الگوریتمهای جدید گوگل چیست

توحید عزیززاده در آذر ۱, ۱۳۹۷
الگوریتمهای جدید گوگل چیست

دنیای دیجیتال در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری پویا و تاثیرگذار است. هم چنین دارای فضای رقابتی بسیار می­باشد. اگر هدف شما بالا بردن رتبه سایت در گوگل و سایر موتورهای جستجو می­باشد و قصد دارید بعد از رسیدن به رتبه دلخواه آن را حفظ کنید. شما باید آخرین به روز رسانی های سئو گوگل را دنبال کنید. این حرکت اولیه به سمت آگاه شدن از آخرین روند تغییر و بروز رسانی ابزار های جستجو در سئو و متمرکز شدن روی آن است.

به روز رسانی های سئو به طور مستقیم با به روز رسانی الگوریتم های گوگل که موتورهای جستجو دریافت می کنند متناسب است. از آنجا که گوگل پیشگام در بازاریابی جستجو است، آگاهی از تغییرات جدید در به روز رسانی الگوریتم های گوگل برای بهبود بهینه سازی وب سایت شما حیاتی است.

مدیران وبسایت ها باید درک و آگاهی زیادی از آخرین به روز رسانی الگوریتم های موتورهای جستجوگر گوگل و رویه های مرتبط با آن داشته باشند؛ چرا که برای بهبود رتبه بندی DA و رتبه بندی در SERPs نیازمند آگاهی از آخرین بروز رسانی و تغییرات مربوط به آن در الگوریتم گوگل هستند.

برای یافتن آخرین بروزرسانی های جستجوگر گوگل، بازاریاب ها باید آخرین به روز رسانی های الگوریتم های سئو زیر را بررسی کنند.

به روز رسانی مرغ مگس خوار گوگل

مرغ مگس خوار گوگل در اواسط آگوست سال ۲۰۱۳معرفی شد. مرغ مگس خوار گوگل بروز رسانی الگوریتم جستجوی جدید گوگل می­باشد که نقش مهمی در تصمیم گیری برای رتبه بندی  وب سایت دارد و شامل بیش از ۲۰۰ عامل است که می تواند نتایج جستجو و رتبه بندی وب سایت را تحت تاثیر قرار دهد.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: تاثیر توضیحات متا در سئو

بزرگترین تغییرات ایجاد شده در مرغ مگس خوار قابلیت چشم تیز در بازار تلفن همراه است، این عامل سبب هیاهوی بسیاری در تلفن های هوشمند در سال های اخیر شده است. نام “مرغ مگس خوار” از توانایی “دقیق و سریع” می آید و عمدتا به منظور تمرکز بیشتر بر معنای عبارت یا کلمه کلیدی به جای کلمات کلیدی خاص طراحی شده است. مرغ مگس خوار در کل معنی عبارت را رمزگشایی می کند.

به روز رسانی های جدید سئو مربوط به مرغ مگس خوار :

 • استفاده از تکنولوژی معنی در میلیاردها صفحه از سراسر وب
 • استفاده از دانش حقایق نمودار برای اطمینان از نتایج جستجوی بهتر
 • به رسمیت شناختن آسان کلمات کلیدی
 • اثربخشی طولانی مدت کلمات کلیدی

 

الگوریتم پنگوئن گوگل

گوگل به روز رسانی پنگوئن را در آوریل ۲۰۱۲ برای گرفتن وب سایت هایی که نتایج جستجو گوگل را از بین می برد، تحمیل کرد. این به روز رسانی عمدتا در پی کاهش رتبه بندی جستجو در وب سایت هایی است که ناقض دستورالعمل های وب سایت گوگل هستند و از تکنیک های جستجوگرهای سیاه و سفید استفاده می کنند تا به طور مصنوعی رتبه بندی وب سایت های خود را افزایش دهند. دلیل اصلی این بروز رسانی این بود که وب سایت هایی را که از تکنیک های دستکاری  شده برای رسیدن به رتبه بندی بالا استفاده می کنند را مجازات کنند.

