۱۷ عوامل مؤثر بر سئو

توحید عزیززاده در آذر ۲۲, ۱۳۹۷
۱۷ عوامل مؤثر بر سئو

عوامل مؤثر بر سئو سایت

اگر تصمیم دارید به عنوان یک سئو کار شروع به فعالیت کنید پس حتماً باید عواملی که در آن مؤثر است را بدانید تا بتوانید سئو سایت موفقی انجام دهید.

همان‌طور که اطلاع دارید عوامل مؤثر بر سئو و استراتژی‌های آن همیشه در حال تغییر و تحول بوده است. گوگل بیشتر از ۲۰۰ مورد برای رتبه بندی سایت‌ها در نظر گرفته است. به همین خاطر صاحبان سایت‌ها و سئو کارها همیشه باید اطلاعات خود را به‌روز نگه‌دارند تا از باقی همکاران خود عقب نمانند.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: ۱۰ موتور جستجوی برتر در دنیا (آپدیت ۲۰۱۹)

برای همیشه در خاطرتان بگنجانید که باید تمام این ۲۰۰ موارد را رعایت کنید تا گوگل سایت شما را به عنوان یک سایت عالی و بی نقص شناسایی کند. همچنین برای این که لینک سایتتان را در صفحه نخست نتایج جستجو به عنوان اولین سایت نمایش دهد باید این موارد رعایت شود.

در ادامه با هم برخی از عواملی را که بر سئو سایت شما اثر می‌گذارند نام برده و بررسی خواهیم کرد.

فاکتور های دامنه

در ابتدا به مواردی میپردازیم که مربوط به دامنه سایت است.

 1. سن دامنه و تأثیر آن بر سئو

سن دامنه و یا مدت زمانی که از درج دامنه گذشته یکی از عواملی است که در رتبه بندی سایت مؤثر است. اگر دامنه شما قدیمی تر باشد ممکن است در مقابله با سایت رقبا شما رتبه بهتری کسب کند.

 1. کلمه کلیدی در دامنه

بهتر است در دامنه سایت خود از کلمه کلیدی خود استفاده کنید. به عنوان مثال اگر سایتی دارید که در زمینه دانلود فایل فعالیت می‌کند به جای این که از این دامنه samplesample.com استفاده کنید بهتر است از دامنه sampledownload.com استفاده کنید.

 1. کلمه کلیدی خود را در اول عبارت دامنه بیاورید

بسیار مناسب تر است که کلمه کلیدی خود را در اول دامنه بیاورید. مثلاً برای مثالی که در بالا ذکر شد بهتر است از دامنه زیر استفاده کنید: downloadsample.com .

 1. تاریخ انقضا

بهتر است دامنه هایی که خریداری می‌کنید برای مدت زمان بیشتری خریداری شوند. دامنه هایی برای مدت ۵ تا ده سال خریداری شدند نسبت به دامنه هایی که برای مدت کمتری خریداری شدند و شرایطشان مشابه است می‌توانند رتبه بهتری به دست ییاورند.

 1. سابقه مدیر سایت

اگر صاحبان سایت‌ها چندین دامنه را به نام خود ثبت کنند و این سایت‌ها رتبه خوبی داشته باشند تأثیر مثبتی بر روی رتبه سایت‌هایی که پس از آن به نام خود ثبت می‌کنید می‌گذارد.

 1. مشابه بودن نام دامنه 

اگر صاحبان سایت‌ها دامنه‌ای با پسوند .ir یا .com خریداری کرده‌اند امکان دارد دقیقاً با همان نام یک سایت دیگری موجود باشد. ممکن است این سایت در لیست سیاه گوگل قرار داشته باشد و این نام دامنه تأثیرات منفی بر روی دامنه شما نیز خواهد داشت.

 1. پسوند دامنه

برخی از صاحبان سایت‌ها از پسوندهای خاص کشورها استفاده می‌کنید ( آمریکا: us ایران :ir و یا …). این پسوند ها موجب می‌شوند تا در جستجو محلی رتبه خوبی به دست بیاورند اما در رتبه سئو جهانی خوب نیست.

 1. مخفی کردن مشخصات صاحبان دامنه

برخی از افراد اطلاعات خود را به عنوان صاحبان دامنه مخفی نگه می‌دارند. گوگل از مخفی کاری خوشش نمی آید. به همین دلیل امکان دارد رتبه سئو این نوع سایت‌ها کم شود.

 1. لیست سیاه صاحبان دامنه

برخی از صاحبان سایت‌ها امکان دارد که پیش از این سایت دیگری را ثبت کرده باشند که گوگل آن را پنالتی کرده باشد و در لیست سیاه گوگل قرار داشته باشند. حال سایت جدیدی را ثبت کرده‌اند، این سایت جدید در معرض خطر کسب رتبه پایین قرار می‌گیرد.

فاکتور های صفحه

 1. ذکر کردن کلمه کلیدی در عنوان متن

منظور از این عبارت این است که عنوان مقاله و محتوا شما حتماً شامل کلمه کلیدی ای که قرار است بر روی آن رتبه بیاورید باشد. کلمه کلیدی جز مهم ترین موارد در کسب رتبه بهتر سئو است.

