چگونه از وردپرس بک آپ بگیریم

توحید عزیززاده در فروردین ۱۷, ۱۳۹۸
چگونه از وردپرس بک آپ بگیریم

همه آن چه برای بک آپ گرفتن در وردپرس می بایست بدانید

همه ما وردپرس را به عنوان یک پلتفرم مدیریت محتوا و فوق العاده قدرتمند می شناسیم. عموما کاربرانی عمومی و حتی بسیاری از کسب و کار های نام دار که قصد ورود به کسب و کار اینترنتی را دارند، برای کاهش هزینه ها و سهولت کار وردپرس را به عنوان یک گزینه مناسب جهت ایجاد سایت انتخاب می کنند.

اما واقعیت این است که وردپرس یک پلتفرم فوق العاده منعطف و شناور است. نه تنها عموم کسانی که از وردپرس استفاده می کنند جهت ایجاد سایت سراغ هاست های اجاره ای می روند بلکه از قالب های آماده رایگان و یا پولی هم استفاده می کنند! افزوده بر این موارد هسته وردپرس به خودی خود موردی است که مرتبا مورد بروز رسانی قرار می گیرد. موارد نام برده نشان دهنده امکان وقوع مشکل هستند.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: فشرده سازی تصاویر بدون افت کیفیت

ممکن است یک مشکل کوچک در اجاره دهنده هاست شما به وجود بیاید که به کلی اطلاعات سایت تان را بهم بریزد یا شاید هم در یک بروز رسانی که روی قالب سایت تان انجام می دهید به اشتباه گزینه های دیگری را پاک کنید یا خود قالب به دلیل داشتن بد افزار باعث از بین رفتن سایت شما شود! به هر حال کسانی که وردپرس را به عنوان یک پلتفرم برای تشکیل سایت انتخاب می کنند، باید بدانند که هر لحظه امکان ایجاد مشکل و حذف شدن و یا بهم خوردن اطلاعات سایت شان وجود دارد! بهترین راه برای در امان ماندن از چنین مشکلاتی بک آپ گرفتن از سایت می باشد.

در این مطلب قصد داریم به صورت مفصل خطرات موجود که وردپرس را تهدید می کنند، توضیح دهیم تا متوجه شوید که بک آپ گرفتن از اطلاعات سایت وردپرسی شما فوق العاده مهم است.

آموزش بک آپ گیری در وردپرس

در ساده ترین تعریف ممکن، بک آپ نوعی ذخیره سازی اطلاعات می باشد که می تواند روی هر فضای ذخیره سازی صورت بگیرد اما ایمن ترین فضا برای بک آپ گرفتن از اطلاعات شما فضای ابری می باشد. چنین محیط هایی برای ذخیره سازی فوق العاده مطلوب و ایمن هستند چرا که نه تنها اطلاعات شما در معرض خطر و یا حذف شدن قرار نمیگیرند بلکه در هر سیستمی قابل دسترسی خواهند بود و این می تواند یک پوئن مثبت برای شما جهت دسترسی به اطلاعاتتان باشد.

بک آپ گیری از فایل های سایتتان

بک آپ گیری از فایل های سایتتان

شاید کمی تعجب آور باشد ولی بد نیست بدانید که اگر کسب و کار خوبی و پر رونقی دارید، بک آپ گرفتن برای شما از هر چیزی مهم تر است چرا که این کار شما و کسب و کار تان را از خطراتی مانند هک شدن، حذف شدن سرور، اشتباهات ممکن که باعث از بین رفتن اطلاعات می شوند و… در امان نگه می دارند. اگر این توصیه را جدی نگیرید هر کدام از این دسته مشکلات می توانند کسب و کار شما را به کلی نابود کنند.

از طرفی بک آپ گرفتن تاثیر غیر مستقیمی بر روی سئو داخلی سایت شما دارد. برای مثال زمانی که تحت یک اشتباه کوچک صفحه ای را پاک کنید، ممکن است کل زنجیره سئو سایت شما بهم بخورد! در صورتی که در چنین شرایطی از سایت تان بک آپ داشته باشید، با چند کلیک می توانید همه چیز را به روال عادی باز گردانید.

چه خطراتی یک سایت وردپرسی را تهدید می کنند؟

همانطور که قبل تر هم گفتیم وردپرس به دلیل ذات شناور و آزاد خودش همواره در معرض خطرات زیادی قرار دارد که هر کدام می توانند مشکلات زیادی برای کسب و کار شما به وجود بیاورند و حتی آن را به سمت نابودی بکشانند. ایمن ترین راه برای مقابله با این خطرات بک آپ گرفتن به صورت منظم و حداقل هفتگانه از سایت تان می باشد. با استفاده از این بک آپ ها می توانید هر زمان که نیاز باشید سایت تان را باز گردانید و دوباره شروع به فعالیت کنید. از جمله خطرات پیرامون وردپرس می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

آیا امکان هک شدن سایت وجود دارد؟

مسئله هک شدن بزرگ ترین مشکلی است که اگر از قبل راه های مقابله با آن را نچیده باشید، تقریبا کسب و کار تان را نابود می کند. یک باگ کوچک در سایت تان و حتی سرور هاست شما می تواند راه را برای هکر ها باز کند تا به کلی به بخش های مختلف سایت شما دسترسی داشته باشند. این اتفاق ممکن است از طریق بد افزار ها که به واسطه برخی پلاگین های نامعتبر به سایت تان وارد می شوند هم رخ بدهد.