بر اساس برآوردهای گوگل، پنگوین تقریبا ۳٫۱٪ از نتایج جستجو در زبان انگلیسی و حدود ۳٪ از نتایج جستجو در زبانهای آلمانی، عربی و چینی تحت تاثیر قرار می دهد و درصد بسیار بیشتری از آنها در رده های بسیار اسپم شده است.

الگوریتم پاندای گوگل

الگوریتم پاندا گوگل در فوریه ۲۰۱۱ شناخته شده است و آن را به عنوان فیلتر جستجو قدرتمند به منظور توقف راهیابی سایت های حاوی مطالب با کیفیت پایین به نتایج جستجوی گوگل شناخته شده است. هنگامی که پاندای گوگل تشخیص دهد کیفیت مطالب پایین است رتبه بندی سایت در نتایج جستجو دچار آسیب می­شود و ممکن است از بین برود.اما در صورتی که با توجه به بروز رسانی پاندا اطلاحات انجام شود می­تواند جایگاه خود را در نتایج جستجو بهبود ببخشد.

از طریق بروز رسانی های مختلف، خود پاندای گوگل نیز می تواند سایت هایی که برخی از آنها اخیرا از بین رفته اند را پیدا کند. پاندا گوگل در مواجهه با رتبه بندی می­تواند بر روی تمامی مطالب سایتها اثر گذار باشد نه فقط صفحات منحصر به فرد یک سایت.

برخی از مهمترین بروز رسانی های گوگل با توجه به الگوریتم پاندای گوگل :

 

 • صفحات چندگانه با کلید واژه مشابه وجود ندارد
 • حذف محتوای خودکار ایجاد شده و جمع آوری و مقایسه انواع صفحات
 • هیچ صفحه ای نمی­تواند فقط ۱-۲ پاراگراف متن داشته باشد
 • هیچ صفحه ای نمی­تواند بدون متن باشد
 • پاندا همواره به دنبال محتوای جدید است
 • محافظت از لینک های آگهی و تبلیغات

الگوریتم کبوتر گوگل

الگوریتم کبوتر گوگل در تاریخ ۲۴ ژوئیه ۲۰۱۴ برای نتایج انگلیسی ایالات متحده آمریکا ارائه شده است.
کبوتر گوگل یکی دیگر از بروز رسانی های الگوریتم های سئو معرفی شده است که برای به دست آوردن نتایج جستجوی ارزشمند تر، قابل توجه و دقیق تر است و از عوامل تاثیر گذار بر بالا بردن رتبه سایت در گوگل  می­باشد.

این الگوریتم جدید سئو ، پارامترهای ردیابی فاصله و مکان خود را به شیوه ای بهتر و تاثیر گذار تر ارائه می دهد. جستجو هایی که از طریق به روز رسانی کبوتر گوگل انجام می شود با تغییراتی همراه است و نتایج جستجو را با نقشه گوگل بررسی کرده و نتایج را براساس پارامتر های آن رتبه بندی می­کند. زیرا این به روز رسانی به گوگل امکان می دهد نتایج جستجو بر اساس مکان کاربر وپارامتر های محلی ارائه شود. هدف اصلی از معرفی کبوتر گوگل به روز رسانی نتایج جستجوی محلی در SERPs است و به همین دلیل این الگوریتم برای کسب و کارهای محلی بسیار مفید است.

برخی از مهمترین بروز رسانی های گوگل با توجه به الگوریتم کبوترگوگل :

 • موقعیت مکانی بیشتر از همیشه است
 • بهینه سازی بیش از حد وب سایت
 • دامنه های قوی اهمیت بیشتری دارند

الگوریتم بالا بردن سنگین گوگل

الگوریتم بالا بردن سنگین گوگل در ژانویه ۲۰۱۲ ارائه شد که توسط آن از قرار گرفتن سایت هایی که دارای تبلیغات سنگین بودند در موقعیت خوب لیست های جستجوی گوگل جلوگیری به عمل آمد. این ابزار به طور مکرر به روز می شود و اگر در هنگام بروز رسانی وب سایت ها تبلیغ های افراطی را آپلود کرده باشند، ممکن است رتبه های خود را از دست بدهند.

