آیا وردپرس خوب است؟

توحید عزیززاده در فروردین ۷, ۱۳۹۸
آیا وردپرس خوب است؟

توسعه دهندگان ابزار ها و تم های وردپرس تلاش زیادی برای تولید پلاگین ها، قالب ها و… مناسب و کاربردی برای وردپرس می کنند. آن ها در راستای تولید چنین پلاگین هایی از ابزار های مختلف متعددی استفاده می نمایند. اما بد نیست بدانید که کار توسعه دهندگان وردپرس صرفا با ارائه نهایی پلاگین، قالب و… تمام نمی شود.

بخش های مختلف یک سایت وردپرسی از هسته آن گرفته تا قالب و پلاگین ها می بایست به صورت مکرر بروز رسانی بشوند. این بروز رسانی ها در راستای بهینه سازی عملکرد، حذف مشکلات قبلی یا ارتقاء ویژگی های موجود صورت می گیرد.

عموما بروز رسانی های وردپرسی با دردسر ها و چالش های متنوعی همراه هستند که باعث می شود صاحبان وب سایت های وردپرسی برای مدتی حسابی به مشکل بر بخورند.

از طرفی بخش های مختلف یک سایت وردپرسی پیچیدگی های خاص خودشان را دارند که در هنگام بروز رسانی باید به آن ها توجه کرد. عموما بروز رسانی هسته و همینطور قالب سایت وردپرسی نسبت به پلاگین های آن خیلی سخت تر است.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: افزایش سرعت لود سایت های وردپرسی [مصاحبه]

در این مقاله قصد داریم به چند نکته ضروری اشاره کنیم که هنگام اعمال هر گونه بروز رسانی در سایت وردپرسی تان باید به آن ها توجه کنید. این نکات شما را از خطرات احتمالی و مشکلات از قبل پیش بینی نشده، در امان نگه می دارند. پس توصیه می کنیم در عمل کردن به آن ها هیچ کوتاهی نکنید.

نظارت بر بروز رسانی های مختلف

با وجود اینکه حساب وردپرس تان را به ایمیل تان متصل می کنید، اما باز هم وردپرس شما را در جریان آپدیت های موجود قرار نمی دهد! این مسئله می تواند در شرایط مختلف به ویژه زمانی که می بایست سریعا برای رفع مشکلات بروز رسانی های ارائه شده را اعمال کنید، دردسر های زیادی ایجاد کند.

برای حل کردن این مشکل شما می بایست با مراجعه به بخش تنظیمات در داشبور وردپرس تان دریافت اطلاعیه ها را فعال کنید.

توجه به اعلانات بروزرسانی در داشبورد وردپرس

توجه به اعلانات بروزرسانی در داشبورد وردپرس

بعد از فعال کردن این بخش اطلاعیه های مختلف جهت بروز رسانی همیشه به ایمیل شما ارسال می شوند. از حالا می بایست به صورت کامل به پیگیری اطلاعیه های آپدیت بپردازید و آپدیت های مختلف را در اولین فرصت مورد بررسی قرار دهید.

بررسی تغییرات

توسعه دهندگان وردپرس تغییرات را با یک فایل که لوگ نام دارد، در اختیار کاربران قرار می دهند. در واقع این فایلی است که در آن اطلاعات کامل در خصوص تغییراتی که قرار است بر روی قالب، پلاگین یا دیگر بخش های وردپرس شما اعمال شود، موجود می باشد. زمانی که قصد دارید یک بخش وردپرس را به صورت دستی بروز رسانی کنید، همیشه این فایل را بررسی کنید، چرا که به شما اطلاعات دقیقی در خصوص تغییرات قالب ارائه می کند. شما با بررسی این اطلاعات به صورت دقیق می توانید متوجه بشوید که چه تغییراتی و به چه نحو قرار است در بخش های مربوطه اعمال بشود.

اعلانات عمومی در داشبورد وردپرس

اعلانات عمومی در داشبورد وردپرس

عموما در داشبور وردپرس اطلاعاتی در مورد نسخه جدید قالب یا پلاگین مورد نظر در یک لینک دریافت می کنید:

اگر از یک قالب یا پلاگین پریمیوم وردپرس استفاده می کنید و نیاز به بازیابی فایل های خارج از وردپرس دارید، عموما می توانید تغییرات را در قسمت پشتیبانی سایت خود به صورت Uncode مورد بررسی قرار دهید:

تهیه بک آپ

قبل از اعمال هر گونه بروز رسانی چه به صورت دستی و چه به صورت اتوماتیک یک نسخه بک آپ از سایت وردپرسی خودتان تهیه کنید. شما این کار را به سادگی هر چه تمام تر با استفاده از پلاگینی مانند UpdraftPlus می توانید انجام دهید:

گرفتن بک آپ با افزونه UpdraftPlus

گرفتن بک آپ با افزونه UpdraftPlus

دریافت بک آپ تقریبا شما را از هر گونه مشکل احتمالی و پیش بینی نشده حفظ می کند. کسب و کار های زیادی به خاطر عدم تهیه بک آپ به صورت منظم دچار مشکلات جدی شدند! توصیه می کنیم نه تنها قبل از بروز رسانی بلکه به صورت منظم و هفتگانه از سایت خودتان بک آپ بگیرید با این کار ایمنی فعالیت تان را چندین برابر خواهید کرد.

اول تست کنید!

قبل از انجام بروز رسانی های هسته یا پلاگین یا قالب سایت وردپرسی تان همیشه در یک سایت دیگر آن را امتحان کنید.

