۱۰ راه حل برای کاهش نرخ خروج کاربر Bounce Rate

توحید عزیززاده در آذر ۱۷, ۱۳۹۷
۱۰ راه حل برای کاهش نرخ خروج کاربر Bounce Rate

بانس ریت موضوعی است که برای صاحبان و مدیران وب سایت هایی که می‌خواهند رتبه سئو خود را بهبود ببخشند بسیار مهم است. عامل های فراوانی وجود دارند که موجب بالا رفتن بانس ریت (Bounce rate) می‌شوند و در این مقاله تصمیم داریم به برخی از این عوامل بپردازیم.

پیش از آن که بخواهیم راه حل‌هایی برای کاهش بانس ریت  (Bounce rate) یا نرخ پرش معرفی کنیم بهتر است برای کسانی که با این موضوع آشنایی ندارند بانس ریت (Bounce rate) را معرفی کنیم.

بانس ریت (Bounce rate) چیست؟

اگر می‌خواهند در هر زمینه ای موفقیتی را کسب کنید کسب آمار دقیق از وضعیت آن چه که انجام می‌دهید بسیار حیاطی و لازم است. دنیا اینترنت و وب سایت ها نیز باید به این موضوع اهمیت دهند. کسب موفقیت در سئو سایت به عامل های زیادی بستگی دارد که یکی از این عامل ها کسب و داشتن اطلاع از آمار رفتار افرادی است که از وب سایت شما بازدید میکنند.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: تأثیر هاست در سئو وردپرس

بانس ریت (Bounce rate) یا نرخ پرش را اگر بخواهیم به زبان ساده تعریف کنیم یعنی درصد کاربرانی که بعد از دیدن یک صفحه از وب سایت خارج می‌شوند و مشخص کننده مجذوب بودن وب سایت برای کاربران و بینندگان سایت است. هر چقدر درصد بانس ریت (Bounce rate) یا نرخ پرش کمتر باشد بهتر است.

 

اگر نرخ پرش کاربران یا بانس ریت (Bounce rate) بالا باشد این معنی را می‌دهد که بازدید کننده و کاربران  زیادتری پس از ورود به وب سایت و بررسی و مشاهده  یک صفحه به بازدید سایر صفحات علاقه ای نشان نداده‌اند یا موارد قابل جذبی برای ماندن کاربر در وب سایت موجود نبوده و کاربران بیشتری بلافاصله پس از وارد شدن به وب سایت آن را رها نموده اند.

 

این موضوع فقط هنگامی اندازه گیری می‌شود که کاربر یا بازدید کننده تازه وارد آن صفحه از وب سایت شده باشد و بی آن که  صفحه دیگری را مشاهده کند از وب سایت خارج می‌شود. ولی در حالتی که  کاربر، بیبشتر از بخش دیگری از وب سایت شما دیدن کرده باشد، خارج شدن او به عنوان نرخ پرش یا بانس ریت (Bounce Rate) در نظر گرفته نخواهد شد.

به عنوان مثال، فکر کنید ۱۰۰ کاربر در دنیای اینترنت به یک وب سایت وارد شده اند و از بین این ۱۰۰ نفر، فقط ۴۰ نفر بر روی دیگر صفحات آن وب سایت رفته اند و از آن صفحات بازدید کرده اند، در این صورت بانس ریت (Bounce rat) این سایت ۶۰% می‌شود که اصلاً آمار مناسبی نخواهد بود.

 

چه مواردی باعث بالا رفتن بانس ریت (Bounce rate) می‌شوند؟ 

چند تا از موارد مهمی که موجب  بالا رفتن بانس ریت (Bounce rate)   خواهند شد عبارت است از:

 1. واکنش گرا نبودن وب سایت
 2. واسط گرافیگی خسته کننده یا غیر حرفه ای
 3. مشکل در محتوای سایت مانند غلط املایی زیاد، آپدیت نبودن مطالب سایت و …
 4. تک صفحه بودن سایت (Single Page Website)
 5. قدیمی بودن مطالب و مقاله وه همچنین ارائه اطلاعات نادرست