الگوریتم دزدان دریایی گوگل
الگوریتم  دزدان دریایی گوگل در اوت ۲۰۱۲ معرفی شده است.  این الگوریتم یک فیلتر است که مانع از فعالیت  سایت هایی می­شود که از طریق سیستم   DMCA گوگل عدم رعایت حقوق کپی رایت یا همان نسخه برداری گزارش شده است.این الگوریتم به صورت دوره ای به روز می شود و در زمانی که به روز رسانی رخ می دهد، وب سایت های متخلف ممکن است از بین بروند.

الگوریتم موش کور گوگل

الگوریتم موش کور گوگل در تاریخ ۱ سپتامبر سال ۲۰۱۶، شرکت خود را به روز رسانی کرد و رقابت و چالش را در مکان های مورد نظر مدیریت می کند. این الگوریتم جستجوگر، اختصاص یافته است تا اطمینان حاصل شود که نتایج محلی بیشتر به محلی که جستجو انجام پذیرفته است وابسته است، یعنی جستجو کنندگان اگر به دنبال کسب و کاری هستند با توجه به موقعیت مکانی خود نتایج جستجو برای آنها به نمایش در می­آید و کسب و کارهای محلی شانس بیستری برای قرار گرفتن در رتبه بالا را دارند.برای استفاده از الگوریتم به منظور بهینه سازی رتبه بندی ، جستجوگرها باید لیست کلمات کلیدی خود را گسترش دهند و ردیابی رتبه های موقعیت خاص را گسترش دهند.

الگوریتم های گوگل

گوگل از همان ابتدای کار برای این که قوی ترین و با کیفیت ترین محتوا را در اختیار کاربران قرار دهد و جستجوی هرچه دقیق تر و بهتری را برای آن ها به نمایش بگذارد، از الگوریتم های خاصی که هر کدام وظایف متفاوتی را دارند بهره گرفته است. این الگوریتم ها حاصل قوی  ترین و بهترین نتایج جستجو و تجزیه و تحلیل هستند و هر چند وقت یک بار، برای بهینه سازی بهتر به روز می شوند.

در اینجا لیستی از الگوریتم های معروف گوگل را می بینیم :

الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پاندا

الگوریتم کبوتر

الگوریتم مرغ مگس خوار

الگوریتم دزد دریایی

الگوریتم رنک برین

الگوریتم موبایل فرندلی

الگوریتم فرد

 

حال این الگوریتم ها را با هم بررسی می کنیم تا با وظایف و نحوه کارکرد آن ها آشنا شویم.

 

۱- الگوریتم پنگوئن

این الگوریتم در ۲۴ آپریل ۲۰۱۲ راه اندازی شد. وظیفه آن، نظارت بر روی لینک های غیر طبیعی و غیر مجاز سایت ها است . به عنوان مثال، بک لینک که یکی از معیار های مهم گوگل برای اعتبار دهی به یک سایت می باشد و در بالا بردن رتبه سایت در گوگل نقش ویژه ای دارد، با وجود قدرت زیاد در بهبود روند سئو، می تواند با کوچکترین اشتباهی یک سایت را به طور کامل از اعتبار گوگل خارج کند. خیلی از سایت ها برای این که در روند بک لینک گذاری سرعت بالاتری داشته باشند و زحمت کمتری بکشند، از ربات های بک لینک سازی استفاده می کنند که اصطلاحا به این حرکت، خرید بک لینک می گویند. اگر گوگل این موضوع را متوجه شود، هر دو سمت (سایت بک لینک گیرنده و بک لینک گذارنده) را جریمه می کند.