 1. بهتر است کلمه کلیدی در همان ابتدای عنوان آورده شده باشد

طبق یک سری از تحقیقات محققان دریافت‌اند که اگر کلمه کلیدی در ابتدای تمامی عنوان ها ذکر شده باشد رتبه سئو بهتری را کسب خواهد کرد.

 1. آوردن کلمه کلیدی در توضیحات متن

اکثر مقاله ها جدا از متن حاوی قسمتی به نام عنوان و توضیحات هستند. در بیشتر سیستم های مدیریت محتوا به خصوص وورد پرس این بخش دیده می‌شود. بهتر است حتماً بخش توضیحات آن پر شود.

 1. تکریر کلمه کلیدی در بدنه مقاله

این عبارت به آن معناست که باید کلمه کلیدی در متن حداقل ۲ بار تکرار شود. بسیار خوشایند تر است که در ابتدا و انتهای متن مقاله آورده شود.

 1. اندازه متن

مقالاتی اندازه بیشتری داشته باشند و جامع تر باشند رتبه بالاتری نسبت به یک مقاله کوتاه تر را کسب می‌کنید.

 1. اسپم و هرز نکردن متن

این به این معنی است که کلمه کلیدی را بیش از حد در متن تکرار نکنید. این موضوع باعث می‌شود که متن شما ارزشی نداشته باشد و به عنوان اسپم یا هرز نامه شناخته شود.

 1. معنی کلمه کلیدی

امکان دارد شما در متن مقاله خود یک کلمه کلیدی ای ذکر کرده باشد که شامل چند معنی گوناگون باشد. به عنوان مثال شاید از کلمه سیب که هم نام میوه و هم نام شرکت است نام برده باشید . حتماً باید در متن دقیقاً مشخص کنید که کدام معنی از این کلمه مورد نظر شماست.

 1. معنی در عنوان متن

منظور از این عبارت این است که کلمه کلیدی که دارای چند معنی است در عنوان مقاله با ذکر توضیح نام برده شود. این امر باعث میشود مخاطب گمراه نشود.

 1. سرعت بارگذاری سایت

اگر سایت شما سرعت بالاتری داشته باشد و موتور جستجو سریع تر سایت شما را مشاهده کند مطمئناً رتبه بهتری را در سئو دریافت می‌کنید.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: سئو خارجی چیست؟
 1. استفاده از مطلب های تکراری

به هیچ عنوان متن مقاله شما نباید کپی باشد. استفاده از متن کپی یعنی متنی که از سایت دیگری عیناً استفاده شده باشد باعث می‌شود که رتبه سئو سایت شما به شدت پایین بیاید.

 1. سرعت بارگذاری سایت در گوگل کروم

موتور جستجو گوگل با استفاده از تجربیات و اطلاعات کاربران مرورگر کروم به منظور رتبه دادن به سایت شما استفاده می‌کند.

 1. بهینه سازی تصویر یا alt

پایین آوردن حجم تصاویر استفاده شده در متن مقاله و نوشتن توضیحات موجب می‌شود تا سایت شما رتبه بهتری را کسب کند.

 1. آپدیت مطالب

این به منظور این است که در بازه زمانی کمتری مطلب در سایت خود بگذارید. هر چه زود تر درون سایت مطلب و مقاله قرار دهید گوگل رتبه بهتری به سئو شما می‌دهد.

 1. تغییرات متن

منظور از تغییرات متن این است که مقاله خود را آپدیت کنید. یعنی اگر تغییراتی در موضوع رخ داده است شما مجدداً مقاله را ویرایش کنید و موضوع را درون مقاله تان ذکر کنید.

 1. کلمات کلیدی برتر

اگر شما از کلمات کلیدی ای استفاده کنید که گوگل به عنوان کلمه کلیده برتر آن را شناسایی می‌کند سایت شما رتبه بهتری دریافت می‌کند. تعداد این کلمات ۱۰۰ عدد است.

 1. لینک خروجی

یعنی قسمتی از متن را به سایت دیگری که امکان دارد به عنوان منبع شناسایی شود لینک کنید. این موضوع باعث می‌شود که گوگل رتبه سئو بهتری را به شما بدهد.

 1. لینک داخلی

شما قسمتی از مطلبی را که حال در سایت خود قرار می‌دهید را به مطالب مرتبطی که در گذشته درون سایتتان قرار داده اید لینک کنید. این موضوع نیز تأثیر زیادی در دریافت رتبه بهتر سئو شما دارد.

image_pdfاگر از مقاله خوشتان آمد PDF آن را هم دریافت کنیدimage_printاگر مقاله برای شما مفید بود میتوانید پرینت بگیرید

نویسنده : توحید عزیززاده

عاشق رشد و توسعه کسب و کارها تو دنیای آنلاین هستم و سئو یکی از بهترین روش ها برای خلق این موفقیت می باشد.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصین سریرنوین تماس بگیرید
منتظر نظرات ارزشمند شما در مورد پیرامون این مقاله هستیم و مطمئن باشید در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ داده خواهد شد.

2 دیدگاه در “۱۷ عوامل مؤثر بر سئو”

 1. رضا صبحان گفت:

  ممنون مفید و کاربردی بود خسته نباشید

  1. توحید عزیززاده گفت:

   سلام. سپاس از ارسال دیدگاه با ارزشتان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه، وارد دنیای طراحی سایت و سئو سایت شده اید؟

مشاوره در تلگرام