آشنایی با مفهوم PBN در عملیات لینک سازی سئو خارجی

PBN  چیست؟

PBN مخفف کلمه Private Blog Network  یا  Private Backlink Network است. همانطور که از نام آن مشخص است پی بی ان مجموعه ای از وبلاگ ها و سایت هایی است که با هدف تقویت سایت اصلی و لینک سازی ایجاد شده است. با این روش وب سایت اصلی با مرور زمان جایگاه خوبی را در فضای مجازی کسب می کند.

با توجه به آپدیت های اخیر گوگل تاثیر پی بی ان در به روز نگه داشتن سایت بسیار زیاد است چون هرچقدر هم که وب سایت شما دارای محتوای تاپ و مناسبی باشد اگر دارای بک لینک نباشد رتبه بالایی نخواهد گرفت اما مشخصا هر ویژگی خوبی نقطه ضعف هایی هم دارد و می تواند همانطور که به شما سود میرساند ضرر هم بزند.

اگر گوگل متوجه شود که شما از پی بی ان استفاده می کنید احتمال اینکه وب سایت شما را جریمه کند زیاد است به طوری که افراد متخصص در زمینه سئو استفاده از آن را توصیه نمی کنند.

چرا PBN از طرف گوگل تایید نشده است؟

در گذشته الگوریتم های گوگل به اندازه امروز هوشمند نبودند و رتبه بندی سایت ها به لینک هایی که دریافت می کردند وابسته بودند. این روند تا حذی زیاد شده بود که خود گوگل رسما فاکتوری به نام Page Rank برای سایت ها محاسبه و اعلام می کرد که براساس تعداد و کیفیت لینک های ورودی تعیین میشد. براساس این موضوع، سایت های بسیاری ایجاد شدند که با لینک سازی برای بقیه کسب درامد می کردند تا جایی که تعداد این سایت ها و لینک ها با موضوعات پراکنده و نامرتبط بسیار زیاد شد.

به همین دلیل گوگل متخصصین خود را وا داشت تا با بررسی دقیق و موشکافانه به دنبال شبکه های پی بی ان و از کار انداختن آن ها باشند. از طرفی منطق گوگل برای لینک های خارجی این است که چون شما محتوای باکیفیت تولید می کنید سایت هایی گه شما را نمی شناسند به شما لینک می دهند نه اینکه خودتان برای وب سایتتان لینک بسازید تا رنک بالاتری کسب کنید. از این جهت پی بی ان به یک تکنیک کلاه سیاه تبدیل شده است و گوگل آن را غیرمجاز و نوعی سوء استفاده مالی تعریف کرده است.

چرا باید در وب سایت خود از PBN استفاده کنیم؟

اگر شما رقبای بزرگی داشته باشید که هزینه های میلیونی بابت انتشار رپورتاژ می پردازند عملا شانسی برای رتبه گرفتن ندارید؛ با پی بی ان می توانید خودتان را به نزدیکی این رقبا برسانید. البته لینک باکیفیت و طبیعی اثر بسیار قدرتمند تری دارد. با پی بی ان بر همه سایت هایی که به شما لینک می دهند نظارت دارید و جایی برای نگرانی جهت حضور سایت های رقیب ندارید.

در بدترین حالت ممکن است سایت شما توسط گوگل جریمه شود که در این شرایط با توجه به این که همه لینک ها در اختیار خودتان است می توانید لینک کم ارزش را شناسایی و حذف کنید و از جریمه گوگل رها شوید. همچنین می توانید به جای آن که تمرکز خود را بر روی سایت هایی با محتوای مرتبط قرار دهید دامنه هایی که هر روز فعالیت خود را پایان می دهند را شناسایی کنید و از میان آن ها موضوعات مرتبط با سایت خود را انتخاب کنید.

راه برون رفت از شناسایی و تهدید احتمالی توسط گوگل

سایت هایی که می سازید باید همگی دارای محتوای خا و منحصر به فرد خود باشند در غیر اینصورت گوگل تمامی آن ها را شناسایی کرده و در رتبه بندی خود آن ها را در پایین ترین رتبه قرار می دهد.

بر روی کلید واژه هایی با میزان جستجوی کمتر تمرکز کنید چرا که ممکن است کلید واژه های پر رقابت شناسایی شوند. اگر جریمه شوید هم توسط کلید واژه های کم ترافیک جریمه می شوید و هنوز کلید واژه های مهم را دارید.

محتوای یونیک داشته باشید؛ گوگل محتوای یونیک را دوست دارد و امکان جریمه کردن لینک های داخلی در آن ها وجود ندارد. از محتوای کپی استفاده نکنید گوگل محتوای کپی را نادیده می گیرد و باعث می شود لینک هایی که ساخته اید کم ارزش شوند.

اگر سایت هایی که در شبکه شما قرار گرفته همگی بر روی یک هاست مشترک و آی پی مشابه باشند، ریسک شناسایی شبکه توسط گوگل بالا خواهد بود.

یکی از ابزار های گوگل برای شناسایی شبکه های لینک سازی مالکیت دامنه است. اگر تمامی دامنه ها به نام یک نفر باشند و یا توسط یک شرکت ثبت شده باشند گوگل به راحتی نحوه کار آن ها را شناسایی کرده و جریمه می کند. برای جلوگیری از جریمه دامنه ها را به نام افراد مختلف ثبت کنید.

معایب PBN

خرید دامنه، خرید هاست، IP اختصاصی، مدیریت سایت‌ها، تقویت لینک‌سازی خارجی و به روزرسانی محتوا همگی فعالیت‌هایی هستند که زمان و هزینه زیادی از شما صرف می‌کنند. اگر هنوز به فکر ساخت شبکه خودتان هستید این نکته را در نظر داشته باشید که باید منابع مالی آن را تامین کنید پس هزینه ساخت و نگهداری پی بی ان بالا است.

اینکه شما به صورت مستمر دامنه ‌های آزاد شده را رصد و خریداری کنید، صفحات قدیمی سایت را شناسایی کرده و بر روی هاست خود آنها را بازسازی کنید، اطلاعات تماس، لوگو و محتوای اختصاصی برای هرکدام درج کنید و به صورت مستمر محتوای تازه و اختصاصی در آنها قرار دهید کاری سخت و زمان‌بر است.

سختی کار زمانی مشخص می‌شود که متوجه شوید برای ساخت یک پی بی ان قدرتمند شما به تعداد زیادی از این سایت‌ها نیاز دارید و تا زمانیکه مزرعه شما به نقطه ثمردهی برسد زمان زیادی طول خواهد کشید. اگر استراتژی ساخت پی بی ان را در ذهن دارید حواس‌تان باشد که به چشم یکسرمایه‌ گذاری بلند مدت به آن نگاه کنید.

اگر زمان و انرژی صرف شده برای تولید و به روز رسانی پی بی ان را به تولید محتوای ارزشمند و تقویت سایت اصلی اختصاص دهیم چه اتفاقی می‌افتد؟ واقعیت این است که نزدیک به 90 درصد سایت‌های اینترنتی رقابت زیادی برای رسیدن به صفحه اول یا حتی رتبه یک گوگل ندارند. فعالیت‌های جانبی و پیدا کردن روش‌هایی برای فریب گوگل موجب می‌شود که تمرکز و زمان کافی برای سایت خود نداشته باشیم.

قرارگرفتن پی بی ان در دسته سئو کلاه سیاه

نتیجه گیری

با توجه به مطالبی که گفته شد پی بی ان یک روش سئو کلاه سیاه است و کار کردن با آن مستلزم ریسک زیادی است اگر از انجام بی نقص آن مطمئن هستید آن را انجام داده و رنکینگ بالای سایت خود بهره ببرید ولی اگر حتی یک درد به نتیجه آن شک دارید روش سئو کلاه سفید را پیشنهاد می کنیم.
الگوریتم پاندا چیست و چگونه کار می‌کند؟

اساساً الگوریتم در دانش یارانه‌ای با دریافت ورودی‌ها و پس از گذراندن چند گام محاسباتی، به ارائهٔ خروجی‌ها تعریف می‌شود.

پس می‌توان گفت الگوریتم پاندا نیز با دریافت داده‌ها و سفارش‌های ویژه‌ای از سوی برنامه نویسان گوگل طراحی شده و شخصیت گرفته است. برای آنکه شخصیت و ویژگی‌های الگوریتم پاندا را بیشتر و بهتر بشناسیم، باید داده‌ها و ورودی‌های آن را به دست بیاوریم.

و برای آن که به داده‌ها، ورودی‌ها و یا به اصطلاح وظایف این الگوریتم پی ببریم، باید خروجی‌ها و در واقع نتیجهٔ کارِ الگوریتم پاندا را مورد بررسی قرار دهیم.

تا پایان این مقاله با ما همراه باشید و تا با یک پاندای بی نظیر آشنا شوید.

پاندای سختگیر گوگل در بیست و سوم فوریهٔ سال دو هزار و یازده متولد شد.

پاندای گوگل اساساً به خاطر اجرای عدالت میان وبسایت های مختلفی که به شدّت در رقابت با یکدیگر مورد ستم واقع می‌شدند و یا ستمگری می‌کردند، طراحی شد.

پاندای گوگل را می‌توان به یک قاضی دادگر و یا حتی یک معلم سخت گیر انشاء تشبیه کرد. معلمی که با دقت بسیار بالا محتوای انشاهای دانش آموزان خود را بررسی و پردازش می‌کند. سپس طبق آموزه‌ها و قواعد و باید و نبایدهایش آن‌ها را تنبیه و جریمه می‌کند.

پس گول این چهرهٔ مظلومش را نخورید. پشت این نگاهِ نمکی، یک قاضی جدّی و عادل یا یک معلّم انشای شلاق به دست ایستاده است.

برای آنکه از حکم‌های بی رحمانهٔ این قاضی و یا تنبیه و اخراج این معلم در امان باشید، تمام هوش و حواستان را به آن چه در اختیار مخاطب می‌گذارید، بدهید. یادتان باشد که همواره پاندای گوگل نظاره گر اعمال شماست.

پس در تکمیل و اداره و ترفیع وبسایت تان، متقلب نباشید، ضعیف نباشید، بی اراده و ناامید نباشید. خلاق باشید و راستگو تا همیشه پاندای گوگل را همراه و پشتیبان خود حس کنید، نه الگوریتمی ترسناک و مخرّب که برای از تضعیف کردن کسب و کار شما آفریده شده است.

برای دوستی و آشنایی هر چه بیشتر شما با این الگوریتم، جزئیات حساسیت‌های وی را در اختیارتان می‌گذاریم. تا با آگاهی از این جزئیات و ویژگی‌ها، بدون استرس به ارتقاء وبلاگ‌ها و وبسایت های خود ادامه دهید و پیروز باشید.

الگوریتم پاندا روی موارد زیر بسیار حساس است. این موارد قطعاً تأثیرات منفی چشمگیری بر سئو نیز خواهند داشت.

 • 1-محتوای کوتاه
 • 2-محتوای تکرار شده
 • 3-محتوای با کیفیت کم
 • 4-محتوای گردآوری شده
 • 5-محتواهای بی کیفیت کاربران
 • 6-برتری تبلیغ بر محتوا
 • 7-مسدودیت های وبسایت
 • 8-وعده‌های دروغین

محتوای کوتاه

الگوریتم پاندا روی نوشته‌های کوتاه و جملاتی با کلمات کم که به مفاهیم سطحی و بیهوده منجر می‌شود، حساس است. اگر وبسایت شما مطالبی با این ویژگی‌ها دارد بهتر است که آن مطالب را حذف یا ویرایش کنید.

برای نمونه به این جمله و ویرایش آن دقت کنید:

(کارشناسان ما جواب به مشکلات حقوقی شما می‌دهند. این گونه که می‌بینید. توانمند هستیم. به ما اعتماد کنید.)

جملهٔ ویرایش شده و مورد پسند پاندای گوگل:

(کارشناسان خبرهٔ مجموعهٔ ما هرگز هیچ پرسشی را بی پاسخ نخواهند گذاشت. پس به توانمندی‌های ما اعتماد کنید و پرونده‌های حقوقی‌تان را به وکلای مجموعهٔ ما بسپارید)

تا می‌توانید دایرهٔ واژگان خود را وسیع کنید و به نویسندگان مجموعهٔ تان نیز این موضوع را تاکید کنید. چرا که بخشی از اعتماد پاندای گوگل از همین راه‌های ساده جلب می‌شود.

شما می‌توانید به وسیلهٔ مجموعه‌ای از این ترفندها به نخستین خطوط نتایج جستجوی گوگل دست پیدا کنید.

محتوای تکرار شده

به این فکر کنید که در پاسخ به جستجوی کاربران پیرامون این پرسش که چگونه می‌توان ذهن و زندگی آرامی داشت؟. ده‌ها نتیجه در گوگل نمایان شود و همهٔ آن‌ها به همین یک جواب رسیده باشند که مراقبه کنید، به خود و توانایی‌هایتان ایمان بیاورید و از زندگی لذت ببرید و حرف‌های اینچنینی.

یا آنکه مثلاً یک آموزشگاه کنکور را در نظر بگیرید. این آموزشگاه برای ثبت اطلاعات و توضیح و تشریح روش کار خود سایتی را می‌سازد. سپس نمایندگی‌های مختلفی به اشخاص ثالت در سایر شهرهای ایران اعطا می‌کند. و هر کدام از آن نمایندگی‌ها نیز سایتی مجزا برای خود می‌سازند.

حالا تصور کنید که آن نمایندگی‌ها تمام مطالب سایتِ نمایندگی اصلی را صرفاً با تغییر نام شهر، در سایت خود ثبت کنند. دیگر چه لزومی برای ادامهٔ حیات آن سایت‌ها وجود دارد؟

و این در حالی است که وجود چندین و چند سایت مشابه، هیچ سودی برای کاربران نخواهد داشت و هیچ محتوای تازه‌ای دراختیار آنان نخواهد گذاشت.

به نظرتان این مورد چقدر باعث می‌شود که گوگل به ابزاری سطحی و ناکارآمد تبدیل شود؟ همچنان که پیش از طراحی الگوریتم‌هایش، به چنین وضعیتی نزدیک شده بود.

پس انتظار نداشته باشید که گوگل به شما اجازهٔ تکرار مطالب و یکنواخت شدن و درجا زدن را بدهد.

همواره خلاق باشید و خلاق باشید و خلاق باشید. مطالعه کنید و تغییر کنید تا کسب و کار اینترنتی شما نیز رو به پیشرفت باشد و تغییر کند. مطالعه و پرورش فکر و خلاقیت را به نویسندگان مجموعهٔ خود نیز توصیه کنید و از آن‌ها بخواهید تک بعدی نباشند و خودشان و اندیشه و ادبیاتشان را به روز کنند.

این‌ها همگی ترفندهای دوستیِ پایدار با پاندای گوگل است.

محتوای با کیفیت کم

مطالب ترجمه شدهٔ بی سر و ته روی سایت خود قرار ندهید. بسیارند سایت‌هایی که با قرار دادن مطالب بد ترجمه شده، کاربران گوگل را بدبین و ناراضی کرده‌اند.

چرا که به هر قیمتی می‌خواهند تعداد مقالات یا حجم آن‌ها را افزایش دهند. و به این ترتیب اغلب آگاهانه و گاهی هم ناخواسته کیفیت مطالب را به شدت پایین آورده‌اند.

همواره گوگل را یک پیکر بزرگ به وسعت تمام جهان در نظر بگیرید. تک تک ما کسانی که در گوگل سایت می‌سازیم و وبلاگ و محتوا می‌نویسم، اعضای گوناگون پیکر او محصوب می‌شویم. پس طبیعی است که نقص در کار هر یک از ما، اگر پیشگیری، جلوگیری یا درمان نشود، به نقص عضو و فرجام به مرگ می‌انجامد.

الگوریتم‌هایی نظیر پاندا اگرچه تا پیش از این به قاضی بی رحم و معلم سختگیر مانند شده‌اند، اما تشبیه خوبی است اگر بگوییم نقش آنتی بیوتیک، قرص‌های مولتی ویتامین و یا یک درمانگر را برای آن پیکر عظیم، ایفا می‌کنند.

پس بهتر آنکه ما نیز به جای گرفتن نقش ویروس و سلول‌های سرطانی، در تن درستی و خون رسانی به این پیکر عظیم کمک کننده باشیم.

محتوای گرداوری شده

این مورد باز هم تا حدودی به مبحث خلاقیت که پیش از این درباره‌اش نوشتیم باز می‌گردد. هستند وبسایت های بسیاری که مطالب پیرامون یک موضوع را از سایت‌های گوناگون کپی کرده و کنار هم قرار می‌دهند تا مثلاً مقالهٔ بلندی برای سایت خود گرد آورند.

برای نیفتادن در چنین دامی، هنگامی که قصد تولید محتوای خاصی برای سایتتان را دارید، حتماً و حتماً مقاله‌های زیادی را پیرامون موضوع مورد نظرتان بخوانید و کتاب‌هایی که پیرامون آن موضوع به چاپ رسیده‌اند را مورد بررسی قرار دهید.

از روی آنها فیش نویسی کنید و مهم‌ترین و بکرترین مطالبی که می‌یابید را جمع آوری کنید. سپس با توجه به آنچه که گردآورده‌اید، شروع به نوشتن مقاله کنید.

ایده‌ها و نظرات خودتان را پیرامون موضوعی که دربارهٔ آن مطالعه و تحقیق کرده‌اید، فراموش نکنید. چرا که قطعن پس مطالعه و پژوهش پیرامون موضوعی خاص، خودتان حرف تازه‌ای پیرامون آن دارید. این حرف‌های تازه می‌توانند جذاب‌ترین و ناب‌ترین بخش مقالهٔ شما شوند.

پس از روش‌های علمی نوشتن مقالات استفاده کنید. چرا که پاندای گوگل بسیار بر چنین مواردی حساس است و بی گمان چنین وبسایت هایی را محکوم و مجازات می‌کند.

محتواهای بی کیفیت کاربران

جالب است که حتی اگر کاربران سایت شما نیز مطالب بی محتوا و بی کیفیت و نامربوط بر روی سایت شما قرار دهند، پاندای گوگل این مسئله را از چشم شما می‌بیند. چرا که معتقد است، مدیران سایت‌ها باید فضای سایت را تا حدی ارتقا داده باشند که آن سایت مورد هجوم کاربران بیکار و بی هدف و یاوه گو قرار نگیرد.

پس بهتر است پیش از آنکه مورد قضاوت‌های اینچنینی از سوی پاندای گوگل قرار بگیرید، خودتان فضای سایت را از هر گونه مطالب نامربوطی که حتی منسوب به کاربران سایت شماست، پاک کنید.

البته باور غلطی پیرامون این موضوع قرار دارد که گفته می‌شود الگوریتم پاندای گوگل محتوای تولیدشده توسط کاربران سایت‌ها را خلاف قوانین خود می‌داند، چرا که تخصص آن کاربران پیرامون آن موضوع خاص زیر سؤال است.

باید به شما بگوییم که این موضوع شایعه‌ای بیش نیست، چرا که اگر محتواهای تولید شده توسط کاربران سایت در راستای مقالهٔ مورد نظر و موضوعات مربوطهٔ آن باشد، اتفاقن رضایت الگوریتم پاندا را جلب خواهد کرد و برای سایت شما امتیاز محسوب می‌شود.

پس با تقویت محتوای سایتتان، نپر کاربران واقعی را به سمت و سوی مقالاتتان جلب کنید.

برتری تبلیغ بر محتوا

پاندای گوگل سایت‌هایی را که از محتواهای علمی و آموزشی و فرهنگی به عنوان بهانه‌ای برای تبلیغات و جذب مشتری استفاده می‌کنند، شناسایی می‌کند.

درواقع منظور این است که محتواهای علمی و فرهنگی و آموزشی، ارجحیت کامل دارند بر محتواهای تبلیغاتی. و گوگل بر تقویت ماهیت آموزشی خود تأکید دارد تا آنکه بخواهد صرفاً واسطهٔ تبلیغات و جذب مشتری برای کسب و کارهای گوناگون شود.

پس یکی دیگر از ترفندهای دوستی با پاندای گوگل، عدم انجام تبلیغات به بهانهٔ محتواست. نه آنکه کاملاً لازم باشد از تبلیغات دست بردارید و هراس داشته باشید، خیر. بلکه مراقب باشید حجم عظیم و نامتناسبی از محتوای سایتتان را تبلیغات پر نکنند.

به بیان بهتر، مقاله ننویسید تا تبلیغات کنید. بلکه مقاله بنویسید و تبلیغات هم کنید.

مسدودیت های وب سایت

اگر سایت شما توسط تعداد قابل توجهی از کاربرانتان مسدود شود، مورد توجه پاندای گوگل قرار می‌گیرید و طبیعتاً پاندای گوگل بدون اهمیت داشتن چراییِ آن مسدودیت ها، شما را جریمه خواهد کرد.

البته تأکید می‌کنیم که این شرایط فقط در حالتی پیش می‌آید که تعداد کاربرانی که شما را مسدود کرده‌اند قابل توجه باشد. در این صورت پاندا به اعتراضات آن‌ها اعتماد کرده و سایت شما را جریمه و تنبیه می‌کند.

همهٔ مواردی که تا کنون برای شما شرح دادیم، به ویژه مورد بعدی، از عوامل اصلی مسدود شدگی سایت شما توسط کاربران هستند.

وعده‌های دروغین

هستند سایت‌هایی که وعده‌های تخفیف فروش و یا هدیه و مسابقه و ارسال رایگان و تضمین سلامت و گارانتی کالا و غیره به کاربران و مشتریان خود می‌دهند اما به آن عمل نمی‌کنند.

پاندای گوگل از هر طریقی، چه مطالب نارضایتمندانهٔ مشتریان در سایت باشد و چه مسدودیت سایت شما از جانب آن‌ها، به این تخلف شما پی خواهد برد و سایت شما را محکوم خواهد کرد.

منظور این که پیش از قراردادن محتواهای این چنینی در سایت به قدرت و توانایی‌تان پیرامون به انجام رساندن این وعده‌ها مطمئن شوید. تا اعتماد پاندای گوگل را از دست ندهید.

تا این بخش با تعدادی از ترفندهای اصلیِ آشتی با پاندای گوگل آشنا شدید.

اما راهکارهای دیگری نیز وجود دارد که دانستن آن‌ها خالی از لطف، و به ثمر نشاندن آن‌ها بی نتیجه نیست. پس تا پایان این مقاله همراه ما بمانید.

از دیگر راهکارهای مهم راضی نگه داشتن الگوریتم پاندای گوگل این است که شما فضای سایتتان را به گونه‌ای هوشمندانه طراحی کنید که کاربر با ورود به هر بخش از سایت شما، به سایر بخش‌ها هدایت شود.

به عبارت دیگر، باید بتوانید کاربر را در زمانی هر چه طولانی‌تر، میانِ قسمت‌های مختلف سایت خود، سرگرم نگه دارید.

برای این منظور نیز به همهٔ راهکارهایی که در بالا نام بردیم نیاز دارید. یعنی محتوای جذاب، خواندنی و آموزنده. و همچنین همهٔ موارد دیگری که توضیح داده شد.

اگر کاربران محیط سایت شما را زود ترک کنند، پاندای گوگل قطعاً متوجه این موضوع خواهد شد و رتبهٔ سایت شما را کاهش خواهد داد. به همین ترتیب شما به خطوط آخر نتایج جستجوی گوگل نزول خواهید کرد.

دیگر این که هرگز با لینک‌های نامربوطی که کاربر را به صفحات تبلیغ و فروش پرتاپ می‌کند، وی را فریب ندهید. این کار از عوامل مهم مسدودیت سایت شما توسط کاربران و جلب توجه پاندای گوگل به سمت شماست.

برای نمونه کاربری را در نظر بگیرید که در پی خرید یک کتاب الکترونیک وارد محیط گوگل می‌شود و عبارت مورد نظر خود را سرچ می‌کند. وارد سایت پیشنهادی گوگل شده و از میان انبوه تبلیغات و موضوعات نامربوط به کتب الکترونیک، لینک موردنظر خود را می‌یابد و به صفحهٔ دیگری هدایت می‌شود.