 

۲- الگوریتم پاندا

این الگوریتم در ۲۴ فوریه ۲۰۱۱ راه اندازی شد. وظیفه آن مبارزه با مطالب غیر مرتبط ، نا مناسب و کپی شده از سایت های دیگر است. گوگل مدام سایت ها را زیر نظر می گیرد و آن هایی که دارای محتوای تکراری، کم حجم و نا متناسب با چیزی که کاربر جستجو کرده هستند را در رتبه پایین تری قرار می دهد و همین طور سایت های با محتوای دست اول و جدید و با کیفیت را اولویت می دهد و آن ها را در رتبه های بالا تری نشان می دهد. پس در هنگام گذاشتن محتوا داخل سایت خود این موارد را در نظر داشته باشید که به چه دلیل و برای چه مخاطبی می خواهید این مطلب را منتشر کنید؟ آیا این مطلب از لحاظ محتوایی، دارای کیفیت مطلوب می باشد؟ سرعت باز شدن صفحه مورد نظر برای کاربر قابل قبول است؟ و نکات مهم دیگر.

 

۳- الگوریتم کبوتر

الگوریتم کبوتر در ۲۴ ژوئن ۲۰۱۴ راه اندازی شد. گوگل، این الگوریتم را برای بهبود عملکرد نتایج جستجو در نظر گرفته است .این الگوریتم کمک بسیار زیادی به کاربران می کند تا نتیجه جستجوی آن ها بر اساس نزدیک ترین محل از لحاظ جغرافیایی باشد. پس باید به این نکته توجه کنید که تا حد امکان از هاست و سرور محلی استفاده کنید و در قسمت گوگل بیزینس، آدرس و اطلاعات دقیق وارد کنید. همچنین سایت خود را به بهترین شکل سئو کنید و مطالب نا مناسب را حذف کنید. البته توجه کنید که این الگوریتم فعلا تنها برای زبان انگلیسی کاربرد دارد.

 

۴- الگوریتم مرغ مگس خوار

این الگوریتم در ۲۲ آگوست ۲۰۱۳ به کار گرفته شد. تمرکز اصلی الگوریتم مرغ مگس خوار بر پیدا کردن ارتباط معنایی میان واژه ها و تجزیه و تحلیل عبارت های جستجو شده توسط کاربران است. استفاده از کلمه کلیدی یکی از مواردی است که محتوا گذاران به شدت به آن توجه دارند و در نوشتن مطالب خود از آن استفاده می کنند تا به بالا بردن رتبه سایت در گوگل کمک کنند. قبلا گوگل به سایت هایی که از کلمات کلیدی زیادی استفاده می کردند خیلی اعتبار می داد اما با استفاده از این الگوریتم، دیگر تنها کلمه کلیدی نیست که اهمیت دارد، بلکه گوگل، رتبه ی سایت هایی را که دارای کلمات کلیدی بیش از حد با محتوای بی کیفیت هستند را پایین می آورد. همچنین این الگوریتم باعث می شود که موتور جستجو تنها به یک کلید واژه توجه نکند، بلکه معنا و مفهوم کل عبارت را در نظر بگیرد و نزدیک ترین محتوا و بهترین سایت را به کاربر پیشنهاد دهد.

 

۵- الگوریتم دزد دریایی

الگوریتم دزد دریایی در آگوست ۲۰۱۲ با هدف نظارت بر حق کپی رایت راه اندازی شد. یک سری از سایت ها به خصوص سایت های بزرگ و معروف که مطالب گسترده ای از جمله فیلم و موسیقی تا مقاله و خبر را به صورت رایگان پوشش می دهند، بیشترین خطر احتمال جریمه از سوی گوگل را دارند. پس بهتر است که مطالب سایت خود را اگر از جای دیگری بر میدارید منبع آن را نیز ذکر کنید تا حق نویسنده و ناشر مطلب حفظ شود.

