نکات عالی برای کاهش بانس ریت سایتتان

توحید عزیززاده در آذر ۵, ۱۳۹۷
نکات عالی برای کاهش بانس ریت سایتتان

بالا بردن رتبه سایت در گوگل

کسب درآمد از سایت یکی از اهداف مدیران سایت­ها شده است. برای رسیدن به این هدف جایگاه سایت در نتایج جستجو وسرچ موتورهای جستجو حائز اهمیت است در نتیجه بالابردن رتبه سایت در گوگل و سایر موتورهای جستجو قدم مهم و اساسی در نیل به این خواسته است.

برای رسیدن به این هدف سایت باید از جوانب بسیار زیادی بررسی شود، تا با جستجو کلمه کلیدی مورد نظر، رتبه سایت در نتایج گوگل بالا رفته و به صفحه اول و در نهایت به اولین پیشنهاد گوگل در صفحه اول دست­یابی پیدا نمود. صدالبته نگهداری از این جایگاه نیز بسیار مشکل و کلیدی است یکی از روش­های رسیدن سایت به رتبه برتر در گوگل و همچنین باقی­ماندن در این جایگاه، نرخ حضور کاربر در سایت می­باشد، در واقع هرچه یک کاربر در سایت مانده و از صفحات بیشتری در سایت بازدید نماید، از دید گوگل به این معناست که این سایت مطالب مفیدی برای کاربر داشته و امکان اینکه این مطالب برای کاربر دیگری نیز مفید باشد، بالاست در نتیجه نمایش نتایج جستجو رتبه سایت را بهبود می­بخشد.

نرخ پرش یا Bounce rate  موضوعی ایست که در این مقاله قصد داریم به آن پرداخته تا با رعایت حداکثری این موارد رتبه سایت در نتایج گوگل بهبود یابد .

 

بانس ریت یعنی چه؟

در معنای لغوی به نرخ پرش ترجمه می­شود. بطور کلی نشان­دهنده افرادی است که پس از ورود به سایت و مشاهده یک صفحه از سایت بدون اینکه وارد صفحات دیگری از سایت شوند، از آن خارج می­شوند. Bounce rate را نباید با Time-on-Site و Page-View اشتباه گرفت.

چرا که این دو عامل هرچه برای یک سایت بالاتر باشد، در نتایج جستجو برای سایت بهتر بوده و کمک بیشتری می­نمایند. این در حالی است که هرچه Bounce rate سایت کمتر باشد، برای سایت مفید تر خواهد بود. البته این به این معنا نیست که تمامی سایت­ها اگر دارای نرخ پرش خاصی باشند، پس به هدف رسیده­اند.

در واقع در هر سایت بنا به فاکتورهایی مشخص، می­توان یافت که نرخ پرش باید در چه محدوده­ای قرار داشته باشد. Bounce rate را با عددی ما بین ۰-۱۰۰ نشان می­دهند، که هر چه این عدد پایین­تر باشد، بهتر است. بالابودن این عدد در واقع نشان­ می­دهد که بخشی کار خود را به درستی انجام نداده است و این مورد که در آینده­ای بسیار نزدیک تعداد زیادی از کاربران سایت از دست خواهند رفت نیز دور از تصور نخواهد بود.

در واقع سایتی که نرخ پرش بالا دارد به این معناست که مشکلی وجود دارد که کاربر تمایل به ماندن و استفاده کردن از سایر محتویات سایت را نداشته و میزان محبوبیت سایت رو به افول است. براساس الگوریتم پاندای گوگل سایت­هایی که دارای نرخ پرش بالا هستند در نتایج گوگل نمی­توانند جایگاه خوبی داشته باشند.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: تأثیر هاست در سئو وردپرس

عواملی که باعث افزایش Bounce rate می­شوند؟

قبل از هرچیزی بهتر است بدانیم که چه عواملی باعث بالابردن Bounce rate سایت می­شود. تا از انجام آن پرهیز نموده و یا اگر چنین کاری در سایت شده است، هرچه سریع­تر به رفع آن پرداخته شود.