در صفحهٔ جدید با تبلیغات گوناگون دیگری مواجه می‌شود و باز به دنبال لینک مورد نظر خود می‌گردد و با کلیک روی آن به صفحهٔ نامربوط دیگری هدایت می‌شود و همچنان کاربر مورد نظر خشمگین و ناراضی به هر چیزی دست پیدا می‌کند، به جز کتابی که نیاز داشته!

خودتان قضاوت کنید. تا چه اندازه این کار اعتبار گوگل را زیر سؤال می‌برد؟

موضوع بسیار مهم دیگر برای پاندای گوگل، محبوبیت شماست. پاندا همواره چشم و گوش تیز می‌کند تا سایت‌های محبوب کاربران را بشناسد و به آن‌ها در بالاترین صف‌های نتایج جستجو برتری بدهد.

پس احساس و نظر دیگران را پیرامون محیط و کاربری سایتتان جدی بگیرید. سایتتان را در محیط وب به یک برند آشنا، دوست داشتنی و قابل احترام و اعتماد تبدیل کنید.

برای این منظور از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید. در اینستاگرام صفحه‌ای به نام سایت خودتان باز کنید و مطالب مشترک و مرتبط به اشتراک بگذارید. هشتک‌های مرتبط با موضوعات سایتتان را در صفحهٔ اینستاگرام تان بنویسید و در صفحه‌های پر مخاطب کامنت های جذاب بگذارید و کاربران اینستاگرام را به بازدید از صفحهٔ خودتان دعوت کنید.

برای محبوبیت و برند شدن نزد کاربران گوگل، می‌توانید فضای همسانی میان سایت و شبکه‌های اجتماعی که در آن فعالیت می‌کنید بسازید. مثلاً داشتن یک ادبیات خاص و متفاوت در محتوای سایت و کپشن های اینستاگرامی و پست‌های تلگرامی، می‌تواند هر کاربری را در هرکدام از این شبکه‌های اجتماعی، به یاد شما بیاندازد.

می‌توانید طراحی و فضای سایت و سایر صفحه‌هایتان در شبکه‌های اجتماعی را شبیه یک محیط مشخص کاری و اداری، یا شبیه برندهای مشهور، با المان‌های مشخصی کد گذاری کنید.

این المان‌ها می‌تواند شامل رنگ محیطی، موسیقی فضا، همان ادبیات خاص و حتی فونت محتواها و کپشن ها و کامنت های شما باشند. دیده شده است که اشخاصی، صفحه‌های اینستاگرامی شان را حتی با به کاربریِ تعداد مشخصی از استیکرها، به شهرت و تمایز رسانده‌اند!

فکر نکنید این ترفندها نمی‌تواند ربطی به محبوبیت نزد پاندای گوگل داشته باشد. چرا که از وظایف اصلی او همین است که محبوبیت و شهرت سایت شما را میان گفتگوهای انجمن‌های آنلاین بسنجد و به سایت شما جایگاه شایسته‌اش را بدهد.

واقعیت این است که جایگاه سایت شما در دستان خودتان است و به خواست و اراده خودتان بستگی دارد. پاندای گوگل صرفاً یک ناظر است. مثل یک معلم انشای سخت گیر و یک قاضی بی رحم از او نترسید. پاندای گوگل خیرخواه شماست و در راستای موفقیت و رضایت گوگل، مدیران سایت‌ها و کاربرانشان ساخته شده است.

موضوع دیگری که لازم است بدانید این است که از اصول و قوانین سئو درست استفاده کنید. یعنی مثلاً کلمات یا عبارت کلیدی را به حدی در محتواهای خود را تکرار نکنید که موجب در هم ریختگی و عدم جذابیت محتوای شما شود.

همچنین خوب است بدانید که جستجوی عبارات طولانی توسط کاربران افزایش چشم گیری داشته است. پس از عبارات و عنوان‌های طولانی نهراسید و محتوای مقلات خود را با جملات و عبارت کوتاه، پریشان و از هم گسیخته نکنید.

یادتان باشد که هدف اصلی و نهایی شما، رضایت کاربر و ارتقاء سیستم گوگل است، نه صرفاً قرار گیری در بالاترین خطوط جستجوی گوگل. پس رسیدن به این هدف فرعی را به هر قیمتی انجام ندهید. زیرا اگر با این روش‌ها به این اهداف خود برسید، خرسندی و موفقیت شما بسیار زودگذر خواهد بود و توسط الگوریتم پاندا سرنگون می‌شوید.

همچنین بسیار مراقب نکات نگارشی و ویرایشی دستور زبانی که با آن محتوا ارائه می‌دهید باشید. شاید این مسئله برای همهٔ کاربران شما چندان مهم نباشد، اما الگوریتم پاندای گوگل به شما اجازه نمی‌دهد محیط گوگل را به فضایی غیرحرفه‌ای تبدیل کنید.

برای این منظور می‌توانید ویراستاران حرفه‌ای برای سایت خود استخدام کنید و یا اگر شرایط مالی چنین کاری را ندارید از نرم افزارهای مربوط به این کار استفاده کنید.

موضوع بسیار مهم دیگر این است که باید استانداردهای گوگل برای درک محتوای صفحه‌ها و وبسایت ها را بدانید. و محتوای سایت و صفحهٔ خود را طوری گرداوری کنید که برای الگوریتم‌های گوگل قابل درک باشند.

پس یک به یک با الگوریتم‌های گوگل در همین سایت آشنا شوید و حساسیت‌های آن‌ها را بشناسید تا همه جانبه بتوانید از نزول رتبهٔ خود جلوگیری کنید.

واقعیت این است که نه تولید محتوای ناب صرفاً می‌تواند شما را به جایگاه مناسبی در محیط گوگل برساند و نه دانستن و رعایت کردن اصول و ترفندهای سئو به تنهایی.

هم زمان با در نظرگرفتن نیاز و رضایت مخاطب و تولید محتوای با ارزش، اصول و قوانین سئو را نیز به درستی و معتدلانه اجرا کنید تا به موفقیت و محبوبیت برسید.

به عنوان جمع بندی این بخش به شما توصیه می‌کنیم که برای عدم مواجه شدن با جریمه‌های گوگل پاندا موارد زیر را محیط سایتتان رعایت کنید.

*عدم ارائهٔ محتواهای کوتاه

*عدم ارائهٔ محتواهای بی کیفیت و کم کیفیت

*عدم ارائهٔ محتواهای تکراری و کپی شده

*عدم ارائهٔ محتواهای گرداوری شده از سایر سایت‌های مشابه

*ویرایش محتواهای ارائه شده توسط کاربران

*عدم استفاده‌های بیش از حد تبلیغاتی از محیط و محتوا

*مراقبت از کیفیت و محیط سایت به منظور رضایت کاربران، برای جلوگیری از ثبت مسدودیت سایت شما از جانب آن‌ها

*صداقت و وفاداری در قبال اعتماد کاربران و نداشتن ادعاهای غیر واقعی

*طراحی هوشمندانهٔ سایت، به منظور زود ترک نشدن سایت توسط کاربران

*قرار ندادن لینک‌های ورود به صفحه‌های نامربوط فروشگاهٔ و تبلیغاتی

*کسب محبوبیت از طریق برند سازی و ترفندهای برندسازی

*کسب محبوبیت از طریق شبکه‌های اجتماعی

*استفادهٔ درست و غیر افراطی از اصول و قوانین سئو

*رعایت کامل اصول نگارشی و ویرایشی در تولید محتوای سایت

*کسب شناخت کامل از الگوریتم‌های گوگل و حساسیت‌های آن‌ها

پس از اتمام این مبحث لازم است بدانید که چه نشانه‌هایی وجود دارد برای آنکه متوجه شوید توسط الگوریتم پاندا محاکمه شده‌اید.

نشانه‌های سایتی که توسط الگوریتم پاندا جریمه شده است

نخستین نشانهٔ جریمه شدن شما توسط الگوریتم پاندا این است که متوجه اُفتِ چشم گیری در آمار بازدید کاربران از سایتتان می‌شوید.

همان طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، یک باره میزان بازدید کاربران از حالت طبیعی و همیشگی خود خارج شده و خط نمودار در حالت نزول باقی مانده است. پس برای آن که متوجه جریمهٔ پاندا بشوید حتماً نمودارهای آماری سایتتان را کنترل کنید. و چنانچه در یک بازهٔ زمانی خاص با نموداری همانند تصویر زیر روبرو شدید بدانید که احتمالاً توسط الگوریتم پاندا جریمه شده‌اید.

اما ممکن است که این اُفتِ آمار به دلایل دیگری مثل از دست دادن لینک‌ها، مشکلات طراحی و یا انتقال سایت و غیره باشد، که در این مقاله ما صرفاً به شیوهٔ رهایی از جریمهٔ الگوریتم پاندای گوگل می‌پردازیم. هر کدام از این دلایل افت بازدید سایت، شیوه‌های مبارزهٔ خاص خود را دارند.

برای رهایی از جریمهٔ الگوریتم پاندای گوگل باید تمامی مواردی که در بخش قبلی به عنوان حساسیت‌های این الگوریتم ذکر کردیم را با جستجو در محیط سایتتان بیابید و برطرف کنید.

البته پیشنهاد ما به شما این است که اگر با جریمهٔ پاندای گوگل روبرو هستید، ابتدا به طور کامل این الگوریتم، اهداف و حساسیت‌هایش را بشناسید. و با توجه به این شناخت در محیط سایتتان جستجو کنید.

به این ترتیب می‌توانید تخلفات خود را پیدا کرده و آن‌ها را برطرف کنید تا تبرعه شوید.

اما اگر پس از جستجوی خط قرمزهای الگوریتم پاندا، قرار باشد به خودتان نمره بدهید، چه نمره‌ای را انتخاب می‌کنید؟ خودتان را جای الگوریتم پاندا قرار دهید، با همان خط قرمزها و حساسیت‌ها.

اگر نمره‌ای که به خود می‌دهید نمرهٔ مردودی است، ویرایش سایت نیز کمک چندانی به شما نخواهد کرد. زیرا تبرعهٔ ی چنین سایتی توسط پاندای گوگل، بسیار غیرممکن است و حتی اگر شانس با شما یار باشد و در چنین وضعیتی هم تبرعه شوید، همچنان در خطوط آخر نتایج جستجوی گوگل خواهید ماند. پس بکوبید و با تجربه و دقت بیش‌تر از نو بسازید.

اما اگر نمره‌ای که شرایط سایتتان با چشمان تیزبین پاندای گوگل می‌دهید، نمرهٔ قابل قبولی است، به شما پیشنهاد می‌کنیم که همه جانبه کیفیت سایتتان را بالا ببرید.

مطالب بی کیفیت سایت را حذف کنید. نگارش و ویرایش مقالاتتان را ارتقا دهید. با عمل به وعده‌های نافرجامی که گهگاه به کاربران خود داده بودید، رضایتشان را دوباره بدست آورید.

لینک‌های آزاردهندهٔ منجر به صفحات تبلیغاتی و فروشگاهی را از سایتتان حذف کنید. به ظاهر و طراحی سایتتان اهمیت بدهید. طراحی سایت شما باید به قدری جذاب و هوشمندانه باشد که بتواند ساعت‌ها کاربران را در خود مشغول نگه دارد. یعنی سایت خود را طوری طراحی کنید که ورود به هر بخش از آن منجر به ورود به بخش‌های دیگر شود. به گونه‌ای که کاربر خواسته و ناخواسته در سایت شما رضایت مندانه گردش کند.

محبوبیت خود را از طریق برندسازی و راهکارهای برندینگ و همچنین افزایش فعالیت در فضای مجازی افزایش دهید. خلاق باشید و محتوای خلاقانه بیافرینید. همواره تلاش کنید مطالب تازه‌ای برای کاربران ارائه دهید. یا آنکه مطالب همیشگی را به شیوه‌ای نوآورانه منتقل کنید.

باور داشته باشید که هیچ نیازی به کپی یا تکرار هیچ مطلبی ندارید. واژه‌ها، عبارات، موضوعات و مطالب پیرامون آن‌ها می‌توانند به اندازهٔ تک تک سایت‌های موجود در جهان متنوع و جذاب باشند. فقط کافی است که خلاق و با انگیزه باشید.

قطعاً با رعایت تمامی مواردی که ذکر شد می‌توانید یک وبسایت موفق داشته باشید و پاندای گوگل را از خود راضی نگه دارید.

تصویر زیر نمودار ارتقاء آمار بازدیدِ یک سایت جریمه شده توسط الگوریتم پاندای گوگل را پس از بازسازی سایت به روش‌های بالا نشان می‌دهد.

شناخت شما از الگوریتم پاندای گوگل درصورتی کامل می‌شود که به طور کامل اندیشه، هدف و چراییِ آفرینش این الگوریتم را از زبان خالقان آن بخوانید.

به همین منظور، ما لیست پرسش‌هایی که خالقان الگوریتم پاندا پیش از خلق آن گرداوری کردند را برای شما ترجمه کرده و در آخرین قسمت مقاله می‌آوریم.

شما با دقت در این پرسشنامه می‌توانید به طور کامل چرایی و چگونگیِ خلق پاندای گوگل را درک کنید و همه جوره دربرابر جریمه‌های او ایمن شوید.

در واقع این بخش پایانی مقاله جذاب‌ترین و مهم‌ترین مطلب برای درک و شناخت پاندای گوگل است که جمع بندی مناسبی برای کل مطالب این مقاله نیز خواهد بود.

 1. اعتبار این سایت چقدر است؟
 2. اگر مقاله‌های این سایت در روزنامه‌ها و مجلات پرفروش چاپ شوند، تا چه اندازه مورد استقبال مخاطبان قرار خواهند گرفت؟
 3. اصلاً آیا مجلات و روزنامه‌های مشهور، حاضر به چاپ مقاله‌های این سایت می‌شوند؟
 4. تبلیغات این سایت از حد گذشته‌اند و شما را آزار می‌دهند؟
 5. محتوا و اطلاعات بارگذاری شده در این سایت قابل ارجاع و قابل اعتماد هستند؟
 6. در این سایت از مقالات تکراری با کلمات کلیدی متفاوت استفاده شده است؟
 7. در صورت لزوم، اعتماد دارید که اطلاعات کارت اعتباری‌تان را در اختیار این سایت قرار دهید؟
 8. در محتوای مقالات این سایت، مشکلات نگارشی و ویرایشی بسیاری دیده می‌شود؟
 9. به نظر شما محتواهای این سایت با توجه به نیاز کاربران تهیه می‌شود یا صرفاً بر اساس کسب رتبه‌های بالای موتور جستجو؟
 10. آیا این سایت که رتبهٔ بالایی در نتایج جستجوی گوگل دارد، واقعاً در مقایسه با سایر سایت‌ها و صفحات وب، محتوای بهتر و جذاب‌تری ارائه می‌دهد؟
 11. آیا این مقاله، همه جانبه موضوع مورد نظر را مورد بررسی قرار داده است؟
 12. آیا این سایت در پیرامون موضوع مورد فعالیت خود محبوبیت و تخصص کافی را دارد؟
 13. آیا این سایت در طول روز چندین مقالهٔ بلندِ بی محتوا در سایت منتشر می‌کند؟
 14. محتوای مقالات این سایت به طور کامل و دقیق ویرایش می‌شوند یا آنکه کم و بیش اشتباهات نگارشی و ویرایشی در آن دیده می‌شود؟
 15. آیا محتوای مقالات این سایت کامل و مفهومی است؟
 16. آیا این مقاله شامل تحلیل‌های منطقی و اطلاعات جذاب و جالب است؟
 17. این مقاله تا حدی مفید و خواندی هست که مایل باشید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید؟
 18. تبلیغات موجود در این سایت با محتوای آن نامربوط است و تمرکز شما را از بین می‌برد؟
 19. مقالات این سایت بیش از حد کوتاه و غیر کاربردی است؟
 20. آیا دیدن این وبسایت، کاربران را آزرده می‌کند؟
 21. آیا این سایت به اندازهٔ کافی به جزئیات توجه دارد؟

پیش یا پس از آنکه توسط الگوریتم پاندا نشانه گیری شوید، به تک تک این پرسش‌ها پیرامون وبسایت تان پاسخ دهید.

به این پرسش‌ها صادقانه پاسخ دهید و خودتان الگوریتم پاندای سایت خودتان شوید تا از جریمه‌های وی در امان باشید.

این پرسش‌ها درواقع انواع صافی‌های الگوریتم پاندا هستند که سایت شما از تک تک اینها عبور می‌کند.

امیدواریم با این مقاله توانسته باشیم الگوریتم پاندای گوگل را از هر نظر بررسی و به شما معرفی کرده باشیم.
با اندازه تصویر شاخص در وردپرس بیشتر آشنا شوید [کد]

ناندازه تصویر شاخص در وردپرس روی هر سایتی میتونه متفاوت باشه ولی در این مقاله سعی داریم تا استانداردترین حالت رو براتون شرح بدیم.

پیش فرض اندازه تصاویر در وردپرس و نحوه افزودن اندازه های سفارشی

زمانی که شما یک تصویر را به راحتی در وردپرس بارگذاری می کنید، پشت پرده وردپرس کار های زیادی انجام می دهد تا تصویر به بازدید کنندگان شما نمایش داده شود. شما می توانید در این فرایند تصویر را از نظر اندازه سفارشی سازی کنید و به صورت دستی اندازه های مورد نظر خودتان را برای تصویر وارد کنید.

در این مطلب قرار است به صورت مفصل در خصوص تصاویر و ابعاد آن ها در وردپرس و همینطور فرایند های مختلف آن ها توضیح دهیم. سپس آموزش کوتاهی در خصوص چگونگی اعمال تغییرات بر روی ابعاد تصاویر خواهیم داشت.

 

اندازه های تعریف شده تصاویر در وردپرس

هر بار که تصویری را در کتابخانه رسانه وردپرس آپلود می کنید، چند گزینه در خصوص ابعاد تصاویر به صورت پیش فرض برای شما مهیا خواهند بود:

 • بند انگشتی
 • متوسط
 • متوسط بزرگ
 • بزرگ

اگر شما به ابعاد دیگری هم نیاز دارید، وردپرس امکان پیگیری آن را برای شما مهیا کرده است. وردپرس ابعاد اصلی تصویری که شما آپلود کردید را هم حفظ می کند و آن تصویر را با ابعاد اورجینال و اسم کامل ذخیره می کند.

شما می توانید همه این موارد را (به استثنای Medium_Large) در بلوک تصویر Gutenberg ببینید. اندازه یک تصویر هنگام قراردادن تصویر در یک صفحه یا پست کاهش پیدا خواهد کرد.

چرا وردپرس تصاویر زیادی ایجاد می کند؟

تصاویر دقیقا مثل شلوار هستند. شما باید مطمعن باشید که اندازه درست و دقیق را انتخاب می کنید. تصاویر خیلی کوچک، خیلی هم احمقانه هستند و کاملا مشخص است که به درد هیچی نمی خورند. تصاویر بسیار کوچک در سایت به صورت کشیده در خواهند آمد.

از طرفی اگر تصاویر بیش از حد بزرگ هم باشند، فوق العاده بی فایده است. شما هیچ وقت شلواری را که اندازه یک مرد بالغ است برای یک کودک نمی خرید!

اگر تصاویر شما نسبت به صفحه تان خیلی بزرگ باشند در بارگذاری و سرعت سایت تان هم تاثیر زیادی می گذارند. اصلا به این فکر نکنید که تصویر هر چه بزرگ تر باشد، نظر کاربر نسبت به شما بهتر می شود! هیچ چیز به اندازه تصاویر استاندارد و مناسب نظر کاربر را جذب نمی کند.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: افزایش سرعت لود سایت های وردپرسی [مصاحبه]

در حالت ایده آل تصاویر شما که با اندازه کامل آپلود شده اند برای نمایش با همان ابعاد و کیفیت می بایست به اندازه کافی در ابعاد بزرگ جایگذاری شوند اما از انتخاب حالت های خیلی بزرگ می بایست جلوگیری کنید.

از آن جایی که مقیاس بندی تصاویر برای ایجاد ابعاد درست در نرم افزار هایی نظیر فتوشاپ ارزشمند هستند، وردپرس نیز این کار را به خوبی انجام می دهد تا هیچ مشکلی در استفاده از تصاویر برای شما به وجود نیاید.

تمام کاری که شما می بایست انجام دهید، این است که هنگام قرار دادن یک تصویر در سایت خود، اندازه مناسب را انتخاب کنید تا از تمام مزایا استفاده از آن تصویر به خوبی بهره مند شوید.

اگر ابعاد سفارشی وردپرس برای قالب سایت شما کاملا اندازه نباشند می توانید مقادیر پیش فرض در بخش رسانه ها > تنظیمات را مطابق نیاز خود تنظیم کنید یا اندازه های سفارشی دیگر را به آن اضافه نمایید تا در نهایت گزینه های بیشتری برای انتخاب در دسترس داشته باشید.

ابعاد تصاویر پیش فرض به شرح زیر هستند:

 • 150 پیکسل مربع برای تصاویر ریز
 • 300 پیکسل عرض برای تصاویر متوسط
 • 768 پیکسل حداکثر عرض برای تصاویر متوسط
 • 1024 پیکسل حداکثر عرض برای تصاویر بزرگ

حالت Medium_large اضافه شده تا از تصاویر واکنشی پشتیبانی نماید و به همین دلیل در صفحه تنظیمات وجود ندارد. در این صفحه اصل صحبت در خصوص تصاویر ثابت یا به عبارتی ریسپانسیو می باشد.

تصاویر ریسپانسیو در وردپرس

همه این نوع از تصاویر در ابعاد مختلف اهدافی را دنبال می کنند، بنابراین نباید با اعمال تغییرات در پیش فرض وردپرس از عملکرد آن ها جلوگیری کنید.

وردپرس تصاویر ریسپانسیو را در نسخه 4.4 خود به هسته افزود. به جای پرکردن src تصویر با URL تنها برای یک تصویر، وردپرس مجموعه ای از منابع را اضافه کرد که لیستی از URL های تصاویر با اندازه های مختلف است.

حدس بزنید برای ایجاد این لیست از چه تصاویری استفاده می کنید؟ خب وردپرس از همان تصاویر در اندازه های مختلف استفاده می کند که وقتی یک تصویر را آپلود می کنید، صورت می گیرد.

این فهرست را به مرورگر پیشنهاد می دهد تا بتواند تصویری را انتخاب کند که مناسب با دستگاه کاربر می باشد. اگر بازدید کننده ای از یک گوشی هوشمند استفاده کند، یک تصویر مناسب و کوچک برای آن گوشی دریافت خواهد کرد. اگر از یک کامپیوتر خانگی در حال بررسی صفحه شما باشند قطعا تصویری بزرگتر و متناسب با آن را مشاهده خواهد کرد.

زمانی که شما یک ابعاد را برای تصاویر به صورت سفارشی اضافه می کنید وردپرس آن را به srcset (مجموعه منابع) اضافه می کند. با این کار می توانید پلتفرم ها و ابعاد دستگاه های مختلف را پوشش دهید.

تصاویر کوچک وردپرس و اندازه تصویر مورد نظر

ما اکنون به بخشی از این مطلب آموزشی رسیده ایم که در آن کل تصویر کوچک / تصویر مورد نظر را باز می کنیم. در واقع مسئله این است؛ وردپرس در بروزرسانی ها و تکامل خود نام موارد مختلف را تغییر می دهد اما هر کدام از آن ها با نام های قدیمی خود همچنان امکان کارکرد دارند.

اندازه تصاویر تصویر بند انگشتی وردپرس در وردپرس نسخه 2.9 معرفی شد اما بلافاصله در آپدیت 3.0 خودش جایگاه و نام آن تغییر کرد که حسابی باعث بهم ریختی آموزش های قبلی در سایت های مختلف شد.

در اینجا چند نمونه داریم:

اگر موضوع شما تصاویر را نمایش نمی دهد و شما می خواهید این ویژگی را فعال کنید، می بایست مورد زیر را به فایل functions.php خود اضافه کنید.

add_theme_support( 'post-thumbnails' );

برای نمایش اندازه تصاویر در وردپرس در یک قالب، از مورد زیر استفاده کنید.

the_post_thumbnail()

ریز عکس ها و تصاویر featured-large در ابعاد 150 پیسکل در 150 پیسکل تقسیم می شوند اگر شما از the_post_thumbnail() برای مشخص کردن اندازه استفاده کنید، از اندازه مربع پیش فرض 150 پیسکلی استفاده می کند.