 

۶- الگوریتم رنک برین

از جدیدترین الگوریتم های رتبه بندی گوگل، می توان الگوریتم رنک برین را نام برد که در ۲۶ اکتبر ۲۰۱۵ معرفی شد. این الگوریتم از هوش مصنوعی استفاده می کند و به دلیل استفاده از الگوریتم‌ های یادگیری ماشین، می تواند معنای عبارت ها و واژه ‌های کلیدی را بهتر از الگوریتم مرغ مگس خوار تشخیص دهد و نتایج مرتبط تری را با آن چیزی که کاربر جستجو کرده به نمایش بگذارد و حتی مطالب نزدیک به آن مفاهیم را به جستجوگر پیشنهاد دهد. به طور کلی، استراتژی این الگوریتم برای این است که می خواهد تمام وظایف الگوریتم های قبلی را با دقت و سرعت بیشتری انجام دهد و نظارت قوی تری بر بهینه سازی سئوی سایت ها داشته باشد. گوگل، الگوریتم رنک برین را بعد از بک لینک و محتوا، قوی ترین معیار برای رتبه بندی به سایت ها معرفی کرده است. پس پیشنهاد می شود برای محتوا گذاری داخل وب سایت خود از افراد با تجربه تر و آشنا به مفاهیم اصلی سئو کمک بگیرید.

 

۷- الگوریتم موبایل فرندلی

این الگوریتم در تاریخ ۲۱ آپریل ۲۰۱۵ راه اندازی شد. الگوریتم موبایل فرندلی همانطور که از نامش پیداست، اولویت رتبه بندی را با سایت هایی می گذارد که کاربران موبایل را در درجه اهمیت بالاتری قرار می دهند. این الگوریتم امروزه نقش مهمی در سئوی سایت ها دارد، چرا که طبق آمار و نتایج بدست آمده، با گسترده شدن فناوری و تکنولوژی، بیشتر مردم و کاربران اینترنت از موبایل استفاده می کنند تا تبلت و یا حتی کامپیوتر. پس حتما به این نکته دقت کنید که صفحات سایتتان ریسپانسیو باشد و در هر دستگاهی به خصوص موبایل، راحتی استفاده را به کاربر بدهد و کاربر بتواند به سادگی به صفحات دیگر منتقل شود، کلید ها و گزینه های مهم سایت برایش مفهوم و مشخص باشد. همچنین مطالبی که در سایت قرار می دهید کاملا خوانا باشد و از فونت های مناسب استفاده کنید. شما می توانید از ابزار google mobile friendly test استفاده کنید و میزان موبایلی بودن سایتتان را آزمایش کنید تا با توجه به نکات گفته شده به معیار های گوگل در این مورد نزدیک شوید و به راحتی سئوی سایتتان را بهبود ببخشید.

 

۸- الگوریتم فرد

از آخرین آپدیت های گوگل در الگوریتم های خود می توان به الگوریتم فرد اشاره کرد که در ۸ مارس ۲۰۱۷ راه اندازی شد. هدف این الگوریتم، برخورد گوگل با سایت هایی است که مطالب و محتوای با کیفیت پایین دارند و تنها هدف آن ها تبیغات و بازاریابی و کسب درآمد است. مطالعه و رعایت دستورالعمل هایی که گوگل آن ها را به صورت قانون معرفی کرده، ممکن است در ظاهرا بیهوده به نظر برسد، اما با انجام دستورالعمل های گوگل وب مستر و راهنمای جستجوی کیفیت گوگل به راحتی می توانید اولین قدم را برای حفظ امنیت سایتتان در برابر الگوریتم فرد بردارید.

image_pdfاگر از مقاله خوشتان آمد PDF آن را هم دریافت کنیدimage_printاگر مقاله برای شما مفید بود میتوانید پرینت بگیرید

نویسنده : توحید عزیززاده

عاشق رشد و توسعه کسب و کارها تو دنیای آنلاین هستم و سئو یکی از بهترین روش ها برای خلق این موفقیت می باشد.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصین سریرنوین تماس بگیرید
منتظر نظرات ارزشمند شما در مورد پیرامون این مقاله هستیم و مطمئن باشید در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ داده خواهد شد.

2 دیدگاه در “الگوریتمهای جدید گوگل چیست”

 1. جعفر گفت:

  ممنون جالب بود گوگل هم واسه خودش باغ وحشی شده :))

  1. توحید عزیززاده گفت:

   سلام. خواهش میکنم بله تشبیه جالبی کردین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه، وارد دنیای طراحی سایت و سئو سایت شده اید؟

مشاوره در تلگرام