 1. تک صفحه­ای بودن سایت
 2. سرعت پایین سایت
 3. ظاهر نامناسب سایت
 4. تبلیغات زیاد و خسته­کننده در سایت
 5. محتوای کپی
 6. مطالب نامرتبط
 7. استفاده نامناسب از فایل­های Js و Css
 8. استفاده بیش از حد از تصاویر و فیلم در سایت
 9. نمایش خودکار فیلم و صوت در سایت
 10. و ….

قبل از اینکه کاربر وارد سایت شود، سرعت وب­سایت در لود کردن اطلاعات صفحه است که در ماندگاری کاربر موثر است. بارها برای هر یک از ما اتفاق افتاده که سایتی که با سرعت پایینی در حال نمایش اطلاعات است باعث خستگی شده و از آن خارج شده­ایم.

تبلیغات بیش از حد بخصوص در قالب PopUp برای کاربر آزاردهنده است، قبل از استفاده از این دست از تبلیغات به این مورد توجه داشته باشید که استفاده از تبلیغات و درآمدزایی تنها زمانی قابل استفاده است که کاربر در سایت حضور و از مطالب سایت استفاده نماید.

پس زمانی که این کار باعث کاهش کاربران سایت شود علاوه براینکه درآمدی از تبلیغات به دست نیامده است، کاربران قبلی خود را از دست داده و اگر این کار در دراز مدت انجام شود، از طرف گوگل سایت spam شناخته شده و دیگر در نتایج به کاربر نمایش داده نمی­شود.

استفاده بیش از حد و نامتعارف از فایل­های css و Js باعث سنگین شدن و سرعت پایین سایت می­شود. به همین دلیل فایل­های سنگینی که سرعت را پایین می­آورد را به انتهای صفحه منتقل نموده تا مرورگر کاربر را سنگین ننماید.

 

فاکتورهایی که در تعیین محدوده Bounce rate موثراند.

 

اگر با یک دید کلی و همه جانبه به سایت نگاه کنیم، متوسط Bounce rate سایت باید کمتر از ۴۰ درصد باشد. البته عوامل زیادی در این نرخ تاثیر­گذار هستند.

برای مثال سایتی مثل Wikipedia  که با هر جستجو در نتایج به کاربر نشان داده می­شود و به طور معمول تنها کلمه­ای که جستجو شده را معنا کرده و تاریخچه­ای از آن را به کاربر نمایش می­دهد، دارای Bounce rate بالایی است چرا که کاربر نیازی به جستجو در این سایت ندارد ولی سایتی مثل سایت گوگل که کاربر در آن به جستجو پرداخته و به نتایج آن وارد شده و این تعامل بارها و بارها تکرار می­شود، دارای Bounce rate پایینی است. در این مثال به خوبی می­توان دریافت که نوع سایت و صنعتی که سایت در آن فعالیت می­کند، تاثیر بالایی در محدوده Bounce rate سایت خواهد داشت.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: ۱۲ ترفند بالا بردن رتبه سایت در گوگل

عوامل دیگری مثل هدف کاربر – نوع صفحه – اعتبار سایت و … از جمله موارد تاثیرگذار در Bounce rate سایت هستند.

معیار گوگل آنالتیک برای سایت­هایی ک در محدوده و فیلد خاصی فعالیت می­کنند به شرح زیر است :

۱۰ – ۳۰ درصد برای سایت­هایی که خدمات دهنده سرویس هستند.

۲۰ – ۴۰ درصد برای سایت­هایی که فروشگاهی هستند.

۳۰ – ۵۰ درصد برای سایت­هایی که آموزشی هستند.

۴۰ – ۶۰ درصد برای سایت هایی که محتوا در آن بخش کلیدی بوده و محتوا محور هستند.

۷۰ – ۹۸ درصد برای وبلاگ­ها

 

روش­های کاهش Bounce rate

 

– طراحی مناسب پایگاه اطلاعاتی برای سایت

– ترکیب فایل­های css و Js به این دلیل که تعداد درخواست به سرور برای بارگذاری این فایل­ها به حداقل برسد.