برای اینکه این مسئله برای خودتان کمتر گیج کننده و گنگ باشد می توانید از اندازه های مناسب استفاده کنید، ما توصیه می کنیم که یک تصویر سفارشی ایجاد کنید و آن را چیزی مشابه به featured-large بگذارید سپس وقتی می خواهید از آن تصویر استفاده کنید در واقع از فیلد the_post_thumbnail(‘featured-large’) بهره میگیرید.

قبل از شروع ایجاد تصاویر سفارشی در وردپرس

زمانی که قصد شروع به ایجاد اندازه های سفارشی برای تصاویر در وردپرس می کنید، از ایجاد کردن تصاویر برای هر هدف قابل تصور اجتناب کنید. چرا که با استفاده از یک سرویس بهینه سازی تصاویر می توانید خیلی سریع هر تصویر را مطابق با نیاز های مختلف بهینه سازی نمایید.

با استفاده از یک برنامه مشخص در خصوص بهینه سازی تصاویر می توانید هر تصویر را با توجه به نوع و ابعادی که نیاز است بدون شلوغ کاری در هسته وردپرس خودتان تنظیم کنید و ابعاد متنوعی را برای آن در نظر بگیرید.

Smush Pro یک نمونه عالی است که با هیچ محدودیتی هم در بهینه سازی تصاویر رو به رو نیست و همچنین با یک CDN همراه است پس شما می توانید فضای ذخیره سازی سرور خود را هم بیشتر حفظ کنید. با چنین برنامه ای شما قادر به افزودن حالت های سفارشی بیشتری برای هر تصویر خواهید بود.

چگونه اندازه سفارشی تصاویر را در وردپرس اضافه کنیم

در اینجا کدی که نیاز است به فایل های functions اضافه کنید جهت سفارشی سازی تصاویر آمده است:

add_image_size( 'the-name-for-custom-image-size', 600, 400, true );

 این کد 4 دستور مهم را اعمال می کند:

 1. نامی که برای تصویر دلخواه خود می گذارید
 2. عرض تصویر در پیکسل
 3. طول تصویر در پیکسل
 4. می بایست تصویر را مطابق با عرض و طولی که در بالا ذکر شده قرار دهید

بریدن تصاویر در وردپرس چگونه است؟

پارامتر بریدن اتوماتیک است، بنابراین شما درست یا غلط از آن استفاده می کنید. اگر آن را به طور کامل ترک و یا حذف کنید هم عملکردی نادرست را انجام داده اید.

اگر پارامتر بریدن را به درستی تنظیم کنید، وردپرس تصویر شما را کراپ می کند تا متناسب با ابعاد مشخص شده شما در ایجاد تصویر سفارشی باشد.

برای مثال اگر اندازه تصویر سفارشی شما 600 پیکسل در 600 پیکسل تنظیم شود و بعد از آن شما تصمیم بگیرید یک تصویر 600 پیکسلی در 800 پیکسلی آپلود کنید، 200 پیکسل از آن بریده خواهد شد تا تصویر به صورت مربعی ایجاد شود.

add_image_size( 'custom-image-square', 600, 600, true );

به طور کلی استفاده از پارامتر برش درست و منطقی است و در شرایط مختلف به خوبی به کار می آید به ویژه برای دقیق کردن تصاویر نسبت به کاربران مختلف؛ تصاویر آرشیو یکی از مهم ترین وجه هایی هستند که این پارامتر را نیاز دارند.

استفاده از این پارامتر باعث تغییر دادن تصویر نمی شود بلکه آن را متناسب با ابعادی که در نظر گرفته اید می سازد. البته بسته به نوع تنظیم دارد چرا که در شرایطی می تواند باعث حذف بخشی از تصویر بشود.

بازسازی ریز عکس ها در وردپرس

یکی از مهم ترین گام ها زمانی است که:

 • اصلاح اندازه تصاویر پیش فرض وردپرس
 • اضافه کردن اندازه تصاویر سفارشی یا
 • تغییر به یک موضوع جدید که دارای اندازه های مختلف سفارشی است

در این زمینه ریز عکس ها به تمام تصاویر اضافی که وردپرس ایجاد می کند، از جمله اندازه های تصویر سفارشی که در موضوع شما و آن هایی که شما از طریق فایل functions خود ایجاد می کنید، اشاره می شود.

زمانی که شما تغییری در نحوه ایجاد تصاویر وردپرس ایجاد می کنید، آن ها صرفا روی تصاویری که از این به بعد بارگذاری می کنید اعمال می شوند و این تغییرات تصاویری که قبل از این در کتابخانه رسانه وردپرس شما بارگذاری شده اند را شامل نمی شوند.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: نحوه دیدن بازدید سایت و گزارش گیری های مختلف در وردپرس

برای تغییر تصاویری که قبلا آپلود کرده اید، می بایست از افزونه محبوب Regenerate Thumbnails استفاده کنید.

پس از نصب این افزونه می توانید آن را در قسمت ابزار پیدا کنید.

زمانی که ریز عکس ها را در اندازه های جدید خود بازسازی می کنید سعی کنید اندازه های قدیمی که دیگر استفاده نمی شوند را حذف کنید تا فضای سرور خالی تر شود.

تنظیم تصاویر سفارشی با بهترین روش ها

در ادامه به چند نکته و راهنمای مختصر هم اشاره ای خواهیم داشت در در تولید تصاویر وردپرس به مشکل برنخورید:

 1. همیشه بزرگترین فایلی را که می توانید آپلود کنید. اگر اندازه تصویر شما خیلی کوچک باشد، وردپرس نمی تواند تمام ابعاد سفارشی سازی شده را روی آن پیاده سازی نماید.
 2. اگر شما به صورت پیش فرض اندازه medium_large را دارید از update_option() استفاده کنید. شما می توانید از این برای هرگونه بروز رسانی در تصاویر استفاده کنید.
 3. اگر شما خارج از حلقه وردپرس هستید می توانید از get_the_post_thumbnail() در استفاده از تصاویر سفارشی سازی خود استفاده کنید.

همه چیزی که وجود دارد این است که تصویر سفارشی سازی را اضافه کنید

زمانی که شما به خوبی درک کنید که تصاویر سفارشی سازی شده چگونه در وردپرس تنظیم می شوند می توانید به خوبی آن ها را برای کاربران مختلف بهینه سازی کنید تا تصاویری مناسب به آن ها نمایش داده شود. این مسئله در سئو داخلی و سئو وردپرس شما تاثیر بسیار زیادی دارد.

اگر می خواهید فرایند بهینه سازی و شخصی سازی ابعاد را در تصاویر به بهترین شکل ممکن و بدون هیچ دردسری تجربه کنید، توصیه می کنیم از Smush استفاده کنید. این ابزار دارای یک CDN حرفه ای است که به تغییر اتوماتیک تصاویر برای بهینه سازی بیشتر با کمترین دردسر ممکن کمک می کند.
افزایش سرعت لود سایت های وردپرسی [مصاحبه]

بحثی که امروز در این مقاله دنبال میکنیم افزایش سرعت لود سایت های هست که از سیستم مدیریت محتوا وردپرس استفاده میکنند.

با سوالات شما که در بخش نظرات درج میکنید رفته رفته این مقاله آپدیت خواهد شد تا به جامع ترین صورت بتواند به وبمستران وردپرسی برای افزایش سرعت سایتشان کمک نماید.

با رعایت  و اعمال این نکات سرعت لود سایت وردپرس شما در بهینه ترین حالت خود خواهد بود که افزایش سرعت سایت باعث افزایش رضایت کاربران می شود.

خوب بریم سراغ سوالات افزایش سرعت سایت

اهمیت سرعت لود بالا در سایت ها و به خصوص وبسایت های وردپرسی چقدر مهم هست؟

در حال حاضر میتونم بگم سرعت بارگذاری سایت برای کاربر یکی از مهم ترین مولفه های اساسی برای رتبه بندی کیفیت سایتتان هست خیلی ساده است وقتی سایتی رو باز میکنید و میبینید که چه زود براتون لود میشه خوشتان میاد و حتی رو چند تا از صفحات اون کلیک میکنید و به شما تجربه خوش آیندی رو میبخشه که این در حال حاضر یکی از معیار های اساسی گوگل برای رتبه بندی سایت ها محسوب می شود و در سئو وردپرس قبلا به اهمیت آن چندین بار اشاره کرده ایم.

اگر وب سایت شما فروشگاه اینترنتی باشد که سرعت لود آن اهمیتش چندین برابر افزایش پیدا میکند چون مشتری قصد خرید آنلاین را دارد و میخواهد در زمان صرفه جویی کند و حالا اگر سایت شما آن را معطل بکند به راحتی سایتتون رو ترک خواهد کرد.

یعنی در حال حاضر گوگل به اون سایت هایی بیشتر رتبه میده که سرعت لود بالایی داشته باشند؟

دقیقا اگر الان در عبارت های رقابتی در صفحه اول گوگل رتبه های ۱ تا ۱۰ رو چک کنید میبینید که سرعت لود آن ها نسبت به سایت هایی که در صفحه دوم قرار دارند بالاتر هست.

چطوری تشخیص بدیم سرعت سایتمان در حال حاضر چقدر است آیا خوب است یا نه؟

صفحه اصلی دیجی کالا

صفحه اصلی دیجی کالا

مشخصا تا الان به سایت دیجی کالا سر زدین و میبینین این سایت با اینکه چقدر گرافیک خوبی داره ولی برای شما به خوبی و سرعت در موبایل یا دسکتاپ لود می شود.

ابزارهایی برای تست سرعت سایت به صورت آنلاین وجود دارند؟

گزارش سرعت سریرنوین در سایت gtmetrix

گزارش سرعت سریرنوین در سایت gtmetrix

بله ابزار تست سرعت محبوب خودم سایت Gtmetrix هست و همینطور خود گوگل ابزار page speed insights را برای تست سرعت سایت ها معرفی کرده است.

گزارش سرعت سایت سریرنوین در پیج اسپید گوگل

گزارش سرعت سایت سریرنوین در پیج اسپید گوگل

کلا عوامل کند کننده سرعت سایت رو میتونید بگین؟

کند بودن یک وب سایت به خیلی عامل میتونه بستگی داشته باشه ولی عمومی ترین چیزی که من دیدم تو سایت های ایرانی این موارد هستش

 • استفاده از قالب های آماده که کلی کد اضافی تو صفحه لود میکنن
 • استفاده از تعداد تصاویر زیاد و با کیفیت بالا
 • انتخاب هاستینگ اشتباه

این سه تا مورد رو من بیشتر تو وب فارسی و تو پروژه هامون تجربه کردم که باعث میشه سرعت بارگذاری سایت به شدت پایین باشه

انتخاب یک هاست خوب از هاستینگ مناسب چقدر تو افزایش سرعت سایت میتونه موثر باشه؟

معلومه خیلی زیاد ببینید به شخصه تجربه کار با اکثر هاستینگ های ایرانی رو داشتم ولی تا اینجا هاستینگ هاست دی ال و ایران سرور و میهن وب هاست این سه تا همیشه جزو گزینه های انتخابم تو راه اندازی سایت بوده است.

کانفیگ هاست از لحاظ امنیتی و همینطور استفاده از تکنولوژی هایی مثل Lite Speed و امکان استفاده ا از نسخه های بروز PHP خیلی تاثیر گذار هست در سرعت بارگذاری یک سایت

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: با اندازه تصویر شاخص در وردپرس بیشتر آشنا شوید [کد]

و یک نکته مهم هم در رابطه با سخت افزار هارد سرور ها هستش که الان SSD و هاردهای پرسرعت NVMe به صورت RAID این دو نوع باید توجه کنید هارد سرورتان باشد تا اطلاعات با بالاترین سرعت انتقال شود.

به نظر شما مشورت گرفتن از هاستینگ برای افزایش سرعت چقدر میتونه بهمون کمک بکند؟

همونطور که تو بالا گفتم اگه هاستینگ خوبی رو انتخاب کنید مشخصا با تیکت زدن و مشورت گرفتن کلی میتونین بهتون کمک بکنن ولی در مواردی دیدم که از شرکت های هاستینگ نامعتبر خدمات گرفته شده و اصلا به تیکت های فنی پشتیبانیشون تجربه کافی رو نداره که بتونه کمک بکنه و بیشتر گمراهتان میکند.

خوب از CDN ها برایمان بگین و استفاده از شبکه توزیع محتوا تو سرعت بارگذاری سایتمان در ایران به خصوص تاثیر گذار هست؟

تجربه من میگه که تو ایران فقط باید از هاست های خارجی که پیکربندی و پینگ تایم بالا برای سایت هایی مثل گوگل دارند استفاده کرد خود سایت سریرنوین رو از هاست خارج که بودیم به هاستینگ داخلی و ایران انتقال دادیم ولی متاسفانه شاهد دریافت ارور های عدم دسترسی در وبمستر و همینطور کاهش رتبه شدیم.

برای همین فعلا هاست های داخل ایران بنا به دلایل تحریم و مشکلات سخت افزاری که دارن گزینه خوبی نیستند البته نا گفته نماند که سرعت سایت هایی که داخل ایران میزبانی میشوند خیلی بهتر برای کاربر هست و برای سایت هایی که هدفشون فقط کاربر هست و گوگل و سئو براشون اهمیت نداشته باشه میتونن از هاست داخلی استفاده بکنند.

و اما cdn  ها یا همون شبکه های توزیع محتوا واقعا یک سیستم عالی برای توزیع بار محتوایی سایت هستش و با توجه به موقعیت مکانی کاربر به صورت هوشمند اطلاعات رو از نزدیک ترین سرور براش ارسال میکند

چند تا CDN خوب برامون پیشنهاد بدین

ولی باز cdn به نظر من تو ایران بنا به دلایل تحریم ها مشکل داریم الان بهترین cdn کلودفلر هستش که متاسفانه چندی پیش از داخل ایران تداخل آی پی داشتیم و کلا سایت هایی که از این سرویس استفاده میکردن دچار مشکل شده بودند.

و همینطور یه سایت داخلی هم هست به اسم آروان که میشه گفت خوب داره کار میکنه و مشکلی نداشته و اگه بخواین از این سرویس ایرانی هم میتونید استفاده بکنید.

حجم سایت رو چطوری پیشنهاد میدین که بهینه بکنیم؟

هر چقدر حجم سایت شما کم باشه سایتتون مشخصا زودتر برای کاربر لود می شود و استفاده از فشرده سازی GZIP می تواند خیلی بهتون کمک بکنه تا ۷۰ درصد حجم سایت رو کاهش میده و سرعت بارگزاری سایتتون خیلی سریع تر خواهد بود.

این کد زیر رو در فایل htaccess. در پوشه public_html هاستتان و اگر دیدین که نیست بخش Settings گزینه show hidden files رو بزنید و البته توجه کنید که این امکان قبلا اگر براتون فعال نشده این کد رو قرار بدین# Compress HTML, CSS, JavaScript, Text, XML and fonts
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/vnd.ms-fontobject
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-opentype
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-otf
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-truetype
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE font/opentype
AddOutputFilterByType DEFLATE font/otf
AddOutputFilterByType DEFLATE font/ttf
AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE image/x-icon
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml
 
# Removing browser bugs for older browsers
BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html
BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html
Header append Vary User-Agent

همینطور برای کاهش حجم تصاویر چه مواردی رو پیشنهاد میکنید؟

به نکته خوبی اشاره کردین تصاویر بیشترین حجم رو در لود یک صفحه دارند و بهینه کردن فایل های تصویری خیلی به افزایش سرعت تاثیر می گذارد.

برای شما که از سایت وردپرس استفاده میکنید پیشنهادم استفاده از افزونه reSmush.it رو پیشنهاد میکنم که رایگان هم هست و میتونید از مخزن وردپرس نصبش کنید.

همینطور وقتی سایتتون رو تو gtmetrix چک میکنید یه بخش هست optimized images اونجا خودش نسخه بهینه شده عکس رو پیشنهاد میده میتونید از اون هم استفاده کنید.

واسه افزایش سرعت سایت پیشنهاد های دیگه ای از لحاظ موارد فنی داری؟

آره حتما یه سری موارد فنی هست که بر حسب تجربه شرح میدم خدمتتون

 • صفحه بندی نظرات
 • استفاده از افزونه کش
 • بهینه سازی پایگاه داده
 • فعال سازی KeepAlive
 • ارتقاء نسخه php هاست
 • غیر فعال سازی Hotlinking
 • عدم آپلود ویدیو در هاست خود
 • بروزرسانی هارو فراموش نکنید
 • فشرده سازی فایل های css / js
 • حذف افزونه های به دردنخور و اضافی
 • محدود کردن رونوشت ها در وردپرس
 • هم مکان بودن هاست و پایگاه داده در یک دیتاسنتر
 • فعال سازی حالت Lazy Load برای تصاویر
 • استفاده از پلاگین های اسلایدر و گالری بهینه
 • خلاصه کردن متن مقالات در صفحه اصلی و دسته بندی ها

صفحه بندی نظرات

تنظیمات صفحه بندی در گفتگو های وردپرس

تنظیمات صفحه بندی در گفتگو های وردپرس

بیشتر بودن نظرات و دیدگاه ها میزان مشارکت کاربران رو در اون صفحه میرسونه و خیلی هم خوبه ولی اگه تعدادش خیلی زیاد بشه باعث کاهش سرعت لود اون صفحه در وردپرس میشه و برای همین باید تو تنظیمات > گفتگو برین و تیکت صفحه بندی رو فعال بکنید و میزانی هم براش معین کنید که هر وقت بیشتر از این مقدار مثلا ۱۰ تا دیدگاه اومد خودکار صفحه بندی رو انجام بده.

استفاده از افزونه کش

کش یه امکان فوق العاده برای بالاتر بردن سرعت بارگذاری سایت هست و این امکان تو وردپرس راحت تر شده پیاده سازیش و توسط افزونه ها میتونید به راحتی این قابلیت رو بر روی سایتتان فعال کنید.

کش چیه میتونید بیشتر توضیح بدین؟

شما وقتی که برای اولین بار به سایت درخواست از طریق مرورگر میدین اگه کش فعال باشه یه سری از فایل های سایت شما رو تو مرورگر خودتون ذخیره میکنه تا تو بار دیگه که درخواست از همون مرورگر داده بشه دیگه از همون مرورگر فایل هارو بخونه و سرعت لود صفحات خیلی به نسبت افزایش پیدا میکند.

تو وردپرس افزونه کش  WP Rocket و همینطور افزونه کش WP Super Cache و افزونه کش W3 Total Cache جزو بهترین افزونه های کش وردپرس محسوب می شوند که به رایگان هم میتونید نصب کنید و البته نسخه حرفه ای شون رو هم بتونید بخرید و نصب کنید خیلی بهتر میتونید از امکاناتشون استفاده نمایید.

بهینه سازی پایگاه داده

پایگاه داده سایتمان رو بعضی اوقات باید optimize بکنیم تا یک سری مواردی که به اضافه در اون مثل تنظیمات از قبل ذخیره شده یک افزونه حذف شده و … تا دیتابیس حجمش کاهش پیدا بکنه و بهتر بتونه عملکرد داشته باشد.

اگر چه بهینه‌سازی پایگاه داده‌‏ها کاری وقت‏‌گیر و گاهی مشکل است… اما بهترین روش استفاده از phpMyAdmin است. با وارد شدن در کنترل پنل هاست سی پنل، از بخش دیتابیس گزینه phpMyAdmin را انتخاب کنید. پس از ورود به محیط phpMyAdmin، دیتابیسی که می‏‌خواهید بهینه شود را انتخاب کنید. phpMyAdmin توسط گزینه “optimizing your tables” به شما مواردی را پیشنهاد می‏‌کند که بهینه‌سازی آنها مهم است.

نحوه بهینه سازی دیتابیس از phpmyadmin

نحوه بهینه سازی دیتابیس از phpmyadmin

فعال سازی KeepAlive

KeepAlive یک ویژگی است که اجازه ارسال چندین فایل را در یک ارتباط بین کاربر و وب‌سرور فراهم می‌سازد و در نتیجه باعث افزایش سرعت وبسایت خواهد داد. به طور خلاصه، وظیفه آن حفظ و پایداری خط اتصال است.

مطمئن شوید که KeepAlive در هاستینگ سایت شما فعال است. بدین منظور، اگر به فایل httpd.conf  دسترسی دارید، فایل را باز کنید و مطمئن شوید که KeepAlive به صورت On در آن ثبت شده است. در غیر اینصورت کافی است که کد زیر را به فایل htaccess. در فولدر اصلی سایت کپی کرده و فایل را ذخیره کنید. Header set Connection keep-alive

ارتقاء نسخه php هاست

در حال حاضر آخرین نسخه PHP 7.1 در دسترس کاربران قرار گرفته و طبق بررسی ها میتونه تا ۳۰ درصد در سرعت لود سایت موثر باشه و خود وردپرس و همینطور اکثر افزونه ها در حال حاضر با این PHP 7.1 سازگار هستند.

غیر فعال سازی Hotlinking

با غیر فعال سازی این امکان تصاویر سایت شما دیگر اگر کپی شود در سایت های دیگر نشان داده نمی شود و فقط در سایت شما دیده می شود و این باعث کاهش استفاده از پهنای باند هاست شما می شود.

برای غیر فعال‌سازی این حالت می‌توانید قطعه کد زیر را در فایل htaccess. وردپرس خود قرار دهید.


RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?EXAMPLE.com [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?google.com [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?feeds2.feedburner.com/EXAMPLE [NC]
RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif)$ – [NC,F,L]

دقت داشته باشید در قسمت‌هایی که لینک سایتی نوشته شده است، آدرس سایت‌هایی که مجاز به استفاده از عکس‌های شما هستند را بنویسید. به عنوان مثال در کد بالا به سایت گوگل اجازه استفاده از تصاویر را داده است.

عدم آپلود ویدیو در هاست خود

اگر در سایتتان از ویدیو استفاده میکنید حتما براش یه هاست دانلود بگیرین و داخل اون قرار بگیرین یا حداقل از سایت هایی مثل آپارات استفاده کنید.

دلیل این کار این هست که ویدیو که از سایت شما بارگذاری شود باعث درگیر کردن منابع سیستم می شود و در اگر چندین کاربر همزمان درخواست دهند احتمال به وجود اومدن مشکل در لود سایتتان هست.

بروزرسانی هارو فراموش نکنید

سعی کنید همیشه وردپرس، پوسته و افزونه های نصب شده رو بروز نگه دارید شاید این مورد زیاد چندان به افزایش سرعت تاثیر نداشته باشد ولی با رفع باگ ها و خطاهای سیستمی و همینطور اضافه کردن ویژگی ها و امکانات جدید احتمال اینکه تاثیر در سرعتتان داشته باشد هم کم نیست.

عدم آپدیت افزونه ها و قالب احتمال اینکه سایتتون کند شود رو دارد.

فشرده سازی فایل های css / js

فایل های css و جاوااسکریپت یکی از اصلی ترین فایل های هر سایتی محسوب می شوند که با استفاده از افزونه های کش که بالا معرفی کردیم میتونید به راحتی با فعال کردن گزینه فشرده سازی این فایل هارو به حالت فشرده در بیاورید.

حذف افزونه های به دردنخور و اضافی

پلاگین هایی که به دردتان نمیخورد و غیر فعال هستند را حذف کنید تا کد های آن ها که در قالب لود می شود حذف شود و این مورد باعث بهبود سرعت لود می شود.

محدود کردن رونوشت ها در وردپرس

ویژگی رونوشت‌ها در وردپرس بدون شک یکی از نقاط قوت این سیستم مدیریت محتوای قدرتمند است. اما گاهی برای برخی از کاربران، تبدیل به نقطه ضعف می‌شود.

هر زمان که تغییری در مقاله ی خود ایجاد کنید، به جای پاک کردن نسخه قبلی مقاله، یک نسخه کپی از آن در دیتابیس هاست شما ذخیره می‌شود. در این حالت شما این امکان را دارید تا به نسخه قبلی مقاله خود دسترسی داشته باشید. در واقع تمامی تغییرات پست‌های شما در وردپرس قابل مشاهده و دسترسی است. اما همین ویژگی باعث اشغال فضای دیتابیس می‌شود و کندی سایت را در بردارد.

