تأثیر سرعت بارگذاری سایت در سئو

توحید عزیززاده در آذر ۱۷, ۱۳۹۷
تأثیر سرعت بارگذاری سایت در سئو

فاکتورهای زیادی در سئو و بهینه سازی وبسایت برای افزایش ترافیک ورودی مؤثر هستند که یکی از مهمترین این فاکتورها، سرعت لود وبسایت می باشد، پس در این مقاله با ما همراه باشید تا تأثیر سرعت لود سایت در سئو و آموزش افزایش سرعت سایت برای لودینگ بهتر را با شما بررسی کنیم.

از طرفی در نظر بگیرید که بازدید کننده ای وارد وبسایت شما شود، اگر که سرعت لود سایت پایین باشد و زمان زیادی برای بارگذاری نیاز داشته باشد، نظر وی را نسبت به سایت شما منفی کرده و نرخ ورودی وبسایت را نیز کاهش می دهد. به عبارتی هرچه سایت سنگین تر باشد، حجم بیشتری از نت بازدیدکننده را می خورد و در نظر او اثر منفی می گذراد، پس کاربر بازدیدکننده به طور متداول وبسایتی را که سرعت لود پایینی دارد را سریع تر بسته و این موضوع مستقیما سئو سایت را تحت تأثیر قرار می دهد.

البته سرعت لود سایت تا حد زیادی به کیفیت هاستینگ میزبان بستگی دارد ولی نوع سیستم مدیریت محتوا، گرافیک قالب وبسایت، کد نویسی وبسایت و عکس های درج شده در صفحات نیز از عواملی هستند که در سرعت لود وبسایت نقش دارند.

در این قسمت متن پیام خبری گوگل  برای تاثیر سرعت سایت در سئو را برای شما عینا نقل می کنیم تا اهمیت این موضوع برای شما روشن تر شود ( منتشر شده در سال ۲۰۱۴):

You may have heard that here at Google we’re obsessed with speed, in our products and on the web. As part of that effort, today we’re including a new signal in our search ranking algorithms: site speed. Site speed reflects how quickly a website responds to web requests.

همچینین گوگل در انجام عملیاتی تحت عنوان APM به دنبال افزایش سرعت لودینگ صفحات وب برای کاربرانی بود که با موبایل به وب گردی می پراختند. این پروژه مدت کوتاهی پس از انتشار متن بالا شروع شد که نشان از ارزش قائل شدن گوگل و سایر موتورهای جست و جو برای سرعت لود وبسایت ها است، پس یکی از مهترین فاکتورهای سئو داخلی وبسایت، سرعت لود وبسایت است که SEMrush نیز که یکی از بزرگترین و معتبرترین منابع سئو جهانی است این موضوع را به طور دقیق ومفصل مطرح کرده است.

چگونه سرعت لود وبسایت را بررسی کنیم؟

یکی از بهترین ابزارهای سنجش سرعت لود وبسایت، استفاده از وبسایت gtmetrix.com می باشد که تمامی ابزارها را برای این موضوع در اختیار کاربران قرار می دهد. با مراجعه به وبسایت gtmetrix.com می توانید سرعت لود وبسایت خود را مورد سنجش قرار داده و نسبت به بهبود آن که در بخش های بعدی این مقاله به آن خواهیم پرداخت، اقدام کنید.

بررسی عوامل مؤثر در سرعت لود سایت و بهبود آن ها:

 • کش مرورگر و تأثیر آن در سرعت لود سایت: اگر که فایل های موجود در وبسایت قابلیت این را دارند که بعد از یک بار بارگذاری از طریق کش مرورگر لود شوند، این گزینه را فعال کنید؛ زیرا لود شدن فایل های موجود در وبسایت از طریق کش مرورگر کاربر سرعت بارگذاری سایت را چندین برابر کرده و این امر را بهبود می بخشد.

برای فعال سازی لود از طریق کش مرورگر کابر کافی است که در پنل مدیریت هاست وبسایت خود در بخش /public_html/ رفته و در پوشه .htaccess کد زیر را در آخر این فایل قرار دهید:

 

