افزایش رتبه در جستجوی گوگل

توحید عزیززاده در آذر ۹, ۱۳۹۷
افزایش رتبه در جستجوی گوگل

بدون اغراق می توان گفت، بالا بردن رتبه سایت در گوگل اولین هدفی است که پس از طراحی سایتتان باید دنبال کنید.

اگر شما هم کمی با دنیای مدیریت سایت آشنا باشید، قطعا می دانید که بهترین راه برای افزایش رتبه در جست و جوی گوگل، قرار دادن مطالب یونیک و مرتبط با موضوع سایتتان روی سایت است. اما نکته اصلی اینجاست که این مقالات و مطالب چه ویژگی هایی باید داشته باشند.

به جز این یک سری تکنیک ها و ترفند ها نیز برای افزایش رتبه در جست و جوی گوگل وجود دارد که ما در این مقاله قصد داریم به این تکنیک ها و ترفند ها اشاره کنیم.

آنچه به آن اشاره خواهیم کرد، بر پایه الگوریتم پاندا جمع آوری شده است.

معیار های الگوریتم پاندا برای افزایش رتبه در جست و جوی گوگل چیست؟

این الگوریم، دقیقا سایت هایی را از رده خارج می کند که محتوایشان جذابیت و کیفیت مناسبی ندارد. در ادامه قصد داریم معیارهایی را بیان کنیم که الگوریتم پاندا برای رتبه بندی سایت ها در نظر می گیرد و اگر آن ها را رعایت نکنید، سایتتان جریمه خواهد شد.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: از ایمیل مارکتینگ چه می دانید؟

تعداد کلمات را بالا ببرید:

تعداد کلمات، یکی از معیار هایی است که این الگوریتم جست و جو به آن اهمیت می دهد. برای الگوریتم پاندا، تنها تعداد بالای کلمات حائز اهمیت نیست بلکه تعداد کلماتی که محتوایتان با آن کاربر را جذب می کند مد نظر است. صفحاتی که محتواهای کوتاه دارند در رتبه بندی های پاندا، ضعیف قلمداد می شوند.

از محتوای کپی شده استفاده نکنید:

استفاده از محتوای کپی یکی از مهم ترین خطراتی است که می تواند سبب گرفتن امتیاز منفی و پنالتی شدن از طرف گوگل شود. اصلا به این فکر نکنید که گوگل از خیر محتوای کپی شده شما می گذرد. پس بهتر است تلاش کنید خودتان خالق مطالبی که در سایت می گذارید باشید و تلاش کنید مطالب کیفیت قابل قبولی داشته باشند، کیفیت محتوا در رتبه بندی توسط الگوریتم پاندا اهمیت زیادی دارد. از گذاشتن محتواهای تکراری در سایتتان پرهیز کنید، گاهی نیز ممکن است، الگوریتم پاندا، صفحات متفاوت سایتتان که محتوایشان به هم شبیه یا نزدیک است، به عنوان مطالب تکرای در نظر بگیرد.

از منابع معتبر استفاده کنید

اگر برای تولید محتوا سایتتان از مطالبی با منابع ناشناخته استفاده کنید، ممکن است گوگل مطالب شما را چندان مورد توجه قرار ندهد. سعی کنید از مطالب ترجمه ای برای سایتتان استفاده کنید و در انتهای مطلب، لینک منبع آن را بگذارید.

روی یک نوع محتوای خاص تمرکز کنید

بعضی از وبسایت ها، با استخدام نویسنده های زیاد، سعی می کنند فقط مطالب زیادی هرچند کوتاه در زمینه های مختلف تولید کنند که این کار نزد گوگل بی اعتبار است و گوگل این سایت ها را یک نوع مزرعه محتوا قلمداد می کند. از طرف دیگر سایت هایی که محتوا ها و مطالبشان را روی یک زمینه خاص متمرکز می کنند، بسیار مورد توجه گوگل قرار گرفته و مطالبشان جایگاه بهتری در این موتور جست و جو پیدا می کند.

از تبلیغات بیش از اندازه استفاده نکنید

اگر از تبلیغات بیش از اندازه در صفحه های سایتتان استفاده کنید، باعث می شود محتوای اصلیتان به حاشیه کشیده شود و توجه کاربر از مطلب مورد نظر پرت شود. این دلیل قانع کننده ای است برای این که وجود بنرها، تبلیغات و پاپ آپ های زیاد نزد الگوریتم پاندا، پهن منفی به حساب بیاید.

از محتواهای مرتبط با موضوع کلی سایتتان استفاده کنید

در گذشته برخی از سایت ها با استفاده از کلمات کلیدی که هیچ ربطی به مطالبشان نداشت سعی می کردند خود را در جست و جو ها بالا بیاورند. الگوریتم پاندا این سایت ها را بیش از دیگر سایت ها جریمه و پنالتی می کند و دشمن شمماره یک آن ها به حساب می آید.

