انتخاب نام دامنه خوب در بالا بردن رتبه سایت در گوگل

توحید عزیززاده در آذر ۱۱, ۱۳۹۷
انتخاب نام دامنه خوب در بالا بردن رتبه سایت در گوگل

حتما برایتان پیش آمده که وقتی به دنبال یک رستوران،وکیل، فیلم و … هستید در گوگل جستجو کنید. قطعا شما هم روی اولین نتیجه ای که گوگل نمایش می دهد یا نهایتا بر لینک های صفحه اول کلیک می کنید.

این مسئله خود به تنهایی بیان گر اهمیت افزایش رتبه در جستجوی گوگل است. هر چه رتبه سایت شما در جستجوی گوگل بهتر باشد کلیک های بیشتری خواهید گرفت، در نتیجه درآمد بیشتری هم خواهید داشت.

در سال های اخیر گوگل با الگوریتم های زیادی سعی در کنترل کیفیت سایت ها نموده و برای این که اسپمر ها و شبیه ساز ها نتوانند از این الگوریتم ها سوء استفاده کنند، طرز کار آن ها را به صورت کامل بیان نکرده است.

علی رغم این موضوع متخصصان سئو و بهینه سازی در طی سال های اخیر صد ها معیار که در افزایش رتبه در جستجوی گوگل موثر هستند را مطرح کردند که این معیار ها نیز دائم در حال تغییر و بروز شدن هستند. این مسئله یکی از دلایل پیچیده ماندن سئو است.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: روش های موثر در سئو وردپرس

ما در این مقاله سعی کردیم یک سری از معیار هایی که دانستنشان برای افزایش رتبه در جستجوی گوگل لازم است را جمع آوری کنیم.

این معیار ها از دسته بندی هایی مانند بهینه سازی دامین و بهینه سازی صفحات انتخاب شده اند. آنچه در ادامه خواهیم گفت، قطعا برای افزایش رتبه در جستجوی گوگل به کارتان خواهد آمد، پس با ما همراه باشید.

بهینه سازی دامین برای بالا بردن در نتایج گوگل

 • با کلمات کلیدی، نام دامین را بهینه کنید

اگر می خواهید یک سایت بهینه داشته باشید نخستین کاری که باید انجام دهید این است که برای دامنه تان نامی مناسب انتخاب کنید شامل کلمات کلیدی مناسب با کسب و کار شما باشد. پیدا کردن کلمات کلیدی برای سایتتان می تواند سخت و پیچیده باشد. برای این کار باید کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار خودتان را بیابید و آنهایی را که جستجوی زیادی دارند اما رقابت کمی روی آنهاست انتخاب کنید.

حال نکته اینجاست که اگر بخشی از کلمات کلیدی تان را در نام دامنه استفاده کنید به افزایش رتبه در جستجوی گوگل، برای آن عبارت یا عبارات کمک زیادی خواهد کرد. مثلا اگر می خواهید سایتی برای فروش موبایل داشته باشید، استفاده از کلمه Mobile در دامنه تان، می تواند امتیازات مثبتی برایتان به همراه داشته باشند.

نکته: اگر نام دامهنه خود را پیش از این انتخاب کردید و خریده اید، تغییر آن ضرورت ندارد. اما اگر هنوز دامنه تان را ثبت نکردید، حتما به این نکته توجه کنید.

 • دامنه تان را کوتاه انتخاب کنید

وقتی می خواهید یک دامنه انتخاب و خریداری کنید، سعی کنید کوتاه ترین آن ها را انتخاب نمایید. این نکته به خاطر آن است که گوگل، یو ار ال های ساده، سر راست و کوتاه را ترجیح می دهد. این را هم به یاد داشته باشید که هر چه حروف دامنه تان پیچیده تر و بیشتر باشد، فهمیدن و یادآوریشان برای کاربر نیز مشکل خواهد بود.

 • ساب دامین ها را واضح و بهینه نگه دارید

ساب دامین ها، معمولا برای ایجاد یک قسمت مجزا از دامنه مانند یک برند، یا یک فروشگاه و… استفاده می شوند. مثلا برای دامنه example.com ، ساب دامین blog.example.com را مشاهده می کنید، که برای مجزا کردن بخش وبلاگ سایت از بخش فروشگاهی آن است. البته همه وبسایت ها دارای ساب دامین نمی باشند.

 • اطلاعات WHOIS دامنه تان را در اختیار عموم بگذارید

پروتکل ثبت و یافتن منابع مختلفی که به یک وبسایت مرتبط است WHOIS نام دارد. مثلا شما می توانید در آن به جستجوی دامنه و اطلاعات تماس صاحب امتیاز آن بپردازید. شما به عنوان کسی که صاحب دامنه است، می توانید این اطلاعات را از دسترس عموم خارج کنید، اما توصیه ما این است که این کار را انجام ندهید. اگر اطلاعات WHOIS دامنه را مخفی کنید، شاید برای گوگل اینطور به نظر بیاید که شما در حال انجام کار غیر مجاز هستید.

 • برای میزبانی سایتتان بهترین هاست را انتخاب کنید

  هاست وبسایت می تواند نقش مهمی برای افزایش رتبه در جستجوی گوگل ایفا کند. اگرچه هاست ها در ظاهر یکسان به نظر می رسند و پکیج های مخشص و قیمت های یکسانی دارند اما باید بدانید انتخاب شما درباره هاست روی رتبه تان در جستجوهای گوگل تاثیر خواهد گذاشت. به طور مثال، در بدترین فرض موجود، اگر هاستتان مشکوک به فعالیت های خرابکارانه باشد، اعتبار دامنه شما نیز خدشه دار خواهد شد.

