفی که سایت شما دارد برمیگردد اگر میزان کارایی وبسایت شما به معنای بازدید افراد بیش از یک صفحه از وبسایت شما باشد تا بتوانید به طور مثال از تبلیغات و یا آگهی ها پول دربیاورید، بله، بالا بودن بانس ریت به معنای عدم موفقیت شما محسوب میشود.
به طور مثال صفحه ی اصلی وبسایت شما دریچه ای برای ورود به بقیه ی المانها و صفحات وبسایت شما میباشد. شما اخبار، مقالات و محصولات و خدمات خود را نمیتوانید به طور کلی در صفحه اول پوشش دهید و باید کاربران شما این صفحات را نیز بازدید کنند تا بتوانند از خدمات وبسایت شما به طور کلی استفاده کنند و از آن بهره ببرند.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: با انواع اصطلاحات مقدماتی در سئو سایت آشنا شوید

پس در این صورت شما نیازی به بانس ریت بالا ندارید و بهتر است در ایجاد یک فضای تعاملی برای ترغیب افراد به بازدید از سایر صفحات وبسایت شما تلاش کنید، این کار با استفاده از لینک دهی و یا از طریق محتوا میتواند اتفاق بیفتد.
در سوی دیگر ، اگر وبسایت شما صرفا یک صفحه مانند بلاگ دارد یا فروشگاهی کاملا محصول محور هستید و صفحه ی اصلی وبسایت شما صرفا محصولات را نمایش میدهد پس این رتبه برای شما چیز بدی نیست و به شما کمک میکند تا فروش بهتری داشته باشید و افراد بیشتری از وبسایت شما دیدن کنند.

عومل موثر در Bounce Rate

برای این کار بهتر است ابتدا یک دید کلی از ۴ حالت متناوبی که در این مواقع به وجود می آید به شما بدهیم.

 1. مخاطبین کلی شما در ایجاد بانس ریت سراسری وبسایت شما دخیل هستند.
 2. کانالهای گروهی گزارشی از میزان بانس ریت شما ارائه میدهند.
 3. تمام ترافیک شما میتواند عاملی در اثرگذاری میزان بانس ریت شما باشد.
 4. تعداد صفحات کلی وبسایت شما در بانس ریت تاثیر میگذارد.

برای اینکه بتوانید بر Bounce Rate وبسایت خود کنترل داشته باشید این ۴ عامل را باید همراه با هم در نظر داشته باشید و همانطور که میدانید این ۴ عامل کاملا به هم وابسته هستند و اثر متقابلی روی همدیگر دارند.

چگونه بانس ریت را کاهش دهیم؟

اگر بانس ریت شما زیاد است و میخواهید به طریقی این نرخ را کاهش دهید و یا با استفاده از امکانات جدید آن را متعادل کنید راهحل کلی آن این است که ۴ موردی که در بالا گفته شد را در نظر داشته باشید.
برای مثال اگر تعداد کمی از صفحات شما باعث ایجاد بانس ریت بالا میشوند باید محتوای موجود در آنها را بازبینی کنید و با تغییراتی که در آنها به وجود میآورید بتوانید کاربران را ترغیب به بررسی سایر صفحات کنید. اگر این صفحات بتوانند کانالی ارتباطی را با سایر صفحات ایجاد کنند میتوانید نرخ بانس وبسایت شما را تغییر دهند.
اگر یک کانال مشخص از وبسایت شما Bounce Rate بالایی دارد به مواردی که در بازاریابی لحاظ کرده اید دقت کنید تا بتوانید عوامل را شناسایی کنید. به طور مثال اگر کاربران به دلیل تبلیغاتی که برای یک محصول خاص اذیت میشوند بهتر است آن را حذف کنید یا به طریقی دیگر به آنها نمایش دهید.


اگر مشکل خیلی گسترده تر است و در تمام جهات میباشد و نمیتوانید رابطه ای منطقی برای ایجاد یک سیستم برای پایین آوردن نرخ بانس وبسایت خود ندارید میتوانید صفحات تگ شده در وبسایت خود را بازبینی کنید و به طور کلی چرخه ی اجرای یک سیستم برای بازدید از صفحات دیگر را تغییر دهید. یکی از کارهایی که عموم وبسایتها انجام میدهند ایجاد یک صفحه برای نمایش ادامه ی مطالب است که نمیتوان گفت روش خوبی است اما نرخ بانس را به میزان قابل توجهی کاهش میدهد.
تغییر طراحی و معماری کلی سایت، رنگها و عملیات انجام شده در وبسایت شما میتواند راه حل نهایی شما باشد و باید از تجربه ی متخصصین در این زمینه کمک بگیرید تا اشتباهات سابق را تکرار نکنید.