 ماندگاری کاربر در سایتتان را بالا ببرید

یکی از نکاتی که به چشم الگوریتم پاندا می آید، مدت زمان ماندگاری کاربر در وبسایت است. در واقع الگوریتم پاندا در صورتی که کاربران مدت زمان بیشتری در وبسایتتان بمانند امتیاز بهتری به شما می دهد. طبیعی است زمانی شما به این مهم دست خواهید یافت که کاربر وقتی سایت شما را در موتور جست و جو باز می کند، به همان چیزی برسد که دنبالش آمده است. این موضوع باعث می شود، مطلب را تا انتها بخواند و روی لینک ها کلیک کند. برعکس، اگر محتوای سایتتان نیاز کاربر را برطرف نکند، کاربر زود سایتتان را ترک خواهد کرد.

خود را در شبکه های اجتماعی محبوب کنید

با توجه به این که مردم این روز ها استفاده زیادی از شبکه های اجتماعی می کنند، الگوریتم پاندا هم میزان محبوبیت و فعالیت شما در شبکه های اجتماعی را در نظر می گیرد. الگوریتم پاندا همچنین به صفحاتی از سایت شما که بیشتر توسط کاربران در شبکه های اجتماعی اشتراک گذاری می شوند اهمیت بسیاری خواهد داد. دیگر این مورد نیاز به توضیح ندارد که هرچقدر یک مطلب مفید تر باشد، بیشتر به اشتراک گذاشته خواهد شد.

اگر از طرف الگوریتم پاندا جریمه شدیم، چگونه مطلع شویم؟

یکی از متداول ترین جریمه هایی که گوگل انجام می دهد، جریمه توسط الگوریتم پانداست که اکثر سایت ها حداقل یک بار با آن مواجه شده اند. البته باید گفت اخیرا اعلام شده، تصمیم گوگل بر آن است که الگوریتم پاندا را تنها به عنوان معیار کیفی در نظر بگیرد و جریمه ای برای عدم رعایت آن لحاظ نکند. اما این موضوع دلیل بر آن نمی شود که گوگل برای عدم رعایت الگوریتم پاندا به شما امتیاز پایینی ندهد.

الگوریتم پاندا در صورت رعایت شدن می تواند تاثیر بسزایی بر سایت شما بگذارد، کاربرانتان را زیاد کند، یا آن ها را به حد بسیار پایینی برساند. این را نیز در نظر داشته باشید که اگر یک صفحه یا چند صفحه از سایت شما از نظر الگوریتم پاندا مشکل داشته باشند تمام سایتتان مجازات می شود.

نشانه هایی که به شما نشان می دهد الگوریتم پاندا شما را جریمه کرده است:   

 • ترافیک سایتتان کاهش شدیدی پیدا می کند
 • صفحاتتان در نتایج جست و جو افت می کنند
 • به مرور زمان با هر آپدیت گوگل جایگاهتان بدتر می شود

ظاهرا طبق آخرین آپدیتی که گوگل در سال ۲۰۱۶ انجام داده است، الگوریتم پاندا بخش اصلی رتبه بندی گوگل خواهد بود یعنی هر سایتی که در اینترنت قرار دارد، یک امتیاز کیفی دریافت می کند که رتبه کلی سایتش را تحت تاثیر قرار می دهد. این امتیاز می تواند شامل فاکتور های زیادی از جمله محتوا، UI و … باشد.

اگر سایتتان با الگوریتم پاندا جریمه شده است، بهترین راه برای خلاصی از آن استفاده از راهنمای Panda Breakthrough است. اگر محتوای سایتتان را بهبود ببخشید، و مواردی که پیشتر گفتیم را رعایت کنید، امتیازتان کم کم بیشتر می شود و جیگاتون بهبود پیدا می کند.

این نکته را نیز به یاد داشته باشید که تنها دلیل کاهش ترافیک سایت، الگوریتم پاندا نیست. دلایلی مثل حذف لینک ها، بی ارزش شدن لینک ها، بروز رسانی الگوریتم های گوگل و … نیز می توانند در کاهش ترافیک سایت موثر واقع شوند.

image_pdfاگر از مقاله خوشتان آمد PDF آن را هم دریافت کنیدimage_printاگر مقاله برای شما مفید بود میتوانید پرینت بگیرید

نویسنده : توحید عزیززاده

عاشق رشد و توسعه کسب و کارها تو دنیای آنلاین هستم و سئو یکی از بهترین روش ها برای خلق این موفقیت می باشد.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصین سریرنوین تماس بگیرید
منتظر نظرات ارزشمند شما در مورد پیرامون این مقاله هستیم و مطمئن باشید در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ داده خواهد شد.

2 دیدگاه در “افزایش رتبه در جستجوی گوگل”

 1. سینا اشرفی گفت:

  سلام بله کاملا درست میگین من قبلا مطالب رو کپی میکردم و میزاشتم رو سایتم یه مدت هست که محتوا رو خودمون تولید میکنیم الان خیلی واقعا تونستیم هم تو رتبه های گوگل هم از نظر نرخ تبدیل کاربران جهش رشدی خوبی رو داشته باشیم.
  تشکر از زحماتتون

  1. توحید عزیززاده گفت:

   سلام. بله محتوای یونیک و به قول معروف کاربردی که با هدف کمک به کاربر در سایت ایجاد می شود بسیار میتونه تو رشد و افزایش بازدید سایتتون کمک بکنه.
   موفق باشین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه، وارد دنیای طراحی سایت و سئو سایت شده اید؟

مشاوره در تلگرام