اگر قطع و وصل شدن هاست شما زیاد باشد، این مسئله روی جایگاه سایتتان تاثیر منفی خواهد گذاشت، تا آن جا که ممکن است، وبسایتتان مدتی اصلا در نتایج جستجو ظاهر نشود.

 • وبسایتتان را محتاطانه منتقل کنید

احتمال این که به هر دلیلی در یک مقطع تصمیم به انتقال سایتتان به یک دامنه یا هاست جدید بگیرید بسیار زیاد است. حتی شاید تصمیم بگیرید سایتتان را مجددا طراحی و راه اندازی کنید، در این شرایط، باید با آشنایی کامل به اصول سئو رفتار کنید تا موجب سردرگمی پایشگر ها نشوید، زیرا ممکن است آن ها دو نسخه از سایت شما را شناسایی کنند. در این صورت آن ها فکر می کنند شما از محتوای تکراری استفاده کردید یا دنبال صفحاتی بگردند که اصلا وجود ندارند و اعتبار سایتتان زیر سوال برود.

سئو سایت و بهینه سازی صفحات سایت

 • برندتان را شخصی سازی کنید

یکی از اموری که نقش آن در افزایش رتبه در جستجوی گوگل واضح و ضروری است، داشتن بخش وبلاگ برای سایت است. شما باید در راستای سئوی هر چه بهتر سایت در بلاگ وبسایتتان فعالیت کنید. سعی کنید برای نویسندگانی که استخدام می کنید، یک مسیر مشخص و برنامه معین، تعیین کنید. این کار به هر یک از نویسندگان وجه و برند مشخصی می دهد و در بهینه سازی هر چه بهتر مطالب شما نقش زیادی ایفا خواهد کرد.

 • عنوان صفحه را بهینه سازی کنید

این نکته را به یاد داشته باشید که آمدن به صفحات اول نتایج جستجوی گوگل تازه اول ماجراست، تیتر صفحه و عنوان سئو، همان چیزی است که مخاطب را درون سایت شما می کشاند. عنوان سئو، گوگل را از موضوع مطلبی که شما نوشته اید متلع می سازد، پس بهتر است از کلمه کلیدی در آن استفاده کنید و چه بهتر اگر کلمه کلیدی را ابتدای تیتر بنویسید.

 • متادسکریپشن مطالب را بهینه سازی کنید

متادسکریپشن همان چیزی است که در زیر لینک سبز رنگ هر سایت در نتایج جستجو ها ظاهر می شود. یعنی یک توضیح مختصر درباره مطلب درون صفحه که کاربر را مجاب به کلیک روی لینک شما می کند. در بخش متادسکریپشن، شما می توانید یک توضیح با ۱۶۰ کاراکتر درباره آنچه نوشته اید ارائه کنید. اگر می خواهید این بخش مورد توجه گوگل قرار بگیرد، سعی کنید از کلمه کلیدی مورد نظرتان در آن استفاده کنید.

 • از کلمه کلیدی در یو ار ال صفحات استفاده کنید

url  های مطالب بایستی سر راست، ثابت، کوتاه و دارای کلمات کلیدی باشند تا هدایت کاربران سایت آسان تر صورت بگیرد. در واقع یو ار ال در عین این که باید توصیف کننده محتوای صفحه باشد باید کوتاه و حاوی کلمه کلیدی نیز باشد.

 • در متن از کلمه کلیدی استفاده کنید

اگرچه هنوز معیار مشخصی برای محاسبه چگالی کلمه کلیدی در متن اعلام نشده است اما با این حال استفاده متعدد از کلمه کلیدی در درون متن ایده خوبی به حساب می آید. اما این کار نباید از حالت طبیعی خارج شود تا گوگل آن را به منزله استفاده افراطی از کلمات کلیدی تلقی نکند.

 • انتشار محتوا را به صورت منظم انجام دهید

سعی کنید محتوای منتشر شده را بروز کنید و محتواهای جدید را در یک تایم مشخص به صورت روزانه یا هفتگی انتشار دهید. لازم نیست مطالب حتما با سرعت زیاد منتشر شوند، سعی کنید به جای بالا بردن سرعت، کیفیت محتواهایتان را بیشتر کنید.

image_pdfاگر از مقاله خوشتان آمد PDF آن را هم دریافت کنیدimage_printاگر مقاله برای شما مفید بود میتوانید پرینت بگیرید

نویسنده : توحید عزیززاده

عاشق رشد و توسعه کسب و کارها تو دنیای آنلاین هستم و سئو یکی از بهترین روش ها برای خلق این موفقیت می باشد.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصین سریرنوین تماس بگیرید
منتظر نظرات ارزشمند شما در مورد پیرامون این مقاله هستیم و مطمئن باشید در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ داده خواهد شد.

2 دیدگاه در “انتخاب نام دامنه خوب در بالا بردن رتبه سایت در گوگل”

 1. هادی سبحانی گفت:

  ممنون موضوع خوبی انتخاب کردین الان من هر چقدر که هر اسمی به ذهنم میاد میذنم ولی همه دامنه ها ثبت شده متاسفانه 🙁

  1. توحید عزیززاده گفت:

   سلام. درسته دامنه های .com و همینطور .ir در حال حاضر اکثر لغات ثبت شدن ولی برای رفع این مشکل به تازگی در سرویس دهنده ها دامنه میتونید از پسوند های متنوعی مانند .io یا .site استفاده کنید.
   موفق باشین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه، وارد دنیای طراحی سایت و سئو سایت شده اید؟

مشاوره در تلگرام