تاثیر توضیحات متا در سئو

توحید عزیززاده در آبان ۲۸, ۱۳۹۷
تاثیر توضیحات متا در سئو

برای بالا بردن رتبه سایت در گوگل از متا تگ های متفاوتی استفاده می شود که یکی از آن ها توضیحات متا می باشد.

توضیحات متا یا متا دیسکریپشن Meta Description صفحاتی است به زبان HTML که حاوی توضیحات مختصر و مفیدی از وبسایت می باشد. در صفحه موتورهای جستجوگر این توضیحات در زیر نوشته های آبی رنگ نمایان می شود.

این نوشته ها بیشتر برای درک بهتر گوگل از وبسایت شما نوشته می شود اما در عین حال باتوجه به این که توضیحات متا می توانند نقش یک تبلیغ رایگان را داشته باشند با بکارگیری آنها قادر خواهید بود تا مخاطبین را جذب کرده و در نهایت میزان بازدید از وبسایت افزایش پیدا می کند. گوگل چنین توضیحاتی را پررنگ و بولد می کند تا مخاطبین فضاهای مجازی به راحتی وبسایت های متناسب با کلیدواژه های مورد نظر خود را با جستجو در موتورهای جستجوگر بیابند.

توضیحات متا بر عوامل زیادی  از جمله پیش بینی محتوای صفحات و نرخ کلیک تاثیر می گذارد که این ها در صورتیکه با هم بکار برده شوند می توانند منجر به بهینه سازی وبسایت شوند. بنابراین برای متخصصین سئو توجه به توضیحات متا برای افزایش رتبه وبسایت در موتورهای جستجوگر بخصوص گوگل اهمیت ویژه ای دارد.

در نوشتن توضیحات متا چه نکاتی باید رعایت شود؟

منحصربفرد بودن: توضیحات متا باید یکتا و منحصربفرد باشد. توضیحات را می توان به صورت دستی نوشته و در صفحات وب وارد کرد که  این نوشته ها از کیفیت بالاتری برخوردار است اما گاهی مدیران صفحات ترجیح می دهند تا بااستفاده از نرم افزار توضیحات متا را بنویسند.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: افزایش رتبه در جستجوی گوگل

از علامت نقل قول استفاده نشود: در نوشتن توضیحات متا تنها باید از حروف و اعداد استفاده شود. در صورتیکه  در نگارش آنها از علائم استفاده کنید در موتورهای جستجوگر به صورت کامل نشان داده نخواهند شد.

طول توضیحات متا: این توضیحات باید به نحوه ای نوشته شوند که هم به طور کامل وبسایت را معرفی کنند و هم به گونه ای باشند که به خوبی در صفحات جستجوگر نشان داده شوند بنابراین توصیه می شود که طول توضیحات متا بیشتر از ۱۶۰ کاراکتر نباشد. ممکن است برخی این کاراکتر ها را تا ۳۲۰ نیز تخمین بزنند.

جذابیت: توضیحات متا در وهله اول به مخاطب نشان داده می شود پس باید شامل جملات و کلماتی باشد که برای او جذابیت داشته باشد تا او را برای بازدید از سایت شما ترغیب کرده و  بر آدرس سایت شما کلیک کند. اگر برند خاصی را تبلیغ می کنید از نام آن بعنوان توضیحات استفاده کنید. اگر در زمینه خرید و فروش فعالیت دارید از کلماتی درباره قیمت ها و کیفیت اجناس صحبت کنید.

 

کلمات کلیدی: بهتر است تنها از چند کلمه کلیدی که در وبسایت بکار برده شده است در توضیحات متا نیز استفاده شود.

کلمات شایع: در توضیحات متا باید از کلمات و عبارات شایع و معمولی که عمدتا به وسیله کاربران جستجو می شود استفاده کرد تا بدین طریق شانس ورودی ها و کلیک برروی وبسایت را بالا برد.

همخوانی توضیحات با محتوا: متن و کلمات کلیدی که برای توضیحات متا استفاده می کنید باید با محتوا و کلمات کلیدی که در متن وبسایت وجود دارد هماهنگی داشته باشد. در صورتیکه گوگل تشخیص دهد این توضیحات با وبسایت شما همخوانی ندارد خودش آن را حذف کرده و عبارت مشابهی به کار می برد.

حذف توضیحات متا به وسیله گوگل:

در صورتیکه از توضیحات متا برای معرفی اولیه وبسایت خود استفاده نکنید گوگل این کار را انجام می دهد. معمولا توضیحی که گوگل انتخاب می کند مرتبط با محتوای درونی وبسایت شما است اما گاهی ممکن است از کلمات و عبارات کاملا بی ربطی استفاده کند یا اصلا چیزی اضافه نکند. عدم وجود توضیحات متا برای یک وبسایت مانند یک تیر به خودی است. شما از معرفی اجمالی محصولات و محتوای خود اجتناب می کنید و در نتیجه بسیاری از مخاطبین را از دست خواهید داد. اگر قرار باشد که گوگل خودش توضیحات متا را به وبسایتی اضافه کند معمولا از جملاتی که در پاراگراف های ابتدایی قرار دارد استفاده خواهد کرد.