<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive on ExpiresDefault “access plus 1 month” # cache.appcache needs re-requests in FF 3.6
ExpiresByType text/cache-manifest “access plus 0 seconds” # Your document html
ExpiresByType text/html “access plus 0 seconds” # Data
ExpiresByType text/xml “access plus 0 seconds”
ExpiresByType application/xml “access plus 0 seconds”
ExpiresByType application/json “access plus 0 seconds” # Feed
ExpiresByType application/rss+xml “access plus 1 hour”
ExpiresByType application/atom+xml “access plus 1 hour” # Favicon
ExpiresByType image/x-icon “access plus 1 month” # Media: images, video, audio
ExpiresByType image/gif “access plus 1 month”
ExpiresByType image/png “access plus 1 month”
ExpiresByType image/jpg “access plus 1 month”
ExpiresByType image/jpeg “access plus 1 month”
ExpiresByType video/ogg “access plus 1 month”
ExpiresByType audio/ogg “access plus 1 month”
ExpiresByType video/mp4 “access plus 1 month”
ExpiresByType video/webm “access plus 1 month” # HTC files (css3pie)
ExpiresByType text/x-component “access plus 1 month” # Webfonts
ExpiresByType application/x-font-ttf “access plus 1 month”
ExpiresByType font/opentype “access plus 1 month”
ExpiresByType application/x-font-woff “access plus 1 month”
ExpiresByType image/svg+xml “access plus 1 month”
ExpiresByType application/vnd.ms-fontobject “access plus 1 month” # CSS and JavaScript
ExpiresByType text/css “access plus 1 week”
ExpiresByType text/javascript “access plus 1 week”
ExpiresByType application/javascript “access plus 1 week” <IfModule mod_headers.c>
Header append Cache-Control “public”
</IfModule> </IfModule>

 

تصاویر وبسایت و تأثیر آن بر سرعت لود سایت:

هرچه حجم تصاویر موجود در وبسایت کمتر باشد؛ در نتیجه سرعت لود وبسایت نیز بیشتر می شود اما همه از این موضوع آگاه هستند که حجم کمتر به معنی کیفیت کمتر تصاویر است، پس اگر به دنبال این هستید که با حفظ گرافیک و کیفیت اصلی در عین حال حجم آن را کاهش دهید از طریق گزینه save for web  در نرم افزار فتوشاپ یا نرم افزارهای مشابه برای کاهش حجم تصاویر می توانید استفاده کنید.

اگر که سیستم مدیریت محتوای وبسایت شما وردپرس است برای کاهش حجم تصاویر موجود در وبسایت می توانید از افزونه WP Smush استفاده کنید تا در سئو وبسایت وردپرسی خود نتیجه بهتری را کسب کنید.

فشرده کردن فایل CSS, JS موجود در استایل و قالب وبسایت: فشرده سازی کدهای موجود در استایل css و فایل های js نیاز به مهارت خاصی ندارد، تمامی سیستم های مدیریت محتوا برای این کار ابزارهایی را در اختیار صاحبان وبسایت ها قرار داده اند، حتی اگر از سیستم مدیریت محتوای اختصاصی استفاده می کنید برای فشرده کردن فایل های css و js می توانید از cms ها بهره ببرید.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: افزایش رتبه در جستجوی گوگل

برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس نیز می توانید از افزونه های W3 total cache ، Autoptimize استفاده نمایید که با فرشده سازی کدها، نقش مهمی در افزایش سرعت و درنتیجه سئو وردپرس خواهد داشت. البته لازم به ذکر است که برای سئو وردپرس تنها اعمال این چنین موضوعی کافی نیست و فاکتورهای زیادی در سئو سایت وردپرسی نقش دارند که بهره گیری از افزونه های سئو وردپرسی مثل yoast seo یا all in one seo pack نیز به شما پیشنهاد می شود.

نکته: در فشرده سازی کدها با استفاده از cms ها یا افزونه ها در سیستم مدیریت محتوای وردپرس، قبل از انجام این کار از کدهای خود کپی یا پشتیبان بگیرید؛ زیرا ممکن است بعد از فشرده سازی کدها به بخشی از کدها آسیب جزئی وارد شود و صفحات وب را به هم بریزد.

image_pdfاگر از مقاله خوشتان آمد PDF آن را هم دریافت کنیدimage_printاگر مقاله برای شما مفید بود میتوانید پرینت بگیرید

نویسنده : توحید عزیززاده

عاشق رشد و توسعه کسب و کارها تو دنیای آنلاین هستم و سئو یکی از بهترین روش ها برای خلق این موفقیت می باشد.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصین سریرنوین تماس بگیرید
منتظر نظرات ارزشمند شما در مورد پیرامون این مقاله هستیم و مطمئن باشید در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ داده خواهد شد.

2 دیدگاه در “تأثیر سرعت بارگذاری سایت در سئو”

 1. مهرانی فر گفت:

  چطوری از amp تو وردپرس استفاده بکنم؟

  1. توحید عزیززاده گفت:

   سلام این افزونه رو میتونید نصبش بکنید ولی پیشنهاد من این هست که اگر توانایی طراحی اختصاصی نسخه amp سایتتون رو داشتید خیلی بهتر میتونید از این امکان استفاده بکنید.
   https://fa.wordpress.org/plugins/accelerated-mobile-pages

   موفق باشین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه، وارد دنیای طراحی سایت و سئو سایت شده اید؟

مشاوره در تلگرام