چگونه نرخ پرش یا نرخ بانس ریت (Bounce rat) را کاهش دهیم؟

راه حل های کاهش بانس ریت (Bounce rat) به شرح زیر است:

 1. بهبود سرعت سایت
 2. بالا بردن تجربه کاربری
 3. تولید محتوای باکیفیت و بی‌نقص
 4. افراط و تفریط در تبلیغات
 5. لینک سازی داخلی درست و به جا
 6. بهبود طراحی وب سایت
 7. بهبود منو سایت
 8. نحوه ورود کاربران به سایت
 9. درج عنوان مناسب
 10. دسترسی آسان به جستجوی داخلی

 

در ادامه هر یک از این عنوان ها را توضیح خواهبم داد.

 1. بهبود سرعت سایت

سرعت بالا آمدن صفحه ای از وب سایت بسیار در میزان بانس ریت (Bounce rat) یا نرخ پرش مؤثر می‌باشد شاید مهم ترین فاکتور در میزان بانس ریت (Bounce rat) یا نرخ پرش همین موضوع باشد زیرا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بالا بردن سرعت لود وب سایت نه فقط موجب بهبود و کاهش بانس ریت (Bounce rate ) می‌شود بلکه موجب بهبود تجربه کاربری و همچنین موجب  افزایش رتبه وب سایت در موتور جستجو گوگل می‌شود.

مورد هایی مانند ادغام کردن فایل‌های JS و CSS، کاهش حجم تصاویر، فعال سازی GZIP و … می‌تواند به سرعت سایت شما و همین‌طور کاهش بانس ریت (Bounce rat)  کمک زیادی کند.

 1. بالا بردن تجربه کاربری

رابط کاربری یا (UI) و تجربه کاربری یا (UX) عالی دومین عامل بسیار مهم در کاهش نرخ پرش یک سایت است.

بهتر است یک مثال ساده برایتان بیاوریم. تصور کنید داخل فروشگاه زنجیره‌ای شده اید و همه جنس های این فروشگاه از هم پاشیده است و در جای مناسب خود قرار ندارد، رفتار کارمندانی که در این فروشگاه فعالیت میکنند نیز بسیار ناپسند است.

این موضوع طبیعی است که شما دیگر تمایل به خرید از این فروشگاه را نخواهید داشت.

خارج شدن از این فروشگاه آمار فروش آن را پایین می‌آورد و این  یعنی افزایش بانس ریت (Bounce rat) و طبیعتاً برای شما که مدیر فروشگاه (چه آنلاین چه آفلاین) هستید ناخوشایند خواهد بود.

به هم ریختگی‌هایی این چنینی امکان دارد در یک وب سایت موجود باشد، مثلا دسته‌بندی‌های نامرتب و یا ناکافی و یا چیدمان های نا منظم یک صفحه و یا طرح مناسب را نداشته باشد.

 1. تولید محتوا باکیفیت و بی‌نقص

به طور خلاصه میگوییم که محتوای بی کیفیت، محتوایی است که کپیشده باشد و محتوای نامناسبی باشد همه اثری مستقیم در افزایش بانس ریت (Bounce rat) و کاهش Time on Page دارند.  باید برای کاربران چیز باارزشی را در سایتتان ارائه بدهید.

 1. افراط و تفریط در تبلیغات

مهم ترین سرمایه هر انسان زمان است. بعضی از مدیران سایت ها به زمان اندکی که یک کاربر و یا بازدید کننده در سایتشان سپری می‌کند هیچ احترامی نمی‌گذارند. برخی از صاحبان سایت ها نیز برعکس هستند.

در بعضی از وب سایت‌ها با هر کلیک در یک قسمت از سایت را داریم، چرا که با هر بار کلیک صفحات گوناگونی به صورت پاپ آپ (pop up) باز می‌شوند که به اندازه زیادی اثر تخریب کننده ای بر روی حس کاربر دارد.

تبلیغات نیز باید تا جایی که ممکن است هوشمندانه باشد.

 1. لینک سازی داخلی درست و به جا

اگر صاحبان وب سایت یک لینک سازی داخلی درست و در مکان مناسب داشته باشند و همچنین بیش از اندازه نباشد می‌تواند آماری حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد  کاهش بانس ریت Bounce rate داشته باشد. از سمتی نیز این موضوع می‌تواند در بهبود تجربه کاربری نقش به سزایی داشته و تا چه اندازه خوب است که لینک‌ها نقش کمک و یا حل مسئله را در آن صفحه داشته باشند.