شما می‌توانید تعداد دفعات یا زمان ذخیره خودکار وردپرس را تغییر دهید. در بین فایل‌های وردپرس، فایل wp-config.php را پیدا کرده و با استفاده از دکمه Edit، وارد صفحه ویرایش شوید. سپس کد require_once(ABSPATH . ‘wp-settings.php’); را پیدا کنید و یکی از کد‌های زیر را قبل از این کد قرار دهید:

محدودیت رونوشت‌ها:


define ('WP_POST_REVISIONS', 3);

این کد، وردپرس را مجبور می‌کند تا فقط ۳ نسخه از رونوشت‌های مقاله شما را ذخیره کند.

غیر فعال‌سازی رونوشت‌ها:


define ('WP_POST_REVISIONS', false);

این کد، ویژگی رونوشت‌ها در وردپرس را به طور کامل غیر فعال می‌کند. این روش خیلی توصیه نمی‌شود.

افزایش فاصله زمانی رونوشت‌ها:


define('AUTOSAVE_INTERVAL', 300 ); // seconds

می توانید فاصله زمانی که وردپرس به طور خودکار رونوشت‌ها را ذخیره می‌کند تغییر دهید. ۳۰۰ ثانیه در کد بالا بدین معنی است که به جای مدت زمان پیش‌فرض، هر ۵ دقیقه یکبار از مقاله شما رونوشت ذخیره شود.

هم مکان بودن هاست و پایگاه داده در یک دیتاسنتر

از هاستینگ خود باید این مورد رو پیگیر شوید که آیا فایل های شما و دیتابیس سایتتان بر روی یک دیتاسنتر قرار دارد یا خیر

این مورد به دلیل وجود فاصله مکانی میتونه تو بارگذاری سایتتان برای کاربر ها موثر باشه

فعال سازی حالت Lazy Load برای تصاویر

این امکان زمانی که کاربر وارد یک صفحه می شود عکس ها را تا وقتی که کاربر به مکان قرار گیری آن اسکرول نکرده و نرسیده لود نمیکند و این موضوع که در ابتدا عکس ها لود نمیشوند میتونه باعث افزایش سرعت لود سایت شود.

و برای فعال سازی این امکان اکثرا تو خود افزونه کش ها هست ولی میتونید از این افزونه در مخزن وردپرس نیز استفاده کنید افزونه bj lazy load

استفاده از پلاگین های اسلایدر و گالری بهینه

تا اونجا که میتونید سعی کنید از اسلایدر و گالری کم تر استفاده کنید چون الان میشه گفت دیگه این موارد منسوخ داره میشه و به قولی از مد میافته و اگر بتونید که خودتون به صورت اختصاصی برای سایتتان بنویسید که کدهای کمتری رو به صفحه وارد کند عالی می شود و در غیر اینصورت بهینه ترین پلاگین های اسلایدر و گالری از لحاظ سرعت موارد زیر هستند.

پلاگین اسلایدر Soliloquy

مقایسه سرعت پلاگین اسلایدر Soliloquy

مقایسه سرعت پلاگین اسلایدر Soliloquy

پلاگین گالری Envira Gallery

مقایسه سرعت پلاگین اسلایدر Envira Gallery

مقایسه سرعت پلاگین اسلایدر Envira Gallery

خلاصه کردن متن مقالات در صفحه اصلی و دسته بندی ها

وردپرس اکثرا تو قالب ها پیشفرض تو نوشته ها کل متن رو در لیست بندی خود قرار میدهد و همینطور تو دسته بندی ها هم این مدلی لیست میکند که باید اونو به خلاصه تغییر دهید تا حجم کد صفحه بیاد پایین تر و سرعت لود آن نیز افزایش پیدا کند.

جمع بندی

افزایش سرعت سایت به صورت کلی باعث بالا رفتن میزان رضایت کاربران از سایت شما، افزایش فروش آنلاینتان، افزایش رتبه و بازدید از سمت موتورهای جستجو می شود.

انتخاب قالب مناسب برای سایتتان خیلی اهمیت بالایی دارد اگر شرایط مالی خوبی دارید قالب اختصاصی طراحی کنید که کدهای اضافی هم نداشته باشه ولی اگه میخواهید از قالب های آماده استفاده کنید حداقل قالب های استاندارد و بهینه از لحاظ سرعت رو انتخاب بکنید.

این مقاله همینطور که در ابتدا گفتیم با نظرات شما توسعه پیدا میکند تا بتوانیم یک چک لیست کامل از مواردی که روی سرعت سایت تاثیر دارد را تهیه کنیم.

منابع خارجی برای مطالعه بیشتر :wpbeginner,searchenginewatch,startbloggingonline
نحوه دیدن بازدید سایت و گزارش گیری های مختلف در وردپرس

چطور گزارش هایی که مشتری های وردپرس می خواهند را تولید کنیم؟

اگر میخواهید گزارش هایی مفید  برای مشتری های وردپرس تهیه کنید، می بایست گزارش هایی با ارزش را بسازید. این کار درست شبیه به همان کاری است که وقت ساختن سایت وردپرس یا رسیدگی به سئو وردپرس انجام می دهید. اگر گزارش شما از نگاه مشتری ارزش نداشته باشد، با استقبال رو به رو نخواهند شد.

۸ ابزار گزارش گیری در وردپرس از نحوه دیدن بازدید سایت تا خبرنامه

برای تهیه ‌گزارش های جذاب نیاز به منابعی با داده های قوی دارید. در ادامه به این منابع اشاره می کنیم

۱.گوگل آنالیتیکس

این گزارش برای هر مشتری قابل استفاده است.اگر سایت وردپرسی را ساخته اید،گوگل آنالیتیکس برای سئو داخلی، خارجی، مدیریت لینک ها و… آن نقشی حیاتی دارد. ترفند با این ابزار، تولید گزارش های عادی برای هر مشتری است. این گزارش ها صد در صد یکتا نیستند.

۲.گوگل ادوردز

اگر کمپین هایی برای مشتری های وردپرس که از گوگل ادوردزاستفاده می کنند را تا کنون مشاهده کرده اید، پس قطعا می دانید که این گزارش دیگری است که می بایست تولید کنید. بر خلاف آن چه فکر می کنید، این کار فوق العاده ساده است. مشتری ها می خواهند بدانند چه مقدار زمانی را در هر کمپین بوده اند و برای آن مبلغ چه کارهایی را انجام داده اند.

۳. CRM

راه های زیادی برای کسب اطلاعات مشتری وجود دارد. به جای ذخیره آن در وردپرس، توصیه می کنیم آن را به CRM خود منتقل دهید. گزارش هایی که از CRM تولید می کنید، به نوع اطلاعات گرداوری شده با آن بستگی دارد و اگر درست گردآوری شده باشند، گزارش هایی عالی خواهید داشت.

پیشنهاد مطالعه مقاله‌: معرفی افزونه CRM (مدیریت ارتباط با مشتری) در وردپرس فارسی

۴.خبرنامه

برای مشتری هایی که در خبرنامه شما هم عضویت دارند، قطعا ارائه گزارشات و اطلاعات مفید خواهد بود. اگر از یک پلاگین وردپرس برای مدیریت خبرنامه استفاده کنید، گردآوری اطلاعات ساده و مفید خواهید بود.

۵. رسانه های اجتماعی

فکر نمی کنم بازاریابی رسانه اجتماعی چیزی باشد که خیلی از توسعه دهندگان وردپرس خواهان ارائه آن به مشتری ها باشند.از آنجا که مشتری های شما تنها در یک رسانه اجتماعی حضور نخواهند داشت، بهترین راه جمع آوری گزارش در این حوزه،استفاده از ابزار مدیریت رسانه اجتماعی است.

۶.سئو

همانطور که می دانید راه های زیادی برای ارائه یک برنامه برای سئوی وردپرس وجود دارد. تولید محتوا و تصاویر باید با واژگان کلیدی و داده های متای درست بهینه سازی شوند. تم ها و پلاگین ها باید سریع و سبک باشند. لینک ها باید زیاد و معتبر باشند. بهترین راه کار برای پیشرفت در سئو استفاده از ابزاری است که بتواند در یافتن موضوعات به شما کمک کند

۷.عملکرد

نظارت بر عملکرد مشتری ها موردی است که حتی ناخواسته برای خود مشتری ها نیز اهمیت دارد. ثبت داده های عملکردی مشتری ها به شما کمک می کند تا در هر ماه بتوانید تغییرات لازم را در استراتژی های آینده خود اعمال کنید.

۸.امنیت

می بایست مشتری ها را از آسیب ها و نقاط ضعف خبردارکنید. این مشکلات، مشکلاتی هستند که مربوط به مشتری ها می باشند! شما می بایست آن ها را جمع و جور کنید و به مشتری ارائه نمایید. البته این کار نیاز به یک تیم حرفه ای دارید چرا که اصلا کار ساده ای نیست.

چطور گزارش هایی تهیه کنیم که کلاینت های وردپرس مشتری داشته باشند؟

مشکل همه پلتفرم ها و مجموعه داده ها این است که بیشتر آن ها مستقل از یکدیگر کار می کند. با اینکه می توانید از گوگل آنالیتیکس برای آگاهی از اطلاعات ترافیکی کمک بگیرید، اما برای مثال باید از ابزاری مثل Saleforce برای کسب دیدگاه ها در رابطه با تبدیل نرخ ها و… کمک بگیرید. این قضیه برای پلاگین های وردپرس  که برای مدیریت سئو، امنیت و سرعت به کار می برید هم صدق می کند.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: چگونه قالب وردپرس را ویرایش کنیم

اما خوشبختانه ابزاری وجود دارند که می توانند داده های گزارش ها را از بخش های مختلف برای شما گردآوری کنند. این کار هزینه ای دارد اما بی شک در بلند مدت به منظور تولید گزارش های ماهانه مفید برای مشتری های وردپرس مفید ارزشمند خواهند بود. در ادامه به چند مورد از این ابزار ارزشمند در تولید گزارش های خوب برای مشتری های وردپرش اشاره می کنیم:

سایت Zoho Reports

سایت Zoho Reports

 1. Zoho Reports

از ابزار ایده آل برای کاربران و توسعه دهندگان وردپرس که خدمات را برای وبسایت های تجارت الکترونیک و سازمانی فراهم می آورد. با  Zoho Reports  می توانید داده ها را از پلتفرم های زیر استخراج کنید.

 • Google Analytics
 • Google AdWords
 • CRM هایی مانند Zoho و Salesforce
 • ورودی های پرداخت
 • پایگاه های خبرنامه ای مانند MailChimp
 • نرم افزار دسکتاپ کمکی مانند Zendesk

علاوه بر این می توانید داده های پلتفرم های دیگر که در صفحه های اکسل و اسناد گوگل ثبت شده اند را با استفاده از این برنامه، در تولید گزارش به کار بگیرید.

سایت databox

سایت databox

 1. دیتاباکس

Databox از دیگر ابزار گرداوری داده ها است که می توانید از آن برای مدیریت داده های مشتری از منابع مختلف استفاده کنید. این ابزار در صورتی راه حل بهتری خواهد بود که سایت های کلاینت شما تمرکز زیادی بر موضوع بازاریابی داشته باشند. دیتاباکس امکان دسترسی به پلتفرم های زیر را برای شما به وجود می آورد:

این ابزار نسبت به Zoho تمرکز بیشتری بر بازاریابی دارد.

 1. The Hub

این ابزار را برای آن هایی که  خدمات وردپرس شان بیشتر بر نظارت و پشتیبانی متمرکز است توصیه می کنیم. هاب به این دلیل یکی از ابزار گزارش دهی به حساب می آید که  با استفاده از آن می توانید گزارش هایی ویژه با برند یا عنوانی ویژه را در زمینه  عملکرد، امنیت و سئو در اختیار مشتری ها قرار دهید. اما از این ابزار صرفا برای ارائه گزارش هایی ساده در زمینه عملکرد، امنیت و سئو استفاده نمی شود. اگر از پلاگین هایی برای مدیریت این ابزار استفاده کنید می توانید داده های بیشتری را از پلتفرم های مختلف گرداوری کنید.

نکات مهم در زمان تولید گزارش برای مشتری های وردپرس

در ادامه به چند نکته مهم در زمان تولید گزارش برای مشتری های وردپرس اشاره می کنم.

 • برای گزارش های خود برند سازی کنید. اجازه ندهید که ابزار آنالیتیکس سبب گمراهی مشتری بشود و او نفهمد که چه کسی گزارش را تهیه کرده است.
 • به گزارش خود الگو بدهید. حتی اگر می خواهید چند گزارش برای پوشش داده های لازم را برای کلاینت ارسال کنید، مطمئن بشوید که هر ماه از فایل ها، طرح ها و جزئیات مشابهی استفاده می کنید. هماهنگی باعث صرفه جویی در زمان و کسب نتیجه ای مطلوب خواهد شد.
 • تا جایی که می توانید منسجم و منطقی عمل کنید. برای مثال، اگر اطلاعات فروش الکترونیک را در کنار عملکرد ادوردز می خواهید، نقاط داده ها ترکیب نکرده و تطبیق ندهید.
 • استفاده از عناوین و توضیحات شفاف برای هر بخش از داده در هر زمان؛ مشتری های شما ارزش نقطه مرجع مطمئن را درک می کنند.
 • قراردادن خلاصه ای شخصی از داده ها در زمان ارائه گزارش ماهانه؛ به مشتری های خود نشان دهید که زمانی را صرف تحلیل و فکر درباره آن ها کرده اید. حتی می توانید خلاصه ای را برای بخش از گزارش تهیه کنید.
 • اگر می توانید، ارتباطی 15 دقیقه ای با مشتری های خود برقرار کنید تا گزارش ها را با یکدیگر مرور کنید. به این نحو می توانید از ابهامات، پرسش ها و دیدگاه های مشتری ها مطلع بشوید.
 • این گزارش ها را برای خود ذخیره و بایگانی کنید. می توانید از آن ها برای اصلاح و تعیین استراتژی خود در ماه های بعدی کمک بگیرید.

جمع بندی

اگر در طول سال ها فعالیت چیزی درباره ارائه گزارش به مشتری های وردپرس یاد گرفته باشم، این است که آن ها می خواهند  دقت و توجه شما را ببینند. آن ها می خواهند ببینند که  هدف شما و داده هایی که ارائه می دهید، نهایتا به پیشرفت سایت های آن ها ختم می شود. واقعا این انتظار زیادی نیست! اما راه ها و روش های زیادی برای رسیدن به این هدف وجود دارد که می توانید به کار ببندید.
چگونه قالب وردپرس را ویرایش کنیم

ویرایش صفحات ، پلاگین ها و فایل های وردپرس

هنگامی که یک صفحه وردپرس را با نهایت کیفیت طراحی و به مشتری ارائه می کنید، قطعا از رضایت او احساس خوبی دریافت خواهید کرد. به این خاطر که ساعت ها وقت صرف کرده اید تا همه چیز را بر اساس نیاز او طراحی کرده باشید. ولی وقتی یک مشتری از شما درخواست ویرایش سایت وردپرسی اش را دارد، این کار ممکن است کسل کننده باشد. توصیه می کنیم چنین طرز فکری را به کلی تغییر بدهید چرا که ویرایش صفحات وردپرس یک امر ضروری در نگهداری و فعالیت وب سایت است.

در این مطلب ما شما را با ویرایش انواع پست ها صفحات و عکس ها و… آشنا می کنیم.

قبل از شروع ویرایش در وردپرس به نکات زیر توجه کنید.

در وردپرس ویرایش های مختلفی وجود دارند که ضررهای غیرقابل جبران کمتری را به شما متحمل می کنند. برای مثال ویرایش صفحه ها، نسبتا دارای ریسک کمتری هستند. این مسئله به این دلیل است که وردپرس معمولا یک کپی از نسخه های قدیمی شما در دیتابیسش به صورت ذخیره دارد که می توان با آن به سرعت همه چیز را به حالت قبل برگرداند. هر زمان که شما بر گزینه “save draft” و یا “Update” کلیک کنید، وردپرس یک نسخه پشتیبان از آن تهیه می کند. ویرایش های دیگری نیز وجود دارند که ریسک بالایی دارند مانند ویرایش فایل htaccess و یا ویرایش تم یا قالب.

قبل از شروع هرگونه ویرایش اصلی توجه داشته باشید که ممکن است دسترسی به سایت به طور کلی از بین برود و یا سایت دچار اشکال فنی شود. پس یک نسخه پشتیبانی از سایت خود تهیه کنید.

BlogVault  یک پلاگین بسیار مطمئن جهت انجام این کار است.

ویرایش صفحات و پست های وردپرس

در آغاز هر سال، شرکت های طراحی وب سایت پست هایی را منتشر می کنند و در آن ها ترند سال جدید را معرفی می کنند. با این وجود سوزان اسکاکا که یکی از شناخته شده ترین نویسنده های اعلام کرد که سال 2019 سالی است که طراحان وب مجبور خواهند شد وب سایت های مشتریان خود را ویرایش کنند. بدون توجه به راهی که انتخاب خواهید کرد، اوایل هر سال زمان مناسبی برای ویرایش سایت و تغییر ظاهر آن است.

برای ویرایش پست یا صفحه ای که ساخته اید، به منوی ادمین بروید و آن صفحه ای را که نیاز به بروزرسانی دارد، پیدا کنید. توجه کنید که در این بخش نمی توانید هدر، فوتر و دیگر موارد اصلی مربوط به تم سایت را تغییر دهید. این بخش تنها برای ویرایش و بروزرسانی مطالب در وب سایت است. البته از همین بخش برای تولید محتوا هم می توانید استفاده کنید. حال مسئله ای که ویرایش را پیچیده می کند، ویرایشگر وردپرس است.

انتخاب های متنوعی برای ویرایش صفحات و پست ها در وردپرس وجود دارند که اگر به درستی انتخاب شوند تاثیر زیادی بر کار شما خواهند گذاشت.

ادیتور کلاسیک را بیشتر بشناسید

تا اواخر سال 2018 ویرایشگر وردپرس که اکنون به عنوان Classic Editor  شناخته می شود، برای همه یکسان بود. این ویرایشگر از یک WYSIWIG Box  استفاده می کند که مطالب در آن ساخته و بعد ویرایش می شوند. برای کاربرانی که از ورد استفاده می کنند و یا خیلی وقت است که با وردپرس کار می کنند، این ویرایشگر بسیار ساده و روان است. البته در این ویرایشگر یکسری محدودیت های اصلی وجود دارد و به همین دلیل هم وردپرس تغییراتی را در آن ایجاد کرد.

محیط ویرایشگر گوتنبرگ یا ویرایشگر کلاسیک وردپرس

محیط ویرایشگر گوتنبرگ یا ویرایشگر کلاسیک وردپرس

معرفی ادیتور جدید وردپرس

ابتدای دسامبر 2018، وردپرس ویرایشگر Gutenberg  را جایگزین کرد. و تعداد زیادی از کاربران وردپرس مجبور بودند تا به آن عادت کنند. به گفته نیک آدامز این تغییر باید انجام می شد.  این ویرایشگر تغییرات زیادی نسبت به نسخه کلاسیک داشته و این اجازه را به کاربران می دهد تا راحت تر رنگ متن و فونت را تغییر دهند و دسترسی ها نیز تغییر کرده است. این ویرایشگر یکی از بهترین راه ها برای استفاده از این ویرایشگر، ایجاد ساختارهای دلخواه برای سرعت بخشیدن به ساخت محتوا و همچنین یک دست نگه داشتن ظاهر سایت در طول صفحات است. علاوه بر همه این ها مدیریت سئو داخلی به ویژه سئو محتوا از طریق این ویرایشگر ساده تر است.

راه های دیگری هم برای ویرایش صفحات و پست ها در وردپرس وجود دارند. پلاگین های Elementor  و Beaver Builder نمونه های مناسبی برای این کار هستند. شما با استفاده از این پلاگین ها می توانید حسابی به سئو وردپرس خودتان هم رسیدگی کنید.

Beaver Builder یک پلاگین مناسب برای توسعه دهندگانی است که سادگی را ترجیح می دهند و می خواهند آزادانه تر کد بزنند. این پلاگین آپشن های متعددی را ارائه می کند و توسعه دهندگان به آسانی می توانند مواردی را که غیر ضروری است، حذف کنند.

از طرف دیگر پلاگین Elementor برای آن دسته از توسعه دهندگانی مناسب است که گزینه های متنوعی برای طراحی دلخواهانه را می پسندند.Elementor   ویژگی های زیادی را در اختیار شما قرار می دهد به علاوه اینکه طراحی آن به گونه ای است که بتوانید به سرعت صفحات خود را ویرایش کنید. با این پلاگین همچنین می توانید بطور زنده تغییرات را بر روی صفحه وب سایت خود مشاهده کنید.

ویرایش تصاویر در رسانه وردپرس

ویرایش عکس در محیط رسانه وردپرس

ویرایش عکس در محیط رسانه وردپرس

تصاویر اصولا بخشی از مطالبی هستند که بر روی وب سایت وردپرس خود قرار می دهید که البته موتور های جستو هم حساسیت زیادی روی آن ها دارند. با این حال فرایند ویرایش آن در محیط جداگانه ای انجام می شود. وب سایت Problogger   یکسری آموزش های کامل و مفصلی برای هر کاری که می خواهید با عکس هایتان در وردپرس انجام دهید را ارائه کرده است.

وردپرس می تواند عکس ها را ویرایش کند. اما این تغییرات فوق العاده محدود و کم هستند. به طور مثال می توانید اندازه تصویر را تغییر دهید یا تصویر را بچرخانید و متن به آن اضافه کنید. ولی نمی توانید کنتراست را تغییر دهید و یا با رنگ های آن بازی کنید.

بهینه سازی تصاویر در وردپرس

این فرایند برای افزایش سرعت یک سایت وردپرس بسیار حیاتی می باشد و موتور های جستجو هم روی آن خیلی حساس هستند. با فشرده سازی تصاویر می توانید می توانید کمک شایانی به بهینه سازی تصاویر تان بکنید؛ ابزار های آنلاین زیادی برای این کار وجود دارند. ولی اگر می خواهید همه تغییرات را در یک محیط انجام داده و منظم تر باشید، پلاگین EWWW Image Optimizer یک انتخاب عالی است.

پیشنهاد مطالعه مقاله : فشرده سازی تصاویر بدون افت کیفیت

ویرایش فایل های هدِر و فوتر قالب وردپرس

ویرایش فایل های هدِر و فوتر قالب وردپرس

ویرایش فایل های هدِر و فوتر قالب وردپرس

زمانیکه یک قالب وردپرس را نصب می کنید در همان ابتدا یک فضا بالای صفحه توسط تم برای هدر اشغال می شود و مشکلی هم ایجاد نمی کند. اگر زمانی خواستید در هدر و فوتر خود تغییراتی ایجاد کنید، بدانید وردپرس این ویژگی را به شما داده است. می توانید به منوی Appearance > Customize رفته و در آنجا قسمت مربوط به Header.php   و footer.php را پیدا کنید و تغییرات مورد نظرتان را روی آن اعمال نمایید.

ویرایش فایل پلاگین های وردپرس

اگر روزی واقعا نیاز داشتید تا پلاگین ها را ویرایش کنید، بهتر است از ابزار CSS Hero استفاده کنید. در خود وردپرس هم می توانید پلاگین ها را تغییر دهید ولی با CSS Hero آزادی بیشتری خواهید داشت.

ویرایش فایل های هسته وردپرس

ویرایش و تغییرات اطلاعات تنها به عکس ها و مطالب و صفحات محدود نمی شوند. فایل های اصلی وردپرس نیز گاهی نیاز است برای عملکرد بهتر و سریع تر و امنیت سایت ویرایش و بهینه شوند. برای دسترسی به این فایل ها وارد حساب کاربری “هاست” خود شوید، و بعد از ورود به کنترل پنل با استفاده از FTP و یا مدیریت فایل، فایل های اصلی وردپرس را ویرایش کنید.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: نحوه دیدن بازدید سایت و گزارش گیری های مختلف در وردپرس

همچنین با استفاده از FTP یا مدیریت فایل برخی فایل ها که توسط پلاگین ها، تم و … توسط کاربر وارد دیتابیس شده اند را تغییر و یا حذف کنید. کارهای زیادی است که می توانید در پشت زمینه یک سایت وردپرس انجام دهید، تنها موردی که باید حتما رعایت کنید، تهیه یک بک آپ از وب سایت است تا زحماتتان به طور کلی نابود نشود.
فشرده سازی تصاویر بدون افت کیفیت

تصاویر تاثیر قابل توجهی بر جذب مخاطب و افزایش بازدید کننده های یک وب سایت خواهند داشت.