نکات بهینه سازی بانس ریت

چند نکته اساسی و مهم برای بهبود بانس ریت متناسب با هدفی که دارید میتواند به شما کمک کند تا با رعایت آنها بتوانید آمارهای خوبی از نتایج بانس ریت خود بگیرید.
• دنبال کردن رویدادهایی که در وبسایت شما شکل میگیرد به عنوان یک کاربر مصرف کننده میتواند به شما ایدههای برای اجرای یک سیستم ارتباطی و لینکدهی به سایر قسمتهای وبسایت شما را فراهم سازد.
• نوع لندینگ پیج یا صفحه ی فرود وبسایت شما میتواند تاثیر زیادی در جذب مخاطب نسبت به سایر صفحات وبسایت شما داشته باشید.
• محتوای استفاده شده در وبسایت شما از آن جهت که اگر کاربران را درگیر کند و باعث شود سایر صفحات شما را بازدید کنند میتواند کمک شایانی به شما در این زمینه داشته باشد.
• کاهش نرخ بانس ریت تاثیر زیادی در بالا بردن رتبه وبسایت در گوگل دارد به شرطی که این ترافیک به سمت صفحات دارای محتوای مهم نیز هدایت شود تا سیستم ایندکس گوگل بتواند آنها را به خوبی رصد کند.
• نوع کسب و کار شما و بازاریابی که برای آن انجام میدهید میتواند به شدت در بانس ریت تاثیر داشته باشد: اگر وبسایت شما صرفا کانالی برای فروش باشد باید سعی کنید محتوایی تعاملی برای مشاهده ی عکسها و یا مشاهده ی قسمتهای مرتبط به محصول داشته باشند، اگر وبسایت شما کاملا خدماتی باشد باید به نوعی کاربران را با قسمتهای مختلف خود درگیر کنید.

نتیجه گیری
بانس ریت در حقیقت میزان تعاملی و مهم بودن مطالب وبسایت شما را گزارش میکند، اگر وبسایتی منسجم و یکپارچه داشته باشید و با کدنویسی خوب و محتوای فراگیر بتوانید کاربران را به سمت صفحات وبسایت خود سوق دهید بانس ریت شما کاملا متعادل میشود و از این بابت نگرانی نخواهید داشت.
روشهای زیادی برای متعادل ساختن Bounce Rate وجود دارد که نمیتوان برای همهی وبسایتها یکسان در نظر گرفت، ممکن است برای برخی سایتها بانس ریت بالا یک مزیت محسوب شود. پس نمیتوان نظر قطعی در این مورد داد. بهتر است متناسب با نوع مخاطبین خود و بازدیدکنندگان یک استراتژی خوب برای متعادل ساختن نرخ بانس خود در نظر بگیرید.

image_pdfاگر از مقاله خوشتان آمد PDF آن را هم دریافت کنیدimage_printاگر مقاله برای شما مفید بود میتوانید پرینت بگیرید

نویسنده : توحید عزیززاده

عاشق رشد و توسعه کسب و کارها تو دنیای آنلاین هستم و سئو یکی از بهترین روش ها برای خلق این موفقیت می باشد.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصین سریرنوین تماس بگیرید
منتظر نظرات ارزشمند شما در مورد پیرامون این مقاله هستیم و مطمئن باشید در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ داده خواهد شد.

2 دیدگاه در “معنی bounce rate چیه و اهمیت بانس ریت در سئو”

 1. مستر وب گفت:

  من این کد گوگل آنالیتکس هست تو سایتم دوبار موقعی که کاربر سایت رو باز میکنه لود میکنم
  خیلی فرق کرده تو بانس ریت تو آنالیتیکسم شما هم تست کنید

  1. توحید عزیززاده گفت:

   سلام این روش فقط آمارهاتون رو غیر واقعی میکنه و مسلما در طولانی مدت طبیعی نخواهد بود.
   توصیه می شود از این روش ها استفاده ننمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه، وارد دنیای طراحی سایت و سئو سایت شده اید؟

مشاوره در تلگرام