مشکلات سرور

توصیه می کنیم حتما از یک میزبانی معتبر برای سایت تان استفاده کنید چرا که هر گونه مشکل در این وجه سایت شما را از بین می برد. مشکلات پیرامون سرور که عموما از میزبانی های نامعتبر نشات می گیرند هر چند کوچک، مشکلات بزرگی برای سایت شما و کسب و کار تان رقم می زنند.

بروز رسانی و دردسر های آن در وردپرس

همانطور که می دانید بروز رسانی های وردپرس، قالب ها و پلاگین های مرتبط با آن توسط توسعه دهندگان وردپرس صورت می گیرد. اولین نکته ای که می بایست در خصوص آن ها بدانید، این است که توسعه دهندگان وردپرس هم انسان هستند و ممکن است گاهی اشتباه کنند! برای همین ممکن است زمانی که یک قالب یا پلاگین را در وردپرس بروز رسانی می کنید با دردسر های عدم سازگاری با سایر بخش های وب سایت مواجه شوید که حسابی سایت شما را بهم بریزد.

آپدیت وردپرس

آپدیت وردپرس

در چنین شرایطی اگر یک بک آپ از سایت تان داشته باشید می توانید آن را به حالت قبل از بروز رسانی باز گردانید وگرنه می بایست صبر کنید تا بروز رسانی بعدی آن قالب یا پلاگین ارائه شود تا شما با اعمال آن مشکل به وجود آمده را رفع کنید.

برای همین عموما توصیه می کنیم قبل از بروز رسانی هر چیزی در وردپرس حتما یک بک آپ از سایت تان بگیرید تا هیچ مشکلی در سئو وردپرس شما و یا کسب و کار تان به وجود نیاید.

ریز مشکلات متنوع

قطعا شما هم تا کنون به صورت غیر عمند مواردی را از توی سیستم و یا گوشی هوشمند خود پاک کرده اید. چنین وضعیتی به هر دلیل ممکن است در داخل سایت وردپرسی شما رخ بدهد! عمدتا چنین مشکلاتی که از روی مشغله زیاد و عدم وجود تمرکز کافی به وجود می آیند را نمی توان پیش بینی کرد و خب راه حل مناسبی هم برای رفع آن ها نیست اما شما با بک آپ گرفتن می توانید در صورت بروز چنین اشتباهاتی سایت تان را به حالت اولیه باز گردانید.

چطور در وردپرس بک آپ بگیریم؟

خوشبختانه وردپرس باز هم مثل روال عادی کار ها را ساده نموده است. بک آپ گرفتن در پلتفرم وردپرس فوق العاده ساده می باشد. کافی است یک پلاگین مناسب جهت بک آپ گرفتن پیدا کنید و با اعمال تنظیمات آن به صورت منظم و آنطور که تمایل دارید از سایت تان بک آپ بگیرید. بد نیست بدانید برای این کار هم پلاگین های پولی و هم پلاگین های رایگان وجود دارند که شما مطابق نیاز تان می توانید از هر کدام تمایل داشتید، استفاده نمایید.

جمع بندی

اگر قصد پیشرفت در موتور های جستجو را دارید، می بایست همیشه به فکر حالت و شرایط گوناگون باشید و اتفاقات نا خواسته را پیش بینی کنید. بک آپ گرفتن بهترین راه حل برای محافظت از سایت وردپرسی شما در مقابل هر مشکل ناخواسته و یا مشکلاتی است که از قبل آن ها را پیش بینی نکرده بودید.

image_pdfاگر از مقاله خوشتان آمد PDF آن را هم دریافت کنیدimage_printاگر مقاله برای شما مفید بود میتوانید پرینت بگیرید

نویسنده : توحید عزیززاده

عاشق رشد و توسعه کسب و کارها تو دنیای آنلاین هستم و سئو یکی از بهترین روش ها برای خلق این موفقیت می باشد.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصین سریرنوین تماس بگیرید
منتظر نظرات ارزشمند شما در مورد پیرامون این مقاله هستیم و مطمئن باشید در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ داده خواهد شد.

2 دیدگاه در “چگونه از وردپرس بک آپ بگیریم”

  1. سعید گفت:

    آیا قبل از بکاپ گیری از محتویات public_html ، باید ابتدا فایلهای مخفی را آشکار کنیم و بعد select all را بزنیم ؟
    ممنون منتظر پاسختون هستم

    1. توحید عزیززاده گفت:

      سلام بله درست هست باید از تمامی فایل های مخفی و آشکار بک آپ گیری رو انجام بدین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه، وارد دنیای طراحی سایت و سئو سایت شده اید؟

مشاوره در تلگرام