قطعا شما از قبل نمی دانید که بروز رسانی مورد نظر ممکن است چه نتایجی داشته باشد و با چه بخش هایی در سایت تان سازگاری نداشته باشد! البته مشکلات صرفا به عدم سازگاری ختم نمی شود؛ گاهی ارائه یک قابلیت جدید حسابی طراحی ها و ابزار های شما را به هم می ریزد. پس بهتر است قبل از انجام نهایی بروز رسانی آن را تست کنید.

محیط توسعه Flywheel

محیط توسعه Flywheel

برای انجام این کار از یک محیط دیگر یا ابزار توسعه محلی مانند Flywheel استفاده کنید تا بتوانید وب سایت خودتان را در آن به اشتراک بگذارید و به صورت تستی بروز رسانی های مورد نظر تان را روی آن اعمال کنید.

 بروز رسانی را در زمان مناسب انجام دهید

اولین چیزی که می بایست در خصوص توسعه دهندگان وردپرس بدانید اینکه آن ها هم انسان هستند پس احتمال اینکه خطا کنند فوق العاده زیاد است.

همیشه بعد از بروز رسانی های اصلی وردپرس مانند بروز رسانی قالب یا هسته وردپرس شاهد شکایت متعدد کاربران هستیم.

خب طبیعی است که هر بروز رسانی احتمال داشتن چند خطا کوچک را دارد. برای همین توصیه می کنیم برای اعمال بروز رسانی ها روی سایت تان حتما بگذارید یک هفته از ارائه بروز رسانی نهایی بگذر و پس از یک هفته بروز رسانی را استفاده کنید.

حتما این قضیه را جدی بگیرید چرا که در بسیاری از مواقع پس از اعمال بروز رسانی و مشاهده خطا بر روی سایت تان شما دیگر راه برگشتی ندارید و باید منتظر بروز رسانی بعدی برای رفع آن خطا ها باشید.

این مسئله می تواند کسب و کار شما را حسابی به خطر بیاندازد. البته این نکته را هم در نظر بگیرید که ممکن است خطا های احتمالی در بخش امنیتی سایت باشند و برای مدت هر چند کوتاهی دسترسی هکر ها را به سایت تان راحت کنند.

نتیجه گیری

رعایت نکات ایمنی همیشه شرط عقل است. در این مقاله سعی کردیم مهم ترین نکاتی که قبل از هر بروز رسانی در وردپرس می بایست به آن ها توجه کنید را به صورت کامل توضیح دهیم.

ریز نکات متعدد دیگری هم وجود دارند اما به طور کلی رعایت این ۵ نکته می تواند ضامن امنیت سایت شما در حین بروز رسانی به ویژه بروز رسانی های بزرگ باشد.

شما چه نکات دیگری را برای افزایش امنیت بروز رسانی های وردپرس توصیه می کنید؟ آیا تا کنون با مشکلاتی در حین بروز رسانی و یا پس از آن مواجه شده اید؟

image_pdfاگر از مقاله خوشتان آمد PDF آن را هم دریافت کنیدimage_printاگر مقاله برای شما مفید بود میتوانید پرینت بگیرید

نویسنده : توحید عزیززاده

عاشق رشد و توسعه کسب و کارها تو دنیای آنلاین هستم و سئو یکی از بهترین روش ها برای خلق این موفقیت می باشد.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصین سریرنوین تماس بگیرید
منتظر نظرات ارزشمند شما در مورد پیرامون این مقاله هستیم و مطمئن باشید در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ داده خواهد شد.

3 دیدگاه در “آیا وردپرس خوب است؟”

 1. محسن برجی گفت:

  مطلب خیلی خوب و جامعی بود.
  علیرغم همه این نکات، ما عاشق وردپرس هستیم،
  به دلیل اینکه یکی از منعطف ترین و بهترین سیستم های موجود برای توسعه وب سایت های تجاری است.

  1. توحید عزیززاده گفت:

   سلام بله کاملا همینطور هست و وردپرس یکی از بهترین نرم افزار های سایت ساز قوی در جهان فعلی می باشد.

 2. mahsa گفت:

  با سلام خدمت دوستان
  من حدود ۴ ساله با وردپرس و دیگر cms ها مثل جوملا و … به طور حرفه ای کار می کنم و به جرات می تونم بگم بیش از ۹۰ درصد این نوشته اشتباه و مربوط به نسخه های قدیمی و قبل از ویرایش ۳ وردپرس است که حدود ۲ سال یا بیشتر هست که چنین مشکلاتی نداره
  عمده ترین مشکل اینه که منابع فارسی برای وردپرس خیلی کم هست که دیگر cmsها هم همین مشکل را دارند و متاسفانه در ایران به جنبه درآمدزایی به پشتیبانی از cmsها نگاه میشه نه توسعه این سیستم های مدیریت محتوا(البته اگر به کسی توحین نشه)البته اوضاع وردپرس بهتر از سایر cms هاست.فرصت نمیشه اینجا تمام مسائل نوشته بالا را باز کنم ولی در حد راهنمایی:برای هرچیزی لازم نیست افزونه نصب کرد.لینک های سایت خیلی راحت از تنطیمات وردپرس میشه عمل کرد و تنظیمات مناسب را وارد کرد،برای امنیت نکات بسیار ساده که در فروم پشتیبان وردپرس هست و یک افزونه fire wall،برای سرعت و مصرف محدود منابع کمی تغییر کدهای نصبی و قالبی مناسب و…
  موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه، وارد دنیای طراحی سایت و سئو سایت شده اید؟

مشاوره در تلگرام