با اصطلاحات رایج در سئو سایت آشنا شوید

توحید عزیززاده در آذر ۸, ۱۳۹۷
با اصطلاحات رایج در سئو سایت آشنا شوید

اصطلاحات رایج سئو

 

افرادی که سئو کار هستند و یا سئو برای کسب و کارشان بسیار مفید است حتما باید از اصطلاحات رایج در سئو اطلاع داشته باشند. برای آشنایی با این اصطلاحات ما برخی از آن ها را نام میبریم و به اختصار هر یک ار آن ها را توضیح میدهیم.

در ادامه برخی از اصطلاحات سئو را نام میبریم و ۱۵ تا از این اصطلاحات را شرح میدهیم برخی از این اصطلاح ها عبارت اند از:

 1. بک‌لینک
 2. سئو داخلی (on page seo)
 3. نقشه سایت (Site map)
 4. صفت ALT تصاویر
 5. کلمات کلیدی
 6. تگ های متا (meta tags)
 7. متای کلمات کلیدی(Meta keyword)
 8. متای توضیحات (meta description)
 9. عنوان صفحه
 10. تگ های عنوان بندی صفحه
 11. لینک های فالو و نو فالو(Follow & NoFollow)
 12. چگالی کلمات کلیدی(Keyword Density)
 13. متن های پنهان (Invisible Text)
 14. اسپم (Spam)
 15. اعتبار دامنه و اعتبار صفحه (PA , Da)
 16. تعداد درخواست به سرور (Request or hit)
 17. بازاریابی
 18. بازاریابی شکبه های اجتماعی
 19. بازاریابی ایمیلی
 20. بازاریابی محتوا
 21. گوگل آنالیتیکس
 22. گوگل تگ منیجر
 23. ترافیک (Traffic)
 24. نرخ از دست دادن مخاطب (Bounce Rate)
 25. الگوریتم جستجو
 26. هدرها (Headers)
 27. جستجوی ارگانیک (Organic search)

 

 1. بک‌لینک (back link)

back link به لینک هایی میگویند که  در صفحه های اینرتنتی وجود دارند که به وب سایت شما مربوط هستند. این به این معنی است که لینک وب سایتی که شما دارید در صفحه ای با مشخصه های خاص مانند PA & DA & Pr قرار داشته باشند. این لینک ها ممکن است مفید و خوب و یا مضر و بد باشند و این لینک ها اگر به شیوه صحیح درون وب سایت ها قرار گیرند تاثیر مثبت بسیار زیادی بر روی رتبه شما دارند.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: روش های پیدا کردن بک­ لینک­ برای سئو سایت
 1. سئو داخلی (on page seo)

سئو داخلی به کنترل مستقيم کدها و يا محتويات سايتتان که شامل از متن، تصوير، پيوند و …  است ارتباط دارد؛ بهتر است بگوییم هر نوع فایلی را که در وب سایت خود آپلود میکنید با سئو درون صفحه یا  SEO On Page ارتباط دارد. اين موضوع  تشکیل شده از تمام فعالیت های بهينه‌سازي به این دلیل که مکانی است که مدیران وب سایت ها بيشترين کنترل را بر روي آن دارند. هر نوع تغييري که صاحبان سایت در محتويات وب سايت خود ايجاد مي‌نماييد در نتايج جستجو موثر خواهد بود به همین دلیل خيلي مهم است که روش SEO On Page بدرستي قبل از روش SEO Off Page انجام شود.

 

 

 1. نقشه سایت (Site map)

نقشه سایت یا  (Site map) به فایلی میگویند که همه صفحه های وب سایت را به شکل درختچه ای در خود جای دهد. هر وب سایت باید حداقل یک نقشه (map) با پسوند XML داشته باشد. بسیار عالی  است که وب سایت ها علاوه بر داشتن نقشه های XML که برای موتور جستجو قابل خواندن هستند. نقشه هایی با پسوند ASP  یا PHP را هم برای بازدید کنندگان وب سایتشان ایجاد کنند.

 

 1. صفت ALT تصاویر

 

همه اصلاح های HTML را میشود در ذیر اصطلاحات seo داخلی لیست کرد. اما این کار نفعی به حال کاربر و خواننده ندارد. دلیل این که اصطلاح ALT برای تصویر ها انتخاب شده این است که نداشتن  این صفت  در تصاویر باعث به وجود آمدن خطا در سئو سایت میشود. در HTML تگ ها دارای دو نوع صفت هستند صفات GLOBAL : که صفاتی هستند که میتوان به همه تگ ها نسبت داد. و صفاتی که تنها به تگ خاصی نسبت داده میشوند. صفت ALT متن جایگزین ایجاد می کند. و برای تگ های img,area,inpup بکار میرود. وجود صفت ALT برای تصاویر اجتناب ناپذیر است و بیشتر نرم افزارهای مدیریت محتوا در صورت عدم وجود این صفت خودشان این صفت را با مقدار تهی ایجاد می کنند. تا با بروز خطای در سئو مواجه نشوند.

 

 

 1. کلمات کلیدی

کلمه های کلیدی یا key world به کلمه هایی میگویند که در متا تگ Keyword نوشته می شوند. این کلمه ها برای آن است که موتورهای جستجو را متوجه کنیم که موضوع اصلی صفحه ما در باره چیست.

 

 

 1. تگ های متا (meta tags)

تگ های متا به اطلاع هایی مثل زبان سایت، نوع ترجمه وب سایت، کلمه های کلیدی و  اصلی وب سایت، موضوع وب سایت و غیره را در اطلاع موتور جستجو قرار میدهد.