 1. بهبود طراحی وب سایت

طراحی وب سایت و شکل ظاهری آن نیز بسیار در نرخ پرش مهم است.  البته باید دقت داشته باشید که هر چقدر هم طراحی وب سایتی شکیل و چشم گیر نقش اساسی داشته باشد اما نحوه چیدمان و قرار دادن هر قسمت در مکان مناسب خود که قابل دسترسی راحت‌تر باشد نیز بسیار اهمیت دارد و این همه این عامل ها می‌توانند موجب کم شدن بانس ریت (Bounce rat) یک وب سایت شوند.

 1. بهبود منو سایت

وجود منوهای کاربردی و قابل دسترس یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک وب سایت عالی و بی‌نقص است.

به بهبود منو سایت اهمیت دهید و برای ایجاد هر لینک بسیار فکر کنید. این امکان برای شما وجود دارد که  از ابزارهای GTM و یا heatmap جهت ردیابی کاربران در کلیک کردن‌ها استفاده کنید تا از میزان اثربخشی لینک‌ها در کاهش bounce rate اطلاع داشته باشید.

 1. نحوه ورود کاربران به سایت

نحوه ورود کاربران به چند شکل انجام می‌شود که عبارت است از:

 • ورودی کاربران از سمت موتورهای جستجو
 • ورودی کاربران به شکل مستقیم
 • سایر ورودی ها مانند شبکه‌های اجتماعی، ایمیل و …
 1. درج عنوان مناسب

انتخاب یک عنوان مناسب نیز بسیار قابل اهمیت است. باید دقت داشته باشید که هدف شما نباید صرفاً متمرکز بر روی افزایش کلیک باشد بلکه باید هدف شما افزایش کلیک های باکیفیت باشد. باید عنوانی را انتخاب کنید که متناسب با متن شما باشد.

 1. دسترسی آسان به جستجوی داخلی

یکی دیگر از موارد بسیار مهم قسمت جستجوی یک وب سایت است. شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که قصد جستجو در یک سایتی را دارید اما این امکان را ندارد.

المان جستجو می‌تواند به درگیر شدن افکار کاربر و تشویق بیشتر کاربر برای خارج نشدن وی از وب سایت دیدن صفحات بیشتر کمک کند که این امر طبیعتاً می‌تواند بر روی کاهش نرخ پرش یا بانس ریت (Bounce rate) مؤثر باشد.

image_pdfاگر از مقاله خوشتان آمد PDF آن را هم دریافت کنیدimage_printاگر مقاله برای شما مفید بود میتوانید پرینت بگیرید

نویسنده : توحید عزیززاده

عاشق رشد و توسعه کسب و کارها تو دنیای آنلاین هستم و سئو یکی از بهترین روش ها برای خلق این موفقیت می باشد.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصین سریرنوین تماس بگیرید
منتظر نظرات ارزشمند شما در مورد پیرامون این مقاله هستیم و مطمئن باشید در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ داده خواهد شد.

2 دیدگاه در “۱۰ راه حل برای کاهش نرخ خروج کاربر Bounce Rate”

 1. مهرداد گفت:

  سلام میگم یه روشی هست که میشه کد آنالیتیک رو دو بار تو صفحه لود کرد که بانس ریت رو کاهش میده میگن این روش موثر میتونه باشه واسمون استفاده بکنیم؟

  1. توحید عزیززاده گفت:

   سلام. این روش میشه گفت از سئو کلاه سیاه هست و اصلا توصیه نمیشه شما دیتای آماری خودتون رو مختل میکنید و نمیتونید آمار دقیقی بعد از مدتی از عملکرد سایتتون داشته باشید.
   بنابراین از روش های طبیعی و موثر برای کاهش نرخ بانس ریت سایتتون استفاده کنید.
   موفق باشین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه، وارد دنیای طراحی سایت و سئو سایت شده اید؟

مشاوره در تلگرام