در چه صورت گوگل توضیحات متا اضافه خواهد کرد؟

عنوانی پر از کلمات کلیدی: گاهی ممکن است برای ایجاد بهینه سازی از تعداد زیادی از کلیدواژه هایی که در متن وبسایت وجود دارد استفاده شود که در این صورت گوگل اطلاع پیدا خواهد کرد و توضیحات متا را یا حذف کرده و یا خودش توضیحات استانداردی اضافه می کند.

عدم تطابق با عنوان: گاهی ممکن است از توضیحات طولانی استفاده شود که عمدتا این دسته از توضیحات با جستجوی کاربر مطابقت ندارد. اگر در این حالت گوگل توضیحات متای وبسایت شما را تغییر دهد نشانه خوبی است زیرا آن را به چیزی تبدیل می کند که با کلیدواژه های جستجوی کاربران مطابقت داشته باشد و در نتیجه وبسایت شما راحت تر پیدا می شود و نرخ بازدید و کلیک افزایش می یابد.

عنوان جایگزین: اگر عنوان جایگزینی داشته باشید که مشابه با متا تگ های بکار برده شده در شبکه های اجتماعی از جمله توییتر و فیس بوک باشد در این صورت تغییر توضیحات متا به وسیله گوگل نیز به نفع شما است.

مطابق با فهرست جدید نباشد: اگر توضیحات متا با فهرست های قدیمی مانند DMOZمطابقت داشته باشد و در فهرست های جدید نمایش داده نشود در این حالت گوگل آن را به گونه ای تغییر می دهد که با فهرست های جدید نیز هماهنگی پیدا کند.

تفاوت توضیحات متا با اسنیپت نتایج جستجو

توضیحات متا در واقع تگی است که مدیران وبسایت بر آن کنترل دارند و می توانند برای بهینه سازی آن مطابق با استانداردهای موردپذیرش گوگل تلاش کنند درحالیکه اسنیپت نتایج جستجو (search snippet)از نظر محتوا و استاندارد شبیه به توضیحات متا است اما در اینجا کنترل محتوا برعهده گوگل است.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: تولید محتوا بر اساس سئو

برای اینکه از یک توضیحات متای استاندارد استفاده کنید که تمام نکات فوق را داشته باشد و بتواند تعداد کلیک ها و ترافیک سایت شما را افزایش دهد ابتدا با توجه به حوزه فعالیت وبسایت خود به آنالیز نتایج جستجو در مرورگرهای جستجوگر به خصوص گوگل بپردازید. وبسایت سایر رقبا را بررسی کنید و توضیحات متای آن را با توجه به تعداد کاربران و بازدید بررسی کنید. نیازهای کاربران را آنالیز کنید و فعالیت های خود را طبق آن تنظیم کنید.

برخی تصور می کنند که توضیحات متا یکی از روش های بالابردن رتبه سایت در گوگل است اما گوگل صراحتا اعلام کرده است تگ های متا و کلمات کلیدی به کار برده شده در آنها هیچ یک معیاری برای رتبه یک وبسایت نمی باشند. اما اعتقاد بر این است که اگرچه این توضیحات به صورت مستقیم در سئو نقش ندارند اما به طور غیرمستقیم در بهینه سازی یک وبسایت دخیل اند.

الگوریتم هایی که در گوگل تعبیه شده اند تا به یک وبسایت امتیاز دهند به تعداد کلیک های یک وبسایت با توجه به توضیحات متای آن اهمیت می دهند. اگر از نکاتی که در بالا گفته شده برای نوشتن توضیحات متا استفاده شود در نتیجه مخاطب ممکن است به کاربر دائمی وبسایت تبدیل شود و  نرخ بازدید و کلیک برروی سایت مورد نظر افزایش پیدا کند. به نظر می رسد که سایر موتورهای جستجوگر مانند یاهو و بینگ هم از توضیحات متای یک وبسایت برای رتبه دادن به آن استفاده می کنند. سایت هایی وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید توضیحات متا و به طور کلی متا تگ های سایت خود را بررسی کنید.

image_pdfاگر از مقاله خوشتان آمد PDF آن را هم دریافت کنیدimage_printاگر مقاله برای شما مفید بود میتوانید پرینت بگیرید

نویسنده : توحید عزیززاده

عاشق رشد و توسعه کسب و کارها تو دنیای آنلاین هستم و سئو یکی از بهترین روش ها برای خلق این موفقیت می باشد.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصین سریرنوین تماس بگیرید
منتظر نظرات ارزشمند شما در مورد پیرامون این مقاله هستیم و مطمئن باشید در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ داده خواهد شد.

2 دیدگاه در “تاثیر توضیحات متا در سئو”

 1. negin22 گفت:

  سلام.
  این نتایجی که تو گوگل ستاره دار میشن پس از اسنیپت ها استفاده کردن درست متوجه شدم؟

  1. توحید عزیززاده گفت:

   سلام. این ستاره ها از ساختار نشانه گزاری باید استفاده کنید اگه سایتتون وردپرس باشه افزونه های متنوعی برای این کار وجود داره
   موفق باشین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه، وارد دنیای طراحی سایت و سئو سایت شده اید؟

مشاوره در تلگرام