اما این اتفاق هنگامی خواهد افتاد که به درستی از تصاویر استفاده شود. کاری که باید انجام دهید تحت عنوان بهینه سازی تصاویر شناخته می شود. برای عکس ها فرمت های متنوعی وجود دارند که هر کدام ویژگی های خود را دارا هستند و باید با توجه به نوع و کاربرد عکس، از این فرمت ها استفاده شود.

در این مطلب به شما آموزش می دهیم که چگونه بهترین فرمت برای تصاویر را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید. سعی خواهیم کرد تا فرمت های متنوعی را از لحاظ نقاط ضعف و قوت، مورد بررسی قرار دهیم.

ابتدا، چرا انتخاب یک فرمت عکس مناسب مهم است؟

امروزه بازدید کنندگان سایت ها به میزان خیلی زیادی کاربران موبایل ها هستند، استفاده از فرمت های نامناسب تصویری نه تنها باعث تاخیر در بارگذاری سایت شما و افت کیفیت سئو داخلی می شود بلکه باعث هدر رفتن حجم دیتای بازدیدکنندگان نیز خواهد شد.

انتخاب فرمت صحیح در عکس

انتخاب فرمت صحیح در عکس

علاوه بر این گوگل اخیرا سایت هایی را که به کندی بارگذاری می شوند را جریمه می کند. بدین صورت که این سایت ها را در نتایج پایین تری در صفحات جستجو قرار میدهد.

به همین دلیل لازم است تا عکس ها با توجه به نیاز بهینه سازی شوند و قابلیت های اضافی مانند شفافیت بیش از حد، رنگ های متنوع، جزئیات غیر مهم و … که تنها باعث حجیم تر شدن سایت می شوند کنار گذاشته شوند.

انتخاب یک حجم مناسب برای تصاویر

در حال حاضر حجم میانگین برای هر صفحه وب 2 مگابایت است. اگر زیر این میانگین بمانید وب سایت نسبتا سریعی خواهید داشت. البته این مسئله فقط به عکس ها مربوط نمی شود و کلمات نیز در هر صورت بر این حجم اثر می گذارند. اگر قرار است یک عکس 1 مگابایتی به علاوه چندین خط مطلب بر روی یک صفحه باشد، مشکلی ایجاد نخواهد شد.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: نحوه دیدن بازدید سایت و گزارش گیری های مختلف در وردپرس

ولی اگر قرار است برای مطالب خود 10 عکس را بر روی یک صفحه وب قرار دهید، دیگر نمی توانید با همان حجم 1 مگابایت هر کدام از این عکس ها را آپلود کنید. به این دلیل که به شکل چشم گیری از سرعت وب سایت شما کاسته خواهد شد. در نتیجه باید عکس ها را بصورت فشرده تر و کوچک تر بر روی وب سایت قراردهید تا سایتی ایده آل برای موتور های جستجو داشته باشید.

فشرده سازی تصاویر بدون افت کیفیت

انتخاب فرمت مناسب عکس برای استفاده در وردپرس دو چندان اهمین دارد و این مسئله تاثیر بسیار زیادی در سئو وردپرس هم می گذارد. وردپرس به طور کلی نسبت به سایت هایی که با زبان های خصوصی نوشته می شوند، حساسیت بیشتری روی تصاویر دارد و استفاده نا مناسب آن ها باعث افت کیفیت وردپرس شما و ریز مشکلات دیگر می شود.

برای اینکه بتوانید فرمت مناسب را از بین فرمت های مختلف انتخاب کنید، باید فرق بین فشرده سازی “lossless” و “lossy” را بدانید. در مورد اول، کیفیت را حفظ خواهید کرد. در مورد دومی، از کیفیت کاسته می شود. در مورد از دست رفتن کیفیت باید خاطر نشان کنیم که لزوما بدین معنی نیست که عکس از لحاظ کیفیت افتضاح می شود.

معرفی ابزار هایی که به صورت آنلاین کار فشردگی تصاویر را بدون افت کیفیت و عالی انجام می دهند:

برخی جزئیات در تصاویر وجود دارند که حتی با چشم انسان قابل رویت نیستند. بر خلاف فشرده سازی lossy، فشرده سازی lossless تمام جزئیات مهم یک تصویر را حفظ کرده و تصویر را می سازد. برخی از فرمت ها قابلیت هر دو نوع فشرده سازی را دارند.

معرفی فرمت های بهینه عکس

معرفی فرمت های بهینه عکس

معرفی فرمت JPEG

این فرمت برای استفاده عکس ها طراحی شده و در اغلب عکس هایی که با موبایل و یا دوربین های عکاسی گرفته می شوند، آن را خواهید دید.

مزایای استفاده از فرمت JPEG

 • فرمت JPEG می تواند میلیون ها رنگ را در خود بگنجاند. در نتیجه عکس هایی غنی و با کیفیت تولید می کند.
 • حتی با وجود رنگ های زیاد و عکس های دقیق می توانند حجم کمتری داشته باشند.

پس تعجبی ندارد که این فرمت عکس در وب بسیار پرکاربرد باشد. اما از آنجایی که برای عکس ها طراحی شده اند، قابلیت پشتیبانی از شفافیت و انیمیشن را ندارند.

فشرده سازی تصاویر به روش JPEG

این فرمت از الگوریتم فشرده سازی lossy برای کاهش حجم عکس ها استفاده می کند.

با این حال می تواند درصد فشرده سازی عکس ها را در آن تعیین کنید. توجه کنید که 0% فشردگی زیاد و 100% فشردگی کم یا به اصطلاح سبک است. معمولا یک فشرده سازی بین 100 تا 75 درصد کیفیت مناسبی را خواهد داشت. اما هنوز در همان 75% عکس شما نصف حجم قبلی را خواهد داشت به همین دلیل برخی شبکه های اجتماعی عکس ها را بین 70 تا 80 درصد فشرده سازی می کنند.

توجه کنید که این فشرده سازی ها بگونه ای است که عمدتا تفاوت بین عکس فشرده شده و اصلی را با چشم و نمایشگر تبلت ها و موبایل ها نمی فهمید.

فرمت jpeg بهتر است یا فرمت png

فرمت JPEG برای عکس هایی که کنتراست بالایی دارند، ضعیف است.

به این دلیل است که اسکرین شات های JPEG با جملات سیاه بر بکگراند سفید، مات بنظر می رسند. JPEG  عموما برای عکس ها، مخصوصا آنهایی که دارای متن نیستند مناسب است.

اما کمتر بودن حجم عکس ها نسبت به کیفیت بالا اولویت دارد. عکس ها با فرمت JPEG به میزانی غیرقابل چشم پوشی حجم کمتری نسبت به فرمت PNG دارند.

معرفی فرمت PNG

یکی دیگر از فرمت های پرکاربرد در زمینه وب PNG است. امروزه PNG عمدتا برای جایگزینی GIF استفاده می شود. نقطه قوت  PNG الگوریتم فشرده سازی Lossless است. در فشرده سازی PNG هیچ گونه داده ای از عکس حذف نمی شود و جزئیات عکس باقی می مانند. اما همان طور که گفته شد این فایل ها نسبتا حجیم تر هستند.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: افزایش سرعت لود سایت های وردپرسی [مصاحبه]

دیگر مزیت این فرمت ، پشتیبانی از پشت زمینه شفاف برای طراحی لوگو ها است. اگر یادتان باشد، JPEG فاقد این ویژگی بود. سه نوع فرمت برای PNG وجود دارد که عبارت هستند از : PNG-8, PNG-24 و PNG-32. این فرمت ها را به طور خلاصه بررسی خواهیم کرد. PNG-8  از جهت پشتیبانی 256 رنگ در عکس ها، به گیف شباهت دارد ولی برخلاف GIF، انیمیشن را پشتیبانی نمی کند و حجم کمتری هم دارد.

PNG-24 ظرفیت گنجایش 16 میلیون رنگ را دارد و از این جهت به JPEG نزدیک است. اما حجم آن بیشتر است. PNG-32 فایل های حجیم تری هستند که معمولا در وب بکار گرفته نمی شوند. از این فرمت برای طراحی عکس ها و لوگو هایی که به پیشرفتگی های خاصی نیاز دارند استفاده می شود.

معرفی فرمت WebP

بنظر شما عالی نمی شود اگر بتوان نقاط قوت JPEG  و PNG را باهم ترکیب کرد؟

بر همین مبنا گوگل یک فرمت اوپن سورس برای عکس ها طراحی کرد. فرمت WebP یکی از بهترین فرمت ها برای بهینه سازی عکس ها است. این فرمت هر دو نوع فشرده سازی را پشتیبانی می کند. در فشرده سازی lossy می توانید میزان فشرده سازی را تعیین کنید که در JPEG این کار در فشرده سازی Lossless  انجام می شد. در فشرده سازی Lossless عکس شما مانند PNG خواهد بود، حجم ممکن است بالا باشد ولی هیچ جزئیاتی در عکس از دست نمی رود.

اما تفاوت در این است که WebP باز از دو نمونه JPEG و PNG کم حجم تر است. بسیار شگفت انگیز است! اما اگر بدانید که این فرمت هنوز در برخی از مرورگر ها پشتیبانی نمی شود دلسرد خواهید شد. البته پلاگین هایی وجود دارند که پشتیبانی یا عدم پشتیبانی مرورگر از این فرمت را برسی میکنند و در صورت پشتیبانی عکس ها را به این فرمت تبدیل میکنند تا سرعت بارگزاری تصاویر افزایش یابد.

فرمت های دیگری هم مانند GIF و SVG وجود دارند و بسته به نیاز استفاده می شوند. امروزه استفاده از فرمت GIF هم بسیار کمتر متداول است. و SVG هم به دلایل امنیتی در وردپرس آپلود نمی شود‌. به طور کلی توجه داشته باشید که در تولید محتوا تصویری خود نکات مطرح شده را در نظر بگیرید تا عملکرد بهتری داشته باشید.
معرفی افزونه CRM (مدیریت ارتباط با مشتری) در وردپرس فارسی

هر کسب و کاری که خدمات و یا محصولاتی را ارائه می کند نیازمند CRM حرفه ای و برنامه ریزی شده است. ما برای تجربه پیدا کردن در این زمینه هزینه های سنگینی را متقبل شدیم؛ شما مثل ما نباشد.

خوشبختانه وردپرس به عنوان یک پلتفرم فوق العاده کاربردی در بستر اینترنت ذاتا تا مقدار زیادی CRM را برای سایت شما مهیا می کند. همانطور که سئو وردپرس به راحتی قابل پیگیری است، CRM وردپرس نیز با کمترین انرژی و هزینه ممکن قابل پیگیری می باشد. ساختار های ساده فنی، عملکرد سریع سایت، قابلیت انعطاف بالا برای تغییرات احتمالی، قابلیت افزودن ویژگی های متنوع به سایت و… مواردی هستند که وردپرس را به پلتفرمی که ذاتا CRM را ارائه می کند، تبدیل نموده اند.

جدی نگرفتن بحث CRM در کسب و کار با افزایش رقابت روز افزون به مرور باعث منزوی شدن و مرگ کسب و کار شما خواهد شد پس بهتر است برای ادامه فعالیت و همینطور افزایش راندمان فروش و سود دهی کسب و کار تان به صورت کامل از CRM استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: افزایش سرعت لود سایت های وردپرسی [مصاحبه]

پیگیری CRM وردپرس فوق العاده راحت تر و کم هزینه تر از هر پلتفرم دیگری در بستر اینترنت است. وردپرس با ارائه ابزار های متنوع با هزینه پایین و در بسیاری از موارد رایگان امکان بهبود CRM کسب و کار تان را با سهولت هر چه بیشتر امکان پذیر نموده است. اگر شما هم از وردپرس استفاده می کنید، بهتان تبریک می گوییم چرا که به پیروی از اصول استاندارد به راحتی در میدان رقابت می توانید رقباء تان را پشت سر بگذارید.

CRM مخفف Customer Relationship Management System

CRM مخفف Customer Relationship Management System

CRM چیست؟

اجازه بدید با مفاهیمی که CRM نیستند شروع کنیم؛ البته توجه کنید که این موارد تعریف CRM نیستند:

 • اینباکس ایمیل ها
 • پشتیبانی کسب و کار
 • سرویس هایی که برای مدیریت مالی پرداخت های مشتری استفاده می شوند
 • ابزار های مدیریت پروژه مانند جیرا

این ها مواردی بودند که به اشتباه به عنوان CRM جا افتاده بودند. بد نیست بدانید گاهی سئو داخلی سایت هم با CRM اشتباه گرفته می شود! در یک تعریف ساده می توانیم CRM را “مدیریت ارتباط با مشتری” معرفی کنیم. این مدیریت از ساختار ایده آل سایت گرفته تا ذخیره سازی اطلاعات مشتریان فعلی و سابق و رویه های بهینه سازی شده خرید بشمار می روند.

CRM های استاندارد و حرفه ای به طور غیر مستقیم حتی روی رتبه بندی شما در موتور های جستجو هم تاثیر گذار هستند. یک CRM خوب به شما می کند تا سبد های خرید کسب و کار تان را و فرایند های مرتبط با آن را به صورت استاندارد مدیریت کنید تا کمترین تعداد مشتریانی که از دست می روند را به حداقل ممکن برسانید.

وردپرس به عنوان یک پلتفرم آزاد و کم هزینه امکان پیگیری تمام این موارد را به راحتی برای شما به ارمغان خواهد آورد. کافی است همین حالا سرچ کنید تا ده ها پلاگین و ابزار مختلف برای مدیریت بخش های نام برده بیابید.

ویژگی های مهم نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری

در ادامه به ویژگی های فوق العاده مهمی که در اکثر CRM های حرفه ای پیدا می شوند، اشاره می کنیم:

1- کاستومر / بانک اطلاعات تماس – تمام اطلاعات مربوط به تماس و راه های برقراری با مشتریان تان را سازماندهی کنید. یک CRM خوب به شما اجازه می دهد تا سایت تان را برای ورودی های تان جهت افزایش بازدهی سفارشی کنید. در واقع در چنین فرایند استانداردی شما می توانید داده های مختلف را جمع آوری کنید و در بخش های مختلف مورد استفاده قرار دهید.

2- قیف فروش – ایجاد کردن یک قیف فروش حرفه ای و چند مرحله ای باعث می شود تا شما دید کامل تری نسبت به مشتریان تان داشته باشید. این مسئله فوق العاده ضروری است. دریافت اطلاعات کامل درباره مشتریان به شما اجازه عملکرد گسترده تری در خصوص برنامه ریزی می دهد.

3- امتیاز گیری – زمانی که شما پایگاه داده تان را درست کنید و یک قیف فروش حرفه ای راه بیندازید، به خوبی می توانید بررسی کنید که مشتریان به چه محصولات و چه بخش هایی در سایت تان توجه بیشتری می کنند. CRM های حرفه ای با این رویه حتی احتمال اینکه یک مشتری به چه محصولی علاقه داشته باشد را هم در نظر می گیرند و با استفاده از آن ها به مشتری پیشنهاد های ویژه می دهند.

4- گزارش ها و آمار – این ویژگی است که ما وسواس زیادی روی آن داریم. ما با راه اندازی یک CRM خوب می توانیم گزارش هایی را در خصوص مقدار فروش در چند ماه آینده یا سال آینده مشخص کنیم. شما حتی با استفاده از آمار یک CRM با کیفیت می توانید مشخص کنید که فرایند خرید هر مشتری چقدر طول می کشد و در آن بین برای افزایش اعتماد به چه اکشن هایی نیاز دارد.

خوشبختانه پیگیری همه این موارد در وردپرس فوق العاده راحت و کم هزینه می باشد. پلتفرم های شخصی دیگر برای پیگیری چنین فرایند هایی نیازمند صرف زمان و انرژی زیاد هستند در حالی که شما بسیاری از این فرایند ها را با ابزار های مختلف وردپرس می توانید پیگیری کنید. CRM وردپرس که با کمترین هزینه و انرژی ممکن قابل اجرا است، یکی از دلایلی می باشد که حتی برخی کسب و کار های برجسته را به سمت استفاده از وردپرس جذب نموده است.

اهمیت داشتن سیستم مدیریت ارتباط با مشتری در کسب و کار

اهمیت داشتن سیستم مدیریت ارتباط با مشتری در کسب و کار

انتخاب با دقت نرم افزار CRM 

به هیچ وجه هیچ مقاله عمومی نمی تواند به شما بگوید که چه نوع CRM را پیاده سازی کنید! شما می بایست کاملا همگام با کسب و کار و مشتریان تان از یک برنامه ایده آل و ابزار های مناسب جهت پیاده سازی با کیفیت CRM بهره بگیرید.

درست است که ما برای رسیدن به یک CRM مناسب هزینه های سنگینی را متقبل شدیم اما ما هم نمی توانیم به صورت دقیق در یک مقاله به شما توصیه کنیم تا از یک راه مطمعن استفاده کنید چرا که چنین راهی عموما وجود ندارد و برای هر کسب و کاری متنوع است! ما صرفا می توانیم شما را از خطرات موجود در راه آگاه کنیم تا با مشکلات کمتری مواجه شوید اما واقعیت این است که در راه پیاده سازی یک CRM خوب همیشه چالش های زیادی وجود دارد. توصیه می کنیم برای عبور از این چالش ها از مشاوران و متخصص های مرتبط استفاده کنید.

یک توصیه مهم در خصوص انتخاب ابزار و برنامه های CRM وردپرس این است که سراغ گزینه هایی بروید که قابلیت های گسترده تری را در اختیار تان قرار می دهد. برای پایگاه داده ای که به صورت دقیق اطلاعات کاربر را مانند شماره ها، ایمیل، اطلاعات سن، اعیاد مهم دیگر و… را ذخیره سازی کند، خیلی بهتر از پایگاه داده ای است که صرفا راه های برقراری ارتباط را ذخیره می کند.

هر چه سریع تر سیستم مدیریت ارتباط با مشتری CRM خود را انتخاب کنید

مهم نیست که چه CRM را انتخاب می کنید، مهم این است که درست مثل تولید محتوا با کیفیت از یک جا شروع کنید. در واقع نتایج مطلوب گرفتن از راه CRM نیازمند زمان است. شاید CRM وردپرس هزینه ها را برای شما کاهش دهد اما زمان چیزی است که در هر حالتی پایدار است. شما برای جمع آوری اطلاعات می بایست شروع کنید! کمالی گرایی نکنید و کار را هر چند کوچک استارت بزنید. شما می توانید از جمع آوری اطلاعات محدود از همین الان شروع کنید و کم کم بخش های متنوع دیگری را به برنامه تان اضافه کنید.

البته گاهی هم می توانید به صورت دستی به ذخیره سازی اطلاعات مشتریان بپردازید این کار باعث می شود تا خیالتان بابت گردآوری یک بانک اطلاعاتی جامع راحت باشد.

CRM وردپرس را راه بیندازید

در ابتدایی ترین سطح قطعا شما می خواهید تا اطلاعات را از فرم های تماس خود و یا صفحات فرود که مستقیما با مشتری در ارتباط هستند، به عنوان اطلاعات مشتریان بالقوه ذخیره سازی کنید.

اکثر CRM ها یک ابزار ایده آل و کاربردی دارند که آن را می توانید در هر وب سایت دیگه ای استفاده کنید. البته برای این کار می توانید از پلاگین هایی مثل Forminator و Zapier هم استفاده کنید که امکانات قابل توجهی را برای شما مهیا می کنند.

به هر حال فراموش نکنید که تا حد امکان اطلاعات بیشتر و بیشتری از کاربران دریافت کنید تا در هر صورتی بتوانید با آن ها ارتباط برقرار کنید یا از آن اطلاعات در بخش های مختلف استفاده نمایید.

نتیجه گیری

همانطور که گفتیم CRM وردپرس فوق العاده کم هزینه و قابل پیگیری است. شما از طریق ابزار های مختلف و پلاگین های ارزان یا حتی رایگان می توانید اهداف CRM خودتان را در وردپرس پیگیری کنید. سادگی این موضوع در وردپرس فوق العاده هیجان انگیز است چرا که شما از یک سری ابزار های کم هزینه می توانید نهایت بهره وری را کنید و سود دهی کسب و کار تان را چندین برابر افزایش دهید.

به هر حال توصیه می کنیم برای راه اندازی یک CRM حرفه ای و استاندارد حتما با مشاوران و متخصصان با تجربه و خوش نام همکاری کنید تا نتایج ایده آل تان را در کمترین زمان ممکن و با صرف حداقل هزینه دریافت کنید.
تولید محتوای بهینه برای سئو در ۴ گام + چک لیست

گوگل اعلام کرده است که “محتوا” یکی از سه عامل رتبه بندی برتر خود قرار دارد، پس باید به تولید محتوا خود پیش از پیش اهمیت دهید و اما چه چیزی باعث می شود که محتوا از دیدگاه سئو خوب باشد؟

بازاریابی محتوایی در سئو مدرن اساس آن را تشکیل می دهد.

درست همانطور که چرخ ها بدون یک موتور نمی توانند حرکت کنند، محتوای بدون استراتژی در سئو هم نمی تواند در بازار دیجیتال موفق شود، سئو بدون محتوا در اصل اصلا موفقیتی دائمی نمیتواند داشته باشد.

مشخصا موتورهای جستجو هیچ محتوایی را که از کیفیت بالا برخوردار نباشد به کاربران خود در صفحه اصلی خود پیشنهاد نمی دهد پس تا میتوانید محتوای با کیفیت و عمیق تری را ایجاد کنید اگر دلتان رتبه های بالاتر گوگل را میخواهد.

گام اول: هر سایت استراتژی تولید محتوای خود را باید داشته باشد.

دیجی کالا مگ نمونه بارز بازاریابی محتوایی

دیجی کالا مگ نمونه بارز بازاریابی محتوایی

یعنی اگر شما متخصص سئو هستین یک برنامه منظم ایجاد محتوا را برای یک سایت ورزشی با یک سایت فروشگاهی نباید عین هم بچینید در غیر اینصورت نمیتوانید نتیجه مورد نظر را بگیرید و یا حداقل زمان بیشتری را صرف آن میکنید.

استراتژی تولید محتوا باید بر اساس کلمات کلیدی که کاربران در گوگل جستجو میکنند چیده شود و با شناسایی نوع مخاطبان و همچنین سوالات آنها باید بخش محتوای شما به همه این موارد پاسخگو باشد تا بتوانید مخاطب را به سمت سایتتان هدایت کنید.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: ۱۰ سایت برتر تولید محتوا در ایران در سال ۹۹

باید بر اساس شناخت مخاطبینتان محتوای مورد نیازش رو تولید کنید مثلا اگر مخاطبین شما مدیران هستند خوب مشخصا وقتشان همیشه کم هست و حوصله مطالعه متن های طولانی را ندارند پس با طراحی اینفوگرافیک یا ویدیو میتوانید این بخش از مخاطبین رو در سایتتان راضی نگه دارید.

 • بر اساس درک مخاطبینتان عمل کنید با تحقیق در بین کلمات کلیدی که جستجو میکنند و تولید محتوای مناسب رضایت آنها جلب کنید.
 • سعی کنید مخاطب را در صفحه به انجام اقداماتی دعوت کنید مانند درج نظر خود در بخش کامنت ها و یا تکمیل فرم خبرنامه
 • کلمات محتوای خود کمتر از ۱۰۰۰ کلمه نباشد تا موتورهای جستجو نیز به آن صفحه اعتبار قائل شوند.
 • به سوالات کاربرانتان به طور کامل و جامع پاسخ دهید تا بتوانید اعتماد آنها را جلب کنید تا دوباره به سایت شما بازگردند.
 • اطلاعات تماس با شما و یا پشتیبانی آنلاین در صفحه داشته باشید تا کاربران در صورت هرگونه مشکل بتوانند به شما گزارش دهند.

گام دوم: محتوای خوبی را برای کاربرانتان طراحی کنید.

