تنظیمات پایه ای سیستم وردپرس – گام دوم در سئو وردپرس

تنظیم در دسترس بودن سایت برای موتورهای جستجو

وردپرس در تنظیمات خود یک گزینه دارد که اگر تیک آن را فعال کنید سایت شما را از موتورهای جستجو پنهان می کند و هدف از این گزینه این هست که شما قبل از آماده شدن سایتتون واسه معرفی به عموم بتونید رو سایتتون کار کنید و در اون زمان ربات ها با مراجعه به سایتتون به اطلاعات دسترسی نخواهند داشت.

با این حال، گاهی اوقات این گزینه می تواند به طور تصادفی تیکش زده بشه و فعال شود، باعث می شود وب سایت شما در موتورهای جستجو قابل دسترس نباشد.

اگر وب سایت شما در نتایج جستجو نمایش داده نمی شود، اولین چیزی که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید این گزینه فعال نباشد.

به سادگی در قسمت مدیریت سایت وردپرس خود وارد شوید و از تنظیمات > خواندن بازدید کنید.

تنظیمات قابلیت مشاهده سایت توسط موتورهای جستجو در پنل وردپرس

تنظیمات قابلیت مشاهده سایت توسط موتورهای جستجو در پنل وردپرس

در صفحه خواندن تنظیمات به نمایش به موتورهای جستجو بروید و میتونید تیک این بخش رو فعال یا غیر فعال کنید.

و در نهایت فراموش نکنید که ذخیره تغییرات رو بزنید.

از ساختار بهینه لینک ها در وردپرس استفاده کنید

آدرس های بهینه که سئو فرندلی هم هستند به نوعی از لینک ها گفته می شود که با نگاه بهشون هم موتور جستجو هم انسان میتونه بفهمه موضوع اون صفحه راجع به چه چیزی هست.

برخی از لینک های سئو فرندلی عبارتند از:

https://sarirnovin.com/seo-wordpress

https://sarirnovin.com/top-up-site-rank-in-google/what-is-technical-seo

همینطور که میبینید این آدرس ها قابل خواندن هستند و کاربر میتواند حدس بزند با کلیک بر روی اون چه محتوایی رو در صفحه مشاهده خواهد کرد فقط با نگاه کردن!

لینک هایی که سئو فرندلی نیستند عبارتند از:

https://sarirnovin.com?p=1947

http://example.com/archives/123

این لینک ها که باعدد و یک سری پارامتر ها هست اصلا نمیشه با نگاه کردن بهشون متوجه شد که داخل اون ها چه محتوایی میتواند باشد.

با استفاده از ساختار پیوندهای یکتا وردپرس سازگار با موتورهای جستجو و پیروی از قواعد سئو، شانس خود را برای به دست آوردن موقعیت های بهتر در نتایج جستجو بهبود می بخشد.

در اینجا نحوه بررسی و به روزرسانی ساختار پیوندهای یکتا در سایت های وردپرسی شما را بررسی می کنیم.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: با اندازه تصویر شاخص در وردپرس بیشتر آشنا شوید [کد]

شما باید از صفحه تنظیمات > پیوند های یکتا بازدید کنید. گزینه نام نوشته را انتخاب کنید و سپس دکمه ذخیره تنظیمات را کلیک کنید تا تنظیمات خود ذخیره شود.

تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس

تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس

توجه: اگر وب سایت شما بیش از 6 ماه عمر دارد و فعالیت میکند، ساختار پیوندهای یکتا خود را تغییر ندهید اگر از روز و یا ماه  استفاده می کنید، همچنان از آن استفاده کنید.

با تغییر ساختار پیوند های یکتا خود را در یک سایت با قدمت بالا، شما تمام اشتراک های رسانه های اجتماعی خود را از دست خواهید داد و خطر از دست دادن رتبه بندی در موتورهای جستجو وجود دارد.

اگر شما قصد تغییر در ساختار پیوندهای یکتا خود را دارید، یا باید یک فرد حرفه ای را استخدام کنید تا بتواند تغییرات لازم را انجام دهد یا خودتان اگر متخصص سئو هستید تمامی آدرس های قدیمی را به لینک های جدید ریدایرکت 301 بکنید ولی باز شما همچنان تعداد باز نشر در صفحات اجتماعی خود را از دست خواهید داد.

انتخاب استفاده از حالت www یا بدون www در دامنه وب سایت

اگر فقط در حالتی هستید که میخواهید سایت خود را شروع کنید به راه اندازی باید این تصمیم را قبل آن بگیرید که آیا میخواهید دامنه شما با www یا بدون www آغاز شود.

این یک مورد کاملا سلیقه ای هست و موتورهای جستجو میان این دو کاملا فرق قائل هستند و به چشم دو سایت متفاوت به آن نگاه میکند پس باید یکی از این آدرس ها رو انتخاب کنید و تا آخر عمر فعالیت وبسایتتان ان را تغییر ندهید.

شما می توانید تنظیمات خود را با مراجعه به تنظیمات > عمومی تنظیم کنید. آدرس مورد نظر خود را در هر دو آدرس “وردپرس” و “آدرس سایت” اضافه کنید.

