انتخاب کلمات کلیدی برای سئو

توحید عزیززاده در آبان ۱۲, ۱۳۹۷
انتخاب کلمات کلیدی برای سئو

بهینه سازی یک سایت اولین گام برای موفقیت و توسعه کسب و کار است و برای این کار باید از متدهای متفاوتی استفاده شود.

از جمله مراحل اولیه بهینه سازی سایت انتخاب کلمه کلیدی مناسب است. کاربران اینترنت باتوجه به نیاز خود برای یک مطلب خاص کلمات کلیدی را در موتورهای جستجوگری مانند گوگل جستجو می کنند.

بنابراین بسیار مهم است که برای متن خود کلمه کلیدی خاص و درستی را انتخاب کنید که کاربران به راحتی بتوانند به آن دسترسی پیدا کنند. از آنجایی که بسیاری از کاربران اینترنتی برای به دست آوردن پاسخ، سوال ذهنی خود را در موتورهای جستجوگر سرچ می کنند می توانید علاوه بر انتخاب کلمه کلیدی و برای جذب کاربر اینترنتی به وبسایت خود و تبدیل کردن وی به کاربر دائمی از سوالات ذهنی آنها بعنوان جمله کلیدی استفاده کنید.

شما می توانید از انواع کلمات کلیدی استفاده کنید، برخی از این کلمات به وسیله رقبای کمتری کار شده است و گاهی حتی ممکن است طولانی تر باشد، برخی دیگر از کلمات ساده تر بوده اما وبسایت های بسیاری بر روی آنها تمرکز کرده اند که در این حالت با اینکه میزان جستجوی این ها به وسیله کاربران زیاد است اما باید تلاش کنید که محتوای جذاب و منحصر بفردی در این باره ارائه دهید تا بتوانید مخاطب را جذب کند.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: آموزش بهینه سازی سایت seo

دسته ی اول کلمات یعنی کلمات کلیدی بلند Long Tail Terms با رقبای کمتر در صورتی نتیجه خوبی را حاصل می کند که هدف طولانی مدتی داشته باشید زیرا در این حالت بعد از مدت زمان زیادی متوجه تغییر و بهبود سئو سایت خود خواهید شد.

دسته ی دوم یعنی انتخاب کلمات کلیدی کوتاه Head Terms  اما با رقبای بیشتر معمولا زمانی کاربرد دارد که نیاز داشته باشید تا به سرعت سئو وبسایت وردپرسی خود را تغییر داده و به بهینه سازی دست پیدا کنید. توصیه می شود که ابتدا لیستی از کلمات کلیدی که به نظرتان رسیده است تهیه کنید و آنها را براساس معیارهایی که در ادامه خواهیم گفت بررسی کنید.

اهمیت در انتخاب کلمات کلیدی

یک کلمه کلیدی مناسب می تواند ترافیک بازدید اینترنتی را به سمت وبسایت شما هدایت کند، منجر به رونق کسب و کارتان شود و در ساخت بک لینک ها نیز نقش مهمی دارد.

انواع کلمات کلیدی  

این تقسیم بندی که در ارتباط با کلمات کلیدی انجام می شود براساس تعداد و میزان جستجوی آنها به وسیله مخاطبان است. این نوع از کلمات به سه دسته تقسیم می شوند:

کلمات کلیدی اصلیHead”یا (Short Tail Keywords)کلمات کلیدی کوتاه: این کلمات چون معمولا کوتاه هستند پس ترافیک بالایی دارند و رقابت بر سر آنها نیز شدید است. از آنجایی که این دسته از کلمات کلیدی از تعداد واژه های کمی تشکیل شده است پس رقابت برای انتخاب آنها و ترند کردن آن بسیار زیاد است.

کلمات کلیدی عبارتی Middle Tail“: این کلمات که چیزی بین کلمات کلیدی کوتاه و بلند هستند معمولا عبارت طولانی را دنبال می کنند که هدف و قصد کاربر را به خوبی نشان میدهد.

کلمات کلیدی بلند (Long Tail Keywords): این کلمات در مقایسه با کلمات کلیدی بلند دقت بیشتری دارند. برای طولانی کردن یک کلمه کلیدی می توانید از صفات مختلفی استفاده کنید که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

علاوه بر این هریک از سه نوع کلمه کلیدی براساس هدف کاربر اینترنتی به چند دسته تقسیم می شوند:

کلمات کلیدی اطلاعاتیInformational”: این نوع از کلمات معمولا زمانی کاربرد دارند که مخاطب به دنبال کسب اطلاع و آگاهی است. برای مثال فردی قصد مسافرت دارد و به دنبال به دست آوردن اطلاعات از آب و هوای جاده و مقصد مورد نظر خود است.

کلمات کلیدی تراکنشیTransactional”“: چنین کلماتی معمولا زمانی جستجو می شوند که قصد کاربر خرید محصول خاصی باشد.

کلمات کلیدی هدایتی  Navigational“: این کلمات زمانی به وسیله کاربر در موتورهای جستجوگر سرچ می شوند که وی قصد ورود به یک سایت خاص را دارد اما آدرس دقیق آن را نمی داند.