تجربه کاربری وب سایت دیجی استایل

تجربه کاربری وب سایت دیجی استایل

تجربه خوب یک کاربر در ارتباط با سایت شما نشان دهنده سئو خوب آن هست زیرا کاربر وقتی از محیط یک سایت خوشش می آید در آن بیشتر وقت می گذارد و از محتوای آن استفاده میکند در بخش نظرات شرکت میکند و آن ها را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک می گذارد.

ویژگی های یک محتوای خوب

 • ساده، روشن و منسجم
 • غیر منتظره
 • واقعی
 • قابل اعتماد / معتبر / با تجربه
 • عاطفی
 • سرگرم کننده
 • الهام بخش
 • آموزشی
 • مرتبط
 • عمیق / کامل
 • کاربردی
 • منحصر به فرد
 • قابل اعتماد

به روند تولید محتوای خود برای کاربرانتان ادامه دهید و ذهنیت آنها را حفظ کنید که در اینصورت موتورهای جستجو مفهوم آن رو درک میکنند نه برعکس.

برای مخاطبینتان بنویسید – اطمینان پیدا کنید که متنی که نوشته اید خیلی ساده یا پر از اصطلاحات صنعتی و تخصصی حوزه شما نباشد مگر اینکه در مورد همه آنها توضیح دهید.

قابلیت به اشتراک گذاری را داشته باشد – یک مرحله به عقب برید و از خودتون بپرسید آیا واقعا این محتوا ارزش به اشتراک گذاری را دارد؟ (و همینطور از دکمه های اشتراک گذاری در صفحه استفاده کنید.)

سریع هضم شود – محتوا باید به گونه ای نوشته شود که با چشم کاربر بتواند سریع اسکن شود و در آن از بالت ها و لیست ها و… استفاده شود.

از دید جامعه بیشتر بنویسید – اعتراض های مشترک، انتظارات مشتری، ترس و نگرانی مخاطبان را پیش بینی کنید و در مورد انها بحث کنید.

از رقیبان که در صفحه اول هستند ایده بگیرید – ببینید آنها چه نوع محتوایی را برای کاربر عرضه میکنند که جذابیت دارد و در صفحه اول قرار گرفته اند.

گام سوم: اصول گرامری و تایپی رو حتما رعایت کنید.

محیط نرم افزار ویراستیار

محیط نرم افزار ویراستیار

تا حالا بار ها شاید تجربه کردید که وقتی یه کلمه ای رو اشتباه در یک متن میبینید کل ذهنتون میمونه اونجا و میگید کاش اینو درست می نوشتن پس خودتان نیز نباید همچین اشتباهاتی رو تکرار کنید.

به هر زبان که می نویسید باید از قواعد نوشتاری و اصولی آن با خبر باشید در غیر اینصورت نمیتوانید آن اثری که مد نظراتان هست بر روی مخاطب خود بگذارید در ضمن رعایت این قواعد در متن یک سیگنال مثبت برای موتورهای جستجو محسوب می شود.

علاوه بر این ارجاع به منابع و سایت های دیگر که بهشون کامل اعتماد دارید میتونه این سیگنال رو به موتورهای جستجو برساند که سایت شما مرجع هست و برای راحتی مخاطب خود از لینک های خارجی نیز در سایت خود استفاده میکند.

غلط املایی و خطاهای گرامری رو قبل از انتشار رفع کنید – در زبان فارسی یک افزونه ای برای نرم افزار آفیس ورد وجود دارد به نام ویراستیار که میتونید همین اسم رو سرچ کنید و نصبش کنید و متن خود را قبل از انتشار یک بار دیگر با آن بررسی نمایید.

به صفحات خوب پیوند دهید – به سایت هایی مانند ویکی پدیا که دانشنامه ای آزاد هستند و قابل اعتماد، به راحتی لینک خارجی فالو بدهید تا موتورهای جستجو نیز برای شما ارزش قائل شوند.

یک بار دیگر بخوانید – متن خود را سعی کنید یک بار دیگر بخوانید و اشتباهات جمله بندی و املایی آن را رفع کنید.

گام چهارم: از کلمات کلیدی خود در متن استفاده کنید.

مشخصا هدف نهایی ما از تولید محتوا سئو در موتورهای جستجو در کلمات خاص و همینطور افزایش مشتری برای سایتمان هست پس از کلمات خود نیز در متن باید به صورت هوشمندانه استفاده کنیم.

از کلمات کلیدی در متن خود در حال حاضر اگر فقط یک بار هم استفاده کنید و لینک بدهید کافیست و نیازی به تکرار مداوم آن در جمله ها نیست که این کار رو انجام بدین جریمه نیز خواهد داشت.

کلمات کلیدی رو میتونید در تگ بندی صفحات استفاده کنید تگ های h2 برای این مورد بسیار مناسب هستند.

در حال حاضر با رونمایی از الگوریتم هوش مصنوعی رنک برین دیگر مفهوم صفحات را درک میکند و سایت شما را در چندین کلمات مرتبط در آن حوزه نمایش میدهد برای مثال در قبل لیست سایت ها برای کلمه کادو و هدیه متفاوت بود که در حال حاضر اگر تست کنید متوجه درک این مفهوم از گوگل خواهید شد.

از تکرار بی معنی کلمات کلیدی اصلی در متن بپرهیزید – یک مثال خوب اینست که بعد از اتمام مقاله تان یک بار اون کلمه کلیدی را جستجو نمایید و متوجه شدین که بیش از حد تکرار شده است از مترادف های آن کلمه استفاده کنید تا جریمه نشوید.

از لینک های داخلی میتوانید برای ارتباط مفهومی بین صفحات سایتتان استفاده کنید – ما در حال حاضر به الگوریتم هوش مصنوعی گوگل آموزش می دهیم که سایت ما در حول چه موضوعاتی فعالیت میکند و اون باید بداند که سایتی که در حوزه سئو فعالیت دارد به تولید محتوا و لینک سازی و سئو داخلی و سئو خارجی مرتبط هست.

به صورت طبیعی و محاوره ای از کلمات اصلی استفاده کنید – هنگام صحبت با یک انسان ما از حالت های مختلف یک کلمه را به زبان می آوریم باید در متن هم دقیقا از اختصارات، مترادف ها و کلمات متصاد استفاده کنیم تا طبیعی جلوه کند.

در تصاویری که در صفحه قرار میدهید هم میتوانید از حالت های مختلف کلمات مد نظر خود استفاده کنید – در نام عکس، عنوان و متن جایگزین میتوانید استفاده کنید و کلمات کلیدی خود را گسترش دهید.

از کلمات کلیدی خود در عنوان صفحه و اول آن سعی کنید استفاده کنید – عنوان صفحه مهم ترین بخشی هست که کاربر در نتایج می بیند و اگر جذاب جلوه کند سایت شما رو انتخاب خواهد کرد.

استفاده طبیعی کلمه کلیدی در لینک صفحه – این مورد رو باید تا میتونید ساده و مرتبط انتخاب کنید و همینطور اگه در عنوان صفحه از کلمه کلیدی استفاده کردین دیگه زیاد اهمیتی ندارد.

در ۱۰۰ کلمه اول متن تان از کلمه هدف خود استفاده کنید – مشخصا زیاد جای نگرانی ندارد ولی اگر بتونید استفاده کنید توصیه می شود که یک بار تکرار شود.

برخی از قواعد سئو برای نوشتن محتوای بهینه 

خدمات سئو سایت یک فرآیند مشخص هست که به دو بخش تقسیم می شود سئو داخلی و سئو خارجی. یک سری موارد فنی برای سئو هست که باید قبل از شروع استراتژی محتوایی سایت آماده باشد.

یک سری موارد فنی هست که نمی شود نادیده گرفته شوند:

 • بارگذاری صفحه برای کاربر در زیر سه ثانیه یا کمتر و حتما اطمینان حاصل کنید که عکس ها و سایر فایل های رسانه ای خود در بهینه ترین سایز ممکن بارگذاری شوند.
 • محتوا باید ظاهر مناسب خود را در تلفن های همراه حفظ کنید اگر سایت شما ریسپانسیو باشد پیشفرض این مشخصه را دارد ولی باید اطمینان حاصل کنید.
 • لینک صفحه در سایت مپ xml بارگذاری شود این مورد به گوگل برای دسترسی سریع و درک مفهوم صفحه کمک میکند.
 • از لینک های داخلی با کلمات کلیدی هدف صفحاتتان را مرتبط تر کنید.
 • از لینک های کوتاه استفاده کنید تا کاربران به راحتی بتوانند به اشتراک بگذارند.

تولید محتوای با کیفیت بالا را تا ابد ادامه دهید

محتوا را تا میتونید جامع و با کیفیت بنویسید و بدونید که ضرر نخواهید کرد لذت بالا رفتن در رتبه های گوگل بهتون پاداشش رو خواهد داد.

محتوا پادشاه در سئو و عامل سوم اعلام شده توسط گوگل در رتبه بندی می باشد.

روزانه یک محتوای ۱.۲۰۰ کلمه ای اگر بتونید تولید کنید در پایان سال ۳۶۰ محتوای یونیک و کاربردی خواهید داشت که شما رو از تمام رقیبانتان متمایز میکند و همچنین در نتایج در بالاترین رتبه ها قرار خواهید گرفت.
آدرس سایت با www یا بدون www کدام یک رو باید انتخاب کرد؟

یکی از اولین مواردی که باید هنگام تنظیم یک وبسایت تصمیم گیری کنید، این است که آیا شروع آدرس با www باید باشد یا بدون www! این یک تصمیم اساسی است که شما باید در ابتدای شروع کار انجام دهید و در طول مدت فعالیتتون روی اون سایت حفظش کنید.

در این مقاله بررسی میکنیم که آیا داشتن www بهتر هست یا نداشتنش در آدرس سایت و بهترین انتخاب از لحاظ موتورهای جستجو کدام یک می باشد.

سایت های www در مقابل بدون www

تفاوت تکنیکی بین داشتن www در آدرس سایت و نداشتن آن چیست؟

بیایید چند مثال را ببینیم:

نشانی سایت با WWW

https://www.example.com
http://www.example.com

نشانی سایت بدون www

https://example.com
http://example.com

در اصطلاح به دامنه های بدون www، گفته می شود naked domain. از دامنه های با www میتوان به عنوان hostname هم استفاده کرد گاهی در هنگام استفاده از کوکی ها مدیریت راحت تر می شود در بین زیر دامنه هایی که تعریف شده است.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: آموزش سئو تکنیکال با چک لیست کامل

این یه مورد تخصصی و فنی هست که در واقع تو اکثر سایت ها زیاد تاثیر نمی گذارد، بنابراین اگر تو درک مفهومش به مشکل برخوردید طبیعی هست و پیشنهاد میکنم برید به دنبال سوال بزرگ تر و اون رو پاسخ بدین راحت تر میتونید انتخاب کنید.

آیا حتما باید از www در ابتدا دامنه خود استفاده کنم؟

پاسخ ساده است این به ترجیح شخصی شما بستگی دارد برای موتورهای جستجو که هیچ فرقی ندارد.

سه چیز مهم هستند:

 • ابتدا وب سایت خود را پیکربندی کنید تا فقط یکی از آن ها استفاده کنید.
 • دوم اینکه به گوگل و دیگر موتورهای جستجو اطلاع دهید انتخاب شما استفاده از کدام یکی از آن ها هست.
 • سوم، برای ایجاد هماهنگی و استفاده از نوع لینک دهی انتخاب شده هنگام انجام عملیات سئو داخلی به محتوای صفحات یا لینک سازی خارجی از آدرسی که انتخاب کردین استفاده کنید.

گوگل سایت های با آدرس http://test.com و http://www.test.com را دو وب سایت متفاوت در نظر میگیرد.

باید حتما مشخص بکنید که سایت شما میخواهید با کدام یکی از این ها در دسترس مخاطبین قرار میگیرد و بقیه آدرس ها رو به اون ریدایرکت کنید.

بیاید ببینیم چطور تصمیم خود را به گوگل بفهمانیم تا بتواند وظایف خزش و ایندکس را به بهترین حالت انجام دهد.

چگونه دامنه مورد نظر خود را در وردپرس تنظیم کنید؟

اگر سایت شما با سایت ساز وردپرس ساخته شده باشد به بخش ادمین بروید و از بخش تنظیمات > عمومی رو انتخاب کنید.

تنظیم آدرس سایت با www یا بدون www در وردپرس

تنظیم آدرس سایت با www یا بدون www در وردپرس

در مثال بالا، دامنه مورد نظر سریرنوین را  من بدون www انتخاب کرده ام. همانطور که در بالا توضیح داده شد، هیچ فرقی www با بدون www نداره، این فقط موضوع شخصی است.

چگونه می توان دامنه تنظیم شده در وردپرس را تست کنیم؟ 

برای تست اینکه وردپرس می تواند با موفقیت از یک نسخه از دامنه خود به یک دیگر تغییر مسیر دهد، تست زیر را انجام دهید.

یک پنجره مرورگر را باز کنید و https://www.sarirnovin.com را تایپ کنید، اگر دامنه ای که وارد کردین به https://sarirnovin.com هدایت شد پس کار شما درست هست و موتورهای جستجو نیز میتوانند یک آدرس را برای سایت شما در نظر بگیرند.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: فشرده سازی تصاویر بدون افت کیفیت

چگونه دامنه مورد نظر خود را در Google تنظیم کنید؟

برای ایجاد هماهنگی بیشتر و نشان دادن صحیح آدرس سایتتان در نتایج گوگل باید در کنسول وبمستر گوگل عضو شوید.

اگر حساب کاربری ندارید، به کنسول جستجوی گوگل بروید، برای یک حساب کاربری رایگان ثبت نام کنید.

اگر گواهی ssl دارید و سایت شما با پروتکل امن https باز می شود باید چهار نوع آدرس را در کنسول گوگل ثبت کنید.

ثبت سایت در کنسول گوگل با ۴ حالت آدرس دهی

ثبت سایت در کنسول گوگل با ۴ حالت آدرس دهی

آدرس اصلی که انتخاب کردین روش کلیک کنید و در سمت راست بالا روی آیکون چرخ دهنده کلیک کنید و site settings رو انتخاب کنید.

انتخاب site settings جهت معرفی دامنه اصلی به گوگل

انتخاب site settings جهت معرفی دامنه اصلی به گوگل

در این قسمت حالت دامنه ای که میخواهید نمایش داده شود را انتخاب بکنید.

معرفی دامنه اصلی به گوگل جهت نمایش با حالت www یا بدون آن

معرفی دامنه اصلی به گوگل جهت نمایش با حالت www یا بدون آن

روشهای فوق را برای تمامی وب سایت های خود دنبال کنید و اطمینان حاصل کنید که تمام تغییرات به یک فرمت مشابه اشاره دارند.

این چیزی است که اکنون Google می داند دامنه مورد نظر شما کدام حالت است.

چطور باید از تگ کنونیکال canonical استفاده کنیم؟

دامنه ای که انتخاب کردین باید به عنوان آدرس در تگ کنونیکال هم استفاده شود. کنونیکال یک قطعه کد  html هست که به موتورهای جستجو می گوید همه اعتبار ها برای یک صفحه محسوب می شود و از ایجاد محتوای تکراری جلوگیری میکند.

بهترین روش این هست که هر صفحه ای از وب سایت شما که آدرس مشخصی دارد باید یک تگ canonical هم داشته باشد.

واسه این که بفهمید از این تگ تو سایت شما به درستی تنظیم شده یا نه تو صفحه اصلی خود راست کلیک کنید و گزینه view source رو بزنید و جستجو (ctrl +f)کنید canonical و اگر این تگ را در صفحه پیدا کردین پس به درستی ازش استفاده کردین

جستجو برای کلمه “canonical” و شما باید یک خط مانند این را ببینید:

<link rel=”canonicalhref=”https://sarirnovin.com” />

استفاده از تگ کنونیکال canonical در کد صفحه

استفاده از تگ کنونیکال canonical در کد صفحه

مهم ترین ویژگی این تگ این هست که از ایجاد صفحات با محتوای تکراری در سایت شما جلوگیری میکند.

تست های فوق را برای تمام صفحات وب سایت خود تکرار کنید.

اگر شما نمی توانید canonical را در کد HTML خود پیدا کنید، به این معنی است که سایت شما این تگ رو ندارد و باید یکم نگران باشید.

نگران نباشید، شما اگر از وردپرس استفاده میکنید می توانید نسخه رایگان افزونه Yoast SEO را نصب کنید و این کار را به طور خودکار برای تمام پست ها و صفحات وب سایت خود (از جمله صفحات اصلی و آرشیو) انجام می دهد.

اگر من بخواهم سایتی که قدیمی هست، دامنه اش که بدون www هست را به www تغییر بدم خوبه یا بد؟

این اصلا توصیه نمی شود. اگر شما قبلا یک وب سایت ایجاد کرده اید، هیچ دلیلی برای تغییر دامنه مورد نظر شما وجود ندارد.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: چطوری بفهمیم گوگل سایتمان را پنالتی کرده است؟

در صورتی که می خواهید این کار را انجام دهید، باید 301 Redirects بکنید اون صحفات رو به صفحات با آدرس جدید تا ترافیک و لینک ها را از یک نسخه از دامنه به سوی دیگر تغییر دهید.

چه اتفاقی می افتد وقتی که شما از http به https مهاجرت می کنید؟

هنگامی که وب سایت شما به https مهاجرت می کند، باید مطمئن شوید که در تنظیمات سایت همان فرمت را نگه دارید یعنی اگر دامنه مورد نظر قبلی شما http://www.example.com بود، سپس آن را به https://www.example تغییر دهید. نه https://example.com

هنگامی که مهاجرت تکمیل شد، شما باید https://www و https:// را با Google Search Console اضافه کنید و VERIFY کنید و دامنه مورد نظر خود را با تنظیمات قبلی خود تنظیم کنید.

نتیجه گیری

انتخاب www یا بدون www باید در ابتدا راه اندازی سایت انتخاب شود و هیچ تفاوتی باهم دیگر ندارند و یک سلیقه ای و شخصی محسوب می شوند.

از لحاظ موتورهای جستجو مزیتی بین آدرس با www یا بدون www وجود ندارد، شما باید یکی رو انتخاب کنید و دیگر عوضش نکنید.

یک سایت جدید وردپرسی باید از قوانین زیر پیروی کند جهت تعیین آدرس صحیح خود از لحاظ سئو تکنیکال

قوانین ساده هستند:

دامنه مورد نظر خود را در وردپرس تنظیم کنید.

تمام تغییرات وب سایت را به Google Search Console اضافه کنید باید همان دامنه ای باشد که در تنظیمات وردپرس وارد کرده اید.

اگر شما به https مهاجرت می کنید، مطمئن شوید که همان فرمت را در وردپرس و تنظیمات سایت گوگل ست کرده باشید.
آموزش سئو تکنیکال با چک لیست کامل

سئو تکنیکال یک گام خیلی مهم تو فرآیند سئو سایت هست و اگر مشکلی تو معماری سایتتون یا از لحاظ تکنیکال داشته باشید میتونه تلاش های دیگه ای که انجام میدین رو بی نتیجه بکنه.

پس دانستن مسائل تکنیکال و فنی برای شما که هدفتون سئو سایتتان در موتورهای جستجو است باید اهمیت بالایی داشته باشد.

خبر خوب هم این هست که شما فقط کافی هست یک بار برای بالا بردن رتبه سایت در گوگل این کارهای تکنیکال رو بر روی سایتتان انجام دهید و مجبود نیستید هر روز باهاش مواجه بشین.

در این مقاله شما رو با این تکنیک های سئو آشنا خواهیم کرد، بهترین شیوه ها برای انجام امور فنی و بررسی موارد تکنیکال که با چک لیست های ارائه شده انجام می شود.

سئو تکنیکال چیست؟

برای درک بهتر بحث تکنیکال بیاید از یک سری اصطلاحات پایه شروع کنیم.

اول، باید خلاصه ای از ماهیت سئو چیست؟ رو براتون به ساده ترین مدل توضیح بدیم که با روند بهینه سازی موتورهای جستجو آشنا بشین.

بهینه سازی سایت به چه معنی است:

 • مطمعن بشین که موتورهای جستجو به سایت شما دسترسی دارند.
 • محتوای باکیفیت داشته باشین که بتونه به سوالات کاربرانتان پاسخ جامع بدهد.
 • به موتورهای جستجو سیگنال های مثبتی در جهت بهبود رتبه خود انتقال دهید.
 • به ربات های موتورهای جستجو کمک کنید مقهوم سایتتون رو بهتر درک بکنن
 • اعتماد ربات های گوگل و کاربر رو افزایش بدین تا اعتبار سایتتان بیشتر شود.

اگر موارد بالا رو رعایت کنید میتونید یکی از نامزد ها برای کسب رتبه های بالا در موتورهای جستجو انتخاب شوید.

عملیات بهینه سازی سایت رو چطوری شروع کنیم؟

اگر مقاله قبلی ما در مورد نحوه کار موتورهای جستجو مطلعه کرده باشید، باید بدونید که اولین گام کار کردن موتورهای جستجو روند خزیدن و فهرست بندی اطلاعات سطح وب می باشد.

موتورهای جستجو به دنبال صفحات وبی که در دسترس عموم هستند مراجعه میکنند و به فهرست خود اضافه میکنند.

بعد از کشف و خواندن این صفحات عملیات سازماندهی پایگاه داده خود را بر اساس قوانین الگوریتم خود انجام میدهند و به کاربر بر اساس پرسش های آن ها پاسخ دقیق را ارائه میکنند.

سئو تکنیکال چیست؟ یک روند فنی تو فرآیند بهینه سازی سایت محسوب می شود که به خزیدن و ایندکس صفحات توسط موتورهای جستجو کمک میکند تا بهتر بتوانند به صفحات سایت شما دسترسی پیدا کنند و بدون هیچ مشکلی درک از مفهوم کلی وبستتان داشته باشند.

تکنیکال گفته می شود چون هدف اصلی از سئو تو این بخش بهینه سازی زیرساخت یک سایت می باشد.

برای درک این مفهوم در تصویر زیر به نمودار نگاه کنید سئو به سه بخش اصلی تقسیم می شود:

 1. سئو تکنیکال
 2. سئو داخلی
 3. سئو خارجی

سئو داخلی بر روی صفحه داخلی سایت اعمال می شود و بیشتر با محتوا درگیر هست که شما با ایجاد محتوایی با کیفیت و خلق تجربه خوش آیند برای کاربر میتواند به بحث بک لینک سازی شما که در سئو خارجی اهیمت بالا دارد هم کمک کند و این کار برای افزایش اعتبار در طول روند رتبه بندی کمک خواهد کرد.

سئو تکنیکال و شاخه های سئو

سئو تکنیکال و شاخه های سئو

همینطور که تو عکس بالا میبینید بین مزرهای سئو تکنیکال، داخلی و خارجی یک مرز مشخص وجود دارد زیرا همه این فرآیند جزو سئو سایت محسوب می شوند و موقعی که کنار هم قرار بگیرند معنی میدهند.

بهترین روش های سئو تکنیکال

الان که روشن شد سئو چیست اجازه بدین بریم سراغ روش های و شیوه های تکنیکال صحبت کنیم.

یک دامنه مشخص رو انتخاب کنید

هنگام تنظیم وبسایت یا وبلاگ خود، باید دامنه مورد نظر خود را مشخص کنید. با انجام این کار شما موتورهای جستجو را آموزش میدید که با این آدرس مشخص به سایت شما دسترسی داشته باشند.

بیایید ببینیم چرا شما باید این کار را انجام دهید.

یک وب سایت به طور پیش فرض با www و بدون www  برای شما باز می شود.

برای مثال، اگر دامنه شما example.com باشد، وبسایت شما میتواند از دو طریق http://www.example.com و http://example.com (به عنوان مثال بدون www) در دسترس باشد.

در حالی که این فقط برای کاربران مناسب است، برای موتورهای جستجو بسیار گیج کننده است زیرا آنها را به عنوان دو وب سایت با آدرس های متفاوت در نظر می گیرند.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: ۱۱ تکنیک موثر سئو داخلی برای بالا بردن رتبه سایت

این به این معنی است که شما ممکن است در مسائل خزیدن، مشکلات محتوای تکراری و از دست دادن رتبه صفحه را تجربه کنید.

برای حل این مشکل، شما باید دامنه مورد نظر خود را تنظیم کنید و موتورهای جستجو را در مورد انتخاب خود آگاه کنید.