 

 

 1. متای کلمات کلیدی(Meta keyword)

منظئر از این  متا عبارت های کلیدی یا کلمه های کلیدی است که نوشته شده اند  و هر کلمه ای با کلمه دیگر با ویرگول جداسازی می شوند.

 

 1. متای توضیحات (meta description)

متای توضیحات به توضیحاتی میگویند که درباره محتوای یک صفحه و بصورت یک پارگراف در این تگ نوشته میشود.

 

 

 1. عنوان صفحه

تگ عنوان و یا Title در بخش Head یا سر سایت نوشته می شود. عنوان صفحه در نتایج جستجو بصورت لینکی نشان داده میشوند که ، کاربر را به صفحه مد نظر هدایت می کند. پس از نظر سئو بسیار دارای اهمیت است.

 

 1. تگ های عنوان بندی صفحه

تگهایی به نام  H1-6 هستند که عنوان های داخل صفحه ها را تعیین می کنند. گوگل با استفاده از این عناوین ارتباط سایت باکلمه ای کلیدی را تائید می کند. صرف وجود ارتباط معنایی میان تگ های عنوان بندی و کلمات کلیدی برای جریمه نشدن در گوگل کفایت میکند. برای بدست آوردن رتبه های مناسب و بهتر در موتور جستجو گوگل باید مانند کلمه های کلیدی را در ابتدای تگ های عنوان بندی نوشت.

 

 1. لینک های فالو و نو فالو(Follow & NoFollow)

 

Link ها یا بهتر است بگوییم تگ a صفتی به نام rel دارد این صفت میتواند مقدار هایی همانند : HOME,Fallow,NoFallow,Auther,Publisher و… بگیرید. مقدار Follow نشان دهنده آن است که صفحه مبدا و مقصد لینک محتوای مرتبطی دارند. مقدار NoFollow نشان میدهد که دو صفحه مبدا و مقصد دارای هرنوع  ارتباطی نیستند. لینک های تبیلغاتی را به شکل NoFollow مینویسند.

 

 1. چگالی کلمات کلیدی(Keyword Density)

تعداد دفعه هایی که  همه عبارت کلیدی به شکل دقیق در کل متن تکرار  شود را چگالی کلمات کلیدی یا Keyword Density  می نامند. الگوریتم های موتور جستجو  گوگل تعداد کلمات کلیدی را بر تعداد کل کلمات بکار رفته در صفحه تقسیم کرده و نسبت استفاده از کلمات را محساب می کنند.

 

 1. متن های پنهان (Invisible Text)

 

متن های پنهان به متن هایی گفته میشود که رنگ آن با پس زمینه یکی شده تا قابل روئیت نباشد. اگر چنین متنی در سایت قرار میدهند هدف آن ها این است که سایت را با محتوایی گوناگون و غیر از آنچه هست به موتورهای جستجو معرفی کنند. به عنوان مثال در وب سایتی تگ های H1-6 و محتوایی وجود دارد که موضوع آن مربوط به  زلزله تهران و فعال شدن گسل ها است و همه این متن همرنگ می شود. و هنگامیکه کاربر این صفحه را مشاهده می کند. فقط تبلیغ فروش پوشاک پیشنهاد شده توسط فلانی را مشاهده می کند.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: تولید محتوا بر اساس سئو
 1. اسپم (Spam)

اسپم به همه فعالیت هایی که باعث شود کاربر فریب بخورد میگویند. اسپم شامل موردهای همچون لینک های خارجی غیر مرتبط، قرار دادن محتوای غیر مرتبط، متنهای پنهان و متن های کپی شده بی ارزش و… می باشد.

 

 1. اعتبار دامنه و اعتبار صفحه (PA , Da)

اعتبار دامنه به  مجموعی از اعتبار صفحه های موجود در آن دامنه میگویند. اعتبار صفحه بر اساس مورد هایی همچون جایگاه در گوگل و تعداد لینک به صفحات داخلی و لینک به صفحات سایت های دیگر حساب میشود.

image_pdfاگر از مقاله خوشتان آمد PDF آن را هم دریافت کنیدimage_printاگر مقاله برای شما مفید بود میتوانید پرینت بگیرید

نویسنده : توحید عزیززاده

عاشق رشد و توسعه کسب و کارها تو دنیای آنلاین هستم و سئو یکی از بهترین روش ها برای خلق این موفقیت می باشد.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصین سریرنوین تماس بگیرید
منتظر نظرات ارزشمند شما در مورد پیرامون این مقاله هستیم و مطمئن باشید در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ داده خواهد شد.

2 دیدگاه در “با اصطلاحات رایج در سئو سایت آشنا شوید”

 1. علیزاده گفت:

  تگ کنونیکال که میگن به چه دردی میخوره تو سئو؟

  1. توحید عزیززاده گفت:

   سلام. این تگ یکی از مهم ترین موارد میشه گفت سئو هستش نشانی قانونی صفحات در اصطلاح می باشد.
   برای مثال هر صفحه از سایت شما یک لینک قانونی دارد و اگر این تگ رو نداشته باشد وب سایت رقیب شما میتونه به راحتی با لینک سازی مخرب و ایجاد صفحات متعددی روی سایت شما باعث کاهش رتبه شما شود.
   موفق باشین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه، وارد دنیای طراحی سایت و سئو سایت شده اید؟

مشاوره در تلگرام