الویت بندی کلمات کلیدی

ترافیک: ترافیک کلمه کلیدی به معنای تحلیل میزان جستجوی آن  در طی روز است.

رقابت: توصیه می شود تا از کلمات کلیدی که رقابت بر سر آنها زیاد است مانند کلمات کلیدی کوتاه اجتناب کنید. با استفاده از ابزارهایی که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت به میزان سختی یا رقابت یک کلمه کلیدی پی خواهید برد.

نتیجه: اگر به دنبال نتایج کوتاه مدت هستید باید تمرکز خود را بر انتخاب کلمات کوتاه تر اما با رقابت بیشتری بگذارید که این کاری دشوار است. اما در بیشتر مواقع توصیه می شود که با انتخاب کلمات کلیدی بلند اما با رقابت کمتر در زمان طولانی تری به نتایج معقولی برسید.

روش های مختلفی وجود دارد که به شما برای انتخاب کلمات کلیدی کمک می کند. این ابزارها عبارت است از:

گوگل ترندGoogle Trends“: ممکن است چند کلمه کلیدی مرتبط با متن خود انتخاب کنید اما مطمئن نباشید که کدام یک از اینها بیشتر به وسیله کاربران جستجو می شود. با استفاده از گوگل ترند می توانید انواع این کلمات را بررسی کرده و بهترین آنها را انتخاب کنید.

سرچ در گوگل: کلمه موردنظر خود را در گوگل وارد کنید، در این لحظه مجموعه ای از پیشنهادات به شما ارائه می شود که در این حالت بیشترین کلمه ای که جستجو شده است در لیست اولین ها نمایش داده می شود. با این روش گوگل به شما کمک می کند تا کلمه ای که بیشترین میزان جستجو را داشته است به دست آورید.

Google AdWords: با این ابزار می توانید بیشترین عبارت جستجو شده را پیدا کنید. علاوه بر این می توانید رقبای خود را نیز شناسایی کنید.

ابزار  Moz.com: این وبسایت یکی از روش هایی است که به وسیله آن می توانید کلمه پرتکرار و مناسب متن خود را انتخاب کند.
KWFinder: این ابزار کاربردی و خوب علاوه بر پیدا کردن کلمه، سختی آن را نیز بررسی کرده و ده رقیب اصلی که برروی این کلمات کار کرده اند را به شما نشان می دهد.

Keywordtool.io: با استفاده از این وبسایت می توانید نحوه جستجوی یک کلمه را در موتورهای جستجوگر گوگل، آمازون، بینگ و یوتیوب مطالعه کنید.

ویکی پدیا: از جمله منابع خوبی است که شما را در به دست آوردن اطلاعات پیرامون کلمات کلیدی و مشابه آنها یاری می کند.

واژه یاب: این سایت به شما کلمات کلیدی و سایر هم خانواده ها و مشابهات آنها را ارائه می کند.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: ۱۲تصورات غلط اما رایج درسئو وردپرس

پس از انتخاب کلمات کلیدی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

بعد از آنکه کلمه کلیدی مناسب خود را از بین لیستی که تهیه کرده بودید انتخاب کردید، حال زمان آن رسیده است که برای ترغیب خواننده و کاربر اینترنتی از واژه های همراه استفاده کنید، این کلمات شامل قیمت، سال، راهنما، پشتیبانی، آموزش، ارزان، رایگان، و صفاتی از جمله منحصربفرد، خواندنی، شگفت انگیز، اولین، عالی و باورنکردنی هستند.

دقت کنید که باتوجه به محتوای تولیدی و هدف وبسایت خود باید از این کلمات استفاده کنید و استفاده ی نابجا از آنها می تواند مضر باشد. برای مثال در یک وبسایت علمی نباید کلمه خرید و فروش مقالات بکار گرفته شود.

نکته دیگر این است که شما همواره برای تغییر کلمه کلیدی که انتخاب کرده است زمان دارید. می توانید با استفاده از ابزارهای آمارگیری قدرتمندی که بر روی وبسایت خود نصب کرده اید هر لحظه کلمات کلیدی را بررسی کنید و با توجه به افزایش میزان جستجو و تقاضا آنها را تغییر دهید.

image_pdfاگر از مقاله خوشتان آمد PDF آن را هم دریافت کنیدimage_printاگر مقاله برای شما مفید بود میتوانید پرینت بگیرید

نویسنده : توحید عزیززاده

عاشق رشد و توسعه کسب و کارها تو دنیای آنلاین هستم و سئو یکی از بهترین روش ها برای خلق این موفقیت می باشد.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصین سریرنوین تماس بگیرید
منتظر نظرات ارزشمند شما در مورد پیرامون این مقاله هستیم و مطمئن باشید در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ داده خواهد شد.

2 دیدگاه در “انتخاب کلمات کلیدی برای سئو”

  1. صمد گفت:

    سلام من شمارمو ثبت کردم لطفا با من تماس بگیرین میخوام برای سایتم کلمات کلیدی پیشنهاد بدین با تشکر از سایتتون

    1. توحید عزیززاده گفت:

      سلام بله حتما در اسرع وقت با شما تماس خواهیم گرفت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه، وارد دنیای طراحی سایت و سئو سایت شده اید؟

مشاوره در تلگرام