آدرس سایت با www یا بدون www کدام انتخاب درست محسوب می شود؟

یکی از سوالاتی که بسیاری از مردم دارند این است که آیا از www قبل از دامنه خود استفاده کنیم یا از نسخه آدرس بدون www استفاده کنیم؟

از بابت موتورهای جستجوگر فقط مهم انتخاب شما هست یعنی یه مساله انتخاب شخصی هست.

من ترجیح میدم که بدون www دامنه خودم رو انتخاب کنم چون واسم طبیعی تر هست ولی شما میتونید واسه سایتتون نسخه با www رو انتخاب کنید.

اهمیت مهم این است که موتورهای جستجو را در مورد تصمیم خود مطلع سازید و آدرس خود را تا آخر عمر وب سایتتان یکی که انتخاب کردین ادامه بدین.

در صورتی که سایت شما با دو آدرس در دسترس هست یک آدرس رو که نمیخواهید ریدایرکت ۳۰۱ بکنید روی آدرسی که میخواهید.

چگونه دامنه مورد نظر خود را تنظیم کنیم؟

در زیر یک مرور کلی از این روند خواهیم داشت

ابتدا باید با ابزار Google Webmaster ثبت نام کنید (اگر بلد نیستید این رو بخونید : چگونه سایت خود را در گوگل ثبت کنیم) و همه آدرس های سایت خود را با www یا بدون www ثبت کنید.

توجه: اگر شما https را فعال کرده اید، پس شما باید هر دو https: // www و https: // را هم اضافه کنید و تأیید کنید.

سپس شما باید دامنه مورد نظر خود را در گزینه SITE SETTINGS برای همه تغییرات تنظیم کنید.

تنظیم نشانی سایت در کنسول گوگل

تنظیم نشانی سایت در کنسول گوگل

بعد، شما باید همان را در CMS خود انجام دهید. اگر از WordPress استفاده می کنید، می توانید این کار را در GENERAL / SETTINGS انجام دهید.

نکته: توجه کنید که اگر این مورد رو انتخاب کردین همه آدرس هاتون باید با اون نوع نشانی باز شود.

بهینه سازی فایل Robots.txt

هنگامی که دامنه مورد نظر خود را تنظیم کردین، گام بعدی این است که فایل robots.txt خود را بررسی و بهینه سازی کنید.

robots.txt چیست؟ Robots.txt یک فایل متنی است که در دایرکتوری روت اصلی از وب سایت شما قرار میگیرد که دستورالعمل هایی را برای موتورهای جستجو ارائه می دهد که کدام صفحات وب سایت شما را نمی توانند ایندکس کنند.

محل قرارگیری فایل robots.txt در هاست

محل قرارگیری فایل robots.txt در هاست

فرمت این فایل بسیار ساده است و در اکثر موارد شما مجبور نیستید آن را تغییر دهید.

مهم است هر از گاهی بررسی و اطمینان حاصل شود که هیچ گونه اشتباهی وجود ندارد که خزنده های موتورهای جستجو را از دسترسی به وب سایت شما منع کند.

بهینه سازی ساختار نشانی صفحات سایت

آیتم بعدی در لیست بررسی تکنیکال شما این است که ساختار آدرس های صفحات وب سایت شما را مرور کنیم بررسی ساختار معنی اش فرمتی هست که شما در آدرس صفحات خود استفاده میکند هست.

بهترین شیوه های بهینه سازی ساختار لینک صفحات را میتونید در زیر مشاهده کنید:

 • از کاراکترهای کوچک استفاده کنید
 • از – استفاده کنید برای جداکردن کلمات در url
 • مفهوم اون صفحه رو کوتاه شرح بدین
 • استفاده از کاراکترهای غیر ضروری یا کلمات اجتناب کنید
 • از کلمات کلیدی هدف خود در آدرستان استفاده کنید

به طور کلی، هنگامی که فرمت ساختار پیوند دائمی خود را تعریف می کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که URL های خود را هنگام انتشار محتوای جدید بهینه سازی کنید.

اگر از WordPress به عنوان CMS استفاده می کنید، متوجه خواهید شد که هنگام ایجاد یک پست جدید WordPress عنوان پست شما را می گیرد و URL را ایجاد می کند.

انتخاب ساختار آدرس صفحات در تنظیمات پیوندهای یکتا وردپرس

انتخاب ساختار آدرس صفحات در تنظیمات پیوندهای یکتا وردپرس

به عنوان مثال، اگر این عنوان پست شما “10technical seo best practices for biginners” ایجاد شده توسط وردپرس http://www.example.com/10-technical-seo-best-practices-for-beginners خواهد بود.

این بد نیست، اما شما می توانید آن را کوتاه تر مانند این http://www.example.com/technical-seo که هدفمند تر و آسان تر به خاطر سپرده می شود.

اگر تصمیم به تغییر پیوند های دائمی صفحات خود کرده اید باید توجه کنید که لینک های قبلیتان را با ۳۰۱ ریدایرکت به آدرس جدید هدایت کنید حتما.

طراحی مجدد ساختار وب سایت

ساختار وب سایت یکی از مهم ترین فاکتور های بهینه سازی سایت محسوب می شود.

کاربران احتمال اینکه در سایتی بیشتر وقت بگذرانند که به پاسخ آن ها بیشتر توجه کرده است و با یک ساختار درست به آن پیشنهاد می دهد و همینطور این فهم رو برای موتورهای جستجو نیز ایجاد میکند.

اشتباه بزرگی که در سئو سایت ها افراد انجام میدهند فراموش میکنند که این ساختار رو باید ابتدا در اول کار بهینه کنند و بعد به مراحل بعدی تولید محتوا ولینک سازی بروند و این میشه که نتیجه دلخواه رو نمیتونن کسب کنند.

یک نمونه معمول این است که کاربران صفحات بایگانی خود را پنهان میکردند و تمام محتویات را در یک دسته واحد قرار میدادند.

در گذشته تصور می شد که صفحات دسته بندی یا صفحات چندگانه ممکن است SEO شما را آسیب بزنند، اما این یک عمل خوب در SEO محسوب می شود.

گوگل در هنگام ارزیابی یک صفحه خاص، ساختار کلی یک وبسایت را در نظر می گیرد و این چیزی است که نباید نادیده گرفته شود.

البته اگر بخواهید هرگونه مزیت را داشته باشید، صفحات دسته شما باید بهینه سازی شوند.

علاوه بر این، همانگونه که توسط Google بیان شده است (شکل زیر را از دستورالعمل ها مشاهده کنید)، یک ساختار به خوبی تعریف می کند به وب مسترها کمک می کند که محتوای مهم یک وب سایت را به گوگل بسپارد، چیزی که به شدت در بالا بردن رتبه صفحاتی که واقعا مهم است، کمک می کند.

قوانین بهینه سازی ساختار سایت

قوانین بهینه سازی ساختار سایت

اضافه کردن بردکرامب Breadcrumb به صفحه

یک فهرستی که محموعه ای از لینک های بالا به پایین هست رو در صفحه قرار بدین تا کاربر در حال حاضر بداند در چه مسیری می باشد و بتواند به صفحه قبلی و یا صفحه اصلی بر گردد.

نمونه از بردکرامب در صفحه

نمونه از بردکرامب در صفحه

این منو میتونه به کاربران کمک بکنه بدون نیاز به دکمه برگشت در مرورگر خود به راحتی صفحات سایت را مرور کنند و به موتورهای جستجو نیز در مورد ساختار سایت کمک میکند.

اگر قبلا از منوی بردکرامب در صفحه استفاده کردید چک کنید ببینید به صورت اصولی تعریف شده است.

استفاده از متا تگ های نشانه گذاری schema

استفاده از متاتگ ها جهت نشانه گذاری صفحات در چند سال گذشته اهمیت بیشتری پیدا کرده است زیرا در نتایج جستجوی گوگل حالت های مختلف آن مورد استفاده قرار می گیرد.

متا تگ های نشانه گذاری صفحه چیست؟ به عبارت ساده، متا تگ های نشانه گذاری یک کدهایی هست که شما می توانید به صفحات وب خود اضافه کنید که برای خزنده های موتور جستجو قابل مشاهده است و به آنها کمک می کند که زمینه متن محتوا را درک کنند.

نشانه گذاری مرتبط با سئو سایت چگونه است؟

اگر چه متاتگ های نشانه گذاری مربوط به محتوای وب سایت است، اما بخشی از سئو سایت محسوب می شود زیرا شما باید کد خود را به وب سایت خود اضافه کنید تا آن درست کار کند. معمولا یک بار تعریف متا تگ ها به صفحه کفایت میکند و نیاز نیست مدام اضافه شوند.

به عنوان مثال، در مورد بردکرامب، شما نیاز دارید یکبار نشانه گذاری خود را پیکربندی کنید و اقدامات اضافی لازم نیست دیگر.

هنگامی که یک مقاله جدید تو cms خود اضافه میکنید به طور خودکار به محتوای جدید اعمال می شود.

مزیت استفاده از متاتگ های نشانه گذاری چیست؟ احتمالا در گوگل مورد جستجو با نتایجی مواجه شدین که ستاره دارند یا قیمت و رویدادها رو نشون میدهند این مورد سایت شمارو با دیگر نتایج متفاوت می کند و میتونید ctr بیشتری رو داشته باشید.

انواع کدهای نشانه گذاری در صفحه چیست؟ روشهای زیادی برای استفاده از متاتگ های نشانه گذاری برای توصیف محتوای شما وجود دارد. محبوب ترین ها عبارتند از: مقالات، نظرات، رویدادها، آگهی های شغلی، کسب و کار محلی و غیره. شما می توانید لیست کامل اینجا را مشاهده کنید.

آدرس های قانونی یا canonical صفحات سایتتون رو چک کنید

هر صفحه وب سایت شما باید دارای یک نشانی اینترنتی باشد. این با اضافه کردن برچسب <link rel = “canonical” href = yourpageurl”>، در <head> از پست ها و صفحات شما است.

URL کنونیکال چیست؟ این یک راه ساده برای گفتن به گوگل است که فقط نسخه ای از یک صفحه را هنگام ثبت نام وب سایت شما در نظر بگیرد. این مفهوم شبیه دامنه ترجیح داده شده است که تنها یک صفحه از طریق URLS های مختلف قابل دسترسی است.

شما می توانید “rel = canonical” را هنگام استفاده از صفحات با محتوای مشابه برای اهداف پیگیری و برای جلوگیری از مسائل محتوای تکراری هنگام اضافه کردن محتوا به وب سایت خود از وب سایت های دیگر استفاده کنید.

به عنوان یک قاعده کلی، شما باید URL کنونیکال را برای تمام صفحات وب سایت خود تعیین کنید.

ساده ترین راه برای بررسی اینکه آیا وب سایت شما یک URL کانونی را فراهم می کند، برای بازدید از هر یک از صفحات شما، راست کلیک در هر نقطه از صفحه و VIEW SOURCE را انتخاب کنید. جستجو برای rel = canonical و بررسی کنید.

آدرس canonical's

آدرس canonical’s در کد صفحه

اگر شما نمیتوانید  این مورد رو پیدا کنید، می توانید از افزونه برای اضافه کردن این به طور خودکار استفاده کنید (اگر در WordPress هستید می توانید از SEO Yoast استفاده کنید) یا استخدام یک توسعه دهنده برای ایجاد تغییرات لازم در کد سایت شما.

شخصی سازی صفحه ۴۰۴ (صفحه مورد نظر پیدا نشد!)

هنگامی که نشانی اینترنتی بازدید شده در وب سایت شما موجود نیست، یک صفحه 404 به کاربران نشان داده می شود. شاید این صفحه حذف شده، آدرسش تغییر یافته یا آنها آدرس را در مرورگرهای خود اشتباه وارد کرده اند.

بیشتر تم های مدرن وردپرس امروزی به طور پیش فرض 404 صفحه بهینه سازی شده ای دارند، اگر نه، شما می توانید با استفاده از یک افزونه یا ویرایش قالب های تم خود را به راحتی صفحه 404 خود را دوستانه تر کنید.

صفحه 404 بهینه شده چیست؟ یک صفحه 404 بهینه سازی شده باید:

 • از همون ساختار و منوهایی که در صفحات دیگر استفاده شده داشته باشد.
 • به بازدیدکنندگان به یک زبان دوستانه بگویید که صفحه ای که به دنبال آن هستید دیگر در دسترس نیست
 • آنها را به صفحات دیگر انتقال دهید  (پیشنهاد دیگر صفحات مرتبط)
 • بازگشت به صفحه قبلی، صفحه اصلی یا سایر صفحات مهم خود را لینک کنید

چگونه صفحه 404 خود را بررسی کنیم؟ تست اینکه چگونه صفحه 404 شما به نظر می رسد بسیار آسان است، فقط یک پنجره مرورگر جدید را باز کنید و یک نشانی اینترنتی در وب سایت خود که نشانی از آن وجود ندارد را تایپ کنید. آنچه در مرورگر نشان داده خواهد شد صفحه 404 شماست.

مثلا بزنید https://sarirnovin.com/sdsfsf

وقت زیادی را برای بهینه سازی صفحه 404 خود صرف نکنید، فقط مطمئن شوید که وقتی یک صفحه پیدا نشد، یک صفحه سفارشی 404 را بازمی گرداند.

نقشه سایت خود را بهینه تر کنید

یکی از مهمترین عناصر سئو تکنیکال، بهینه سازی نقشه سایت با فرمت XML است.

Sitemap XML یک فایل XML است که تمام صفحات / پست های موجود در وب سایت شما را فهرست می کند. علاوه بر عنوان صفحه، همچنین شامل تاریخ انتشار و تاریخ آخرین به روز رسانی است.

موتورهای جستجو می توانند در هنگام خزیدن یک وبسایت از Sitemap XML به عنوان راهنمای آنها استفاده کنند.

چگونه می توان XML Sitemap خود را بهینه سازی کرد؟ بهینه سازی نقشه سایت XML ساده است، فقط در صفحات سایت خود صفحاتی که برای وب سایت شما مهم هستند را شامل می شود. در اکثر موارد این صفحات، پست ها و دسته های شماست.

نقشه سایت سریرنوین

نقشه سایت سریرنوین

صفحات نویسنده یا سایر صفحاتی که محتوای مهم در آنها به تنهایی وجود ندارد، درنظر نگیرید.

اطمینان حاصل کنید که هنگامی که یک صفحه جدید منتشر می شود یا هنگامی که یک صفحه به روز شود، نقشه سایت شما به طور خودکار به روز می شود.

از کنسول جستجوی گوگل و ابزار Bing Webmaster استفاده کنید، نقشه سایت خود را به Google و Bing ارسال کنید و وضعیت را بررسی کنید.

گواهی امنیتی SSL رو به سایتتان اضافه کنید و از پروتکل https استفاده کنید

آخرین روند در اینترنت درباره امنیت است. HTTPS یک سیگنال رتبه بندی معروف و راه دیگری برای ایجاد اعتماد با کاربران شما است.

هنگام نصب یک SSL بر روی سرور خود، وبسایت شما با استفاده از https و http قابل دسترسی است. این نشان می دهد که هر گونه اطلاعات انتقال یافته بین وب سایت شما و سرور (مانند نام های کاربری، رمزهای عبور، اطلاعات شخصی و غیره) رمزگذاری شده است.

در گذشته SSL برای وب سایتهای تجارت الکترونیک اهمیت داشت، اما امروزه هر وبسایت در اینترنت باید SSL نصب شود.

اگر شما SSL نصب نداشته باشید اولین کاری که باید انجام دهید این است که با ارائه دهنده سرویس میزبانی خود تماس بگیرید و از آنها بخواهید SSL را در حساب خود فعال کنید و سپس شما باید از یک روش مهاجرت برای فعال سازی SSL در وب سایت خود بدون از دست دادن رتبه بندی خود پیروی کنید.

اضافه کردن یک SSL شبیه به مهاجرت به یک دامنه جدید است، بنابراین شما باید این روش را با دقت دنبال کنید.

سرعت بازگذاری بیشتر صفحات سایت = میزان رضایت بالاتر کاربر

دیگر سیگنال رتبه بندی معروف سرعت وب سایت است. گوگل به اهمیت سرعت در تمام توصیه های SEO خود می گوید و مطالعات تایید می کند که وب سایت های سریع تر بهتر از وب سایت های کندتر عمل می کنند.

سرعت لود سایت و کاهش نرخ بانس ریت یا همان نرخ خروج کاربر از سایت

سرعت لود سایت و کاهش نرخ بانس ریت یا همان نرخ خروج کاربر از سایت

رفع سرعت وب سایت یک مسئله فنی است و نیاز به تغییر در کد وب سایت و زیرساخت شما برای به دست آوردن نتایج خوب دارد.

نقطه شروع شما این است که سرعت خود را با استفاده از سه ابزار بررسی کنید: ابزار تست سرعت صفحه Google، ابزار pingdom و ابزار تست سرعت گوگل در موبایل.

ابزار های فوق به شما توصیه هایی در مورد آنچه سایت شما نیاز دارد برای تغییر سرعت خود و بهبود آن ارائه میدهد، اما همانطور که در بالا ذکر شد، یک مسئله فنی است و شما ممکن است با استخدام یک توسعه دهنده راحت تر این موضوع رو انجام دهید و یا به تیم سریرنوین بسپارید.

به طور کلی، آنچه شما می توانید انجام دهید تا بارگذاری وب سایت شما سریعتر باشد، به صورت زیر است:

 • از سیستم عامل ۶۴ بیتی در سرورهای خود استفاده کنید
 • نسخه php سایت خود را به 7.2 ارتقاء دهید
 • تصاویر سایت خود را بهینه کنید
 • افزونه هایی که ازشون استفاده نمیکنید پاک کنید
 • وردپرس و افزونه های خود را بروز نگه دارید
 • از قالب های آماده سنگین استفاده نکنید چون این قالب ها چند منظوره هستند و کدهای زیادی دارند که اصلا بودنشون تو سایت شما نیازی ندارد ولی برای کاربر لود می شود بر روی یک قالب اختصاصی برای سایت خودتان سرمایه گذاری کنید.
 • فایل های css و js خود را تا حد ممکن فشرده سازی و بهینه کنید.
 • از افزونه های کشینگ برای کش صفحات سایت خود در مرورگر کاربر استفاده کنید
 • از اضافه کردن کدهای زیاد اسکریپت در head قالب خود اکیدا پرهیز کنید.
 • از defer کردن برای جاوا اسکریپت هایی که نیاز نیست استفاده کنید.

بهینه بودن ساختار سایت با موبایل

داشتن وب سایت بهینه با تلفن همراه اختیاری نیست احتمالا اکثر کاربران شما در تلفن همراه هستند و با معرفی اولین شاخص تلفن همراه توسط گوگل، اگر شما یک وب سایت واکنشگرا سریع و ریسپانسیو ندارید رتبه بندی خود را از دست می دهید.

بهینه بودن ساختار سایت با تلفن همراه بخشی از SEO است زیرا زمانی که شما یک تم ریسپانسیو دارید، که به درستی پیکربندی شده است، مجبور نیستید دوباره با آن درگیرد شوید.

این نیز یک کار است که نیاز به دانش فنی در مورد چگونگی راه اندازی آن هست.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که با استفاده از ابزار گوگل، درصد بهینه بودن سایت خود را با تلفن همراه را بررسی کنید.

اگر وب سایت شما در تست رد شد، شما باید کارهای زیادی انجام دهید و این باید اولویت اول شما باشد.

حتی اگر آزمایش را با موفقیت انجام دادین، تعدادی از توصیه هایی که باید در مورد تلفن همراه و جستجوگرها بدانید وجود دارد.

 • سایت شما در حالت موبایل باید همان محتوای دسکتاپ شما را داشته باشد با معرفی الگوریتم Mobile First Index گوگل سعی خواهد کرد وب سایت ها را بر اساس محتوای تلفن همراه خود طبقه بندی کند، بنابراین هرگونه محتوایی که در نسخه دسکتاپ سایتتان هست باید در تلفن همراه هم (از جمله لینک های داخلی و یا عناصر موجود در نسخه دسکتاپ شما)باشد.
 • سایت شما در تلفن همراه باید کمتر از ۶ ثانیه بارگذاری شود (هنگام تست با اینترنت نسل 3G)
 • این مورد طبیعی هست که نرخ تبدیل کاربران تلفن همراه در مقایسه با دسکتاپ یکسان نیست اما این به این معنی نیست که شما نباید سعی کنید بهینه سازی ساختار سایتتان را برای موبایل به حداکثر برسانید.
 • از پاپ آپ ها در موبایل و و انتقال سایت به دیگر سایت ها اجتناب کنید
 • AMP جایگزین نسخه موبایل سایت شما نیست اولین شاخص موتور جستجو گوگل بهینه بودن ساختار سایت شما برای موبایل هست نه داشتن AMP

اگر شما در حال حاضر یک وب سایت واکنشگرا دارید، احتمالا شما نیازی به نگرانی در مورد الگوریتم Mobile First Index در تلفن همراه ندارید، اما اگر شما سایتی دارید که نسخه موبایل آن مثلا در یک آدرس دیگر باز می شود مثل m.sarirnovin.com حتما مطمئن شوید که همان محتوایی که در نسخه دسکتاپ ارائه میکنید در این نسخه هم وجود داشته باشد.

از تکنولوژی Accelerated Mobile Pages یا همان AMP استفاده کنید

Accelerated Mobile Pages یک مفهوم نسبتا جدید است که توسط Google در تلاش برای ایجاد صفحات سریعتر در  وب موبایل به نمایش گذاشته شده است.

به عبارت ساده، با AMP شما نسخه ای از وب سایت خود را با استفاده از AMP HTML ارائه می کنید که یک نسخه کوچک از HTML معمولی است.

هنگامی که شما صفحات AMP را برای وب سایت خود ایجاد می کنید، از طریق یک حافظه ویژه Google ذخیره می شوند و به کاربران ارسال می شوند و بارها سریعتر (تقریبا بلافاصله) از صفحات ریسپانسیو تلفن همراه بارگیری می شوند.

صفحات AMP تنها از طریق نتایج Google Mobile یا از طریق سایر ارائه دهندگان AMP مانند توییتر قابل دسترسی هستند.

یک بحث طولانی در جامعه وبمسترها وجود دارد که آیا شما باید صفحات AMP را قبول کنید یا نه، چون هر دو مزیت و معایب استفاده از این روش وجود دارد.

مهمترین مزایا و معایب AMP عبارتند از:

مزایای AMP

 • صفحات سایت را در جستجوی با موبایل با سرعت بالاتری برای کاربر لود میکند
 • احتمال اینکه ctr بیشتری در نتایج بگیرید خیلی بالاتر هست

معایب AMP

 • پیاده سازی آن راحت نیست و نیاز به تخصص زیادی دارد حتی در وردپرس با فعال کردن یک افزونه کافی نیست
 • شما از یک صفحه AMP نمیتوانید برای گرفتن اطلاعات جهت ایمیل مارکتینگ استفاده کنید
 •  برای راه اندازی این موضوع نیاز به یک توسعه دهنده ماهر دارید که باید استخدامش کنید
 • آمار تجزیه و تحلیل های گیج کننده می شوند زیرا آمار دو سایت amp و نسخه موبایل باهم دیگر تلفیق می شوند.

در حال حاضر گوگل اعلام کرده است که از استفاده از  AMP (به غیر از سرعت) تاثیری در سئوسایت ندارد، اما ممکن است در آینده تغییر کند.

بحث حرفه ای سئو (Pagination and multi-language websites)

دو مورد آخر در بحث سئو شما عبارتند از صفحه بندی سایت ها  و وب سایت های چند زبانه.

این دو مورد یکم فنی تری هست و شما فقط باید با آنها آشنا شوید و اگر توانایی داشتید که اجرا کنید وگرنه برون سپاری کنید.

صفحه بندی: صفحه بندی زمانی در سایت استفاده می شود که شما می خواهید یک صفحه طولانی به دلیل حجم بالای آن را به چندین صفحه کوتاه تر تقسیم کنید مثل صفحات برچسب ها و دسته بندی ها.

برای جلوگیری از مسائل مربوط به محتوای تکراری و برای پیوند دادن لینک ها و رتبه صفحه به صفحه اصلی شما می توانید از لینک های “rel =”next و “rel = “prev استفاده کنید تا موتورهای جستجو را مطلع سازند که صفحات بعدی ادامه صفحه اصلی هستند.