– responsive بودن سایت یا به عبارتی نمایش صحیح سایت در قالب موبایل و دیگر وسایل

– استفاده از تصاویر بهینه شده optimize picture در سایت

– استفاده از قابلیت sprite-image در طراحی سایت ( ترکیب چند تصویر با یکدیگر در یک تصویر )

– استفاده از قابلیت Lazy load در طراحی سایت ( لود شدن کامل سایت در چند مرحله و با اسکرول شدن صفحه)

– دسته ­بندی و منو اطلاعاتی مناسب مطالب در سایت و قابلیت دسترسی سریع و آسان به بخش منو

– محتوای یونیک و همیشه سبز

– بهبود کیفیت طراحی سایت و کاربرپسندی سایت

– انتخاب رنگ­هایی متناسب با موضوع سایت که برای کاربر خسته­کننده نبوده و چشم را اذیت نکند.

– قراردادن بخش نظرسنجی در سایت و گرفتن بازخورد کاربر و اعمال این بازخوردها در روند بهبود سایت

– ایجاد بخش مطالب مرتبط با پستی که کاربر در حال مطالعه آن است در بخش پایانی مطلب

– استفاده از فونت خوانا برای راحتی کاربر و اذیت نشدن چشم در مطالعه مطلب بهطور کلی خوانایی مطلب

– استفاده از تصویر، فیلم و صوت جذاب برای کاربر

– عدم پخش خودکار فیلم و صوت در سایت

– قراردادن بخش جستجو در مطالب سایت که کاربر با استفاده از این بخش لیستی از مواردی که به دنبال آن است را در سایت مشاهده نماید.

– اگر مقاله و پستی که تهیه شده طولانی است، با بخش بندی و استفاده از تگ­ها و پاراگراف بندی مناسب، مطالعه آن را برای کاربر آسان نمایید.

– لینک­های خارجی سایت حتما در صفحه ­ای جداگانه باز شود چرا که در غیر این صورت کاربر با کلیک بر روی آن وارد آن سایت شده و عملا از سایت فعلی خارج شده و ممکن است به هر دلیلی دیگر به سایت شما باز نگردد.

– در داخل پست­های سایت حداقل به دو تا پنج مورد از صفحات دیگر سایت خود لینک دهید، این کار علاوه بر بهبود لینک­سازی سایت به کاربر کمک می­کند تا مطالب مرتبطی که در بهبود فهم این مطلب کمک میکند، را به راحتی یافته و از طرفی باعث بهبود Bounce rate سایت می­گردد.

– نمایش مطالب با بیشترین بازخورد و نظر کاربران بخصوص در سایت­های فروشگاهی

– تبلیغات زیاد باعث می­شود کاربر احساس خوبی نداشته باشد و باعث ناراحتی کاربر ­شود.

– لینک­هایی که باعث می­شود ترافیک با کیفیت پایین به سایت شما هدایت شود را از بین ببرید.

و …..

به طور کلی با رعایت مواردی که برای کاربر زمینه استفاده مناسب و راحت از سایت را فراهم نماید، سبب کاهش Bounce rate سایت می­شود که بهبود رتبه سایت در نتایج گوگل را در پی خواهد داشت.

image_pdfاگر از مقاله خوشتان آمد PDF آن را هم دریافت کنیدimage_printاگر مقاله برای شما مفید بود میتوانید پرینت بگیرید

نویسنده : توحید عزیززاده

عاشق رشد و توسعه کسب و کارها تو دنیای آنلاین هستم و سئو یکی از بهترین روش ها برای خلق این موفقیت می باشد.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصین سریرنوین تماس بگیرید
منتظر نظرات ارزشمند شما در مورد پیرامون این مقاله هستیم و مطمئن باشید در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ داده خواهد شد.

2 دیدگاه در “نکات عالی برای کاهش بانس ریت سایتتان”

 1. وحید عروجی گفت:

  سلام پس یعنی الان کاهش بانس ریت واسه ما مفید هست دیگه درست متوجه شدم؟

  1. توحید عزیززاده گفت:

   سلام. دقیقا هرچقدر نرخ خروج کاربر تو سایت شما کمتر باشه یعنی تونستین تعامل رو با اون کاربر بیشتر بکنید و درصد تبدیل سایت شما بالا باشد.
   موفق باشین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه، وارد دنیای طراحی سایت و سئو سایت شده اید؟

مشاوره در تلگرام