انتخاب آدرس سایت با www یا بدون www در وردپرس

انتخاب آدرس سایت با www یا بدون www در وردپرس

این مورد از بحث سئو اصلا مزیتی بر همدیگر ندارند و کاملا به سلیقه انتخاب شخصی بستگی دارد و همینطور اگر سایت شما در حال حاضر با www یا بدون www هست به هیچ وجه عوض نکنید و با همان شکل ادامه دهید.

انتخاب عنوان بهینه برای صفحه اصلی وب سایت

مشخصا قبل از شروع فعالیت وب سایت باید آنالیز هایی رو برای انتخاب کلمات کلیدی هدف خود انجام دهید و سخت ترین کلمه کلیدی شما میتونه در عنوان صفحه اصلی شما قرار بگیرد.

زیرا صفحه اصلی شما از تمامی صفحات سایتتان لینک دارد بالاترین اعتبار را دارا می باشد و میتواند در یکی از کلمات مهم در موتورهای جستجو ازش استفاده کنید.

برند سایتتون باید در آخر عنوان قرار بگیرید و همینطور سعی کنید یک جمله از کلمه کلیدی خود به صورت کوتاه و بهینه ایجاد کنید.

برای مثال : ارائه خدمات سئو سایت به صورت حرفه ای و تخصصی – سریرنوین

تنظیم فاوآیکون مناسب برای سایت

فاو آیکون همون آیکون کوچکی هست که در بالای مرورگر تو سایت ها میبینید.

تنظیم فاوآیکون سایت در وردپرس

تنظیم فاوآیکون سایت در وردپرس

این آیکون میتونه سایت شما رو بین کثیر وب سایت هایی که در مرورگر کاربر باز هست متمایز و مشخص کند که باید این علامت نمادی از کسب و کار شما باشد.

برای تنظیم این آیکون یک عکس png با سایز ۱۶ در ۱۶ رو از قسمت نمایش > سفارشی سازی >تنظیمات همگانی > بارگزاری فاوآیکون آپلود نمایید.

تنظیم فاوآیکون در سایت وردپرسی

تنظیم فاوآیکون در سایت وردپرسی

اکثرا از این قسمت آیکون رو ست میکنند و البته امکان این هست که از قسمت تنظیمات پوسته هم براتون فراهم باشد.

از آپدیت بودن وردپرس به آخرین نسخه خود مطمئن شوید

حتما وردپرس و افزونه های خود را همیشه به آخرین نسخه آن ها بروزرسانی کنید.

وردپرس در هر بار آپدیت خود باگ ها و مشکلات نرم افزاری و امنیتی خود را فیکس میکند و همچنین امکاناتی را به آن اضافه میکند و کسانی میتونن از این امکانات استفاده کنند که وردپرس خود را به آخرین نسخه آن آپدیت کنند.

برای انجام این کار میتونید به پیشخوان > بروزرسانی ها رفته و با کلیک بر بررسی دوباره آپدیت بودن نسخه وردپرس خود را چک کنید.(البته وردپرس به صورت خودکار زمانی که نسخه جدیدی از آن بروز شود به حالت اعلان به شما اطلاع می دهد)

تنظیمات بروزرسانی وردپرس

تنظیمات بروزرسانی وردپرس

البته این امکان وجود دارد که هنگام آپدیت سایت شما دچار مشکل شود برای همین پیشنهاد می شود قبل از آپدیت حتما یک نسخه بک آپ یا همان پشتیبان تهیه کنید تا اگر پوسته یا افزونه ای با آپدیت جدید وردپرس مشکلی داشت بتونید به حالت قبلی خود باز گردید.

استفاده از ssl و پروتکل امن https

در حال حاضر گواهی امنیتی ssl برای برقراری ارتباط امن و کد شده اطلاعات بین کاربر و سرور محبوبیت بالایی دارد و حتی دیگر مرورگر کروم به سایت هایی که از این گواهی استفاده نمیکنند حالت غیر امن رو به کاربر نشان می دهد که جلوه بدی به سایت می دهد.

این گواهی برای موتورهای جستجو به خصوص گوگل هم خیلی اهمیت بالایی دارد و به صراحت اعلام کرده است که داشتن این گواهی میتواند رتبه شما را در نتایج بهبود دهد و دلیل آن هم اینست که گوگل دوست دارد کاربرانش را به سایت هایی بفرستد که از امنیت بالایی برخوردار می باشند.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: چگونه قالب وردپرس را ویرایش کنیم

شما برای خرید و نصب این گواهی به هاست دهی خود مراجعه کنید و درخواست نصب این گواهی رو ثبت کنید این گواهی ها به صورت یک ساله و دوساله صادر می گردند و بعد از پایان اعتبار دوباره باید تمدید و نصب گردند.

و سپس باید به تنظیمات وردپرس > عمومی برگردید و آدرس سایت خود را به این حالت تغییر دهید.

اگر قبلا آدرس سایت شما با http://www.sarirnovin.com > https://www.sarirnovin.com

و اگر بدون www بوده است به این حالت

http://sarirnovin.com > https://sarirnovin.com

تغییر دهید و یک بار به قسمت پیوندهای یکتا رفته و آن را بروزرسانی نمایید.

اگر ثبت سایت در گوگل را به درستی انجام داده باشید باید در وبمستر هم آدرس های سایتتان را یک بار دیگر با پروتکل https:// وارد کنید.