هنگامی که گوگل پیوندهای “rel =”next و “rel =”prev را در کد پیدا می کند، متوجه خواهد شد که صفحه دسته بندی شده ای  است و آن را برای اهداف فهرست بندی و ایندکس خود استفاده می کند.

اگر صفحاتی دسته بندی شده در سایت خود دارید میتوانید با قوانین بهینه صفحه بندی در گوگل آشنا شوین

وب سایت های چند زبانه: اگر محتوای وب سایت خود را در بیش از یک زبان داشته باشید، لازم است از ویژگی hreflang استفاده کنید تا اطلاعات بیشتری درباره ساختار و محتوای سایت شما به Google ارائه شود.

این کار به آنها کمک می کند که محتوای مناسب را به کاربران پیشنهاد کنند (به عنوان مثال برای نشان دادن محتوای سوئدی در به کاربری که در کشور سوئد اون عبارت رو جستجو کرده است) و همچنین به شما در بهینه سازی SEO خود با اجتناب از محتوای تکراری و موارد ایندکس و فهرست بندی کمک خواهد کرد.

اگر نیازی به اطلاعات بیشتری در مورد قوانین سایت های چندزبانه دارید میتوانید این صفحه از گوگل را مطالعه کنید.

 چک لیست سئو تکینکال

اگر به این نکته رسیده اید، احتمالا شما اکنون ایده بسیار خوبی در مورد این که چه تکنیک هایی رو موتورهای جستجو را به طور جداگانه از سئو داخلی و سئو داخلی در نظر گرفته میگیرند جهت رتبه بندی سایت ها دارید.

برای بررسی سطح بهینه سازی وب سایت خود، می توانید یک حسابرسی کلی را انجام دهید که شامل چک های بسیار بیشتری می شود که فراتر از سئو تکنیکال هست.

 1. یک دامنه مشخص را انتخاب کنید با ساختار مشخص و اون رو به کنسول گوگل معرفی کنید.
 2. فایل Robots.txt خود را چک و بهینه اش کنید.
 3. ساختار آدرس های صفحات خود را بهینه کنید.
 4. در مورد ساختار فهرست سایت خود بررسی های لازم را انجام دهید.
 5. منوی بردکرامب رو به صفحات برگه ها و پست های خود اضافه کنید.
 6. کدهای متا نشانه گذاری رو به بردکرامب خود اضافه کنید.
 7. متا تگ های نشانه گذاری رو به محتوای خود و صفحه اصلی و سایر صفحات خود اضافه کنید.
 8. کد کنونیکال رو به نشانی های صفحات خود اضافه کنید.
 9. صفحه ۴۰۴ خود را بهینه کنید.
 10. نقشه سایت خود را برای گوگل و بینگ بهینه کنید.
 11. از ssl و پروتکل https استفاده کنید.
 12. سرعت سایت خود را بسنجید و سعی کنید آن را بهبود بخشید.
 13. بهینه بودن ساختار سایتتون رو با دستگاه های تلفن همراه چک کنید.
 14. از تکنولوژی AMP جهت توسعه سایت خود در جستجوی موبایلی کاربران استفاده کنید.
 15. نوع ساختار صفحه بندی خود را به همراه تنظیمات مربوط به سایت های چند زبانه رو بررسی کنید.

نتیجه گیری

سئو تکنیکال شامل تعدادی چک و تنظیماتی است که شما باید بهینه سازی کنید تا به موتورهای جستجو ختم شود و سایت خود را بدون هیچ مشکلی بتوانند فهرست کنند.

در اکثر موارد، شما مجبور نیستید دوباره این موارد فنی رو انجام دهید مگر درموارد حسابرسی های دوره ای سئو.

کلمه تکنیک به این معنی است که شما باید با برخی از دانش های فنی آگاه باشید برای انجام برخی از وظایف (مانند بهینه سازی صفحات سایت، اضافه کردن اطلاعات نشانه گذاری و غیره)، اما لازم است این کار را انجام دهید در غیر این صورت وبسایت شما به پتانسیل کامل خود نخواهد رسید.
بازاریابی موتور های جستجو SEM چیست؟

SEM یا Search Engine Marketing به عنوان بازاریابی از طریق موتورهای جستجو شناخته می شود، به فرآیند گرفتن ترافیک از موتورهای جستجو به صورت ارگانیک (رایگان) و یا با پرداخت هزینه (مانند تبلیغات ادورز گوگل) بازاریابی از طریق موتورهای جستجو گفته می شود.

SEM دو بخش اصلی دارد SEO (بهینه سازی موتور های جستجو) و PSA (تبلیغاتی که بابت اون هزینه ای پرداخت شده است)

موتور های جستجو راهی برای به دست آوردن ترافیک رایگان هست و تبلیغات هم تو این موتورهای جستجو امکان پذیر هست که با پرداخت هزینه ای در یک جایگاه مشخص تو کلماتی برای مدتی محدود تا وقتی که شارژ تبلیغتان به ازای کلیک کاربران تمام شود می مانید.

هدف اصلی از بازاریابی موتورهای جستجو چیست؟

هدف کلی SEM بالا بردن رتبه سایت در گوگل و افزایش بازدید از طریق موتورهای جستجو  و یا قرار گرفتن در موقعیت های بالا با استفاده از تبلیغات است. موقعیت های تبلیغاتی بالا در رتبه بندی به معنای ترافیک بیشتر است و تعدادی از مزیت های دیگری نیز دارد.

نمودار زیر نشان می دهد دو جزء اصلی که بازاریابی جستجو را تشکیل می دهند.

بخش های اصلی بازاریابی موتورهای جستجو SEM

بخش های اصلی بازاریابی موتورهای جستجو SEM

همانطور که در ادامه بهش اشاره میکنیم، هر SEM دارای تعدادی زیر فرایند و ابزار است.

چرا بازاریابی از طریق موتورهای جستجو مهم هست؟

پیش از ورود به جزئیات در مورد آنچه که SEO و PSA است و نحوه استفاده از آنها برای به دست آوردن دید بیشتر و ترافیک از موتورهای جستجو، بیایید اهمیت SEM را برای موفقیت یک وب سایت یا کسب و کار آنلاین بررسی کنیم.

این یک واقعیت است که اینترنت در جهان امروز منبع همه چیزهایی است که ما باید بدانیم، یاد بگیریم، خرید کنیم  یا هر کاری دیگیری را انجام دهیم.

هر وقت که به دنبایل پاسخ یک سوال هستیم یا دنبال چیزی هستیم اکثرا اولین کاری که انجام میدیم این هست که به یکی از موتورهای جستجو (اکثرا گوگل) مراجعه میکنیم و سوال خودمون رو تایپ میکنیم.

هنگامی که ما نتایج را مشاهده میکنیم انتظار داریم که پاسخ مستقیم به سوال مان را پیدا کنیم از لیست نتایج ارگانیک یا تبلیغاتی که در بخش هایی از صفحه جستجو برای ما قرار داده شده است.

اکثریت کاربران بر روی یکی از تبلیغات در ردیف بالا یا یکی از پنج نتیجه ارگانیک اولیه، کلیک می کنند.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: بالا آوردن سایت در گوگل به راحتی با ۱۰ مرحله مهم سئو

موتور های جستجو به شدت تلاش میکنند که کیفیت نتایج جستجوی خود را بهبود ببخشند و با ارائه نتایج با کیفیت از میان وب سایت ها و یا تبلیغات کاربران خود را راضی نگه دارند تا دوباره به سراغ آنها برای سوال های دیگرشان بیایند.

برای انجام این کار، آنها الگوریتم های پیچیده ای را ایجاد کرده اند که تعدادی فرآیند پیچیده را قبل از اینکه تصمیم بگیرند که کدام وب سایت (یا تبلیغات) در موقعیت های بالا قرار گیرد، در نظر میگیرند.

بازاریابی موتور جستجو مهم است، زیرا روندی رو انجام میدهید مثلا بهینه سازی وب سایت یا تبلیغاتی را ایجاد میکنید و سعی براین هست که در موقعیت های بالاتری نمایش داده شود.

هدف شما نه فقط حضور در موتورهای جستجو بلکه نشان دادن سایتتان در یکی از 5 رتبه برتر برای کلمات جستجو شده (کلمات کلیدی) است که برای کسب و کار یا وب سایت شما اهمیت دارد.

آیا میدانستید موتور های جستجوی محبوب مثل گوگل در ماه بالای ۵۰ میلیون جستجو از کاربران را پاسخ میدهد.

تکنیک های بازاریابی از طریق موتورهای جستجو

تعدادی از تکتیک هایی برای بهبود حضور خود در رتبه های بالاتر موتورهای جستجو  و تبلیغات وجود دارد همانطور که گفتیم این SEM به دو بخش SEO و PSA گروه بندی می شوند.

ابزار ها و تکنیک های SEM

ابزار ها و تکنیک های SEM

بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (سئو سایت)

بهینه سازی موتورهای جستجو فرآیندی برای رسیدن به رتبه های بالاتر در کلمات کلیدی خاصی هستش اصول سئو سایت میتواند به شما برای ایجاد سایت های با کیفیت بالا با محتوای خوبی که میتونه به سوالات کاربرانتان پاسخ دهد.

تا ۱۰ سال پیش، بالا اومدن تو کلمات کلیدی خاصی تو گوگل خیلی راحت بود با یه محتوای نسبتا متوسط و بک لینک هایی که میخریدید میتونستید تو رتبه های بالا جایگاه داشته باشید ولی الان اینطوری نیست دیگه.

جستجوگرها پیچیده تر شده اند و به خوبی میتونن درک کنن شرایط سایت شما در چه وضعیتی هست و با در نظر گرفتن یک سری فاکتور ها به سایت شما رتبه می دهند.

برای درک ساده تر فرآیند جستجو گر ها به موارد زیر تقسیم میشوند:

 • سئو تکنیکال: وب سایت خود را برای خزنده ها موتورهای جستجو بهینه سازی میکنید تا بتونن این ربات ها بهتر بتونن سایت شما رو بخونن و مفهومش رو درک بکنن.
 • سئو داخلی: بهینه سازی ساختار داخلی سایت خود و ایجاد معماری مناسب جهت افزایش درک و بهبود تجربه کاربری جهت استفاده از سایت ما.
 • سئو محتوا: سایت شما باید محتوایی رو داشته باشه که بتونه هم موتورهای جستجو و هم کاربر رو راضی نگه داره.
 • سئو خارجی: به هر کاری گفته میشود که به ترویج سایت شما در اینترنت انجام می شود، دریافت لینک های باکیفیت بالا و ثابت کردن به الگوریتم گوگل که سایت شما سزاوار رتبه های بالا در اون کلمات کلیدی هست.
 • سئو محلی (لوکال): اگر یک کسب و کار محلی هستین میتونین با لوکال سئو سایت خودتون رو واسه افراد محلی که در اون منطقه به دنبال شما هستند بهینه کنید.
 • سئو موبایلی: ساختار سایتتون رو واسه کاربرانی که از سمت تلفن همراه به دنبال شما هستند بهینه کنید.
 • سئو فروشگاه: رعایت قوانینی که فقط برای سایت های فروشگاهی تعیین شده اند تا کیفیت اون هارو بالاتر ببرد.

چرا سئو کردن سایت ها مهم هست؟

رتبه بالاتر، ترافیک بیشتر: اگر هدف شما بازاریابی و فروش تو سایتتون باشه با سئو میتونید به ترافیکی بدون نیاز به پرداخت که واسه تبلیغات انجام بدین ترافیک خودتون رو رایگان بالاتر میبرید.

همونطور که تو بالا هم گفتیم سه تا سایتی که در رتبه های یک تا سوم به کاربر نشون داده می شوند ۶۰٪ ترافیک رو دریافت میکنند و این آمار به تنهایی میتونه دلیل شما واسه بهینه سازی رو نشون بده.

یک نمونه از از آمار ترافیک ارگانیک و نرخ کلیک کاربران

یک نمونه از از آمار ترافیک ارگانیک و نرخ کلیک کاربران

منبع عکس

ترافیک هدفمند از موتورهای جستجو: روزانه هزاران نفر که به دنبال خدمات شما هستند در گوگل جستجو میکنند و اگه سایت شما در رتبه های اولیه باشه شانس شما واسه دریافت این مشتریان بیشتر خواهد بود.

بسته به کلیدواژه هایی که استفاده میکنید، میتونید درآمد خود را افزایش بدین زیرا موتورهای جستجو میتونن خیلی هدفمند کاربرهایی رو به سایت شما هدایت کنند.

سئو کردن سایت چندین مزیت دیگه داره که به جز ترافیک آوردن به سایت اونا رو تو زیر مورد بحث قرار میدیم:

اعتماد و به رسمیت شناختن – کاربران به موتورهای جستجو اعتماد دارند زیرا می دانند که قوانین سختگیرانه ای دارند که کدام وب سایت ها در نتایج جستجو نمایش داده می شود پس به وب سایت هایی که در رتبه های بالا قرار دارند اعتماد می کنند.

اعتماد نه تنها درصد تبدیل بیشتری را برای شما ایجاد می کند، بلکه باعث افزایش شناخت و آگاهی از برند می شود و این کار تلاش های بازاریابی دیجیتال را در کانال های دیگر آسان تر می کند.

سئو میتونه تو ساخت سایت های بهتر بهتون کمک بکنه – سئو تنها فرآیندی واسه رتبه گرفتن تو موتورهای جستجو نیست بلکه عمدتا در مورد کاربران هست و باید با قوانین سئو سایتی بهینه داشته باشید که کاربر هنگام استفاده از اون لذت ببره.

PSA چیست؟

مخفف کلمه Paid Search Advertising به معنی تبلیغاتی پرداختی در قسمتی هست که نتایج موتورهای جستجو به کاربران نشان داده می شود.

علاوه بر گرفتن ترافیک طبیعی از موتورهای جستجو، راه دیگری برای بهره گیری از میلیون ها کاربر که از موتورهای جستجو استفاده می کنند روزانه وجود دارد و میتونه ترافیک هدفمند را به وب سایت شما سوق دهد و اون هم استفاده از تبلیغات پرداختی موتورهای جستجو هست.

اگر شما در Google جستجو کنید، متوجه خواهید شد که در بالا و پایین نتایج ارگانیک شما، تبلیغات به ازای پرداخت هزینه ای برای کاربران نمایش داده می شود.

تبلیغات پولی در نتایج گوگل

تبلیغات پولی در نتایج گوگل

این موردی هست که شما با تبلیغات در گوگل میتونید باهاش در یک روز در سطر نتایج قرار بگیرید به جای اینکه انتظار این رو داشته باشید که سایتتون با سئو بخواد در نتایج قرار بگیره.

البته، همانطور که در زیر خواهیم دید، این مورد خیلی هم آسون نیست. هنگامی که تعدادی از تبلیغ کنندگان در رتبه های بالا رقابت می کند، پیچیده تر می شود.

مدل رایج PPC یا همون Pay Per Click است که به معنی پرداخت به ازای کلیک کاربر هست یعنی از اون مقدار شارژی که اکانتتون رو میکنید فقط در صورتی کسر میشه که کاربری روی تبلیغات سایت شما کلیک میکنه و این سیستم رایج ترین PSA در Google Adwords است.

Google Adwords متعلق به گوگله و توسط این پلتفرم شما میتونید برای نشان دادن تبلیغات خود در Google یا یوتیوب استفاده کنید.

طرز کار سیستم تبلیغاتی پرداخت به ازای کلیک (PPC) به چه نحوی است؟

نحوه کاریش خیلی ساده هستش ولی وقتی که با کلمات سنگین تر و پر رقابت میخواید در بیافتید یکم پیچیده تر می شود در زیر مرور کلی به این روند خواهیم داشت:

 • یک حساب کاربری رایگان در گوگل ادورز ایجاد کنید.
 • شروع به ایجاد کمپین تبلیغاتی خود گروه ها و همینطور کلمات کلیدی خود نمایید.
 • مخاطبان مورد نظرتون رو مشخص میکنید یعنی افرادی که میتوانند تبلیغات شما رو ببینید بر اساس کشور، زمان نمایش تبلیغ، مکان کاربر و… جهت گرفتن نتیجه هدفمند تر محدود میکنید.
 • هزینه های کمپین خود را ست میکنید و پرداختیش رو انجام میدید و کمپین شما بعد از تایید توسط گوگل شروع به نمایش میکند.
 • در مرحله بعدی روند نظارتی خواهید داشت و میتونید بر اساس نتایج به دست آمده تغییراتی رو در کمپین خود انجام دهید.

چه میزان کاربر بر روی تبلیغ شما کلیک میتوانند بکنند ؟ به تعدادی از عوامل بستگی دارد.

سیستم ادورز گوگل به شما در داشبود خود نشان میدهد که چه مقدار برای هر کلیک هزینه میکنید و این تصمیم شما هستید که میتونید این هزینه رو ست کنید.

ادورز میشه گفت سیستمی مبتنی بر حراجی رو داره و هزینه هر کلیک و موقعیت تبلیغ رو بر اساس میزان تقاضا مشخص میکنه. هربار که یک جستجو تو گوگل انجام میشه برای ادورز یک حراج برای موقعیت های تبلیغی محسوب می شود.

تبلیغ کنندگانی که هزینه بیشتری رو پرداخت میکنند دارای تبلیغات باکیفیت بالاتری خواهند بود و به احتمال زیاد برای برآورده کردن نیاز کاربر جایگاه بالایی رو نسبت به دیگر تبلیغ ها کسب خواهند کرد.

واسه این که این موضوع رو آسون تر درک کنید برای مثال فکر کنید ۱۰ نفر تبلیغ دهنده که هدفشون فروش حلقه ازدواج هست در صفحه اول گوگل اقدام به تبلیغ می کنند و میخواهند کسانی که حلقه نامزدی رو جستجو میکنه تبلیغ اینارو ببینه

گوگل ۳ تا تبلیغ در بالاتر از نتایج جستجوی طبیعی و ۲ تا تبلیغ در پایین صفحه نمایش میدهد و این به معنیه که تنها ۵ تا آگهی میتونه تو صفحه اول وجود داشته باشه ولی ۱۰ تا تبلیغ دهنده داریم که هدفشون هم یکی هستش

پس کدام یک از آگهی ها در این ۵ موقعیت نشون داده خواهد شد؟

اینجا هست که بحث بازاریابی ادورز یا همون SEO Adwords مثل سئو هست یک سری فاکتورهایی مشخص شده وجود دارد که بر اساس اونا نمایش آگهی ها نشون داده میشن در زیر به یک سری از این قوانین اشاره خواهیم کرد.

بعضی از عوامل توسط خود تبلیغ دهندگان کنترل میشود مثل قیمتی که هر کدام از آنها مایل به پرداخت به ازای هر کلیک هستند مرتبط بودن موضوع اون سایت با تبلیغ و غیره.

موضوعی که اینجا پیش میاد اینه که در تبلیغات همیشه یه راه عالی تو گوگل نیست و به تنظیمات ساده حساب کاربری و اجرای یک کمپین ساده نیست.

یک فرآیند بهینه سازی وجود دارد و اگر قصد اینو دارید که هزینه ای که میکنید بهتون چند برابرش بازگشت داشته باشه بهتر هست که مثل بازاریابان حرفه ای عمل کنید.

چه زمانی از تبلیغات PPC استفاده کنیم؟

زمانی که شما دنبال نتیجه سریع هستید و یکی از معایب سئو ارگانیک این هستش که برای کار نیاز به زمان زیادی دارد.

رقابت در اکثر بخش های تخصصی که بخواین فعالیت بکنید سخت هست و برای رسیدن به رتبه های بالاتر نیاز به زمان بیشتری دارید.

پس پیشنهاد ما این هست که در حالی که شما بر روی سئو سایت خود کار میکنید واسه بدست آوردن رتبه بالاتر و همینطور ترافیک رایگان طبیعی یک کمپین رو هم در بخش تبلیغات خود داشته باشید تا از این طریق هم ترافیک دریافت کنید خیلی وقت ها تو روند سئو احتمالا خسته و ناامید بشید ادوردز میتونه کمک خوبی تو این مواقع باشه.

همینطور میتونید ازش واسه تست ارزش گذاری اون کلمه ای که انتخاب کردین برای سئو استفاده کنید و ببینید واقعا میتونه اون کلمه واسه شما سود آور باشد.

شما برای دریافت ترافیک هزینه باید بکنید اما تا زمانی که ROI مثبت داشته باشید یعنی بازگشت سرمایه ی قابل توجهی داشته باشید و در غیر اینصورت باید تجدید نظر بکنید.

فروش محصولات و خدمات گران قیمت – تبلیغات PPC برای هر کسب و کاری مناسب نیست چون شما بتونید هزینه های راه اندازی و نگه داری این کمپین رو بپردازید چون هزینه های هر کلیک اگر فروش محصول شما سود مناسبی رو بهتون بر نگردونه نمیتونه مناسب باشه و اونوقت تبلیغات PPC برای شما راه حل مناسبی نیست.

سئو در هر صورت برای شما مفید خواهد بود و میتوانید با ترکیب SEO و PPC یک نتیجه عالی را همزمان دریافت کنید وقتی که روی یک کلمه کلیدی با سئو متمرکز هستید میتونید رو کلمات مرتبط آن با PPC رتبه بگیرید و ترافیک خودتون و سهم بازار فروشتون رو افزایش بدین.

اگر کسب و کار شما همش به صورت مجازی اتفاق می افتد یعنی بدون نیاز به مراجعه حضوری و پست و این موضوعات هست و تنها منبع مشتریان اون تو اینترنت هستند پس باید رو تبلیغات خیلی سرمایه گذاری کنید.

سئو یک راه فوق العاده برای بدست آوردن مشتری هست اما این نتیجه بستگی به نوع کسب و کار شما دارد بهتر هست ابتدا از طریق PPC یک بار هم که شده تست کنید و نتیجه رو تحلیل کنید.

نتیجه گیری

مطمعا داشتن یک کسب و کار آنلاین و سایت کار فروش شما رو متحول بکنه در حال حاضر وظیقه این کار بر عهده موتورهای جستجو هست.

بازاریابی موتور های جستجو به شما اجازه می دهد که در یک چارچوب مشخص شده، با استفاده از ابزارها و فرآیند های تعریف شده از طریق موتورهای جستجو وب سایت خود را در کلمات کلیدی هدف خود در معرض دید مشتریانتان با پرداخت هزینه ای قرار دهید.

دو جزء اصلی SEO، SEM و PPC می توانند با هم دیگر تلفیق شود و نتایج شما را به حداکثر برساند.

در دنیای کسب و کار آنلاین، هرگز نمیشه گفت یکی از اینها رو باید انتخاب کنید. هر دو ابزار قدرتمند بازاریابی دیجیتال شما هستند که می توانید از آن برای افزایش حضور آنلاین افراد در سایت خود استفاده کنید.

اگر تازه وارد دنیای کسب و کار های آنلاین شده اید توصیه میکنیم از تبلیغات PPC حتما یک بار هم که شده استفاده کنید و نتایج اون رو مورد بررسی قرار بدین.

اولین وظیفه شما این است که مطمئن شوید که وبسایت عالی دارید که کاربری آسان برای استفاده دارد، سپس با کار بر روی محتوای خود و ارائه بهترین نتیجه ممکن به کاربران خود باید تلاش کنید.

وقتی که شما این مراحل گفته شده رو با موفقیت پشت سر گذاشتید گام بعدی شروع فرآیند سئو هست و کم کم رتبه های خود را در بهبود دهید و با شروع کمپین PPC از این امکان نیز واسه به حداکثر رساندن فروش و بازگشت سرمایه خود استفاده کنید.

نقش تبلیغات PPC دقیقا مثل مکمل ها تو ورزش بدنسازی هست وقتی بهتون کمک میکنه که سخت قبلش تمرین کرده اید!! 😉

اجرای کمپین های موفقیت آمیز SEM آسان نیست، نیاز به مهارت های ویژه، تجربه و کار سخت دارد.

اگر شما این مهارت رو باهاش آشنا نیستید بهتر هست از متخصصین حرفه ای که در این حوزه تجربه موفق دارند بسپارید، هم صرفه جویی در زمان با ارزش خود میکنید و هم شانس خود را از کسب نتیجه خوب بیشتر کرده اید.